turk-dreamworld.com | Dreambox | Receiver | Support Sitesine Hoşgeldiniz.
OCTAGONBetaSat

DreamboxiptvserverDreamboxcu

7. sayfa - 9 sayfa var BirinciBirinci ... 3456789 SonuncuSonuncu
87 sonuçtan 61 ile 70 arası
 1. #61
  Vip Member Batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  5.999
  Total 'Thanks' Received by This User :
  0 Bu Konu icin
  11.967 Toplam

  Standart Cevap: Sila Yolu Icin Bilgiler... Yola Cikmadan Mutlaka 5-10 Dk'ni Ayir ve Oku

  Sirbistan 2009 Vize, Güzergah ve Gümrük Bilgileri


  Geçtiğimiz yıllarda SılaYolu’nun en istikrarsız ülkesi olan Sırbistan’da iyileşmeler var ama yinede yetersiz. Sınır kapıları modernize edilmiş. Ç orba parası,yani rüşvet çilesi hala devam ediyor.

  Alınan önlemler yetersiz. Autobahn’larda polis Trafik kurallarına uymayanları durduruyor ve ağır cezalar kesiyor.

  T.C Sırbistan Belgrad Büyükelçimiz Sayın Süha Umar ile yapmış olduğumuz görüşmede de ' Büyükelçi "Süha Umar " Şu tavsiyelerde bulundu.' Karayolu ile seyahat edecekler öncelikle Trafik kurallarına uysunlar. Ailece yolculuk yaptıklarını unutmasınlar, Önce Ailelerin güvenliği gelir. 'Tatil yolda başlamalı, Yolculuğun keyfini çıkartırlarsa, çok rahat bir yolculuk yapabilirler .Sırbistan yolları tamamen otobahn. Yollarda herhangi bir olaya karışmasınlar. Geçtiğimiz sene yaşanan kavga olayında

  vatandaşlar,24 bin Euro Tazminat 'la kurtuldular. Vatandaşlarımız şikayetlerinde bize müracat etsinler.' dedi.

  Vize Gerekmiyor.

  Avrupa ülkelerinde yaşayan ve oturma izni bulunan vatandaşlarımızdan vize talep etmiyor. AB ülkelerinde yaşayan Türkler transit olarak bu ülkeden geçebilirler. AB vatandaşı olan Türk kökenliler ise turistik amaçla ülkede kalabilme imkanına sahipler.

  2003 yılından bu yana olduğu gibi, bu yıl da, Avrupa Birliği ülkeleri ile İsviçre’de yasal oturma izni olan vatandaşlarımız, 5 günü aşmamak koşuluyla, Sırbistan’dan transit geçişlerinde vizeden muaflar. Ancak Sırbistan’a seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelerdeki Sırbistan temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir.

  Döviz bildirim mecburiyeti: Sırbistan kanunları uyarınca ülkeye girişte 10.000 Euro'yu aşan miktarlardaki dövizi yazılı beyan etme zorunluluğu vardır. Beyan edilmeyen dövizin 10.000 Euro’yu aşan kısmına ülkeden çıkışta el konulmaktadır. Bu uygulama özellikle yaz aylarında Sırbistan güzergâhından transit geçiş yapan vatandaşlarımız açısından ciddi sorunlara yol açmaktadır.

  Yollarda güvenlik:

  Macaristan'dan Horgoş sınır kapısından Sırbistan'a giriş yaptığınızda Novisad - Belgrad istikametinde olan otoyolda inşaat çalışmaları devam etmekte ,zaman zaman yol inşaat nedeniyle daralmaktadır. Bu yolda dikkati elden bırakmamak gerekir.Sınırlarda yüksek sezonda beklemeleri hesaba katarak yolculuk planlamanızı hesaba 'katarak yolculuk planınızı yapmanızda fayda var. Sırbistan'da tehlikeli bölge olarak gördüğümüz tek nokta Belgrad'tan sonraki Niş - Bulgarsitan istikametine giderken dağlık bölgeden geçilen yol , kısa kısa tuneller ışıksız yeterince aydınlatılmamış. Burada dikkatli olmakta fayda var.

  Sırbistan Batı Avrupa ile Türkiye'yi birbirine bağlayan yol üzerinde bulunması nedeniyle her yıl birçok vatandaşımız bu ülkeden transit geçmektedir. Transit geçiş yapan vatandaşlarımızın çoğunluğunu Batı Avrupa ülkelerinde çalışan işçilerimiz ile bu ülkelerden mal ve yolcu taşıyan otobüs ve TIR kamyonu şoförlerimiz oluşturmaktadır. Sözkonusu ülkelerden ülkemize seyahat eden vatandaşlarımız, Sırbistan'a Macaristan veya Hırvatistan'dan giriş yapmakta; Bulgaristan ve Makedonya'yla olan sınır kapılarından da çıkış yapmaktadırlar. Dönüşte de aynı güzergahlar, bu kere ters istikamette kullanılmaktadır. Bu çerçevede; ülkeye giriş yapılan belli başlı sınır kapıları ile güzergahlar şu şekilde dir.

  1. Macaristan ile Sırbistan arasında giriş çıkış için üç sınır kapısı bulunmaktadır.
  - Horgoş (E-75)
  - Kelebiya (E-75'den sapak)
  - Baçki Breg (E-660)

  Macaristan - Subotica - Novi Sad - Belgrad - Niş - Preşevo (Makedonya sınır kapısı) E-75, Niş-Gradina (Bulgaristan sınır kapısı) hattı ise E-80 karayolu üzerinde bulunmaktadır. Her iki güzergah da vatandaşlarımız tarafından kullanılabilir.

  2. Hırvatistan - Sırbistan sınırında Batrovci gümrük kapısı bulunmaktadır.
  Zagreb - Belgrad arasındaki E-70 otoyolu da ulaşım açısından rahat ve güvenilir mahiyettedir.

  3. Bulgaristan ve Sırbistan sınırında Gradina sınır kapısı bulunmaktadır.

  4. Makedonya ile Sırbistan arasında Preşova sınır kapısı bulunmaktadır.
  Preşevo altyapısı en yetersiz sınır kapısı olup, normal şartlarda iki geçiş bankosu bulunmaktadır. Yaz aylarında geçici olarak belli ölçüde geçiş sayısı artırılmaktadır.

  Otoyol Ücretleri:

  (Nisan 2009 itibariyle) (1 Avro: 90 Dinar)

  Hırvatistan-Belgrad güzergahı: Binek oto 340 Dinar, minibüs 1030 Dinar

  Macaristan-Belgrad güzergahı: Binek oto 240+330=570 Dinar, minübüs 710+990=1700 Dinar

  Belgrad-Niş güzergahı: Binek oto 730 Dinar, minibüs 2190 Dinar

  Niş-Leskovac güzergahı: Binek oto 190 Dinar, minibus 570 Dinar

  Önceki yıllarda dövizle yapılan ödemelerde fazla para tahsili yapıldığı şeklindeki şikayetler göz önünde bulundurulduğunda, Sırbistan’dan transit geçiş yapan vatandaşlarımızın, ülkeye girişte yeterli miktarda döviz bozdurarak benzin ve otoyol ücretlerini mahalli parayla ödemeleri tavsiye ediyoruz.

