Sekiz yönetim kurulu üyesinin istifasıyla sarsılan Barcelona kulübünde başkan Joan Laporta, görevine devam edip edemeyeceği hakkındaki kararı genel kurulun vereceğini açıkladı.

Başkan Joan Laporta'nın kaybettiği güven oylaması ve sonrasında sekiz yönetim kurulu üyesinin istifasıyla sarsılan Barcelona kulübünda Laporta'nın kaderini genel kurul belirleyecek.

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan oylamada kulüp üyelerinin yüzde 60.6'sının aleyinde oy kullandığı Laporta, görevine devam edip edemeyeceği hakkındaki kararı genel kurulun vereceğini açıkladı.

Kulüp yönetmenliği gereği katılımda yeterli çoğunluk sağlanamadığından oylamanın sonucu geçersiz sayılmıştı.

Oylamadan sonra 2010'da kadar olan görev süresini dolduracağını açıklayan Laporta, bu düşüncesinden vazgeçtiğini belirterek, "kulübün gelecek yılki yapılanması için gereken sağlıklı ortamın oluşturulması için, durumumu genel kurulun takdirine sunmayı gerekli görüyorum" dedi.

İspanyol medyası, Barcelona'da kulüp üyelerini temsil eden 3 bin genel kurul delegesinin büyük ihtimalle Eylül ayında biraraya geleceğini belirtiyor.

Yönetim kurulundan istifa eden sekiz kişiden üçünün asbaşkan olması, Laporta yönetimi için çok ciddi bir darbe olarak değerlendiriliyor.

Joan Laporta, kazanılan üst üste iki lig ve 2006 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğundan sonra kupası geçen iki yıl ve yönetim tarzı yüzünden taraftarlar ve yerel medya tarafından ağır şekilde eleştiriliyor.