[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Ubuntu Studio’nun diğer dağıtımlardan farkı, isminden de anlaşılacağı gibi stüdyo ile ilgili yazılımlarla birlikte geliyor. Bu nedenle kurulum için indirmeniz gereken iso dosyasının boyutu neredeyse 3 GB civarında.

Ubuntu Studio [İlk İzlenim]

Bildiğiniz gibi Linux dağıtımlarını bellekten çalıştırdığınızda ilk ekranda, "kurulum yapmadan sadece deneme"ya da "kurulum yapma" gibi seçenekler gelir. Altta da F2 tuşuyla dil seçimi yapma imkanı vardır. Ubuntu Studio’da F2’ye tıklamanıza gerek yok. F2’ye tıklamışsınız gibi açılıyor. Hani F2’ye basacak kadar da İngilizce bilmeyenler için kolaylık olmuş. Muhtemelen bu özellik en çok Çinlilerin işine yarıyordur. Bu seçim ekranındaki Türkçe çeviri yetersiz kalmış. Cümlenin yarısı Türkçe, yarısı İngilizce. Dağıtımlarla haşır neşirseniz Türkçe olup olmaması çok da önemli değil aslında.

Bir önceki dağıtım incelemesini yaptığım [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ile kıyaslandığında eski bilgisayardaki performansı XFCE sayesinde daha net ortaya çıkıyor. XFCE candır diyorum.

Ubuntu Studio [Türkçe & Donanım Desteği]

Donanım konusunda bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Fakat aynısını Türkçe dil desteği konusunda söyleyemeyeceğim. Yukarıda bahsettiğim durum burada da geçerli. Türkçe desteği Ubuntu’dan geldiği için dağıtımın kendine has bazı yerleri İngilizce kalmış. Kullanmaya engel değil ama yarı Türkçe yarı İngilizce pek hoş durmuyor açıkçası.

Son Söz

Ubuntu Studio, açık kaynak olan ses, grafik ve video yazılımlarını iş nedeniyle sürekli kullanan kişilerin tercih edebileceği bir dağıtım. Gördüğüm kadarıyla onun dışında çok fazla bir özelliği yok. Bu açıdan bakınca, ihtiyacım olan ses ve video yazılımlarını ben zaten kendim de kurabilirim diyebilirsiniz. Tercih meselesi.