turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

1. sayfa - 2 sayfa var 12 SonuncuSonuncu
15 sonuçtan 1 ile 10 arası
    TDW Team-Co Admin as11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Standart Dakar Rallisi

Nassar El Attiyah, Dakar Rallisi'nin ilk gününü ilk sırada tamamlayan isim oldu.
    BMW sürücüsü 371 kilometrelik özel etabı 2 saat 36 dakikalık dereceyle bitirdi.

Katarlı pilot, ikinci Carlos Sainz'ın 2 dakika 17 saniye önünde yer aldı. Sainz'ın takım arkadaşı Giniel de Villiers ise üçüncü sırada yer aldı.

İlk günün ardından otomobil kategorisi klasmanı şöyle sıralandı:

No Sürücü Takım Zaman

1. Al Attiyah BMW 2: 36:15

2. Sainz Volkswagen + 2:17

3. De Villiers Volkswagen + 2:40

4. Miller Volkswagen + 4:21

5. Alphand Mitsubishi + 4:44

6. Peterhansel Mitsubishi + 4:54

7. Terranova BMW + 5:09

8. Roma Mitsubishi + 5:11

9. Holowczyc Nissan + 7:44

10. Van Merksteijn BMW + 10:39

Motosiklet klasmanında ise ilk günün sonunda 217 sürücünün 210'u finiş gördü. Jim Beam Dakar Türk takımı sporcularında Kutlu Torunlar, ilk etabı 21. sırada tamamlayarak büyük başarı elde etti. Torunlar ayrıca mekanik destek almadan yarışanlar kategorisinde de 1. sırada yer aldı. Marathon kategorisi genel klasmanda 8., 450cc üzeri kategorisinde ise 7. sırayı elde etti.

Hızlı ve kırıcı geçen ilk etapta küçük bir kaza geçiren Kemal Merkit, ön jantında yaşadığı sorun nedeniyle ilk günü 6 saat 3 dak 56 saniyelik derecesiyle 206. Sırada tamamladı. Merkit, Marathon kategorisi genel klasmanında 72. sırada yer alırken 251 - 450 cc kategorisinde de 16.
    sırayı elde etti.
    Haddini bilmedikten sonra çok şey bilmek birşeye yaramaz. Suskunluk kimseyi yanıltmasın, Çünkü susan konuşursa kimse kaldıramaz.
    -W. Butler-

Ok gibi doğru olsam, yabana atarlar beni,
    Yay gibi eğri olsam; elde tutarlar beni,
    Doğruda aç görmedim; eğride tok,
    Eğri yay elde kalır; menzil alır doğru ok.

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Standart Cevap: Dakar Rallisi

Dakar Rallisi'nde mücadele eden Fransız motosikletçi Pascal Terry, ölü bulundu. Dakar Rallisi organizasyonu, Pazar günü koşulan ikinci etaptan bu yana haber alınamayan Terry'nin cesedinin parkur üzerinde bulunduğunu açıkladı.
    49 yaşındaki Fransız sporcunun, yol kenarında yoğun çalılarla kaplı bir alanda motosikletinden 15 metre uzakta ölü halde bulunduğu belirtildi.

Dört etabı tamamlanan 30. Dakar Rallisi bu yıl güvenlik kaygıları yüzünden Afrika kıtası yerine Arjantin ve Şili topraklarında düzenleniyor
    Haddini bilmedikten sonra çok şey bilmek birşeye yaramaz. Suskunluk kimseyi yanıltmasın, Çünkü susan konuşursa kimse kaldıramaz.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Dakar Rallisi - 2. gün sonuçları
    İlk günün lideri Nassar El Attiyah, etabın ilk bölümünde önde gitmesine rağmen, kumlu zeminde yol dışına çıkıp 6 dakika zaman kaybedince liderlikten oldu.

Carlos Sainz ise en hızlı zamanı kaydetmesiyle, El Attiyah'ın bu hatasından faydalanıp liderliğe yerleşti.

