Hollanda milli takımı, Manchester United ve AC Milan'ın eski savunma oyuncusu Jaap Stam futbolu bıraktığını açıkladı.

Stam, futbolu bırakmasının nedenlerini sakatlık ve konsantrasyon yetersizliği olarak açıkladı.

Ajax'ın 35 yaşındaki savunma oyuncusu, sezon başlamadan emekli olmayı düşündüğünü ancak kulübünün kendisini vazgeçirdiğini söyledi:

"Sezon öncesinde Ajax ile konuştum ve onlara devam etmek için isteğim olmadığını söyledim. Ama beni bu düşüncemden vazgeçirdiler...

"Yaşadığım konsantrasyon eksikliğine şimdi de sakatlık eklendi. Sahada olduğum zaman takımı değil kendimi düşünüyorum, bu da performansımı olumsuz etkiliyor ve hatalarım artıyor. Bu durum iki taraf için de iyi değil."

Ajax formasını son kez 20 Ekim'de NEC Nijmegen'e karşı giyen Stam, karşılaşma sırasında kendini iyi hissetmediği için oyundan alınmıştı.

Profesyonel kariyerine 1992'de ikinci lig ekibi Zwolle'de başlayan Stam dört yıl sonra PSV Eindhoven'a transfer oldu.

1998'de geldiği Manchester United'daki ilk sezonunda Şampiyonlar Ligi ve Premier League şampiyonluğu yaşayan Hollandalı savunma oyuncusu, Alex Ferguson'u eleştirdiği kitabı yüzünden 2001'de Lazio'ya transfer oldu. Roma'daki üç sezondan sonra AC Milan'a geçen Stam 2006 yılında Ajax ile iki yıllık sözleşme imzaladı.

Euro 2004 finallerindan sonra bıraktığı Hollanda milli takımının formasını 67 kez giyen Stam, 1999 ve 2000'de Şampiyonlar Ligi'nin en iyi savunma oyuncusu seçildi