yeni memur maaşları (16750 ytl)
5 ayrı kurumdan 16 bin 750 YTL maaşKamudaki yüksek maaş listesine, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım da eklendi

Üstlendiği yan görevlerle birlikte aylık maaşı 16 bin 750 YTL'ye ulaşan Bedrettin Yıldırım, bu rakamla Cumhurbaşkanı Sezer'i bile geride bıraktı

Genel Müdürlük görevinden dolayı aylık 7 bin 500 YTL maaş ve yılda 6 ikramiye alan Bedrettin Yıldırım, 4 ayrı yönetim kurulu üyeliğinden kazandığı gelirlerle 'en yüksek kazançlı memur' oldu.

Tarih öğretmenliği yapan ve Refahyol Hükümeti döneminde Devlet Personel Başkan Yardımcılığı yapan Bedrettin Yıldırım, 3 Kasım seçimlerinden sonra kurulan AKP Hükümeti tarafından Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı'na görevine getirilmek istendi. Bu görev için Yıldırım'a vize vermeyen Cumhurbaşkanı Sezer'in, veto gerekçesinde, 'Bir tarih öğretmeninin Tarım Bakanlığı'nda ne yapacağı' sorusuna yer verilmişti.

SANKİ SEZER'E İNAT

Müsteşar yardımcılığına Köşk engeli çıkan Yıldırım, Tarım Kredi'ye Genel Müdür olunca, maaşında yükseltildi ve 4 ayrı yönetim kurulunda üyelik görevi verildi. Yıldırım'ın kazancı böylece, 15 bin 650 YTL maaş alan Cumhurbaşkanı Sezer'i sollamış oldu. Yıldırım'dan önceki Tarım Kredi Genel Müdürü Yavuz Selim Köşker aylık 3 bin 500 YTL maaş alıyordu. Ancak Yıldırım bu göreve getirilince maaşı önce 5 bin YTL'nin üzerine çıkarıldı; 2007 yılı itibariyle de, 7 bin 500 YTL oldu. Aylık net 7 bin 500 YTL maaş alan Yıldırım'a, yılda 6 maaş da ikramiye ödeniyor. Yıldırım, Tarım Bakanlığı'na Müsteşar Yardımcısı olabilseydi, aylık 7 bin 500 YTL yerine 3 bin 400 YTL maaş alacaktı.

HANGİ KURUMLARDA GÖREV ALDI?

Yıldırım'ın Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü görevine geldikten sonra, kendi genel müdürlüğüne bağlı Gübretaş A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı da üstlendi. Yıldırım ayrıca, Kıbrıs Türk Güven Hayat A.Ş. yönetim kurulu üyeliği, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) yönetim kurulu üyeliği ve TSE Teknik Kurul üyeliği görevlerine de getirildi.

KANUNA UYGUN DEĞİL

TARIM Kredi Kooperatifleri Kanunu'na göre, yönetim kurulu üyesi başkanı ya da denetim kurulu üyelerinin, birden fazla yönetim kurulu üyeliği olması durumunda yalnızca birinden maaş alınabileceği hükmü yer alırken, 4 ayrı yerde üyeliği bulunan Yıldırım'a her birinden ayrı ödeme yapıldığı da öğrenildi.

Hüsniye ORAL/AKŞAM