Windows XP ile Vista Arasındaki Farklar

Windows Vista'ya yükselttikten ve keşfetmeye başladıktan sonra, beğendiğiniz bazı eski özelliklerin nerede olduğunu veya Windows XP'de yaptığınız görevleri nasıl gerçekleştireceğinizi merak edebilirsiniz. Windows Vista'da birçok özelliği geliştirdik ve birkaç programı yaptıkları işe daha uygun olmaları için yeniden adlandırdık. Daha kolay kullanmanız ve bulmanız için de bazı şeylerin yerini değiştirdik.

Windows XP'ye alışkınsanız, bu makale Windows Vista'ya geçişinizin daha da kolay olmasına yardım edecektir.

Başlat menüsündeki yenilikler nelerdir ?
Başlat menüsündeki bilgiler, gelişmiş bir program listesi ve yalnızca ilk birkaç harfini yazarak aradığınız herhangi bir programı, klasörü veya dosyayı daha kolay bulmanızı sağlayan yeni bir arama özelliği eklenerek Windows XP'de olduğundan daha etkili biçimde düzenlenmiştir. Bilgisayarı veya oturumunuzu kapatacağınız yer hala Başlat menüsüdür, ancak bilgisayarınızı kilitlemek veya uyku modu adı verilen bir düşük güç moduna almak için yeni düğmeler de bulunmaktadır.

Yeni arama yöntemleri nelerdir ?
Windows Vista'daki geliştirilmiş arama özelliklerini kullanarak, Başlat menüsü, Denetim Masası ve herhangi bir klasör dahil olmak üzere birçok yerde arama yapabilirsiniz. Nerede olursanız olun, aradığınız öğe farklı bir konumda olsa bile genellikle aradığınızı bulabilirsiniz.

Başlat menüsündeki Ara kutusu, bilgisayarınızdaki öğeleri bulmak için en kullanışlı yollardan biridir. Başlat menüsünü açın ve yazmaya başlayın. Önce kutunun içini tıklatmanıza bile gerek yok. Siz yazdıkça, arama sonuçları Başlat menüsünün sol bölmesindeki Ara kutusuna görüntülenir.

Başlat menüsündeki Ara kutusu, tüm programlarınızı ve kişisel klasörünüzdeki (Belgeler, Resimler, Müzik, Masaüstü klasörlerini ve diğer ortak konumları içerir) tüm klasörleri arar. Ayrıca, e-posta iletilerinizi, kaydedilmiş anlık iletilerinizi, randevularınızı ve kişilerinizi de arar. Çalıştır komutuyla aynı görevleri gerçekleştirir, programları, dosyaları, klasörleri ve Internet'e bağlı olduğunuzda web sitelerini hızlı bir şekilde açmanızı sağlar.

Bir klasördeki Ara kutusu varsayılan olarak geçerli konumda arama yapar, ancak aramayı ek konumları içerecek şekilde genişletebilirsiniz.

Başlat menüsündeki Arama kutusu

Klasörde Ara kutusu

Yeni Denetim Masası'nı nasıl kullanabilirim ?
Denetim Masası'nda birçok değişiklik olmuştur, ancak hala Windows XP'de yaptığınız değişikliklerin aynısını ve daha fazlasını yapmak için kullanabilirsiniz. Denetim Masası'nı açtığınızda on kategori görürsünüz. Her Denetim Masası kategorisinin altında en sık kullanılan görevler (bir programı kaldırma veya masaüstünüzün arka planını değiştirme gibi) hızlı erişim için listelenir. Denetim Masası'nda gerçekleştirebileceğiniz diğer, daha az kullanılan görevleri görmek için kategorileri tıklatın. Windows Vista Denetim Masası'ndaki öğelerin sayısı Windows XP Denetim Masası'ndakilerin iki katından fazla olduğundan size bilgisayarınız ve ayarları üzerinde daha fazla denetim sağlar.

Tüm bu ayarların bulunmasını kolaylaştırmak için artık Denetim Masası'nda arama yapılabilmektedir. İstediğiniz Denetim Masası öğesinin adını veya hangi kategoriye bakacağınızı bilmiyor olsanız bile, Ara kutusuna aklınıza gelen en uygun terimi yazarak aramayı deneyin. Örneğin, monitörünüzle ilgili bir değişiklik yapmak istiyorsanız, Denetim Masası Ara kutusuna monitör yazın. Bilgisayarınızdaki bir sesi değiştirmek istiyorsanız, sesler yazın. Arama sonuçları bu ayarları değiştirebileceğiniz doğru yeri size gösterir.

Denetim Masası'nda kategorileri daraltmak için Ara kutusuna yazmaya başlayın ve aradığınızı bulun

"Benim" şeklinde adlandırılan klasörlere oldu ?
Windows Vista'da birçok klasör adında kullanılan “Benim” tarzı bırakılmıştır. Örneğin, Windows XP'deki Belgelerim klasörü Windows Vista'da basitçe Belgeler olarak adlandırılmıştır. Benzer şekilde, Resimlerim ve Müziğim de artık Resimler ve Müzik olarak adlandırılmıştır.

Bu klasörlerin tümünü ve diğerlerini kişisel klasörünüzde bulabilirsiniz. Resimler, Müzik, Belgeler, Videolar klasörlerini ve diğer önemli klasörleri aramak yerine kişisel klasörünüzü açmanız yeterlidir; tümünü orada görebilirsiniz. Kişisel klasör Başlat menüsünde görünür ve bilgisayarda oturum açmak için kullandığınız adı görüntüler. Kişisel klasörünüzü açmak için Başlat düğmesini tıklatın ve sonra Başlat menüsünün üstündeki kullanıcı hesabı adını tıklatın. Bu, bilgisayarınızdaki en sık kullanılan konumlara ulaşmanın kullanışlı bir yoludur.

Başlat menüsünün üstünde kişisel klasörünüzü açan bir bağlantı bulunur

Kişisel klasör Belgeler, Resimler ve Müzik dahil olmak üzere en sık kullandığınız konumları içerir

Menüler nereye gitti ?
Windows XP'de her yerde görünen menü çubuğu Windows Vista'da varsayılan olarak gizlidir. Ancak, hemen tüm menü komutları Windows Vista'da bir araç çubuğu düğmesi veya sağ tıklatma seçeneği olarak bulunduğundan Windows XP tarzı menülere gerek duymayabilirsiniz. Araç çubuğunda istediğiniz seçeneği göremiyorsanız, ek seçenekleri görmek üzere sağ tıklatmayı deneyin.

Herhangi bir programda veya pencerede menü çubuğunu açmak veya kapatmak için ALT tuşuna basın.

Menü çubuğunu açmak veya kapatmak için ALT tuşuna basın