turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

1. sayfa - 2 sayfa var 12 SonuncuSonuncu
16 sonuçtan 1 ile 10 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.973 Toplam

Thumbs up İOS Mobil İşletim Sistemleri neler biliyoruz

Gelişen teknolojilerdeki yeni jenerasyon insanlara yeni nesil olarak tabir ettiğimiz yeni dıgıtal telefonlar ve akıllı telefonlarla güncel hayatımıza teknolojik tasarım ve kolaylıkları bizlere çok şeyler vermektedir.Burada insan yaşamında bir çok sorunları anlık iletişimle nokta hedef kilitlenmesiyle mutluluğa ulaşıyoruz.Teknolojideki son versionlar bizleri hayrete düşürdüğünüzü bilmenizi isterim.Asıl olan dıgıtal mobil teknolojisi bizlere neler verdiğini biliyormuyuz dersem muhakkak kimimiz bilir kimimiz bilmez ama bunlarında bilinmesinde yarar vardır.İşte o dıgıtal mobil teknolojisini sizlere detaylı oraka yazıyorum.

Gelişen teknolojilerde hangi işletim sistemindeki dıgıtal mobil bizlere neler vereceğini sizlere açıklıyorum.İşletim sistemi çok önemli bir konudur ve bu açılımda teknolojideki yerimizi bulalım.

İşte günümüzün işletim sistemleri

1. Android OS
    2. Bada OS
    3. İOS
    4. Windows Mobile OS
    5. Windows Phone OS
    6. Symbian OS
    7. web OS
    8. Blackbery OS
    9. Maemo OS
    10.MeeGo OS
    11.Tizen OS
    12.LiMo OS
    13.Sailfisf OS
    13.Asha Platform

OS kelimesinin anlamı (operating system) yani işletim sistemidir.
    İOS ve Android son versiondur.

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.973 Toplam

Standart Cevap: İOS Mobil İşletim Sistemleri neler biliyoruz

BADA OS:

Geliştiricisi: Samsung
    En son sürümü: 2.0
    Bulunduğu markalar: Samsung
    Uygulama ortamı: Samsung Apps
    Uygulama uzantısı: .app
    Ekran çözünürlükleri: 240x400, 800x480
    Firma Logosu:

Samsung bu işletim sistemini kendi cihazlarında kullanmak üzere tasarlamıştır.Arayüzünde ana kullanıcı anabirimini widgetlerın oluşturduğu bekleme ekranı ve bir menüsü bulunmaktadır. Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Arayüz varsayılan olarak Samsung'un kendi TouchWiz arayüzü kullanılır. Kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Sadece Samsung'un cihazlarında kullanıldığı için uygulama yönünden fakir diyebiliriz. Bada'da bazı kullanıcıların ve çevremdeki kişilerin bilmediği bir özellik vardır.
    *#8740# koduyla telefonunuzun modunu değiştirebilirsiniz. CP ve AP adlı iki mod vardır. AP mod telefonda güç kaynaklarını kısıtlar. Mesela işlemciyi az kullanır. Buna bağlı olarak batarya süresi daha uzun olur. CP mod ise telefonda güç kaynaklarını kısıtlamaz. İşlemciyi vb. kaynakları kullanır. Telefonda takılmalar, kasmalar olmaz ancak batarya süresi azalır

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.973 Toplam

iOS:

Geliştiricisi: Apple
    En son sürümü: 7.1
    Bulunduğu cihazlar: iPhone, iPod Touch, iPad serileri
    Uygulama ortamı: iTunes
    Uygulama uzantısı: .ipa
    Ekran çözünürlükleri: 480x320, 960x640, 1136x640
    Firma Logosu:

Kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Mac OS tabanlıdır. Önceden cihazlar işletim sistemi güncellemeleri için bilgisayara ihtiyaç duyardı, ancak iOS 5 ile birlikte cihaz üzerinden güncelleme desteği geldi. Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Yani kolay kullanım sağlar. Kapsamlı ve gelişmiş bir uygulama geliştirme ortamı olan iPhone SDK vardır. Sisteme yeni gelen Adobe Flash Media Server 4.5 adlı yazılımla internetten video izleyebilme imkanı yeni oluşmuştur. Ancak bu Flash desteği kısıtlıdır. Yani flash oyun ve flash içerikli hareketli sayfalar halen açılamıyor, destek sadece videoları kapsıyor. Sistemde Java desteği ise halen yok. iOS'ta Jail Break adlı işlemle sistem kırılabilir, bu işlemle ücretli oyunları bedava indirebilirsiniz. Ancak bu durumda telefonunuz zarar görebilir ve garanti kapsamından çıkabilir