  GÜMRÜK

  Sırbistan gümrüğünde sıkı kontroller yapılıyor.
  Sırbistan mevzuatına göre, ülkeye gelen yabancılar ülkeye girişte beraberlerinde diledikleri miktarda döviz bulundurabilmektedirler, ancak bunun deklare edilmemesi halinde sadece yasal üst limit olan 5000 Euro'nun yurtdışına çıkarılmasına izin verilmektedir. Bu rakam Avrupa Parlamentosu'nun ilgili kararınca 1 Haziran 2008 tarihinden itibaren 10000 Euro olarak belirlenmiştir. Sözkonusu beyan yazılı olarak yapılmalı ve sınır makamlarından alınacak belge güzergah üzerinde veya ülkeden ayrılırken, talep edilmesi halinde, ibraz edilmelidir. Konuyla ilgili olarak Sırbistan-Hırvatistan ve Bulgaristan-Sırbistan sınır kapılarında Sırpça-İngilizce-Almanca dillerinde tabelalar mevcuttur. Ayrıca sınır kapılarına Türkçe uyarı yazıları da asılmaktadır.

  Büyükelçiliğimize müracaat eden bazı vatandaşlarımız ülkeye girişte sınır kapılardaki panolarda üç dilde yazılmış tabelaya istinaden dövizlerini beyan etmek istemelerine rağmen, görevlilerin buna gerek olmadığını ifade ettiklerini, ancak ülkeden çıkarken paralarına el konulduğunu söylemişlerdir. Diğer taraftan, vatandaşlarımız hırsızlık olaylarına maruz kalacakları endişesiyle paralarını deklare etmekte isteksiz davranmaktadırlar.

  Dolayısıyla, hem vatandaşlarımızın isteksizliği, hem mahalli yetkililerin yanlış yönlendirmeleri sonucunda Sırbistan gümrük makamlarınca 1996 yılından 2005 yılı sonuna kadar deklare edilmediği gerekçesiyle sınır kapılarında 307 vatandaşımızın toplam 1.385.557 Euro tutarında nakit para ve ziynet eşyasına el konulmuş, 2005 yılı sonuna kadar sonuçlanan 163 dosyadan toplam 318.847 Euro vatandaşlarımıza iade edilmiş ve 557.732 Euro ceza kesilmiştir.

  El konulan paralar için Döviz Müfettişliğine itiraz hakkı tanınmakta ise de, paranın iadesi için yapılan başvuruların sonuçlandırılması birkaç yıl almakta ve el konulan döviz ancak kısmen geri alınabilmektedir.
  Transit geçiş yapanlarla turizm amacıyla ülkeye gelenlerin, beraberlerinde giyim eşyası, temizlik malzemesi, spor malzemesi (av tüfeği ve havalı tabancalar hariç) fotoğraf makinesi, kamera gibi şahsi eşyayı getirme hakkı bulunmaktadır.

  Hız sınırlamaları
  Sırbistan'da otoyollar ve diğer şehirlerarası yollar genel olarak güvenlidir. Güvenlik güçleri düzenli denetimler yapmakta ve soygun/gasp olaylarına nadiren rastlanmaktadır. Her yıl az sayıda karşılaşılan hırsızlık olaylarında, vatandaşlarımızın mağduriyetleri yetkililer tarafından kayda geçirilmekte, ancak suçluların yakalanması ve çalınan eşyaların iade edilmesi gibi hususlarda kayda değer gelişmeler sağlanamamaktadır. Vatandaşlarımızın arabalarının ya da arabada bırakılan çanta, cüzdan vb. eşyaların çoğunlukla benzin istasyonları ve mola yerlerinde çalındıkları bilinmektedir. Vatandaşlarımız hırsızlık ve gasp olaylarıyla karşılaştıklarında en yakın polis karakoluna başvurmaları ve dil sorunundan kaynaklanabilecek yanlış anlaşılmaların önlenmesi için ivedilikle Büyükelçiliğimizle temas etmeleri uygun olacaktır.

  Sırbistan'da mevcut yasalara göre binek otomobiller otoyollarda 120 km, birinci sınıf yollarda (Belgrad - Subotica ) 100 km, diğer yollarda ise 80 km'lik azami hız sınırına uymak zorundadırlar.

  Niş-Gradina (Bulgaristan sınırı) arasındaki yol dağlık bir kesimden geçmektedir ve gidiş-geliş olmak üzere iki şeritlidir. Çok sayıda virajın ve tünelin bulunduğu bu yolda trafik işaretlerine özellikle uyulması vatandaşlarımızın can güvenliği bakımından önemlidir

  Konaklama İmkanları:
  Yukarıda sıralanan güzergahlar üzerinde yer alan konaklama tesislerinin sundukları hizmet kalitesi, alınan ücrete oranla orta seviyededir.

  (Macaristan'dan giriş yapanlar için)
  Horgoş - Belgrad güzergahı üzerinde bulunan konaklama yerleri: Paliç, Subotica, Baçka Planka, Sırbistanobran, Novi Sad ve Belgrad.
  (Hırvatistan'dan giriş yapanlar için)
  Batrovci - Belgrad güzergahı üzerinde bulunan konaklama yerleri: Sremska Mitrovica, Ruma, Peçinci ve Belgrad
  Belgrad - Niş güzergah üzerinde bulunan konaklama yerleri:
  Mali Pozarevac, Velika Plana, Batoçina, Yagodina, Çupriya, Paraçin, Kruşevac, Aleksinac ve Niş.
  (Bulgaristan istikametinde gidenler için )
  Niş - Gradina güzergahı üzerinde bulunan konaklama yerleri; Bela Planka, Pirot ve Dimitrovgrad.
  (Makedonya istikametinde gidenler için)

  Niş-Preşevo güzergahı üzerinde bulunan konaklama yerleri; Leskovac,Vladiçin Han, Vranje ve Buyanovac.

  TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
  Taşıtlarda ruhsat ve geçerli sigorta poliçesi bulunması dışında herhangi bir şart aranmamaktadır.

  Hapis Cezası Öngörülen Trafik Suçları
  Sırbistan kanunlarına göre, can kaybıyla sonuçlanan trafik kazasına sebebiyet veren kişiler 1-10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılabilmektedir.

  Sırbistan'da trafik kazalarına yol açan kişiler, kazanın meydana geldiği bölgedeki karakolda ifade vermekte ve mahkeme önüne çıkarılmaktadır.

  Kazaya Sebebiyet Verme Durumunda, Özellikle Ölüm ve Yaralanma Durumlarında Yapılan Uygulama
  Kazanın hemen ardından polis, daha sonra sorgu hakimi ve savcı olay yerine gelerek durumu tespit eder ve kaza hakkında tutanak düzenlenir. Sözkonusu kazaya sebebiyet veren kişi, savcının talimatı ile tutuklanır ve ilk ifadesi alınır. Genellikle ifade süresince tutukluya yanında avukat bulundurması tavsiye edilmektedir. Savcının talebi üzerine sorgu hakimi adli dosyayı tamamladıktan sonra savcılığa iade eder.
  Savcılık ise ana duruşmanın yapılabilmesi için adli dosyayı mahkemeye iletir. Mahkeme Başkanı'nın ana duruşmayı yürütecek hakimi tayininden sonra da duruşmanın günü tespit edilir. Bu gibi durumlarda, vatandaşlarımızın veya yakınlarının Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesini arayarak bilgi vermeleri yararlı olacaktır.

  Hırsıza fırsat vermeyin.

  Uzun bir güzergah olan izin yolundaki en büyük sorunlardan biriside hırsızlıktır. Bihassa Türk izincileri gözüne kestiren yankesicilere karşı uyanık olmakta fayda var. Park yerlerinde , Şehir içlerinde aracınızın camını açık tutmayın ve kıymetli eşyalarınızı aracınızın ön camına koymayın.Geceleri hırsızlar için en müsait zamanlardır. Daha fazla etrafı açık olan ve kalabalık park yerlerini tercih edin.

