Avrupa Konseyi, Çek Cumhuriyeti´nde cinsel suç işleyen erkeklerin hadım edilmesini sert dille eleştirdi.
Demokrasi ve insan haklarının savunuculuğu yapmak ve uygulamaları izlemekle görevli, 47 üyeli Avrupa Konseyi, hadım etme ameliyatının, zaman zaman, olası yan etkileri konusunda uyarıda bulunulmadan gerçekleştirildiğini ya da bu konuda bilinçli karar veremeyecek erkeklere uygulandığını kaydetti.
Konsey, hadım edilme talebinde bulunan suçluların, bunu yapmadıkları takdirde ömür boyu hapis cezasına çarptırılmaktan korktuklarını belirtti.

BBC'de yer alan habere göre Çek Cumhuriyeti ise, son on yıl içinde, 94 erkeğin ameliyatla hadım edildiğini ve bunun yasalar çerçevesinde gerçekleştirildiğini kaydetti.

Çek hükümetinin açıklamasına göre, 300 erkek de, kimyasal yollarla, yani erkek hormonlarının üremesini engelleyen ilaçlar zerk edilerek hadım edildi.

Savcı: Etkili değil

Avrupa Konseyi adına soruşturmayı yürüten Slovenyalı savcı Ales Butala'nın BBC'ye yaptığı açıklamaya göre yapılan işlem, erbezlerinin çıkarılmasını ve suçlunun cinsel arzularının ortadan kaldırılması için erkeklik hormonunun salgılanmasını önlemeyi hedefliyor.

Ancak Butala'ya göre bu, etkili ve kalıcı bir çözüm değil.
Çünkü kişiye erkeklik hormonu verilerek yapılmış olan tıbbî müdahale, tersine çevrilebiliyor.

Slovenyalı savcı Ales Butala'ya göre, "etkili bir çözüm olmadığı için", Avrupa Konseyi heyeti bu tıbbî müdahaleye karşı çıkıyor.

alinti...