"Toz ve motosikletler ile çok zorlu bir gün geçirdik," diyen Sainz, "Gerçek anlamda durmanız gereken yerler vardı. Bu yerlerin birinde bir motosiklet buldum - umarım kendisi iyidir," dedi.

Eski Dünya Ralli Şampiyonu, şu anda takım arkadaşı Giniel de Villiers'in 2 dakika 19 saniye önünde lider durumda bulunuyor. Tıpkı El Attiyah gibi, de Villiers de derin kumda vakit kaybedenler arasındaydı.

De Villiers şöyle konuştu: "Başlangıçta epey hızlıydım, ama ortalara doğru yoldan çıktım ve bir navigasyon sorunu yaşadım. Burada bir-iki dakika kaybettim. Sonlara doğru etap çok tozluydu. Biz de güvenli bir sürüş sergilemeye çalıştık."

Günün ikinci en hızlı zamanını kaydeden geçen yılın şampiyonu Stephane Peterhansel ise üçüncü sıraya yükseldi.

İkinci günün sonuçları:

No Sürücü Takım Zaman
    1. Carlos Sainz VW 1h56:14
    2. Stephane Peterhansel Mitsubishi + 1:14
    3. Giniel de Villiers VW + 1:56
    4. Joan Roma Mitsubishi + 2:48
    5. Luc Alphand Mitsubishi + 3:54
    6. Krzysztof Holowczyc Nissan + 5:46
    7. Mark Miller VW + 6:16
    8. Orlando Terranova BMW + 6:20
    9. Nassar Al-Attiyah BMW + 6:32
    10. Robby Gordon Hummer + 9:24

Genel klasman:

No Sürücü Takım Zaman
    1. Carlos Sainz VW 4h34:46
    2. Giniel de Villiers VW + 2:19
    3. Stephane Peterhansel Mitsubishi + 3:51
    4. Nassar Al-Attiyah BMW + 4:15
    5. Joan Roma Mitsubishi + 5:42
    6. Luc Alphand Mitsubishi + 6:21
    7. Mark Miller VW + 8:20
    8. Orlando Terranova BMW + 9:12
    9. Krzysztof Holowczyc Nissan + 11:13
    10. Robby Gordon Hummer + 21:32

Motosiklet kategorisinde ise, Jim Beam Türk Takımı sporcularından Kutlu Torunlar, 80. sırada bitirdiği günün sonunda, genel klasmanda 42. sırada yer aldı. Yarışın ilk gününde kaza yaparak gerilere düşen Kemal Merkit ise 192. sırada bitirdiği günün sonunda, genel klasmanda yine 192. sırada yer aldı.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Dakar Rallisi - 3. gün sonuçları
    2009 Dakar Rallisi'nde ilk günün lideri Nassar El Attiyah, 3. günü lider kapatarak birinci Carlos Sainz'le arasındaki farkı azalttı
    Yarışın ikinci gününde yol dışına çıkarak gerilere düşen El Attiyah, gösterdiği performansla bu hatasını telafi etmeye çalıştı, ancak lastiğinin patlaması istediği zamanı elde etmesini engelledi. Bu aksiliğe rağmen birinci Sainz'la arasındaki farkı 25 saniye kapattı.

El Attiyah şöyle konuştu: "Son 50 kilometrede önümüze fırlayan bir motosiklet yüzünden kayalara çarptık ve lastik değiştirmek zorunda kaldık. Sanırım bu bize iki dakikaya maloldu, ama günün geri kalanı iyi geçti. Aracımız gerçekten iyi çalışıyor. Bugün iyi bir iş çıkardık.

"Aracımızı kollayarak sürüyoruz çünkü ralli çok uzun. Ama bana öyle geliyor ki, günün birinde iyi zaman yapmak için arabayı bayağı zorlayacağız."

Carlos Sainz'ın takım arkadaşı Giniel de Viniels ise günü dördüncü sırada kapattıktan sonra genel klasmanda üçüncülüğe geriledi.