  Geçtiğimiz yıllarda bir çok vatandaşımızın karşı karşıya kaldığı bir hırsızlık türü de, polis kiyafetli kişiler tarafından durdurulup,silah zoruyla soyulmaları olmuştur. Bunun için ünüformalılar tarafından durdurulmuş olsanız bile,kapılarınızı kapalı tutun,Camınızı azıcık açarak onlarla konuşun.Aracınızı Stopp etmeyin. Her an kaçacak gibi hazır durumda bekleyin.. Hiç bir polis,karakolun dışındayken hiç kimseden ‚paranız nedir?’ ‚kaç paranız var’, ‚paranızı gösterin’ gibi isteklerde bulunma hakkına sahip değildir. Mümkün mertepe konvoy halinde seyahat edin. Ve durup kalkmaları beraber yapın.

  Eşyalar görünmesin.

  Izin esnasında bavullarınızı mutlaka arka bagajda kilitli olarak bulundurun. El çantası, fotoğaf makinesi ve buna benzer çalınması kolay eşyaları otomobilin içinde bırakmayın.Evrak ve eşyalarınızın kaybolması halinde yenisini kolayca çıkartabilmeniz için önemli evraklarınızın mutlaka birar fotokopisini çektirin ve oroijanalleriyle ayrı yerlerde saklayın.

  TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR
  Büyükelçilik Santrali : 333 24 00 (10 hat)
  Konsolosluk Şubesi : 333 24 44
  Faks : 333 24 33
  THY Belgrad Ofisi : 209 72 25 - 26
  Gümrük 064/732
  Polis : 92
  İtfaiye : 93
  Acil Yardım : 94
  Yol Yardım : 987


  Lütfen gizli icerikleri görebilmeniz icin soldaki Tesekkür butonunu kullaniniz. Tesekkür butonunu kullandiginiz halede Linkler acilmiyor ise asagidaki nedenlerden kaynaklanabilir!

  Neden 1
  Neden 2


  Neden 3
  Neden 4
  AlıntıAlıntı

 2. #62
  Vip Member Batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  5.999
  Total 'Thanks' Received by This User :
  0 Bu Konu icin
  11.967 Toplam

  Standart Cevap: Sila Yolu Icin Bilgiler... Yola Cikmadan Mutlaka 5-10 Dk'ni Ayir ve Oku

  Kapikule'deki Kuyruklar Tarihe Karisiyor

  Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş İşletme Müdürü Durmuş Zor, ''Kapıkule Sınır Kapısı, Avrupa'dan gelen vatandaşlarımızın huzurlu ve hızlı bir şekilde işlemlerini yaptıracağı bir kapı haline geldi'' dedi.


  Zor, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yenilenen Kapıkule sınır kapısının, Haziran ayı içerisinde resmi açılışının yapılacağını belirtti.

  Kapıkule'nin yeni haliyle 330 bin metre karelik alanda hizmet vereceğini ifade eden Zor, şunları söyledi:

  ''Kapıkule sınır kapısı, Avrupa'dan gelen vatandaşlarımızın huzurlu ve hızlı bir şekilde işlemlerini yaptıracağı bir kapı haline geldi. Daha önceki saha hantal bir görüntüdeydi. Eski kapının durumunu biliyorsunuz. Eskiden kapıkule problemler yumağıydı. Ama şimdi öyle değil. Vatandaşlarımız şimdi isterlerse araçlarından inmeden işlemlerini yaptırım kapıdan çıkabilecekler. Artık Kapıkule'de araç kuyruklara son vereceğiz. Bir tır 8 dakikada işlemlerini yaptırım çıkış yapabilecek.''

  Kapıkule Sınır Kapısı yaptırırken hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadığını anlatan Zor, Kapıkule'nin Avrupa'dan gelen vatandaşlar için Türkiye'nin güler yüzü olduğunu belirtti.

  Türkiye'ye giriş yapan gurbetçilerinde artık saatlerce kuyruklarda beklemeyeceğini belirten Zor sözlerini şöyle tamamladı:

  ''Bu kapının yapılmasının amacı Türk milletine yakışır bir kapının olması ve Avrupa'dan gelen vatandaşların huzurlu bir şekilde kapıdan çıkması ve memleketlerine gitmesidir. Şu anda gurbetçiler için her türlü hazırlıklar tamamlandı.

  Günlük 4 bin araç giriş yapabilecek duruma geldi burası. Resmi açılış tarihi kesinleşmedi fakat haziran ayında açılış yapmayı düşünüyoruz. Büyük bir ihtimalle Kapıkule Sınır Kapısının açılışını sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan yapacak.''


  Lütfen gizli icerikleri görebilmeniz icin soldaki Tesekkür butonunu kullaniniz. Tesekkür butonunu kullandiginiz halede Linkler acilmiyor ise asagidaki nedenlerden kaynaklanabilir!

  Neden 1
  Neden 2


  Neden 3
  Neden 4
  AlıntıAlıntı

 3. #63
  Vip Member Batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  5.999
  Total 'Thanks' Received by This User :
  0 Bu Konu icin
  11.967 Toplam

  Standart Cevap: Sila Yolu Icin Bilgiler... Yola Cikmadan Mutlaka 5-10 Dk'ni Ayir ve Oku

  Belgelerinizi Kontrol Edin

  Karayoluyla izne giderken yanınıza mutlaka almanız gereken belgeler ve Yolculuk anında Dikkat edilmesi gereken hususlar. İşte yola çıkmadan önce bilmeniz gerekenler.


  Karayoluyla izne giderken yanınıza mutlaka almanız gereken belgeleri yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edin.

  Pasaportlarınızı mutlaka yanınıza alın. Geçtiğimiz günlerde güzergah üzerinde bulunan elçiliklerimizi ziyaret ettik. Elçilik yetkilileri bize hala o kadar uyarılar yapmamıza rağmen pasaportsuz,sadece kimlik kartlarıyla yola çıkan vatandaşlarımızın olduğunu söylediler.Yola çıkmadan önce pasaportların kontrol edilmesi. Kimlik kartlarıyla yola çıkılmamasını söylediler.
  Zamanı geçmiş veya geçerlik süresi az kalmış pasaportlarla, tahrip olmuş pasaportlarla yola çıkmayın. Süresi geçmiş pasaportla yolculuk edenler sınırdan geri çevriliyor.


  Alman kimlikleri bazı ülkeler de kabul görmüyor.

  Alman kimliği ile yola cıkmayın. Gümrüklerde sorun yaşarsınız. Mutlaka pasaportunuzu yanınıza alın. Aksi taktirde büyük cezalar vermek zorunda kalırsınız.

  Kimlik kartları Sırbistan ve Makedonya'da geçmiyor. Yolculuk için mutlaka geçerli pasaport (Seyahat pasaportu) isteniyor.

  REFAKATTEKİ ÇOCUKLAR: Pasaportun refakathanesinde kayıtlı çocukların mutlaka nüfus cüzdanlarını da yanınıza alın.

  Refakat hanesinde kayıtlı çocuklar için fotoğraf şart. Ayrıca başınızın ağrımaması için ,'7 yaşından büyük çocuklara pasaport çıkartılmasını tavsiye ediyoruz'..

