Linux işletim sistemi çekireğinin geliştiricisi Linus Torvalds, işletim sistemi altında kullandığı masaüstü yöneticisini değiştirdi. Torvalds şimdi ne kullanıyor?

Linux işletim sistemi çekirdeğinin baş mimarı ve şu anki baş geliştiricisi Linus Torvalds, günlük hayatında da elbette bir Linux çekirdeğine sahip işletim sistemi kullanıyor. Yazılım uzmanı olması onun bir grafik ara yüze ihtiyacı olmayacağını düşündürse de, bu düşüncenin aksine kendisi zamanında sıkı bir KDE kullanıcısı olarak tanımlanıyordu. Şimdilerde ise bu kararından çark etmiş görünen Torvalds, artık GNOME masaüstü arabirimini kullanıyor.

Bu Geçiş Neden?

Tabii geçişin ne olduğundan çok neden olduğu daha önemli. KDE, çoklu ortam bakımından oldukça zengin bir masaüstü sistemi. GNOME ise aksine çok daha basit ve sade olmasıyla öne çıkıyor. Linus Torvalds ise KDE 4'te henüz olgunlaşmamış olan özellikler ve gittikçe karmaşıklaşan yapı sebebiyle artık GNOME kullandığını söylüyor. kendi nitelemesiyle KDE 4'e "tam bir felaket" diyen Torvalds'ın geçiş sebebi de bu şekilde ortaya çıkıyor. Tabii ki birçok kullanıcı için KDE 4 oldukça başarılı ve sağlam bir masaüstü sistemi olmaya devam ediyor.