Rallinin üçüncü günü Mitsubishi takımı için de iyi geçmedi. 2006 yılının birincisi Luc Alphand mekanik bir arıza nedeniyle yaklaşık yarım saat durmak zorunda kalırken, 2007 birincisi Stephane Peterhansel ise lider El Attiyah'tan beş buçuk saniye kötü bir derece yaptı.

Luc Alphand şöyle konuştu: "Yakıt kaybı yaşadık. Halletmek için de yakıt tankını sökmemiz gerekti. Bu durum da bize 30 dakikaya maloldu. Aslında çok da büyük bir sorun değil. Yani kaybımız sadece 30 dakika. Ama Hiroşi Masuoka'nın yarışdışı kalması kötü oldu. Galibiyet şansımızı sorarsanız, durum şu anda biraz karışık."

Üçüncü gün sonuçları:

No Sürücü Takım Zaman
    1. Nassar Al-Attiyah BMW 4s29.27
    2. Carlos Sainz VW + 35
    3. Dieter Depping VW + 1:40
    4. Giniel de Villiers VW + 4:01
    5. Stephane Peterhansel Mitsubishi + 5:31
    6. Mark Miller VW + 8:00
    7. Orlando Terranova BMW + 9:04
    8. Joan Roma Mitsubishi + 9:15
    9. Guerlain Chicherit BMW + 11:48
    10. Robby Gordon Hummer + 13:35

Genel klasman:

No Sürücü Takım Zaman
    1. Carlos Sainz VW 9s04:48
    2. Nassar Al-Attiyah BMW + 3:40
    3. Giniel de Villiers VW + 5:45
    4. Stephane Peterhansel Mitsubishi + 8:47
    5. Joan Roma Mitsubishi + 14:22
    6. Mark Miller VW + 15:45
    7. Orlando Terranova BMW + 17:41
    8. Krzysztof Holowczyc Nissan + 34:25
    9. Robby Gordon Hummer + 34:32
    10. Luc Alphand Mitsubishi + 38:47

Motosiklet kategorisinde ise üçüncü gün 186 motosikletçi start aldı. 2007 Dakar Şampiyonu Cyril Despres'in lastik sorunu yaşadığı günü, İspanyol Marc Coma lider olarak tamamlamayı başardı. Jim Beam Türk takımı adına 56 numara ile ülkemizi temsil eden Kutlu Torunlar, etabı 06 : 30: 42’lik derecesiyle 58. sırada tamamlayarak genel klasmanda 44. sırayı elde etti. Birinci gün motosikletinde büyük problem yaşayan Kemal Merkit ise, üçüncü gün yeni motor takarak start aldı. Merkit özel etap finişine 08:00:47’lik derecesiyle 152. sırada gelerek genel klasmanda 166 sırada yer aldı.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Dakar Rallisi - 4. gün sonuçları

Carlos Sainz rallinin dördüncü gününde 3 saat 42 dakika 57 saniyelik derecesiyle ikinci etap birinciliğini elde etti.
    Sainz'ın altı saniye arkasından gelen El Attiyah ise ikinci oldu. Şu ana kadar El Attiyah ve Sainz'ın birer etap birinciliği bulunuyor. Ancak İspanyol pilot genel sıralamada 3 dakika 46 saniye önde.

Sainz, günü daha da büyük bir farkla bitirebilecek durumda olmasına karşın etap içinde lastik sorunu nedeniyle yavaşladı.

Sainz olay hakkında şöyle konuştu: "Oldukça hızlı gidiyorduk. Derken El Attiyah'ı yakaladık. Atak yapıp dışarıdan geçtik ama bir süre sonra lastiklerden birinde basınç kaybı oldu. Lastik çok hızlı sönmediği için durup tekrar şişirdim. Etabın sonuna kadar böylece devam ettik. Etap bittiğinde sanırım içinde sadece yarım kiloluk bir basınç kalmıştı ve buna rağmen altı saniye farkla kazandık. Aslında üzücü."