  YEŞİL SİGORTA KARTI: 'Grüne Karte' denilen aracın yeşil sigorta kartını almayı unutmayın. Ayrıca bu sigorta kartında Türkiye bölümünün açık olup olmadığını mutlaka kontrol edin! Aksi takdirde özel sigorta ettirmek gerekiyor. Yeşil kartında sırbistan bölümünde mutlak SRB Yazmalı.

  VEKALET:
  Aracınız bir başkasına aitse, konsolosluk dışında verilen vekaletnameler de geçerli. Buna göre ADAC gibi kurumların veya araç kiralama şirketlerinin vereceği kira sözleşmeleri de geçerlidir. ADAC kendi üyelerine ücretsiz vekaletname veriyor, ayrıca sürücüler noterde, poliste, veya belediyelerde vekalatname düzenletebilirler. Ancak bu ücrete tabiidir. Aracınız şirkete ait ise Noter veya konsolosluktan onaylı vekalet belgesi ve Türkçe tercümesini, ruhsat ve ehliyetleri bir çantaya düzenlice yerleştirip arabanın torpido gözüne koymayı unutmayın.


  ARABA RUHSATI:

  Yola çıkacağınız aracın orijinal ruhsatı ve ehliyetinizi almadan yola çıkmayın!


  OTOMOBİL KULÜBÜ:
  Üyesi olduğunuz otomobil kulübünün üyelik kartını yanınıza almayı unutmayın.

  Sıla yolu'nda gözü aç tamircilerin tuzağına düşmemek için yola çıkmadan önce aracınızı bakımdan geçirin.

  YELEK
  Araçınızda kendiniz ve birlikte yolculuk yaptığınız yolcular için bîrer adet reflektörlü yelek bulundurmayı unutmayın...

  SAĞLIK SİGORTASI
  Sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın. 'Tatile cıkmadan önce Doktora sonra Tatile cıkın.'

  VİNYETSİZ CIKMAYIN

  Avusturya'da otoyol bileti "Vignette" almadan seyahat etmenin cezası 150 Euro'dan başlıyor. Vingnette’i Avusturya'ya girmeden önce almayı unutmayın. Maceristan,ve Slovenya'ya girişlerdeki gişelerde Vinyet satılıyor. Bu ülkelerde vinyetsiz seyahat etmenin cezaları çok yüksek.Örneğin Slovenya'da vinyetsiz seyahat etmenin cezası 300 Euro'dan başlıyor. Bulgaristan da sınırda USP stick veriliyor , Bu USB stickle birlikte Vinyet te almanız gerekiyor.Aotubahn ücretleri USB sticke işleniyor.Pasaport kontrolünden geçer gecmez ilk gelen gişeden aldığınız USB Sticki 2 metre ilerdeki diğer bir gişe geri alıyor. Aldığınız vinyet pulunu camınızın ön tarafına yapıştırmanız gerekiyor.Bulgaristan'da vinyetsiz seyahat etmenin cezası 170 Euro'dan başlıyor. bu faydali aciklamalarindan dolayi sila yolu ve Sezai Koc ustaya tesekkürederiz.


  Lütfen gizli icerikleri görebilmeniz icin soldaki Tesekkür butonunu kullaniniz. Tesekkür butonunu kullandiginiz halede Linkler acilmiyor ise asagidaki nedenlerden kaynaklanabilir!

  Neden 1
  Neden 2


  Neden 3
  Neden 4
  AlıntıAlıntı

 4. #64
  Vip Member Batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  5.999
  Total 'Thanks' Received by This User :
  0 Bu Konu icin
  11.967 Toplam

  Standart Cevap: Sila Yolu Icin Bilgiler... Yola Cikmadan Mutlaka 5-10 Dk'ni Ayir ve Oku

  Tatile Erken Cikan Ögrenciler Polis Kontrolüne Takildi

  Almanya’da bu yıl okullar resmi tatil olmadan yada okuldan izin almadan tatile çıkacak öğrenciler gümrüklerde polis kontrolü ile karşılaşacaklar.Okuldan izin almadan çocuklarını tatile g-ötüren ailelere ise ceza verilebilecek.

  Almanya’da tatillerin yaklaşması ile erken izne gidecek öğrenciler gümrük noktalarında polis kontrolü ile karsılaşacaklar. Okulu resmi tatil olmadan ya da okuldan izin almadan çocukları ile tatile çıkan aileler fark edilmeleri halinde ceza alacaklar. Almanya’da Paskalya Yortusu’ndan 50 gün sonra kutlanan dini bayram tatilini çocukları ile birlikte Türkiye’de geçirmek isteyen iki aileye Stuttgart havalimanında çocukların okuldan izinlerinin olup olmadığı soruldu. Baden- Württemberg eyaletinde bugün başlayacak olan tatile biri 13 diğeri 10 yaşında çocukları ile bir kaç gün önce gitmek isteyen iki aile çocuklarının okuldan izinli olduğunu belgeleyemeyince polis yetkileri okulları arayarak öğrencilerin durumlarını sordu. Okuldan ailelerin çocuklarının hasta oldukları gerekçesi ile okula “hasta raporu“ gönderdikleri açıklaması yapıldı. Eğitim Yasası’nı ihlalden haklarında işlem başlatılan ailelere para cezası verilmesi bekleniyor. Konu ile ilgili açıklama yapan polis sözcüsü olayla ilgili başlatılan sürecin kendileri tarafından takip edilmeyeceğini söyleyerek, öğrencilerin eğitim gördükleri okulların bağlı oldukları Eğitim Müdürlükleri’nin (Schulamt) yasal işlemin takipçisi olacaklarını belirtti. Gümrük noktalarında çocuklu ailelere okul izin belgesi sorulmasının devamlı yapılan bir işlem olmadığını ifade eden sözcü, okulların resmi tatil olmadığı zamanlarda yapılan bir uygulama olduğunu dile getirdi. Baden- Württemberg eyaletinde yaklaşık 100 öğrencinin ailelerinin tatil dönüşünü uzatmaları nedeni ile izinsiz olarak okula geç başladıkları açıklandı.


  Lütfen gizli icerikleri görebilmeniz icin soldaki Tesekkür butonunu kullaniniz. Tesekkür butonunu kullandiginiz halede Linkler acilmiyor ise asagidaki nedenlerden kaynaklanabilir!

  Neden 1
  Neden 2


  Neden 3
  Neden 4
  AlıntıAlıntı

 5. #65
  Vip Member Batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  5.999
  Total 'Thanks' Received by This User :
  0 Bu Konu icin
  11.967 Toplam

  Standart Cevap: Sila Yolu Icin Bilgiler... Yola Cikmadan Mutlaka 5-10 Dk'ni Ayir ve Oku

  Kapikule`de Gümrük Islemi 8 Dakikaya Iniyor

  Özlem gidermek için çıkılan yolu çileye dönüştüren işlemlerin süresi, TOBB`un yap-işlet-devret modeli ile modernize ettiği Kapıkule`de 8 dakikaya iniyor


  Yaz ayları ve okulların kapanmasıyla birlikte Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlar, tatil için karayolu ile Türkiye`ye gelmeye başlıyor. Türkiye`nin Avrupa`ya açılan en büyük kapısı Kapıkule`de meydana gelen ani yığılmalardan dolayı trafik kilometrelerce uzuyor. Bazen birkaç günü bulan çileli bir yolu kat ettikten sonra Kapıkule`ye takılan gurbetçilerinse Anavatan`a kavuşabilmek için saatlerce beklemesi gerekiyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından modernize edilen Kapıkule Sınır Kapısı`ndan araçlar 8 dakika içerisinde giriş çıkış yapabilecek. Kapıkule Sınır Kapısı önünde oluşan TIR kuyruğu ve gurbetçilerin geliş-gidişlerinde yaşanan sorunlar böylece tarihe karışacak.

