turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    Senior Member DiLaRa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    253 Toplam

Standart Çiğ Köfte Tarifi

haftanın ilk tarifi; çiğ köfte. tarifi akrabalarım arasında en iyi çiğ köfte yapan kişi verdiği için gayet güzel bir tarif olduğunu söylemeliyim. kendisinin dediğine göre çiğ köfte her şehirde farklı yöntemlerle yapılıyormuş. benim yazacağım tarifte domates salçası kullanılmıyor, et de iyice pişmesi için ilk önce yoğurulmaya başlanıyor. ama örneğin urfa'da domates salçası eklenip kıyma da bulgurdan sonra katılabiliyormuş. tarifteki önemli noktalar; kıymanın bulgurdan az veya eşit miktarda kullanılması (fazla olmamalı#, soğanın ise kıymanın %30u kadar olması. miktarları bu dengeyi sağlayacak şekilde istediğiniz gibi arttırabilirsiniz.

malzemeler:•1 kg kıyma
    •1kg bulgur
    •3 orta boy soğan
    •birkaç sarımsak #bazı yörelerde sarımsak konulmuyormuş#
    •2 kaşık biber salçası
    •200gr pulbiber
    •1 paket köfte baharatı
    •maydanoz
    •bir kasede elinizi ıslatmak için limonlu su #isterseniz biraz sıvıyağ da koyabilirsiniz)

1.soğanı ve sarımsağı robottan geçirip incecik doğranmasını sağlayın. kıymanın iyice pişmesini sağlamak için soğan, sarımsak, salça ve pulbiber ile yoğurun. daha sonra bulguru ekleyip en az 30 dakika yoğurun. köfte baharatını ekleyin. sonlara doğru çok ince doğranmış maydanozu ekleyip 5-10 dakika daha yoğurun. yoğurma sırasında elinizi ara ara limonlu su ile ıslatın

2.hazırlanan harçtan avucunuza bir miktar alıp elinizle sıkarak şekil verin. marul yaprakları ile servis yapın

AlıntıAlıntı

TDW Team-Co Admin as11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    680 Toplam

Standart Cevap: Çiğ Köfte Tarifi

Severim cig kofteyi (yemesini tabi )
    Haddini bilmedikten sonra çok şey bilmek birşeye yaramaz. Suskunluk kimseyi yanıltmasın, Çünkü susan konuşursa kimse kaldıramaz.
    -W. Butler-

Ok gibi doğru olsam, yabana atarlar beni,
    Yay gibi eğri olsam; elde tutarlar beni,
    Doğruda aç görmedim; eğride tok,
    Eğri yay elde kalır; menzil alır doğru ok.

Mevlana
    AlıntıAlıntı