El Attiyah ise Sainz'a kaybetmekten üzülmemiş gibiydi. Katarlı pilot, "Sainz yarın bizim önümüzde start alacak. Çölde, kumlarda yarışacağımızı düşünürseniz bu benim için daha iyi," şeklinde konuştu.

Mitsubishi pilotu Luc Alphand ise günü Sainz'ın bir dakika arkasında üçüncü sırada tamamladı. Dördüncü Mark Miller, beşinci de Joan Roma oldu.

Giniel de Villiers, çizgiyi altıncı sırada geçmesine rağmen genel sıralamadaki üçüncülüğünü korudu.

Geçen yılın şampiyonu Peterhansel ise Sainz'ın yedi dakika arkasından sekizinci geldi.

Dördüncü günün sonuçları:

Sıra Sürücü Takım Zaman
    1. Sainz Volkswagen 3s42:57
    2. Al Attiyah BMW + 0:6
    3. Alphand Mitsubishi + 2:24
    4. Miller Volkswagen + 4:20
    5. Roma Mitsubishi + 5:38
    6. De Villiers Volkswagen + 5:48
    7. Terranova BMW + 6:49
    8. Peterhansel Mitsubishi + 6:54
    9. Chicherit BMW + 10:31
    10. Gordon Hummer + 12:13

Genel klasman:

Sıra Sürücü Takım Zaman
    1. Sainz Volkswagen 12h47:45
    2. Al Attiyah BMW + 3:46
    3. De Villiers Volkswagen + 11:33
    4. Peterhansel Mitsubishi + 15:41
    5. Roma Mitsubishi + 20:00
    6. Miller Volkswagen + 20:05
    7. Terranova BMW + 24:30
    8. Alphand Mitsubishi + 41:11
    9. Gordon Hummer + 46:45
    10. Holowczyc Nissan + 47:39

Motosiklet kategorisinde ise, start alan 180 motorsikletçiden sadece 140 tanesi yarışı tamamlayabildi. Dakar Rallisi'nde ilk kez bu kadar çok yarışmacı bu kadar kısa süre içerisinde yarış dışı kaldı. İspanyol Marc Coma günü lider olarak tamamladı. Yarışın ilk gününden beri lastik sorunu yaşayan Fransız Cyril Despres ise günü 2. olarak bitirerek büyük bir kaybı kapatmış oldu. Jim Beam Türk Takımı sporcularından Kutlu Torunlar, etabı 5 saat 28 dakika 56 saniyelik derecesiyle 72. sırada tamamlayarak genel klasmanda 55. sırayı elde etti.

Cyril Despres gibi ilk günden bu yana mekanik sorunlar yaşayan Kemal Merkit ise bugünkü etapta atağa kalkarak günü 5 saat 38 dakika 57 saniyelik derecesiyle 83. sırada bitirdi ve genel klasmanda 139. sırayı alarak yerini üst sıralara taşımayı başardı.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Dakar Rallisi - 5. gün sonuçları

De Villiers, rallinin şu ana kadarki en uzun özel etabında 5 saat 47 dakika 43 saniyelik derecesiyle oldukça zorlu geçen günün en iyisi olmayı başardı. Rallinin beşinci günü Carlos Sainz ve Nasser El Attiyah'a çok değerli zamanlar kaybettirdi.

Carlos Sainz, yaptığı bir hata sonucu kaputunu kaybetmesi sonucu 15 dakikanı üzerinde zaman kaybetti. Bunun üzerine genel klasmanda üçüncülüğe düşen Sainz, birinciliği rakibi El Attiyah'a kaptırdı. Sainz şunları söyledi: "Hidrolik direksiyon olmadan 200 kilometre yol aldım. Aracın sürüşü kumulların üzerinde çok zorlaşmıştı. Derken bu kumulların birinde araba devrildi."

El Attiyah da gün içinde sorun yaşayanlar arasındaydı. Katarlı pilot şöyle konuştu: "Motorun ısınmasından dolayı iki kere durduk. Sıcaklık çok çok yüksekti bu nedenle arada bir durup herşeyi temizlememiz gerekti."