  TOBB tarafından yap-işlet-devret modeli ile geçtiğimiz yıl başlatılan modernizasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi. Sınır kapısı yeni yüzü ile Avrupa`dan gelen gurbetçilerin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek şekilde yeniden yapılandırıldı. Bu kapsamda direkt giriş yapacak yolcular, araçlarından inmeden işlemlerini tamamlayıp yollarına devam edebilecek. Dinlenmek isteyenler ise gümrük sahasındaki tesislerde ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Gümrük kapısının yeni imajı ile ilgili bilgi veren İşletme Müdürü Durmuş Zor, TOBB`un yap-işlet-devlet modeli ile sınır kapılarını modernize ederek Türk milletinin hizmetine sunduğunu söyledi.

  Bu kapsamda şimdiye kadar Habur, Cilvegözü, Sarp sınır kapılarının modernize edilerek faaliyete sokulduğunu anlatan Zor, `Şu anda Kapıkule Sınır Kapısı hiçbir fedakârlıktan kaçınılmadan fiilen hizmete başlamış vaziyette. Avrupa`dan gelen vatandaşımıza, ihracat yapan firmalarımıza en iyi şekilde hizmet verebilecek durumda. Gelen vatandaşımız, ticari tesislerimizde istediği şekilde alışverişlerini yapabilecek. Free-shop`larımız, akaryakıt istasyonlarımız ve lokantalarımız gibi tesislerimizden istedikleri ihtiyaçlarını giderebilecekler. Yenilenen tesislerimizden memnun bir şekilde ayrılabilecek duruma getirildi. Bu kapının yapılmasının amacı, Avrupa`dan gelen vatandaşımızın huzurlu bir şekilde yurda giriş yaparak aynı şekilde Türkiye`den çıkış yapmalarını sağlamak.` dedi.

  Kapıkule Sınır Kapısı önünde günlerce sıra bekleyen TIR sürücülerinin kuyruk derdi de son bulacak. Durmuş Zor, bu konuda da şunları söyledi: `Bundan sonra TIR kuyruğu son bulacak. Kapının modernize edilmesinin amaçlarından biri de TIR kuyruğuna son verilmesi. Şu anda kapıdan giren bir TIR, giriş yaptıktan sonra çıkana kadar 8 dakikalık bir süre geçiyor. 8 dakika içerisinde gümrük işlemlerini yapıp sahayı terk edebilecek. Ayrıca gümrük sahası çok dağınık bir vaziyette idi. Toplu bir yerleşim düzeni yoktu. Şu anda 370 dönümlük bir arazi üzerine tesisler modernize edilerek hizmete sokuldu. Gurbetçiler için her türlü hazırlıklar tamamlanmış vaziyette. Hiçbir eksiklik olmadan, günlük 4 bin araca hizmet verebilecek kapasitedeyiz.`

  KAPIKULE`Yİ ÇOK DEĞİŞMİŞ BULDUK

  Avrupa`dan Türkiye`ye giriş yapan gurbetçiler de Kapıkule`nin yeni yüzünü beğendi. Geçmiş yıllarda gümrük için saatlerce bekleyerek yurda giriş yapabilen gurbetçiler, kapının yeni hali karşısında duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Fransa`dan gelerek İzmir`deki akrabalarının yanına giden Şevket Elmas isimli gurbetçi, her yıl Türkiye`ye giriş yaptığını belirterek Kapıkule`nin modern halini çok beğendiğini ifade etti.


  Lütfen gizli icerikleri görebilmeniz icin soldaki Tesekkür butonunu kullaniniz. Tesekkür butonunu kullandiginiz halede Linkler acilmiyor ise asagidaki nedenlerden kaynaklanabilir!

  Neden 1
  Neden 2


  Neden 3
  Neden 4
  AlıntıAlıntı

 6. #66
  Junior Member xdostx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesajlar
  1
  Total 'Thanks' Received by This User :
  0 Bu Konu icin
  0 Toplam

  Standart Cevap: Sila Yolu Icin Bilgiler... Yola Cikmadan Mutlaka 5-10 Dk'ni Ayir ve Oku

  tsk bunun devamini bekleriz
  AlıntıAlıntı

 7. #67
  Vip Member Batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  5.999
  Total 'Thanks' Received by This User :
  0 Bu Konu icin
  11.967 Toplam

  Standart Cevap: Sila Yolu Icin Bilgiler... Yola Cikmadan Mutlaka 5-10 Dk'ni Ayir ve Oku

  Slovenya 2009 Vize, Güzergah ve Gümrük Bilgileri

  AB üyesi ile AB adayı komşusu Hırvatistan Türkiye’ye yönelik sılayolunda en sorunsuz güzergahlar. Slovenya’da bazı bölgelerde yol bakım ve yol genişletme calışmaları devam ederken,


  Hırvatistan izincilere boydan boya otabanlı yolculuk imkanı sunuyor. Biz bu yazı dizimizde sizlere Slovenya güzergahı hakkında bilgileri sunacağız.

  Slovenya

  Slovenya’da 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren “vinyet” sistemine geçti.Gectiğimiz sene otomobiller altı aylık (35 Euro) veya yıllık (55 Euro) olmak üzere "(toll) yol geçiş ücreti" bandrolü satın almak zorunda kalıyorlardı.Gelen yoğun tepkiler ve Avrupa birliği’nin yoğun baskısı üzerine geri adım atan Slovenya hükümeti , ‘Yeni Vinyet uygulaması ile yine gündemden düşmeyecek gibi. Slovenya’da 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek yeni ‘Vinyet üçretleri sürücüleri memnun etmeyecek. ‘Slovenya’da 1 Temmuzdan itibaren gecerli olacak, ‘Vinyet ücretleri şöyle. 7 günlük vinyet 15 Euro, Aylık 35 Euro, bir senelik ise 95 Euro olacak. Slovenya üzerinden giden izinciler gidiş ve geliş için 15 Euro’luk birer haftalık vinyet almaları gerekiyor. Buda gidiş ve geliş için toplam 30 Euro yapıyor.

  Slovenya’da vinyetsiz seyahat etmenin cezası ‘300 ile 800 Euro arasında değişiyor. Ceza ödenmediği taktirde bu ceza 800 Euro’ya kadar cıkabiliyor.

  Dönüş istikametinde ‘Hırvatistan üzerinden gelen yolcular ,Slovenya sınırında sıkı bir kontrolden geçiyorlar.

  Yol güvenliği:

  Vatandaşlarımızın Slovenya üzerinden karayoluyla yapacakları seyahatleri sırasında otoyol güzergahları genel olarak güvenli. Başkent Ljublijana’dan sonra gelen Trebnje’de otoban bitiyor.Otaban bir kaç km sonra yine başlıyor. Yollar genel olarak çok bakımlı ve rahat bir yolculuk yapabiliyorsunuz. Yol kenarlarında benzin istasyonlarında alış veriş için market ve dinlenme alanalrı var.Bununla beraber,vatandaşlarımızın araçlarını kısa süreli konaklamalarda dahil olmak üzere yanlız bıraktıklarında mutlaka kilitli tutmaları gerekir. Slovenya güzergahı topu topuna 2.5, 3 saatlik bir yol.

