Apple’ın işletim sistemleri kullanımında içe dönük bir yapı sunulduğunu görüyoruz. Android işletim sisteminin sunduğu özgür kullanım yapısı bu yönü ile Apple’ın bir hayli önüne çıkmaya başlamıştı. Açıkçası bir yandan güvenlik konusunda önemli bir önlem olsa da kullanıcıların içe dönük yapıyı pek fazla sevmediğini biliyoruz. Bu değerlendirmelerle beraber açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin sunulmadığını söylemek mümkün. Fakat son atılan adım tüm bu sistemi değiştirdi. Öyle ki Apple, kendisinden hiç beklenmeyecek bir adım attı ve geliştiriciler için macOS ile iOS işletim sisteminin kaynak kodlarını yayınladı.

Apple Yapıyı Değiştiriyor Mu?

Böyle bir adım atılması bir anda gündemi Apple haline getirdi. Şu ana kadar yayınlanmış olan, yani en güncel iOS serisi ve macOS serisi hariç, işletim sistemlerinin çekirdek kodları yayınlandı. Çekirdek kodlarının en güncel halinin eklenmesi ise geliştiricilerin bir hayli özgürleşmesini sağladı. Apple’ın açık kaynak kodlu bir işletim sistemi gibi çekirdek kodlarını yayınlayacağının açıklanmasının hemen ardından Github kütüphanelerinin de güncelleneceği belirtildi

.

Apple’ın kendisi için bir ilke imza atarak böyle bir adım atması, kısa süre içerisinde çok farklı uygulamaların ya da eski seriler için Jailbreak versiyonlarının gelebileceğini gösteriyor. Ayrıca Apple’ın konu hakkında çok detaylı bir açıklama yaptığını da söylemek yanlış olur. Henüz Apple bu konuda kesin konuşmalar yapmadı. Birkaç gün içerisinde çekirdek kodlarının neden ve ne kadar sınır içerisinde yayınlandığı ortaya çıkacak.Not: Geliştiriciler Darwin olarak yayınlanan çerkidek kodlarının daha önce yayınlandığını belirtebilir. Fakat bu kez ilk defa en güncel versiyonlar tam anlamıyla güncellenerek yayınlandı ve kullanıma açıldı. Apple’ın açık kaynak koda geçiş dönemi konuşulmaya başlandı.