Geçtiğimiz aylarda Apple için çok önemli bir açıklama teknoloji dünyasında gündem olmuştu. Söz konusu açıklamalarda Apple’ın en önemli işletim sistemlerini birbirine bağlayacağı iddia edilmişti. Yeni sürümlerden sonra MacOS ve iOS işletim sistemiarasında bir bağlantı kurulacağı ve doğrudan yapılacak olan bağlantı sonrasında, bir nevi iki işletim sisteminin birbirine bağlanacağı belirtilmişti.
Aylarca bu iddiayı konuştuk ve bu konuda resmi bir açıklama bekledik. Birleşme sonrasında geliştiricilerin bile uygulamalarını her sürüme uyumlu olarak yayınlayabileceği açıklanmıştı. Fakat merakla beklenen resmi açıklama geldi ve tüm iddialar bir anda boşa çıktı.
MacOS ve iOS Birleşmeyecek

Bu konuda açıklama en yetkili isimden yani Tim Cook tarafından geldi. Ünlü isim yaptığı açıklamada böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Şu an için düşünülmemiş olan bir teknoloji değil, Tim Cook açıklamalarına bakacak olursak böyle bir sistem söz konusu değil ve kesinlikle düşünülmüyor.

Öyle ki ünlü CEO açıklamalarında “Bu birleşmeyle günün sonunda çok daha verimli sonuçlar alınabilir. Ama bu bizim yapacağımız bir şey değil. Aynı zamanda insanların yaratıcılıklarını kısıtlayacak bir gelişme. Biz insanların (geliştiricilerinden söz ediyor) her seferinde daha fazlasını sunabileceklerine inanıyoruz. Bu birleşmenin kullanıcılarımızın istediği şey olmadığına eminiz.”
Bu açıklamalar gösteriyor ki yakın gelecekte de uçak gelecekte de böyle bir birleşme söz konusu değil gibi gözüküyor. iOS ve MacOS işletim sisteminin farklı bir yolla yeni uyum sistemlerine geçiş yapıp yapmayacağı ise başka bir soru işareti. Pek beklenen bir durum olarak değerlendiremeyeceğiz.