Yine bir Volkswagen sürücüsü olan Dieter Depping günü ikinci olarak tamamladı. Üçüncülüğü ise Hummer'ıyla Robby Gordon aldı.

Mitsubishi pilotlarının en hızlısı ise etabı beşinci sırada bitiren Stephane Peterhansel oldu.

Tek koltuklu SMG buggy'si ile yarışan WTCC şampiyonu Yvan Muller ise aracının, Elisabete Jacinto'nun kamyonuyla çarpışması sonucu yanmasıyla yarış dışı kaldı. Kazada yaralanan olmadı.

Beşinci etap sonuçları:

No Sürücü Takım Zaman
    1. De Villiers Volkswagen 5s47:43
    2. Depping Volkswagen + 2.18
    3. Gordon Hummer + 4.12
    4. Al Attiyah BMW + 5.23
    5. Peterhansel Mitsubishi + 7.12
    6. Miller Volkswagen + 8.59
    7. Alphand Mitsubishi + 10.02
    8. Roma Mitsubishi + 13.38
    9. Sainz Volkswagen + 15.42
    10. Chicherit BMW + 38.27

Genel klasman:

No Sürücü Takım Zaman
    1. Al Attiyah BMW 18s44:37
    2. De Villiers Volkswagen + 02.24
    3. Sainz Volkswagen + 06.33
    4. Peterhansel Mitsubishi + 13.44
    5. Miller Volkswagen + 19.55
    6. Roma Mitsubishi + 24.29
    7. Gordon Hummer + 41.48
    8. Alphand Mitsubishi + 42.04
    9. Depping Volkswagen +1s16.40
    10. Spinelli Mitsubishi +1s39.26
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Carlos Sainz, rallinin yedinci gününde üçüncü etap birinciliğini kazanarak genel klasman liderliğini devraldı.
    Çarşamba günü üçüncülüğe düşen İspanyol sürücü Mendoza'dan Valparaiso'ya giden özel etapta kazandığı zaferle, yarışmacılar Dakar tarihinde ilk defa Arjantin'den Şili'ye geçerken birinciliğe yerleşti.

Dün olduğu üzere bugünkü etap da, sürücülerin kumullarda sorun yaşamaları nedeniyle kısaltıldı. Ayrıca bu özel etap, kamyonlar için tamamen iptal edildi. Yedinci etapta sadece motosikletler ve otomobiller yarıştı.

Sainz'ın, BMW pilotu El Attiyah'ın dün ihraç edilmesinin ardından, özel etabı tamamlamak için iki saat 35 dakikaya ihtiyacı vardı.

Sainz, "Etapta herşey yolundaydı," diye konuştu. "Aslında zorlu bir etaptı. Bazı bölümlerde kayganlık yaratan çamur tabakaları ve su birikintileri vardı. Zorluydu. Şu an takım için herşey yolunda gidiyor."

Sainz, günü Amerikalı takım arkadaşı Mark Miller'ın 3 dakika 41 saniye önünde bitirirken, rallinin dünkü genel klasman birincisi Giniel de Villiers ise altıncılıkla yetinmek zorunda kaldı. Sainz ile de Villiers'ın aralarında toplamda sadece 9 saniye fark bulunuyor.

De Villiers, "Çok kötü değildi," yorumunda bulundu. "Takım için mutluyum, çünkü güzel bir performans sergiliyoruz. Biz pilotlar için mücadelelerle dolu bir gün oldu. Lastiğimiz patladı ve vites kutusu problemi yaşadık. Sonuçta finişe ulaştık ve ralliye devam edebileceğiz."

Hummer'la yarışan Amerikalı Robby Gordon ise, günü Mitsubishi'den Joan Roma'nın önünde üçüncü sırada bitirdi.

Son yedi Dakar Rallisi'nin galibi olan Mitsubishi için, son şampiyon Stephane Peterhansel'in de birincilik yarışının dışında kalmasıyla yedinci gün de hayal kırıklığıyla geçti.

