Slm Bizler en dogru sekilde sunumlarimizi TDW yöneticileri olarak yapmaktayiz. Bu islemler sirasinda yapilabilecek kisisel hatalardan dogabilecek zarar tamamen kisiye aittir. Biz TDW yöpneticileri olarak kisisel yanlislardan herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz bilginize...

Sisteminizde yetersiz bellek bulunuyorsa, kullandığınız işletim sisteminde sorunlar ve yavaşlama baş gösterebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için sistem belleğini boşaltmanın yollarını sizler için araştırdık.

Kullanılan sistem potansiyeline göre bellek kapasite gereksinimi değişiklik gösterir. Eğer işletim sisteminiz üzerinde yavaşlamalar ve sorunlar yaşıyorsanız belleğiniz yeterli gelmiyor olabilir. Bu sorunu bellek takviyesiyle çözebileceğiniz gibi aynı zamanda bellek üzerindeki yoğunluğu azaltarak ta giderebilirsiniz.

Başlangıçtaki Programları Kaldırın

Belleğimizi rahatlatmak için ilk yolumuz Windows işletim sistemi altında çalışan programları kontrol etmek. Eğer hazırda bekleyen ve çalışmadığımız programlar varsa bunları kapatmak. Bunun için başlat çalıştır sekmesine msconfig yazıp enter yapın. Karşınıza çıkan menüde başlangıç sekmesine geçin. Başlangıç sekmesi içersinde işletim sisteminiz başlatılırken açılan programlar yer alıyor.

Bu programlar kullanılmasa dahi hazırda bekletildiği için belleğinizde fazladan yer kaplıyor. Kullanmadığınız programları buradan kaldırmanız belleğinizi birazda olsa rahatlatacaktır. Aman dikkat C:\Windows\system32 yol isimli programları kaldırmayın. Bu programlar sisteminizin normal başlatılmamasına sebep olabilir.

PC’nizi yakından takip edin

Kullanmadığınız programları kaldırdınız ve başlangıçta açılmasını istemediğiniz programları sildiniz. Şimdide sisteminizi yakından tanımanın zamanı geldi. Acaba sisteminiz hangi dosyaları açık tutuyor? İşte bunu öğrenmek istiyorsanız Windows Görev Yöneticisine girmeniz gerekiyor. CTRL+SHIFT+ESC tuş kombinasyonunu kullanarak görev yöneticine girebilirsiniz.

Açılan pencerede işlemler sekmesini tıklayın. Bu sekme içersinde sisteminiz içersinde açık olan dosyaları, kullandıkları işlemci ve bellek miktarını görebilirsiniz. Bellek miktarını fazlaca kullanan programlarınız varsa ve bu program o anda işinize yaramıyorsa üzerine gelerek sekmenin altındaki işlemi sonlandır tuşuna basın. Böylece programı kapatarak bellek üzerindeki yoğunluğu hafifletebilirsiniz.

Windows servislerini pasif konuma getirerek belleğinizde daha fazla boş alan açmanız mümkün. Bu servislerin başında Wİndwos Defender geliyor. Windows Defender açıkken sistem belleği üzerinde 20 MB’lık bir alan kaplıyor. Eğer işletim sisteminizde bir antivirüs programı kullanıyorsanız Windows Defender servisini kapatabilirsiniz. Bunun için Windows Defender’ı açın, araçlar ve daha sonra seçenekler menüsünden Windows Defender’ı kullan seçeneğini kaldırın.

Artık Windows Defender belleğinizde yer kaplamayacak. Diğer kapatmak istediğiniz servisleri ise başlat, çalıştır satırına services.msc yazıp onayladıktan sonra görebilirsiniz.

Kullanmadığınız Özellikleri Kapatın
Kullandığınız işletim sistemiyle birlikte standart olarak gelen ama işinize yaramayan özellikleri kapatmanız belleğinizde yer açacaktır. Mesela Windows Vista işletim sistemini kullanıyorsanız Aero arayüzünü kapatabilirsiniz. Aero belleğinizde yaklaşık 40 MB yer kaplamaktadır. Aero’yu kapatmak için Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayarak en alttaki Kişiselleştirme seçeneğine tıklayın.

Karşınıza çıkan ekranda Pencere Rengi ve Görünümü bağlantısına tıklayın. Daha sonraki ekranda ise Daha çok renk seçeneği için klasik görünüm özelliklerini aç bağlantısına tıklayın. Son olarak karşınıza çıkan pencerede Windows Vista Temel renk düzenini seçerek Tamam‘a tıklayın. Artık Aero arayüzü kapanmış durumda.

Windows Gezginini İyi Tanıyın
Bilindiği gibi Windows Explorer pencerelerinden birisi hata verdiği zaman Explorer tüm pencereleri kapatır. Bu istenildiğinde değiştirilebilir. Yani Windows Explorer’da birden fazla pencere açıkken pencerelerden biri hata verdiğinde diğer pencereler çalışmaya devam eder. Bu özellik sisteminizde aktifse belleğinizde her pencere için fazladan 10 MB yer kaplıyor demektir.

Bu özelliği kapatmanız bellekte oldukça yer açabilir. Bu özelliği kapatmak için Windows Gezgini penceresinden Araçlar'a ve Klasör Seçenekleri'ne girin. Burada Görünüm sekmesine tıklayın ve 'Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat'ı seçin. Artık Windows Explorer belleğinizde fazladan yer kaplamayacak.