CES 2014: Panasonic, Firefox ile çalışan TV'ler hazırlayacak!

Mozilla ve Panasonic arasında sağlanan ortaklığın ilk meyvelerini yılın ikinci yarısında görmeye başlayacağız.

06/01/2014 21:50

Mozilla, Panasonic ile gerçekleştirdiği ortaklık neticesinde Firefox işletim sistemini küçük cihazlarla sınırlı tutmayacağını gösterdi. İki arasında yapılan anlaşma gereği Panasonic, Firefox ile çalışan televizyonlar oluşturacak ve bu cihazlar yılın ikinci yarısında tüketicilerle buluşacak.

HTML5 tabanlı mobil işletim sistemi Firefox şu an için giriş seviyesi akıllı telefonlar Avrupa ve Güney Amerika'da yaygın şekilde kullanılıyor. FireFox'un halihazırda Android ile yarışacak seviyede olmadığı açıkça ortada ancak Mozilla'nın tıpkı Google gibi işletim sistemini farklı kategorilere taşıyor olması oldukça yerinde bir yaklaşım olmuş.

FireFox'un televizyonlarda nasıl bir kullanıcı arayüzü sunacağı henüz bilinmiyor, ancak yayın içeriğinde ve web hizmetlerinde tüketicilere mümkün olduğu kadar zengin bir içerik ve kişiselleştirme sunulacak. Televizyonların geliştirilmesi sürecinde Panasonic ve Mozilla ortak çalışma içerisinde olacak.