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.973 Toplam

WİNDOWS MOBİLE OS:
    Geliştiricisi: Microsoft
    En son sürümü: 6.5
    Bulunduğu markalar: HTC, Samsung, Toshiba, HP...
    Uygulama ortamı: Market Place
    Uygulama uzantısı: .cab
    Ekran çözünürlükleri: 240x320, 240x400, 800x480
    Firma Logosu:

Adındanda anlaşılacağı gibi Windows tabanlı bir işletim sistemidir. Aynı zamanda kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Ancak bilgisayardaki Windows sürümlerinde yapabildiğiniz her şeyi yapamazsınız. Windows Mobile PDA cihazlar için tasarlandığından ve dokunmatik kalem ile yönetildiğinden karmaşık bir arayüzü vardır. Ana kullanıcı arabirimi bekleme ekranıdır. Aynı zamanda birde Başlat Menüsü bulunur. Flash ve Java desteği vardır. Standart ortamda kullanılan uygulama geliştirme seçeneği sunar. İçinde Microsoft Office gibi bilgisayar türevli uygulamalar vardır. Ancak bu işletim sistemi günümüzdeki yeni cihazlarda kullanılmaz. Üst sürümü olan Windows Phone 7, 7.5, 8 sürümleri ise bir çok marka ve cihazda kullanılmaktadır. Kullanıcıların oluşturdukları Rom'larla sistem değiştirilebilir
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.973 Toplam

WİNDOWS PHONE OS:

Geliştiricisi: Microsoft
    En son sürümü: 8.1
    Bulunduğu markalar: Nokia, Samsung, HTC, LG, Huawei...
    Uygulama ortamı: Windows Phone Store
    Uygulama uzantısı: .xap
    Ekran çözünürlükleri: 800x480, 1280X768

Firma Logosu:

Adındanda anlaşılacağı gibi Windows tabanlı bir işletim sistemidir. Windows Mobile gibi kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Ancak yine bilgisayardaki Windows sürümlerinde yapabildiğiniz her şeyi yapamazsınız.Bu işletim sistemi genelde başarısızlıkla sonuçlanan Windows Mobile sürümlerinin dönüm noktasıdır. Dokunmatik arayüz parmak etkileşimi için hazırlandığından arayüzü daha sadedir.Ana kullanıcı arabirimi bekleme ekranıdır. Aynı zamanda birde Başlat Menüsü bulunur. Flash ve Java desteği vardır. Standart ortamda kullanılan uygulama geliştirme seçeneği sunar. İçinde Microsoft Office gibi bilgisayar türevli uygulamalar vardır. Windows Phone son zamanlarda Nokia ile yaptığı işbirliğiyle kendini geliştirmeye çalışıyor.

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.973 Toplam

ANDROİD OS:
    Geliştiricisi: Google
    En son sürümü: 4.4.2 (Kit Kat)
    Bulunduğu markalar: Samsung, HTC, LG, Sony (Ericson), Huawei, Trident, Alcatel, Poly, Reeder, Acer, Motorola, Dell, General Mobile...
    Uygulama ortamı: Google Play Store
    Uygulama uzantısı: .apk
    Ekran çözünürlükleri: 240x320, 240x400, 320x480, 800x480, 1280x720, 1280x768, 1920x1080
    Firma Logosu:

Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bir çok cihazda bulunmasının sebebi açık yapılı olmasıdır. İşletim sistemi güncellemeleri için bilgisayar bağlantısına gerek yoktur. Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır, bu sebeple diğer işletim sistemlerine göre basit ve sade bir arayüze sahiptir ve kolay bir kullanım sağlar. Ana kullanıcı arabirimi widgetlerın oluşturduğu bekleme ekranıdır. Ayrıca birde menüye sahiptir. Kullanıcılarında kullanabildiği uygulama geliştirme ortamı olan Android SDK bulunur. Bir çok cihazda kullanıldığı için uygulama yönünden zengin bir işletim sistemidir.
    Android açık yapılı olduğundan başka telefonlarada yüklenebilir. Sizin telefonunuza yüklenebilme imkanı olup olmadığını merak ediyorsanız biraz araştırmayla bunu öğrenebilirsiniz. Root adlı işlem ve Rom gibi kullanım seçenekleri vardır. Root, kullanıcının telefonda herşeyi yapabilmek yönetici yetkisi almasıdır. Neden yapılır derseniz telefondaki bazı programlar Root yetkisi ister. Android telefonlar fabrika çıkışlı olarak Root'suz olur. Eğer telefonunuzu Root ederseniz tekrar Unroot ederek orjinal haline döndürebilirsiniz. Rom ise, orjinalde telefonda yüklü olarak bulunan ve kullanıcıların kendininde geliştirebildiği sistemin kendisidir. Ancak Rom, Root gibi işlemlerle telefonunuz zarar görebilir veya garanti kapsamından çıkabilir. Bu yüzden ilk önce sistemi biraz öğrenmeniz, daha sonra bu işlemleri yapmanız daha yararlı olacaktır. Ayrıca Android'in son güncellemesi olan Jelly Bean ile flash desteği resmi olarak kesilecektir. Ancak gayri resmi yöntemlerle flash desteği sağlamak mümkündür.

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.973 Toplam

SYMBIAN OS:

Geliştiricisi: Nokia (İlk zamanlarda Motorola, Nokia, Panasonic, Psion, Samsung, Siemens, Sony Ericsson)
    En son sürümü: Symbian^3 (Nokia Belle)
    Bulunduğu markalar: Nokia, Samsung, Motorola, Nokia, Panasonic, Psion, Samsung, Siemens, Sony...
    Uygulama ortamı: Nokia Mağaza
    Uygulama uzantısı: .sis, .sisx, .jar, .jad
    Ekran çözünürlükleri: 128x160, 176x220, 240x320, 320x240, 360x640
    Firma Logosu:

Nokia artık işletim sisteminin adında yanlızca Nokia ismini kullanacaktır. Yani sistemin adı Nokia Belle olarak değiştirilmiştir.

Şu anda Symbian'ın tek sahibi olan Nokia 2008'de diğer ortaklarından hisselerinin tamamını satın almıştır. Symbian konusu son derece karışıktır, işletim sistemi s40, s60, s80, s90, Uiq gibi bir çok alt dala ayrılır. Psion şirketinin geliştirdiği EPOC işletim sistemini taban alır.

Flash (Lite) desteği vardır. Son derece karışık olan standart bir uygulama geliştirme ortamı sunar. Bazı türevlerde uygulama ortamı olarak Nokia Mağaza kullanılır. Ama en eski ve efsanevi işletim sistemi olduğundan uygulama yönünden zengindir. Ancak uygulamalarla ilgili olarak sertifika vb. sorunlar yada nadiren sistemde bazı sorunlar olabilir, ancak CFW ve hack işlemleriyle bu sorunlar çözülebilir. Symbian'ı günümüzde sadece Nokia, kendi cihazlarında kullanmaktadır. Beş çeşit Symbian sınıfı vardır:

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.973 Toplam

Beş sınıf symbian sistemler
    Series 40:

Arayüz olarak daha basit olan, Java tabanlı olan ve genelde en az sorun çıkaran işletim sistemidir. Boyutu belli bir sınırı aşan oyunları kaldırmaz ve hata verir. Bu sınır genelde 1 MB’dır fakat duruma göre değişiklik gösterebilir. Ancak yeni nesil s40 cihazlarda böyle bir sorun yoktur. .jar uzantılı uygulamaları .jad dosyası olmadan ve yükleme gerektirmeden açar. Sürüm güncellemesi için bilgisayar bağlantısı gerektirmez. Nokia'nın alt segment cihazlarında kullanılır.
    Series 60:

Arayüzü s40’a göre biraz daha karışık olan efsanevi işletim sistemidir. Nokia'nın smartphone modelleri için çıkardığı arayüzdür. Hemen hemen kullanımını bilmeyen yada görmeyen kişi yoktur. Nokia’nın yeni nesil üst düzey cihazlarında da kullanılır. Aynı zamanda Anna, Belle gibi yeni sürümleri çımmıştır. Son sürümleri hem tuşlu hemde dukunmatik etkileşim için geliştirilmiştir. Ancak Nokia'nın satışları, hala bir çok taraftarı olmasına rağmen, çoğu kişinin Symbian'ı yetersiz bulması nedeniyle düşünce Nokia Windows Phone işletim sistemine yönelmeye başlamıştır. İlk modeli Nokia 7650'dir.
    Series 80:
    Nokia'nın 9500, 9290, 9300 gibi modellerinde bulunan türevdir. Daha çok iş kullanımı amaçlı cihazlar için geliştirilmiştir. İlk modeli Nokia 9210'dir.
    Series 90:
    Kullanıldığı tek cihaz Nokia 7710'dur. 7710 dışında series 90 arayüzünü kullanan cihaz olmasa da, Nokia series 90 arayüzünü internet tabletlerinde kullanmak üzere geliştirdiği Maemo isimli işletim sisteminde Hildon isimli arayüzünü tasarlarken kullandı.
    Symbian Uiq:
    Başlıca Sony Ericsson'un G900 modelinde bulunan bir türevdir ama ilk kullanıldığı cihaz Sony Ericsson P800'dür. Bu türev anahatlarıyla Symbian'a bağlıdır. s60'a göre daha esnek kabul edilir. Ancak Uiq için ayrı yazılımlı uygulamalar vardır. Geliştiriciler için idealdir. Sony Ericsson bu arayüzü tablet tipi cihazlar için geliştirmiştir.
    Symbian^3:
    Nokia'nın kötü gidişata dur demek için ürettiği, çok başarılı olmasada s60'ın son dönemindenki sorunlardan sonra son derece beğeni kazanan işletim sistemlerinin türüdür. Anna, Belle gibi sürümleri vardır. Öncelikle arayüzde büyük değişiklikler yapılmış, sistem hızlandırışmış. Çoklu dokunuş ve 4G optimizasyonu yapılmış. Özellikle N8 uzak sayılabilecek bir zamanda çıkan bir telefona, yada buna benzer telefonlara verilen güncelleme büyük beğeni kazandı. Her ne kadar Android kullanıcısı olsamda, Samsung'un kullanıcısı olduğum Galaxy S'e Android İCS güncellemesini çıkarmayacağının İDDİASINI duyduktan sonra bu hizmeti ayrıca takdir ettim. Sistemin piyasaya sürülmesinden sonra bir çok kişi gibi bende şu soruyu sordum:'Acaba Nokia tekrar dirilir mi?'
    Bu arada bir daha belirtmek istiyorum, Nokia bu sistemlerle birlikte Symbian Anna, Sybian Belle yerine Nokia Anna, Nokia Belle isimlerini kullanacak.

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.973 Toplam

WEB OS:

Geliştiricisi: HP (İlk zamanlarda Palm)
    En son sürümü: 2.0
    Bulunduğu markalar: HP, Palm...
    Uygulama ortamı: webOS Market
    Uygulama uzantısı: -
    Ekran çözünürlükleri: -
    Firma Logosu:

Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. 1996'dan bu yana varlığını sürdürmektedir ve ilk olarak Palm Pilot'da kullanışmıştır. Kapalı yapılıdır. Kullanmadığım için ve yaygın olmadığından daha fazla bilgi veremeyeceğim. Ancak en son alınan duyumlara ve Maxicep Portal'da paylaşılan hebere göre HP Palm'dan desteğini çektğiğni açıklamıştı. Ancak daha sonra alınan kararla webOS bitmeyecek. Sadece kapalı olan kaynak kodu kaldırılıp, açık kaynak kodlu hale getirilecek.

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.973 Toplam

BLACKBERRY OS:
    Geliştiricisi: RIM
    En son sürümü: 10
    Bulunduğu markalar: Blackberry
    Uygulama ortamı: App World
    Uygulama uzantısı: .jar, .jad, .bar
    Ekran çözünürlükleri: 240x260, 320x240, 480x360, 1280x768
    Firma Logosu:

Java tabanlı olan ve Blackberry cihazlar için geliştirilmiş kapalı yapılı işletim sistemidir. Akıcı bir arayüze ve bekleme ekrana sahiptir. Uygulama yönünden orta halli bir işletim sistemidir. Kullanıcıların uygulama oluşturabildikleri Blackberry SDK hizmetini sunar. Genel olarak uygulamalar yönünden kötü, ancak internet kullanımı için iyi bir işletim sistemidir. Bu yüzden genelde iş dünyasında tercih edilir.

AlıntıAlıntı

1. sayfa - 2 sayfa var 12 SonuncuSonuncu