turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
    Senior Member yasinyurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    3 Bu Konu icin
    187 Toplam

Standart Ben yaratılmak istemiyordum, diyen birisine

Allah yegâne yaratıcıdır. Mutlak hakimiyet sahibidir. İstediği şeyi yapar, dilediği işi seçer. Hiç kimseye hesap vermez. İnsanı yaratırken onun keyfine göre değil, harika sanat estetiğini ve sonsuz ilminin tezahürlerini ve nihayetsiz hikmetinin yansımalarını görmek ve göstermek istediği için yaratmıştır.

Bir mimar bir binayı, bir saatçi bir saati yaparken o binaya ve o saate sormadığı gibi, Allah da insanı yaratırken kimseye sormaz. Bütün varlıkların yaratılış maksadının yüzde biri o yaratıklara bakıyorsa, yüzde doksan dokuzu yaratıcıya bakar, onun isim ve sıfatlarının aynası olarak var edilmiştir.

- “Ben yaratılmak istemiyordum” diyen kimseye sormak lazım: Siz yokken nasıl olur da bir şey isteyebilir veya istemeyebilirsiniz? Allah -insan dahil- yarattığı hiç bir şeyden onun var olmak isteyip istemediğini sormamıştır. Kaldı ki, yok olan bir şeye sormak da mümkün değildir.

- Allah’a ve Kur’an’a inanmayan bir kimsenin “ben var olmak istemiyordum” demeye hakkı yoktur. Çünkü ona göre her şey gibi kendisi de tesadüf eseri ortaya çıkmıştır. Bu durumda kime ne sorabilir ki..!

- Eğer bu sözü söyleyen kimse Allah’a ve Kur’an’a iman etmişse, bu kişinin yüzeysel bir inanç tasavvurundan hakiki ve tahkiki bir iman düzeyine gayret etmesi gerekir. Zira, samimi bir mümin ve imanında derinliğine bilgili bir müslümanın “Allah tasavvuru” şöyledir:

Allah sonsuz ilim ve hikmet sahibidir. Yarattığı hiç bir şey adalet ve hikmete aykırı değildir. Bizim bu hikmeti bilmememiz ve bu adaleti görmememiz onların var olmadığını göstermez. Öyleyse, biz Allah’ın varlığına iman ettiğimiz gibi Kur’an’ın bize öğrettiği onun “âdil ve hakîm” (adalet ve hikmet sahibi) olduğuna da iman etmemiz imanımızın gereğidir.

Her şey bizim aklımıza ve hissiyatımıza bağlı değildir. Realiteyi olduğu gibi kabul etmek zorundayız: Sonsuz ilim, kudret, hikmet, rahmet ve adaletine iman ettiğimiz Yüce Yaratıcı hakkında ileri-geri konuşmamaya gayret edeceğiz, bu tür vesveselere kulak asmayacağız, iliklerimize kadar ona teslim olacağız. Bilmediğimiz milyonlarca şeyler gibi sorudaki hususları da bizce bu “bilinmeyenler” listesine koyacak ve şairin dediği gibi diyeceğiz:

“İdrak-i meali bu küçük akla gerekmez / Zira bu terazi bu kadar sıkleti çekmez.”
    AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

akda81 (30.03.2015) , pedro888 (29.09.2014) , RATUS42 (29.09.2014)

Senior Member NeToN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    135 Toplam

Standart Cevap: Ben yaratılmak istemiyordum, diyen birisine

Böylebir Soru olurmu? (Ben yaratılmak istemiyordum, diyen birisine)Sorunun saçma sapan olduğunu kendin verdiğin cevapla yazmışsınız.Bu soruyu başkası sormuyor. siz sorup siz cevaplıyorsanız,
    bu dahada saçma sapan olmuyormu? gerçi bu saçmasapan konuya yazmakla saçmasapan iş yapmış oldum.
    AlıntıAlıntı

Administrator Elvis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1 Bu Konu icin
    5.913 Toplam

Standart Cevap: Ben yaratılmak istemiyordum, diyen birisine

sükürler olsunki rabbimiz ecdadimizi müslümanlikla sereflendirmis ve bizlerde onlarin sayesinde müslüman olarak hayatimizi sürdürüyoruz müslümanliktan rahatsizlik duyan tangut in yaninda yer almak isteyenlere yapacak birsey yok.

Yasin
    5 . (Bu Kur'an) üstün ve çok merhametli Allah tarafindan indirilmistir.

6. Atalari uyarilmamis, bu yüzden kendileri de gaflet içinde kalmis bir toplumu uyarman için indirilmistir.

7. Andolsun ki onlarin çogu gafletlerinin cezasini hak etmislerdir. Çünkü onlar iman etmiyorlar.

8. Biz, onlarin boyunlarina halkalar geçirdik. O halkalar çenelere kadar dayanmaktadir. Bu yüzden kafalari yukari kalkiktir.

9. Önlerinden bir set ve arkalarindan bir set çektik de onlari kapattik, artik göremezler.

10. Onlari uyarsan da uyarmasan da onlar için birdir, inanmazlar.
    Kim Hakkımda ne Düşünüyorsa Allah ona 10 Mislini Versin

AlıntıAlıntı

5. Teşekkür edenler:

RATUS42 (3.10.2014)