Rio Olimpiyat Oyunlarında erkekler de Amerika Birleşik Devletleri, İspanya’yı .. mağlup ederek finale yükseldi. Pazar günü ABD altın madalya için sahaya çıkarken, İspanya bronz madalya için oynayacak.
Olimpiyat Oyunlarının en düşük skorlu maçlarından birine sahne olan mücadelede ABD 4. çeyreğin başlarında farkı 15 sayıya kadar çıkardı. İspanya’da Pau Gasol dışında ekstra skor katkısı gelmeyince, İspanya hücumda oldukça zorlandı.
Mücadelenin başından beri skorda üstünlüğü eline alan ABD, ilk çeyrekte pot altında Pau Gasol’un egemenliğine son veremedi. Fakat İspanya dış şutörlerinin etkisiz hücumları ve çalınan teknik fauller nedeniyle oyuna ısınamayan Fernandez ve Rubio’nun etkisiz oyunuyla ilk çeyrek 26-17 ABD üstünlüğü ile geçildi.
İkinci çeyrekte Navarro ve Rodrigez’in devreye girmesiyle maça ortak olan İspanya, devrenin bitimine 4 dakika kala Victor Claver’in basketiyle farkı 4 sayıya kadar indirdi(33-29).Devrenin sonunda Rudy Fernandez ile farkı üçe kadar indiren İspanya karşısında devrenin son sözünü Klay Thompson’ın üçlüğü söyledi ve ilk devre 45-39 ABD üstünlüğü ile sona erdi.
İkinci yarıya ABD oyuncuları dış şutlarda etkili başladı. Kyrie Irving ve Klay Thompson ile skor bulan ABD, çeyrek bitimine 6 dakika kala Carmelo Anthony’nin basketiyle skoru 56-46’ya getirdi. Karşılıklı basketlerle geçilen üçüncü çeyrek 66-57 ABD üstünlüğü ile geçildi.

Son çeyreğe kötü başlayan İspanya karşısında ABD, rakibin top kayıplarını iyi değerlendirdi ve bitime 7 dakika kala farkı 15’e kadar çıkardı. (72-57). Bu dakikadan sonra toparlanamayan İspanya, farkı 9 sayıya kadar indirdiği maçın son anlarında daha fazla etkili olamadı ve ABD sahadan 82-76 galip ayrılarak finale yükseldi.
ABD’de Klay Thompson 22 sayı, Kyrie Irving 13 sayıyla mücadele etti. ABD’de çift haneli sayılara ulaşan başka oyuncu olmadı. İspanya’da ise son çeyrekte etkili olamayan Pau Gasol 23 sayı attı. Çift hanelere ulaşan diğer oyuncu Sergio Rodrigez 11 sayı attı.