Avrupa Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 84 kiloda Türk Milli Takımı'ndan Nazmi Avluca, altın madalya kazandı.

Finlandiya'nın Tampere kentinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda, Atilla Güzel de bronz madalya kazandı.

84 kiloda Nazmi Avluca, sabah seansında son derece başarılı müsabakalar çıkardı. 30 sporcunun mücadele ettiği bu sıklette arka arkaya 4 müsabakasını rahat biçimde kazanan Nazmi Avluca, bu müsabakalarda 28 sayı alırken yalnızca 1 sayı verdi.

İlk turda Bulgar Ivan Yabandziev ile karşılaşan Avluca, 2-0 (5-0/3-0), 2. turda Litvanyalı Vladislav Lukaseviç'i 2-0 (2-0/7-0), çeyrek finalde Belarus'dan Andrei Baranovski'yi 2-0 (3-0/3-0) ve yarı finalde de Ermeni asıllı İsveçli Ara Abrahamian'ı 2-0 (3-0/2-1) yenmeyi başardı.

Avluca, akşam seansında Gürcü Badri Khasala ile finalde karşılaştı. Yarı final müsabakasında kaburga kemiğinden sakatlanan ve göğsüne uygulanan bandajla mindere çıkan Gürcü sporcu, müsabakanın henüz 26. saniyesinde sakatlığı nüksedince müsabakadan çekilmek zorunda kaldı. Böylece Avluca, grekoromen stilde Türkiye'ye ilk altın madalyayı kazandırdı.

Brozn madalya Atilla Güzel'in

120 kiloda Atilla Güzel, ilk turda Azeri Anton Botev karşısında ilk periyotu 1-1'lik skora karşın son teknik puanı rakibi aldığı için yitirdi. 2. periyotu 2-0 alan Güzel, son periyotu da 1-1'lik skorla ve son teknik puanı alma avantajıyla kazandı ve minderden 2-1 galip ayrıldı.

2. turda Yunan Papadopoulos Panagiotis'i 2-0 (1-1/3-0) yenen Güzel, çeyrek finalde Rus Khasan Baroev'e 2-0 (0-4/2-2) yenilmekten kurtulamadı. Akşam seansında Litvanyalı Mizgaitis Mindaugas ile karşılaşan Güzel, 1-1'lik skorlarla tamamlanan 3 periyot sonunda rakibine 2-1 üstünlük sağladı.

Güzel, bronz madalya müsübakasında da Çek Cumhuriyeti'nden David Vala'yı 2-0 (3-0/1-1) yenerek bronz madalyanın sahibi oldu.

Bu sıklette finale çıkan Rus ve Ermeni sporcuların yanısıra diğer üçüncülük-beşincilik mücadelesini yapacak olan Fransız ve Belaruslu güreşçiler daha önce olimpiyat vizesini aldığı için Güzel, bronz madalyanın yanı sıra Pekin Olimpiyat Oyunları vizesinin de sahibi oldu.

55 kiloda Hüseyin Aygün ve 66 kiloda Şeref Eroğlu, 2. turda rakiplerine yenilerek şampiyonadan elenmişlerdi.

Avrupa Güreş Şampiyonası'nın son gününde yarın mindere çıkacak olan Türk sporcuların rakipleri belli oldu. 60 kiloda Atakan Yüksel, Fransız, 74 kiloda Şeref Tüfenk, Azeri, 96 kiloda Ahmet Taçyıldız ise Litvanyalı sporcularla ilk turda karşılaşacak.