Kulüpler de aynı fikirde

Gazetemizin yaptığı 'düşme olmasın' çağrısına kulüplerden büyük destek geldi. 18 takıma herkes olumlu bakarken zamanlama ve sistem tek soru işareti.
29.3.2008

ANATİK’İN yaptığı ‘bu sezon düşme olmasın’ çağrısına basketbol camiasından büyük destek geldi. Beko Basketbol Ligi’ndeki kulüplerin temsilcileri, 18 takımlı lige sıcak baktıklarını söyledi. İşte 16 takımın yetkililerinin söyledikleri...

Zeki Aksu (Beykoz Kulübü Başkanı)

2010 Dünya Şampiyonası Türkiye’de oynanıyor. Yerli oyunculara daha fazla süre tanımak ve milli takıma daha çok oyuncu yetiştirmek için takım sayısının artmasını istiyoruz. Çok da kaliteli bir lig oynandığı için bunu başarabiliriz. Özerk Federasyon radikal bir karar almalı. Bunu herkes istiyor. Kulüpler, antrenörler, oyuncular, medya, sponsorlar...

Mete Babaoğlu (M. A. Selçuk Coachu)

Sizin yaptığınız haberdeki görüşlerinize aynen katılıyorum. Bende Avrupa’nın güçlü ülkelerinde olduğu gibi ligin 18 takımlı oynanmasından yanayım. Bu sezon zaten ligdeki çekişme her şeyi ortaya koyuyor.
Bu kadar sponsorun olduğu, birçok şehrin katıldığı lig daha fazla takımla oynanmalı.

Alaeddin Yakan (Alpella Coachu)

Düşme kaldırılmalı haberinizde yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Basketbolumuz için 2010 hedef gösteriliyor. Ama takımlarında oynayan Türk oyuncu çok az. Türk oyuncular için takım sayısının artması bir fırsat olabilir. Çünkü süre almadan bizim çocuklarımızın oyuncu olmaları mümkün değil.

Yücel Platin (Oyak Renault Coachu)

Türkiye Ligi 18 takımı çok rahat şekilde kaldıracaktır. Sponsor ve camia kulüpleri bu işin içinde. Günün birinde 18 takımlı olacaksak daha iyi bir zaman olamaz. Bunun için mutlaka ikinci ligin kalitesine de dikkat edilmeli.

Ahmet Çakı (Mersin Büyükşehir Coachu)

18 takımlı olabilir bence de... Bu sene ligdeki mücadele ortada. Düşecek kulüplere gerçekten yazık olacak. Bu nedenle sizin yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Ben de takım sayısının 18’e çıkmasından yanayım ve bunun için de en uygun sezonu yaşadığımızı düşünüyorum.

Bülent Yıldız (TED Kolej Kulübü Başkanı)

Bizim hedefimiz sadece Play Off değil, şampiyonluk. Ancak o kadar güzel bir lig oynanıyor ki, ben de
düşme kaldırılsın taraftarıyım. Kimin kimi yeneceğinin belli olmadığı ligden hangi takımlar çıkarsa bence yazık olur. Bu nedenle 18 takımlı lig bence de basketbolumuza artılar getirir.

Hasan Özmeriç (CASA TED Kolejliler Coachu)

Burada kararı yönetim vermelidir ama benim şahsi fikrim de ligdeki takım sayısının artması yönünde. En alttaki takımların 7 galibiyeti var. Tüm takımlar ortaya çok büyük bir emek koyuyor. Bence her şeyden önce bu emeğin ödüllendirilmesi gerekir. Ayrıca bu takımların ikinci lige düşmesi sponsorlarını kaybetmelerine de yol açar.

Ahmet Kandemir (Pınar Karşıyaka Coachu)

Ben de takım sayısının artmasının gerektiğini düşünüyorum. Daha çok antrenör ve oyuncunun ligde yer almasını sağlayacaktır. Sadece düşmeyi kaldırarak lig daha zevkli olmaz. Federasyonun ligde bir düzen kurması, denetleyici olması gerekiyor, bunu yaparken de kulüplerin işlerine çok fazla müdehale etmemesi lazım. Ekonomik anlamda kulüplerin yaptıklarını kontrol eden bir federasyonu ihtiyacımız var.