Peterhansel, starttan 57 km sonra durup aracındaki bir yangını söndürmek zorunda kaldı. Ardından, 80 km sonra aşırı ısınma yüzünden ve bir süre sonra da bozuk motor nedeniyle tekrar durdu ve büyük olasılıkla ralliye veda edecek.

Hiroşi Masuoka ve Luc Alphand'ın yarışdışı kalmasının ardından Peterhansel'in de sorun yaşamasıyla beraber, Mitsubishi'nin geriye kalan en iyi durumdaki sürücüsü Joan Roma oldu. Roma, Sainz'ın 29 dakika arkasında dördüncü sırada bulunuyor.

Günün sonuçları:

No Sürücü Takım Zaman

1. Sainz Volkswagen 2s35:27

2. Miller Volkswagen + 03:41

3. Gordon Hummer + 04:13

4. Roma Mitsubishi + 05:37

5. Chicherit BMW + 06:08

6. De Villiers Volkswagen + 07:48

7. Vigouroux Hummer + 11:30

8. Holowczyc Nissan + 13:56

9. Novitskiy BMW + 19:40

10. Van Deijne Mitsubishi + 20:29

Genel klasman:

No Sürücü Takım Zaman

1. Sainz Volkswagen 23s42:40

2. De Villiers Volkswagen + 00:09

3. Miller Volkswagen + 13:53

4. Roma Mitsubishi + 29:16

5. Gordon Hummer + 1s08:21

6. Holowczyc Nissan + 2s39:32

7. Tollefsen Nissan + 2s59:21

8. Van Deijne Mitsubishi + 5s30:18

9. Zapletal Mitsubishi + 6s25:46

10. De Azevedo Mitsubishi + 9s31:20

Motosiklet klasmanında, Jim Beam Dakar Türk Takımı'ndan Kemal Merkit gösterdiği atak ile etabı 4 saat 20 dakika 45 saniyelik derecesiyle 87. sırada tamamladı. Takım arkadaşı Kutlu Torunlar ise 5 saat 28 dakika 7 saniyelik derecesiyle 124. oldu. Genel klasmanda Kutlu Torunlar 115., Kemal Merkit ise 121. sırada yer alıyorlar.

Dakar Rallisi'nde mekanik destek almadan yarışan Jim Beam Dakar Türk Takımı, son iki günkü zorlu etaplarda uykusuz ve mekanik sorunlar yaşayarak geçirmeye devam ediyor. Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar, “Yaşadığımız tüm zorluklara rağmen yarışta kalmaya devam ediyoruz. Sıcak ve yüksek irtifa bu insanlık macerasında hem bizi hem de motorlarımızı test ediyor. Sonuna kadar dayanacağız. Türk bayrağını finişe taşıyacağız. Destek veren herkese sonsuz teşekkürler," diyerek duygularını dile getirdiler.

Şili topraklarındaki bu ilk etabı Şilili motosikletçi Francisco Lopez kazandı. İlk kez bir özel etap kazanan Lopez, günü Marc Coma’nın 3 dakika 57 saniye önünde birerek büyük bir başarı kazandı. Motosiklet kategorisinde, İspanyol Marc Coma liderliğini sürdürüyor.

Yarın Dakar Rallisi'nde dinlenme günü olacak. Yedi gündür yarışan sürücüler cumartesi gününü dinlenerek geçirdikten sonra pazar gününden itibaren yarışa devam edecekler.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Carlos Sainz, rallinin sekizinci gününü domine ederek liderliğini 11 dakikaya çıkardı.
    Eski dünya ralli şampiyonu, etabın başında Volkswagen pilotu takım arkadaşı Giniel de Villiers'in dokuz saniye önündeydi. Ancak de Villiers'in Valparaiso-La Serena yolunda on dakika zaman kaybetmesiyle liderlikte rahatladı.

Sainz, diğerlerine göre daha düz ve kolay olarak nitelendirilebilecek etaptan keyif aldığını belirtti.