  Trafik kurallarında dikkat edilmesi gereken hususlar. - Hız Sınırları:

  Slovenya’da hız sınırı meskûn mahallerde 50, şehirlerarası normal yollarda 90, karayolunda 100, otoyolda 130 km.dir.

  Aşırı hız dolayısıyla kesilen cezalar aşağıdaki gibidir:

  - Meskun malallerde, saatte 10 km.ve üstü aşırı hız için, bölgenin yerleşim yoğunluğuna bağlı olarak, 42 ve 125 Avro arası,

  saatte 20 ve 30 km aşırı hız için 250 Avro,
  saatte 30 km aşırı hız için 500 Avro,

  - Meskun mahaller dışında, saatte 20 km’ye kadar aşırı hız için 42 Avro,
  saatte 20-30 km arasında aşırı hız için 83 Avro,
  saatte 30-40 km arasında aşırı hız için 166 Avro,
  saatte 40 km’den fazla aşırı hız için 250 Avro,

  - Çevre yolu ve otobanda, saatte 20-30 km arasında aşırı hız için 83 Avro,
  saatte 30-40 km arasında aşırı hız için 125 Avro,
  saatte 50 km’den fazla aşırı hız için 250 Avro.

  Yeşil kart önemli.

  Slovenya içinde geçerli uluslar arası sigorta policesi ( Yeşil kart) ile arajlara ait sahiplik belgesi veya arabanız başkasının üzerine kayıtlı ise sürüçü vekaletnamesi bulunması gerekmektedir.

  Pasaportlara Dikkat

  - Vatandaşlarımızın yola çıkmadan önce, kendisi ve beraberinde yolculuk eden kişilerin pasaportlarının sürelerini mutlaka kontrol etmeleri gerekmektedir. Süresi dolmuş pasaportların gerekli uzatmalarının yaptırılarak yola çıkmalarını tavsiye ediyoruz

  Pasaport süresini uzatmak için elçiliğe gelen vatandaşlar oluyor,Yetkililer vatandaşın ‘Pasaportunu uzatabilmek için bağlı bulundukları başkonsolosluklardan bilgi almak zorundayız. Eğer hafta sonuna denk gelirse, bu çok zaman kaybına yol açıyor." diyorlar

  Yol güzergahı ve sınır kapıları

  Seyahatlerini karayoluyla yaparken Slovenya’dan geçmek isteyen vatandaşlarımızın kullanabilecekleri güzergâhlar şöyledir.:

  Avusturya-Slovenya-Hırvatistan Güzergâhları:

  - Villach- Karavanke- Ljubljana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.

  - Graz- Sentilj Sınır Kapısı- Maribor - Gruskovje Sınır Kapısı- Macelj Sınır Kapısı- Zagreb.

  İtalya- Slovenya- Hırvatistan Güzergâhları:

  - Venedik veya Trieste- Fernetici Sınır Kapısı- Sezana Sınır Kapısı- Postojna- Ljubljana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.

  - Udine- Gorizia Sınır Kapısı- Novo Gorica Sınır Kapısı- Ajdovscina- Postojna- Ljubljana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.

  Gümrük ve Deklare Durumları:

  Beyan ihmale gelmez.


  Vatandaşlarımız yanlarında bulundurdukları 10.000 Avro veya üstü nakit parayı sınır kapılarındaki görevlilere beyan etmek zorundadır. Ayrıca yanlarında çok fazla miktarlarda altın ve ziynet eşyaları bulunan vatandaşlarımız sınır kapılarında zorluklarla karşılaştıklarını belirtmekte fayda var.Beyan edilmeyen ve arama sonucu bulunan eşyalara yetkililer tarafından el konulmaktadır. Türkiye’de düğün yapan vatandaşlarımıza tavsiyemiz ziynet eşyalarıyla özelikle yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz.

  Kişisel kullanım için alınmış olan ve Slovenya’da gümrükten muaf tutulan sigara, alkol ve parfüm ürünlerinin miktarında sınırlama bulunmakta, kişisel eşyanın gümrükte sözlü beyanı yeterli sayılmakta, hayvan, bitki, ilaç, narkotik ürünler ve silahlara ilişkin olarak özel düzenlemeler uygulanmaktadır.

  Slovenya’da daimi veya geçici ikameti bulunmayan vatandaşlarımızca Slovenya’da satın alınan ve Slovenya’dan çıkarılacak olan (alkol, tütün ve madeni yağlar dışındaki) eşyanın KDV’sinin geri alınması mümkündür. Bunun için, bir gün içinde bir alışveriş merkezinden alınan toplam fatura tutarının 50 Avro’yu aşmış olması, faturanın yanı sıra satıcı tarafından düzenlenmiş bir DDV-VP formunun temin edilmiş olması ve eşyanın Slovenya içinde kullanılmamış olması gerekmektedir.

  Diğer taraftan, transit geçiş yapılıyor olsa bile, gümrüğe tabi mallar için bildirimde bulunulması ve sözkonusu malların orijinal faturalarının gümrük görevlilerine ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Yukarıdaki konularda detaylı bilgiye Slovenya Gümrük İdaresinin İngilizce olarak düzenlenmiş aşağıda kayıtlı internet sayfasından ulaşılması mümkündür.

  [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

  Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar:

  Profesyonel sürücülerin (kamyon, otobüs sürücüleri vs.) alkol kullanımı tamamen yasak olup, özel otomobil sürücüleri ise en fazla 0,5 promil seviyesinde alkol alabilirler. Benzin istasyonları genellikle saat 06.00–22.00 arası açık olup, sınır geçişleri, otoyol ve büyük yerleşim birimlerinde 24 saat açık benzin istasyonları bulunmaktadır.

  Slovenya’da trafik suçlarında, ölümlü kazalar haricinde, hapis cezası öngörülmemekle beraber, suçun ağırlığına göre sürücü belgesine, pasaporta, aracın belgelerine ve araca, yargı işlemleri sonuçlanana kadar el konulabilmektedir. Ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan kazalarda, kazaya sebebiyet veren taraf, mahkemeye sevkedilmekte ve dava tarihine kadar gözaltında tutulmaktadır. Ölüm ile sonuçlanan kazalarda suçlu bulunan taraf hapis cezasına çarptırılmaktadır. Trafik kazası yapan sürücüler polisi arayarak yazılı bir rapor almak zorundadırlar. Hasarlı araçla ülkeyi terkederken gümrük görevlileri bu belgeyi görmek isteyebilirler.

  Sloven yetkililer trafik cezalarının ödenmesini sağlamak amacıyla sürücü belgesi, pasaport, ruhsat gibi belgelere yasalar çerçevesinde el koyma hakkına sahiptir. Kesilen trafik cezasının kontrol noktasında ödenmemesi ya da ödenememesi durumunda el konulan belgeler, cezanın yükümlü tarafından daha sonra ödenmesi ve ödenti belgesinin ilgili Sloven makamına ulaştırılmasının ardından Büyükelçiliğimiz aracılığıyla ulaştırılmaktadır.

  Slovenya’dan transit geçiş yapan özel araçlar için yaş kısıtlaması yoktur. Sürücülerimizin Slovenya için geçerli uluslararası sigorta poliçesi (Yeşil Kart) ile araçlara ait sahiplik belgesi veya sürücü vekâletnamesi bulundurmaları gerekmektedir.