Doğan Hakyemez (Antalya BŞB. G.Menaceri)

Sadece oynanan basketbolu baktığımızda küme düşme kalksın istiyorum ama sağlam bir yapılanma olmadan da düşmenin kalkmasını doğru bulmuyorum. Antalya, Kepez, Renault, Kolej, Daçka gibi takımların güçlü sponsorları yok. Bu da bütçeleri karşılamakta zorlanmalarına neden oluyor. Aşağıdan gelen takımların bütçelerinin nasıl oluşacağı önemli. Federasyon öncelikle bütçe karşılığı teminat almalı.

Ercüment Sunter (Türk Telekom Coachu)

Ben senelerden beri 18 takımlı ligin yararlı olacağını düşünüyorum. Bu oyuncuların gelişimleri için de çok önemli. Şu da gözden kaçmamalı; Birinci Lige çıkan takımlar yatırım yapıyor. İkinci ligde bu kadar
yatırım yapılmaz. Mesela bir Belediye düşünün, bu sezon ikinci lige düşse, yapılan onca yatırım
bir anda bitebilir. İnsanların şevki kırılır.
Çünkü bu sezon herkes çok fazla çalıştı.

Engin Özerhun (Efes Pilsen Genel Menaceri)

Bu durumun sezon ortasında konuşulmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Şu anda oynanan bir ligin, sonuna gelmek üzereyken böyle bir karar almak hatalı olur. Fikstür yapılırken takım sayısı çok önemli
oluyor. Avrupa Ligleri, Türkiye Kupası da düşünülerek çok ince detaylar hesaplanarak böyle bir şey
yapılabilir. Bunun için de zaman gerekli.

Engin Taşkıran (Kepez Genel Menaceri)

Tarihin en zevkli liglerinden birisini yaşıyoruz. Bu kesinlikle doğru. Sizin yazdıklarınıza da aynen katılıyorum. Bu ligden hangi takım düşerse çok yazık olacak. Ancak şunu da gözardı etmemek lazım. Bir takım çıkıp; ben bu kadar yatırım yaptım, bilsem bunu yapmazdım derse bir sıkıntı doğabilir.

Turgay Çataloluk (Banvit Menaceri)

Ben de bu sezon ligde yaşanan mücadelenin çok üst düzey olduğunu ve takım sayısının artırılması gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir lige daha önce şahit olmamıştım. Heyecanı, takımların kadrolarını düşündüğümüz zaman hangi takım düşerse çok yazık olacak ve daha da önemlisi, çok küçük ayrıntılar düşeni belirleyecek.

Nedim Karakaş (F.Bahçe Şube Direktörü)

Ben şahsi fikrimi açıklarsam, takım sayısının artması taraftarıyım. Ancak bu konu hukuken sıkıntı doğurabilecek bir konu. Daha önce de gündeme gelmiştir. Bunu Federasyon gözden geçirecektir. Basketbolumuz bu sezon yaşadığı heyecan azaltmayacağına inanılırsa, bu tür bir karar alınabilir. Bence de daha fazla takımlı ligin basketbolumuza faydası olur.

Ergin Ataman (Beşiktaş Cola Turka Coachu)

Bu konunun sezon sonunda gündeme gelmesini daha doğru buluyorum. Çünkü şu anda takımlar küme düşmemek için sahada mücadele veriyor. Ancak 18 takımlı lig olayını ben Türkiye’nin kaldıracağına inanıyorum ve bunun basketbolumuza fayda getireceğini düşünüyorum.

Mustafa Demirci (D.Şafaka Genel Sekreteri)

Biz de hem kendi kulübümüz açısından hem de diğer kulüpler ve Türk Basketbolu açısından düşmenin kaldırılması, 18 takımlı lig oluşturulması fikrine sıcak bakıyoruz. Tabii ki kararı yetkili merciler verecektir.

Mert Uyguç (G.Saray Menaceri)

Benim şahsi fikrim de takım sayısının 18 olması yönünde. Bunun basketbolumuzda bu sezon yükselen heyecanı gelecekt yıl zirveye çıkaracağını düşünüyorum. Bu kararın nasıl alınacağı, takım sayısının nasıl artırılacağı da önemli. Ancak bu sezon ligden düşen takıma yazık olacağı kesin.