Sainz, "Etap güzeldi," diye konuştu. "Epey kaygandı ve bazen de şaşırtıcıydı - görmediğiniz bir virajın aslında keskin bir dönüş olması gibi. Tek ihtiyacımız olan bugünkü gibi sorunsuz bir şekilde yol almak."

De Villiers ise zaman kaybının büyük kısmının daha yavaş araçları takip etmekten kaynaklandığını düşünüyor.

"Ne yazık ki bugün epey zaman kaybettim. Özel etabın başlamasından hemen sonra Guerlain Chicherit ve Robby Gordon'u yakaladım. 100 km kadar onları geçmeyi başaramadım. Yol çok dardı. Bununla beraber etap bitiminden önce de küçük bir lastik patlaması yaşadık."

Sekizinci gün sonunda genel klasmanın ilk üç sırasında Volkswagen pilotları bulunuyor. Hem gün sonunda hem de genel klasmanda üçüncü sırada bulunan Mark Miller'ın arkasında yine hem gün sonunda hem de genel klasmanda dördüncü olan Mitsubishi pilotu Joan Roma geliyor.

Sekizinci gün sonuçları:

No Sürücü Takım Zaman

1. Carlos Sainz Volkswagen 3s47:19

2. Dieter Depping Volkswagen + 4:02

3. Mark Miller Volkswagen + 4:12

4. Joan Roma Mitsubishi + 4:15

5. Giniel de Villiers Volkswagen + 10:48

6. Guerlain Chicherit BMW + 11:32

7. Krzysztof Holowczyc Nissan + 17:33

8. Robby Gordon Hummer + 23:40

9. Ivar Erik Tollefsen Nissan + 26:11

10. Tonnie van Deijne Mitsubishi + 27:31

Genel klasman:

No Sürücü Takım Zaman

1. Carlos Sainz Volkswagen 27s29:59

2. Giniel de Villiers Volkswagen + 10:57

3. Mark Miller Volkswagen + 18:05

4. Joan Roma Mitsubishi + 33:31

5. Robby Gordon Hummer +1s32:01

6. Krzysztof Holowczyc Nissan +2s57:05

7. Ivar Erik Tollefsen Nissan +3s25:32

8. Dieter Depping Volkswagen +4s51:45

9. Rene Kuipers BMW +5s33:43

10. Tonnie van Deijne Mitsubishi +5s57:49

Rallinin sekizinci günü, Jim Beam Türk Takımı için üzücü bir olaya sahne oldu. Özel etabın ilk 49. km’sinde mekanik arıza yaşayan ve tamir edemeyen Kutlu Torunlar yarışı bırakmak zorunda kaldı. Son iki gündür motorunda sorun yaşayan ve dinlenme gününde de motorunu tamir edemeyen Torunlar, 30. Dakar Rallisi’ne 8. etapta veda etti. Rallide genel klasmanda ilk 50 içinde yer alan Kutlu Torunlar, 7. etap sonunda genel klasmanda 120. sırada yer alıyordu. Kutlu Torunlar ile birlikte yarış dışı kalan sporcu sayısı 75’i aştı.

55 Numara ile Türk bayrağını taşımayı sürdüren Kemal Merkit, 294 km’lik özel etabı 5 saat 31 dakika 48 saniyelik derecesiyle 97. sırada tamamladı. Merkit genel klasmanda 103. sırayı alarak yola devam ediyor.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Dakar organizatörleri, bugünkü onuncu etabı parkur içindeki düşük hacimli kumdan dolayı iptal etmek zorunda kaldılar.
    670 km ile rallinin en uzun özel etabı olarak tasarlanan etap, böylece 200 km kadar kısaltılmış oldu.

Bugünkü etapla beraber, rallinin başlangıcından bu yana üç etapta kısaltılmaya gidilmiş oldu.