  Sloven karayollarındaki son durumu gösteren güncel bilgilere aşağıdaki internet sitesinden ulaşılabilmektedir:

  [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
  Yararlı Telefonlar:
  Seyahatleri sırasında vatandaşlarımızca ihtiyaç duyulabilecek irtibat bilgileri ve telefon numaraları aşağıda kayıtlıdır:

  T.C. Ljubljana Büyükelçiliği adresi : Livarska 4, 1000 Ljubljana
  T.C. Ljubljana Büyükelçiliği (telefon) : 00 386 1 236 41 50 veya 51
  T.C. Ljubljana Büyükelçiliği (faks) : 00 386 1 436 52 40
  T.C. Ljubljana Büyükelçiliği internet-adresi : ljubljana.be.mfa.gov.tr

  Polis : 113 ( Kaza olması halinde bu numara aranacaktır.)
  Ambulans : 112
  İtfaiye : 112
  Slovenya Otomobil ve Motorlu Taşıtlar Birliği (Onarım ve çekme gibi hizmetler vermektedir) : 1987
  Trafik Danışma numarası: 00 386 1 530 53 00

  Duyurulmasında yarar görülen hususlar:
  Vatandaşlarımızın seyahate başlamadan önce kendileri ve beraberinde yolculuk eden kişilerin pasaportlarının geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri önemle tavsiye olunur.

  Slovence Kelimeler
  Dober dan: İyi günler

  Dobro yutro: Günaydın

  Dovicenya: Hoşçakalın

  Hvala: Teşekkürler

  Voda: Su

  Kruh: Ekmek


  Lütfen gizli icerikleri görebilmeniz icin soldaki Tesekkür butonunu kullaniniz. Tesekkür butonunu kullandiginiz halede Linkler acilmiyor ise asagidaki nedenlerden kaynaklanabilir!

  Neden 1
  Neden 2


  Neden 3
  Neden 4
  AlıntıAlıntı

 8. #68
  Vip Member Batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  5.999
  Total 'Thanks' Received by This User :
  0 Bu Konu icin
  11.967 Toplam

  Standart Cevap: Sila Yolu Icin Bilgiler... Yola Cikmadan Mutlaka 5-10 Dk'ni Ayir ve Oku

  Cek Cumhuriyeti 2009 Vize, Güzergah ve Gümrük Bilgileri

  Umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti'ne seyahatleri veya havalimanından transit geçişleri vizeye tabidir.

  Transit vize uygulamasından;

  a) Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili,

  b) AB ülkeleri, Norveç, İzlanda, Andorra, Japonya, Kanada, Liechtenstein, Monako, San
  Marino, ABD ve İsviçre'de ikamet izni hamili ve

  c)Uçak mürettebat belgesi hamili

  vatandaşlarımız muaf tutulmaktadır.

  Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız, Çek Cumhuriyeti’ne yapacakları üç aya kadar ikamet süreli turistik seyahatlerinde vizeden muaftır.

  Çek Cumhuriyeti 21 Aralık 2007 tarihi itibariyle Schengen alanına dahil olmuştur.

  Bu çerçevede, Schengen ülkelerinde ikamet izni sahibi olan vatandaşlarımız, Çek Cumhuriyeti’ne vizesiz giriş yaparak, üç aya kadar bu ülkede kalabilmektedirler.  Çek Cumhuriyeti temsilcilikleri, Schengen Bölgesi'ne giriş yapılacak ilk ülke Çek Cumhuriyeti olduğunda Schengen vizesi ita etmektedirler.

  Çek Cumhuriyeti temsilcilikleri, vatandaşlarımızdan Schengen vizesi için 60 Euro vize harcı tahsil etmektedir. Sözkonusu harç, vize başvuru ücreti niteliğinde olup, vize verilmediği takdirde iade edilmemektedir.

  Bununla birlikte, Türk vatandaşları uzun süreli (90 günü aşan) vize harcından muaftırlar. Ayrıca, AB üyesi, Avrupa Ekonomik Alanı Anlaşması imzacısı ve Avrupa Toplulukları ile müzakere edilmiş anlaşmalarla bağlı ülkelerin vatandaşlarıyla aile birliği içinde bulunan vatandaşlarımız; 6 yaşından küçükler; her kategoride öğrencilerimiz ve öğretim veya eğitim gezisi amacıyla Çek Cumhuriyeti’ne seyahat eden öğrencilere refakatle görevli öğretmenlerimiz ve bilimsel çalışmalarda bulunmak amacıyla Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret eden araştırmacılarımız vize başvuru ücretinden muaftırlar.  Diğer taraftan, 1 Eylül 2006 tarihi itibariyle Çek Cumhuriyeti, AB Parlamentosu ve AB Konseyi'nin 895/2006 ve 896/2006 sayılı kararları uyarınca, İsviçre ve Liechtenstein'da ikamet izni sahibi olan vatandaşlarımızın vizesiz olarak transit geçebilmelerine ve azami 5 gün konaklamalarına olanak sağlamaktadır. Bu olanak, yalnızca transit amacıyla kullanılabilmekte, vatandaşlarımızın Çek topraklarına giriş yapmış oldukları ülkeye, başka bir ülke toprağına geçiş yapmaksızın, dönmelerine izin verilmemektedir.

  Çek Cumhuriyeti'nde sınırda vize uygulaması yoktur.

  YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI

  Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan ve ülkemize karayolundan seyahat edecek olan vatandaşlarımızın Çek Cumhuriyeti'nin Almanya sınırından giriş yaparak kullanabilecekleri en kısa transit güzergah şöyledir:  Berlin-İstanbul:
  Berlin-Dresden-Prag-Brno-Bratislava-Budapeşte-Szeged-Subotica-Novi Sad-Belgrad-Niş-Sofya-Filibe-Edirne-İstanbul
  Batı Avrupa'daki vatandaşlarımız, bu güzergaha alternatif olarak, Çek Cumhuriyeti'ne giriş yapmadan Avusturya'dan geçiş yapabilirler. Bu takdirde, güzergah şöyledir:  Münih-İstanbul:  Münih-Strassburg-Graz-Maribor-Zagrep-Belgrad-Niş-Sofya-Filibe-Edirne-İstanbul
  GÜMRÜK
  Gümrükte deklare etmeden yolcu beraberinde ülkeye sokulabilecek veya ülke dışına çıkarılabilecek Çek Kronu ve döviz miktarı, toplam 10 bin Euro ile sınırlandırılmıştır. Buna özellikle dikkat edilmesi gereklidir. Aksi takdirde, sözkonusu sınırın üzerindeki meblağa el konulmakta ve ilgili kişi hakkında kamu davası açılmaktadır.  Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına ve ülke dışına çıkarılmasına izin verilen maddeler:
  200 sigara, 2 litre şarap, 1 litre sert alkollü içki, 50 gram parfüm; aracın deposu dışında 10 litre benzin. Yolcu beraberinde taşınabilecek özel eşya veya ticari olmayan hediye değeri kişi başına 175 Euro ile sınırlıdır.  d)
  Çek Cumhuriyeti'nde iyi bir karayolu ağı mevcuttur. Yolların fiziki kalitesi genellikle iyidir. Adi hırsızlık olaylarının yaygın olması sebebiyle, araca yabancıların alınmaması ve konaklama maksadıyla durulacağında aracın güvenli yerlere parkedilmesi önem taşımaktadır.  TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR  Çek Cumhuriyeti'nde trafik sağdan işler. Yol ve trafik işaretleri, Avrupa genelindeki işaretlemeyle aynıdır.  Sürüş sırasında ehliyet, araç ruhsatnamesi ve araç sigorta bilgilerinin bulundurulması zorunludur.  Araç kullanan sürücüler için alkol tolerans sınırı sıfırdır. Emniyet kemeri takılması zorunludur. 12 yaşından küçük çocukların aracın ön kısmına oturması yasaktır.  Üçüncü parti sigortası yaptırmış olmak zorunludur. Zararın 20 bin Çek Kronu'nun (yaklaşık 900 ABD Doları) üzerinde olduğu bir trafik kazasına karışan sürücü zararın sigortadan karşılanmasını talep edebilmek için olay yerini terketmeden polisin tutanak tutmak üzere gelmesini beklemek zorundadır.  Ağır yaralanma veya ölüm ile sonuçlanan kazalarda, polisin soruşturmasına ve akabinde ilgili mahkemenin alacağı karara uyulması zorunludur. Bu durumda, aracın sürücüsünün tutuklanması mümkündür.  Ağır yaralanma veya ölüm içermeyen kazalarda, genel olarak, yabancı göz altına alınmamakta, bilahare gıyabında yapılan mahkemenin sonucu vatandaşı olduğu ülkenin ilgili makamına gereği için duyurulmaktadır.  Şehirlerarası yollarda sürücülerin otoyol geçiş ücreti karşılığı olarak, petrol istasyonlarından satın alabilecekleri yapışkan pulları araçlarının öncamında bulundurmaları zorunludur.  Hız limitleri, yerleşme birimlerinde 50 km., ana yollarda 90 km. ve otoyollarda 130 km.'dir.  BÜYÜKELÇİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR  T.C. Prag Büyükelçiliği: (00 420) 224311402 / 224311403

