turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    Vip Member Batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    12.126 Toplam

Standart Yurt Disina Cikis Harci

Başlık : Yurtdışına Çıkış Harcı
    Konu : Konsolosluk
    Dil : Türkçe
    Duyuru Tarihi : 20.05.2008 18: 49:56
    Temsilcilik : Dışişleri

23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5597 sayılı kanunun 1. maddesine göre "Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 YTL harç alınır" hükümü getirilmiştir.

Aşağıdaki guruplar harç uygulamasından muaf tutulmuştur.

- Çıkış tarihi itibariyle yurtdışında oturma izni bulunanlar

- 7 yaşını doldurmamış olanlar

- yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı

Yurtdışında oturma izni bulunan avatandaşlarımız Türkiye'den çıkışlarında oturma izin belgelerini ibraz ettikleri takdirde başkaca bir işleme gerek kalmadan harçtan muaf tutulacaklardır.

Pasaportlarında aşağıdaki kaşelerden biri bulunan vatandaşlarımızdan, oturma izin belgelerini çıkış kapısında ibraz etmeseler de harç tahsil edilmeyecektir.

- işçidir

- işçi ailesidir

- işçi çocuğudur.

- Süresiz yurtdışında oturumu bulunmaktadır.

- ....................tarihleri arasında yurtdışında oturumu bulunmaktadır.

Çifte vatandaşlar yabancı ülke pasaportu ile seyahat edebildiklerinden harç ödemek zorunda değildirler.

Resmi görevle yurtdışına çıkan kamu görevlileri harç muafiyetinden faydalanamazlar.
    Kaynak:[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Ben kendim konsolosluk'a pasaport islemleri yaptirmak icin giden bir yakinima verdim ve pasaportuma iscidir diye kaseleddirdim. Kanun ciktigi tarihlere yakin bir tarihte ama görüyorumki duyuru cikali yaklasik iki hafta olmus geregide yokmus. Kimbilir benim gibi kase duyurusunu duyanlar extra kase yaptirmak icin nasil bir sitrese girmislerdir. Buda bizim konsoloslugumuzun vurdum duymazligi olsa gerek, madem kanunu yürürlüge koydun kapsam disi olan yukaridaki duyuruyudaki aciklamalarida o tarihlerde verki vatandas izin öncesi konsolosluk kapilarinda sirft kase yüzünden beklemesin. Niyetim Devletimizi kötülemek degil ama birazda olumlu seyler yapin, vatandas zaten konsolosluk deyince yeterince dert yanmakta, halkimizida devletimizden sogutmayin derim vatandas memleket özlemi icin bunlara katlaniyor iste saygilar..!

Lütfen gizli icerikleri görebilmeniz icin soldaki Tesekkür butonunu kullaniniz. Tesekkür butonunu kullandiginiz halede Linkler acilmiyor ise asagidaki nedenlerden kaynaklanabilir!

Neden 1
    Neden 2

Neden 3
    Neden 4
    AlıntıAlıntı

TDW Team-Co Admin TA69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    441 Toplam

Standart Cevap: Yurt Disina Cikis Harci

evet ben gittim, kuyrugu görünce gerisin geri döndüm.
    kase vurdurmadim, artik geregide kalmadi.
    "Kalbin gıdası iman, aklın gıdası faydalı ilimdir."
    AlıntıAlıntı