Bunun yanında etap startı da helikopterlerin kalkmasını engelleyen yoğun sis nedeniyle 2 saat 40 dakika ertelendi.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    682 Toplam

Dakar Rallisi - 10. gün sonuçları

Volkswagen pilotu Carlos Sainz, Dakar Rallisi'ndeki altıncı etap birinciliğini kazanarak galibiyete bir adım daha yaklaştı.
    Böylece eski dünya ralli şampiyonu pilot, koşulan on etabın altısını kazanmış oldu.

Sainz, günü Robby Gordon'un 21 saniye önünde, beş saat 32 dakikada tamamladı.

Gordon'un günün büyük bölümünde lider gitmesine rağmen, Sainz, kısaltılan özel etapta birinciliğe yerleşti ve bu yerini gün sonuna dek korudu.

Robby Gordon şöyle konuştu: "Güzel bir gündü. Hemen hemen sorunsuz bir etap oldu. Tümseklerde biraz daha dikkatli sürdüm ama 20 saniyeyle kaybettik demek ki birbirimize yakın hızlardaymışız."

Volkswagen'den Mark Miller ise Sainz'ın yedi dakika arkasında üçüncü bitirdi. Miller, "Yön bulma sorunuyla uğraştık. Navigasyon sorununuz varsa ritminizi korumanız zor olur. Gün çok zorlu geçti. Halbuki daha iyi şeyler yapmayı ummuştum," diye konuştu.

Geriye kalan tek Mitsubishi takımı pilotu Joan Roma beşinci olurken, Giniel de Villiers günü altıncı sırada bitirdi.

Ancak Dakar Rallisi'nin onuncu gününe damgasını Cristobal Guerrero'nun kazası vurdu. İspanyol sürücü, kazasının ardından helikopterle hastaneye kaldırıldı. Guerrero şu anda komada bulunuyor.

Onuncu gün sonuçları:

No Sürücü Takım Zaman

1. Sainz Volkswagen 5s32:55

2. Gordon Hummer + 00:21

3. Miller Volkswagen + 07:39

4. Chicherit BMW + 12:25

5. Roma Mitsubishi + 15:01

6. De Villiers Volkswagen + 18:15

7. Novitskiy BMW + 51:25

8. Tollefsen Nissan + 1s08:59

9. Bernand BMW + 1s09:58

10. Vigouroux Hummer + 1s12.11

Genel klasman:

No Sürücü Takım Zaman

1. Sainz Volkswagen 38s59:027

2. Miller Volkswagen + 27:31

3. De Villiers Volkswagen + 41:13

4. Roma Mitsubishi + 1s13:13

5. Gordon Hummer + 1s34:38

6. Tollefsen Nissan + 5s14:18

7. Kuipers BMW + 8s01:51

8. Palik Nissan + 9s50:29

9. Holowczyc Nissan + 13s04:54

10. Chicherit BMW + 13s32:04

Jim Beam Dakar Türk Takımı'nda 450 cc KTM motoruyla yarışan Kemal Merkit, yarışın 10. gününe 120. sırada start aldı. Dokuzuncu özel etapta motoru bozulan ve tamir için vakit harcayan Kemal Merkit, yarışa 52 saatlik cezasıyla başladı. Merkit, Atakama Çölü’nün ortasındaki rallinin en zorlu etabında kontrol noktalarını ilk 65 içinde geçmeyi başararak özel etabı 8 saat 55 dakika 42 saniyelik derecesiyle 73. sırada tamamladı. Genel klasmanda ise 91. sırada yer aldı. 8. etap başında motorunda yaşadığı mekanik arıza nedeniyle yarış dışı kalan Kutlu Torunlar ise, Merkit’e hem mekanik olarak hem de takım arkadaşı olarak destek oluyor.

Navigasyonun ön planda olduğu uzun kum tepeleriyle dolu etapta Marc Coma ve Cyril Despres yönlerini kaybederek 20 dakika üzerinde vakit kaybettiler. Günün galibi ise İspanyol Jordi Viladoms oldu. Coma, genel klasmanda liderliğini sürdürdü.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

1. sayfa - 2 sayfa var 12 SonuncuSonuncu