Bir zamanların teknoloji devinin son CEO'sundan itiraf: "Böyle olacağını bilseydim, yapmazdım!"

Bir zamanların efsane PDA (avuçiçi bilgisayar) üreticisi Palm'ın son CEO'su Jon Rubinstein, şirketi HP'ye satma kararıyla ilgili sektör yayını FierceWireless'a verdiği demeçte adeta günah çıkarttı.

Şirketin 1.2 milyar dolarlık satışında CEO olarak görev yapan Rubinstein, Palm'in son zamanlarında geliştirdiği işletim sistemi webOS'la ilgili olarak, "Yaptığımız işten büyük gurur duyuyorum. İnovasyon anlamında çok başarılı olan webOS o sıralarda rakiplerinde olmayan pek çok özelliğe sahipti", derken, HP'ye satış işlemi için "Şayet HP'nin webOS'a şans vermeyeceğini bilseydim satışa karşı çıkardım. Zaten bunu bilerek satışa onay vermenin hiç bir anlamı olmazdı" şeklinde konuştu.

Bir zamanlar hakim olduğu avuçiçi sistemler pazarının daralmasını takiben yazılıma ağırlık veren Palm mobil işletim sistemi webOS'u geliştirmiş ancak iOS ve Android karşısında başarılı olamayarak 2010 yılında HP tarafından satın alınmıştı. Arkasında HP gibi bir dev olduğundan hareketle Palm'ın yeni bir çıkış yapması beklentilerini doğuran satın alma işlemi üzerinden çok da uzun bir süre geçmeden HP'nin webOS'un geliştirilmesinin durdurulduğunu açıklaması büyük yankı uyandırmıştı.

Bir süre açık kaynak olarak yaşatılması gündeme gelen webOS'la ilgili haklarını geçen Şubat ayında LG'ye satan HP, böylece işletim sisteminin tabutuna son çiviyi çakmış oldu. LG'nin niyeti ise platformu akıllı televizyonlarına uyarlamak.

Kaynak:CHIP