  THY Prag ofisi: (00 420) 234708709 / 220116502

  Polis imdat: 158

  Ambulans: 155

  Acil yardım (SOS): 112

  Yol yardım: 154

  Bozulan/kaza yapan araç: 1230  AYRICA DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR  Çek Cumhuriyeti'ne seyahatlerde "seyahat sigortası" yaptırmış olmak zorunludur. Çek Cumhuriyeti'ne girişte bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.


  Lütfen gizli icerikleri görebilmeniz icin soldaki Tesekkür butonunu kullaniniz. Tesekkür butonunu kullandiginiz halede Linkler acilmiyor ise asagidaki nedenlerden kaynaklanabilir!

  Neden 1
  Neden 2


  Neden 3
  Neden 4
  AlıntıAlıntı

 9. #69
  Vip Member Batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  5.999
  Total 'Thanks' Received by This User :
  0 Bu Konu icin
  11.967 Toplam

  Standart Cevap: Sila Yolu Icin Bilgiler... Yola Cikmadan Mutlaka 5-10 Dk'ni Ayir ve Oku

  Otoyol Üceretleri 2009

  Otoyol Ücretleri: (Şubat 2009 itibariyle) (1 Euro: 90 Dinar)  Hırvatistan-Belgrad güzergâhı, Binek Oto340 Din. Minibüs; 1.030 Din.  Macaristan-Belgrad güzergâhı, Binek Oto; 240+330=570 Din. Min;710+990=1700 D.  Belgrad-Niş güzergâhı: Binek Oto;730 Din. Minibüs; 2.190 Din.  Niş-Leskovac güzergâhı: Binek Oto;190 Din. Minibus: 570 Dinar’dır.


  Lütfen gizli icerikleri görebilmeniz icin soldaki Tesekkür butonunu kullaniniz. Tesekkür butonunu kullandiginiz halede Linkler acilmiyor ise asagidaki nedenlerden kaynaklanabilir!

  Neden 1
  Neden 2


  Neden 3
  Neden 4
  AlıntıAlıntı

 10. #70
  Vip Member Batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  5.999
  Total 'Thanks' Received by This User :
  0 Bu Konu icin
  11.967 Toplam

  Standart Cevap: Sila Yolu Icin Bilgiler... Yola Cikmadan Mutlaka 5-10 Dk'ni Ayir ve Oku

  KapiKule Yeni Modernizasyon Insaaati Tamamlandi

  Aldığımız bilgilere göre.Türkiye'nin önemli kapısı Kapıkule Sınır Kapısı haziranda açılıyor.Kapıkule Sınır Kapısındaki modernizasyon çalışmalarının tamamlandığı ve 19 Haziran'da resmi açılış töreni düzenleneceği belirtiliyor.


  Yap-İşlet-Devret Modeliyle modernizasyonu tamamlanan sınır kapısı resmi törenle açılacak

  Dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük sınır kapısı olarak nitelendirilen ve modernizasyon çalışmalarının tamamlandığı Kapıkule Sınır Kapısı nihayet açılıyor.

  Kapıkule Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulunan Edirne Valisi Mustafa Büyük, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, programda herhangi bir değişiklik olmaması durumunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Yap-İşlet-Devret Modeliyle modernizasyonu tamamlanan Kapıkule Sınır Kapısında 19 Haziran Cuma günü resmi açılış töreni düzenleneceğini ve açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasının beklendiğini söyledi.

  Vali Büyük, Kapıkule Sınır Kapısı'nın modernizasyonun ardından modern ve konforlu bir sınır kapısı olarak hizmet vereceğini ifade ederek, ''Dünyada az bulunur nitelikte bir sınır kapısına kavuştuk. Temennimiz artık Kapıkule'de sıkıntı yaşanmaması yönünde. Yapılan modernizasyonla Kapıkule'de artık giriş ve çıkışlarda sıkışıklık yaşanmayacak'' dedi.

  GURBETÇİ SEZONU İÇİN HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

  Vali Büyük, gurbetçi sezonunun başlayacağını anımsatarak, personel eğitiminden, personel takviyesine kadar tüm hazırlıkların tamamlandığını belirtti.

  Giriş ve çıkışta 12'şer peronda hizmet verileceğini anlatan Vali Büyük, şunları kaydetti:

  ''Geçen yıl temmuz ayında 800 bin kişi Kapıkule'den giriş yapmış, temmuz ayı ortalamalarında bazı günlere 50 bin kişi tekamül ediyor. Yani hakikaten kapıdaki hareket ortada ancak, biz sıkıntıları en aza indirmek için emniyet ve gümrük personelimizin eğitiminden tutun da personel takviyesine kadar pek çok konuda tedbirimizi aldık.''


  Lütfen gizli icerikleri görebilmeniz icin soldaki Tesekkür butonunu kullaniniz. Tesekkür butonunu kullandiginiz halede Linkler acilmiyor ise asagidaki nedenlerden kaynaklanabilir!

  Neden 1
  Neden 2


  Neden 3
  Neden 4
  AlıntıAlıntı

 

 
7. sayfa - 9 sayfa var BirinciBirinci ... 3456789 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Köpekler -Temel Bilgiler
  Von ...:::as11:::... im Forum Hayvan köşesi
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 21.12.2016, 13:06
 2. WiNDOWS HAKKINDA BAZI BiLGiLER
  Von Nida im Forum Hardware ve Genel Konular
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 1.02.2009, 08:12
 3. Cok Ilginc Bilgiler
  Von Batu55 im Forum TDW Kafe
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22.04.2008, 07:39
 4. Pratik Bilgiler
  Von Batu55 im Forum TDW Kafe
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.03.2008, 13:37
 5. Ilginc Bilgiler!!!
  Von Batu55 im Forum TDW Kafe
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 5.11.2007, 14:16

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Octagon_buyuk

Sponsor araniyor Sponsor araniyor
Page generated in 1.490.675.092.68086 seconds with 23 queries Sayfa Boyutu (282914)

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1