ABD, Mısır'a yaptığı askeri yardımları durdurdu.

Amerikan yönetiminin, Mısır'a yaptığı askeri yardımların tamamı yerine bir kısmını durduracağı belirtildi.

Washington yönetiminin 4 adet F-16 savaş uçağının teslimatını ve gelecek ay yapılması planlanan askeri tatbikatları da iptal edeceği ileri sürüldü.

Adı açıklanmayan yetkililer, Washington'ın Mısır'a her yıl yaptığı ekonomik yardımlardan 250 milyon dolarlık bölümünü de askıya almayı düşündüğünü söyledi.

Amerikan CNN televizyonu ise Obama yönetiminin Mısır'a yapacağı yardımları "yeniden programladığını", askeri yardımların bir kısmını geçici olarak durduracağını iddia etti.

Kongre'nin Tahsisler ve Dış Operasyonlar Alt Komitesi'inden bir yetkili, yardımın durdulacağı bilgisinin kendilerine iletildiğini söyledi ancak yardımların kalıcı olarak durdurulması kararının verilmediğini belirtti.

Amerikan yasalarına göre, Mısır'daki durum bir "darbe" olarak tanımlanırsa yönetim Mısır'da demokratik bir hükümet kurulana kadar yardım yapamayacak.

Ancak Obama yönetimi, yardım fonlarını "yeniden programlarsa", çıkarları devam ettiği sürece yardımları sürdürebilir.

CNN haberinde, Mısır ordusunun şiddeti durdurması halinde, yönetimin yardımları tekrar başlatabileceği ifade ediliyor.

Amerikan yönetiminin kongreye konuyla ilgili yapacağı bildirimin gelecek hafta ulaştırılacağı ifade edilirken, kongre üyelerinin yardımların kesilmesi konusunda bölündükleri belirtiliyor.

Yapılan bir araştırmaya göreyse Amerikan halkının yüzde 51'i Mısır'a baskı yapmak yerine askeri yardımı kesmenin daha iyi olacağını düşünüyor

Kaynak: trthaber