Samsung ve Intel ortaklığında hazırlanan MeeGO'nun yerini alması planlanan Tizen OS, çoklu platform desteği ile birlikte Anroid'e rakip olmaya hazırlanıyor.

Samsung ve Intel, mobil cihazlarda çalışacak yeni açık kaynak kodlu işletim sistemleri Tizen OS'u duyurdu. Bu duyuru ile birlikte MeeGo platformunun da sonu gelmiş oldu.

MeeGo plaftormu yalnızca Samsung ve Intel ile değil, Nokia'nın desteğini de arkasına alarak Linux tabanlı Maemo ve Moblin platformlarını birleştirerek hazırlansa da, Nokia'nın desteğini çekmesi nedeniyle Samsung ve Intel'in sorumluluğunda kullanıcıyla buluşmuştu.

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Bu hafta ise, yeni bir açık kaynak kodlu işletim sistemi duyuruldu ve kod adı Tizen OS olarak belirlendi. HTML5 üzerine kurulu olan bu işletim sistemi, MeeGo gibi çoklu cihaz desteği verecek. Bu cihazlar, cep telefonları, tabletler, akıllı TV'ler, netbook ve araç içi bilgi-eğlence sistemleri olacak.

2012 yılında kullanıcılarla buluşması beklenen Tizen OS, LiMo ve Linux Vakfı'nın en iyi açık kaynak kodlu teknolojilerini birleştirerek, Android platformuna rakip olmayı planlıyor.