turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    Vip Member endebar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    4.434 Toplam

Standart Elvada ıtunes yaşasın özgürlük :)

Hiçbir yerde bulamayacağınız bu bilgileri tdw üyeleriyle paylaşıyorum

Konu başlağındanda anlaşılacağı üzere amacımız itunesten kurtulmak
    bazılarınız itunesin alternatifleri var diye düşenebilir itools mesela çok güzel
    sevdiğim bir program ama alternatif değil çünkü itunese bağımlılığı var itunes olmadan
    çalışmıyor

amaç bilgisayarımızda itunes hiç kurulu olmadan herşeyi yapabilmek daha doğrusu
    iphone ile herşeyi yapmak birkaç örnek verecek olursam
    itunes olmadan iphone fotoğraf atabiliyormusunuz ? zil sesi atabiliyormusunuz ?
    mp3 video atabiliyormusunuz ? atsanız bile o mp3 leri iphoneden alıp dinleyebiliyormusunuz ?
    kısacası tonla para verip herşeyimizi kısıtlayan bir telefon iphone sanki kullanmak için değilde
    kullanmamak için tasarlanmış

hiç bir programa bağımlı olmadan herşeyi winscp ile yapacağız ama winscp den iphone bağlanabilmek için
    iphoneyi jailbreak yapmak gerekiyor
    merak etmeyin artık jailbreak çok kolay bir dakikadan az bir sürede iphone cydia yükleyebiliyoruz
    başlamadan önce iphonedeki herşeyi yedek alın ama itunes ile almayın itools ile tek tek alın
    uygulamaları ayrı alın kişi listesini ayrı sms ayrı alın
    temiz kurulum yapalım backup atmak temiz olmuyor cydia yükleyince ağırlaşıyor en temizi itunes ile
    geri yükleme yaparak fabrika ayarlarına dönmeniz

fabrika ayarınıza döndüğünüzde itunes son yazılım olan ios 8.1.1 versiyonunu yükleyecek
    yükledikten sonra
    [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    burada 8.1.1 versiyonunuza uygun taig jailbreak programı var mavi renkli download yazan yerden indirin
    calıstırın iphone pc bağlayın iki secenek var ikisinide işaretleyin start deyin iphone açılınca işlem tamamdır
    açıldıktan sonra ekranda cydia yazan bir uygulama göreceksiniz
    cydia yı açın altta kaynaklara gelin düzenle ekle deyip çıkan http linkine birkaç repo adresi ekleyelim
    şimdilik aşağıdakileri ekleyin bunlar size genelde yeterli olacaktır
    aradığınız program bu repolarda yoksa olan repoyu daha sonra eklersiniz
    repo.insanelyi.com
    cydia.xsellize.com
    repolar eklendikten sonra arama bölüme sağ en altta
    openssh yazıp iphone kurun
    artık iphone winscp ile bağlanabiliriz
    bilgisayarınızda winscp yoksa
    [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    burdan indirip kurabilirsiniz putty yoksa altta putty var onuda indirip kurabilirsiniz
    şimdi bize gereken iphone wifi ye bağlamak bağlandıktan sonra hangi modeme bağlandıysanız onun üzerine tıklayın
    orda ip adresiniz yazar
    winscp açın ip adresinizi yazın portu 22 yapın kullanıcı adı root şifre alpine olacak güvenlik için
    passwd
    komutuyla şifrenizi değiştirin
    artık bağlandığımıza göre yapılacakları yapmaya başlayabiliriz buraya kadar olan bilgiler tüm iphone forumlarında bulacağınız
    copy/paste gelelim olmayanlara
    önce bilgisayar programlarından başlayalım itools itunes e hiç bağımlı olmasın
    burdan itunes i indirin kurmayın
    burdan 7 zip indirip kurun
    indirdiğiniz itunes exe ye sağ tıklayıp 7 zip ile açın içindeki
    AppleApplicationSupport.msi
    AppleMobileDeviceSupport.msi
    bu iki dosyayı çıkartıp kurun artık itunes ve bonjour u çöpe atabilirsiniz
    burdan itools indirip kurun islem tamam
    gerçi bu aşamada itools ta bir işe yaramayacak sadece kişi listenizi alıp gönderip düzenleyebilirsiniz sms
    not resim vs işlere yarar ama bilgisayarda dursun kişi listesi sqlite ile yazıldığı için editlemek için işimize yarayacak
    burdan isprit programını indirip .deb ve .ipa dosyalarını iphone yüklemek için işinize yarayabilir ayrıca duvar kağıdı
    zil sesi vs download edip yükleyebilirsiniz ama dikkatli kullanın birşey silerken yanlışlıkla sistem dosyalarını silmeyin
    burdan avc iphone maker ile mp3 leri kesip m4r yapabilirsiniz genelde bu programların çoğu ücretli bu ücretsiz güzel bir program
    mp3 formatı m4r yapın sağ alttaki nota ve iphone simgesine tıklayın çevirsin cydiadan yükleyeceğiniz ToneEnabler tweak ile
    hem zil sesleriniz iphonede görünecek ayarlardan seçebileceksiniz hemde 40 saniyelik bir bölümü kullanmak zorunda olmadan
    mp3 ün tamamını çevirerek kullanabileceksiniz
    bilgisayar programlarıyla işimiz bittiğine göre winscp den iphone bağlanıp ayarları yapabiliriz
    sırayla yapalım

zil sesi
    /private/var/db/stash/xxxxxx/Ringtones
    bu klasörde bulunur xxxxxx yazılı olan sizde farkı bir rakam olan klasör sürekli değişiyor o yüzden /private/var/db/stash/
    içine girip bakın hangisinde ringtones varsa m4r zil seslerini oraya atın sonra ayarlardan istediğiniz zil sesini seçip kullanın
    ama toneenabler tweak yüklemezseniz ayarlarda attığınız zil sesini göremezsiniz o yüzden bu tweak in yüklenmesi şart

fotoğraflar ve kamera kayıtları
    itools ile fotoğraflarınızı bilgisayarınıza alabilirsiniz ama bilgisayarınızdaki fotoğrafları iphone atan itunes harici hiç bir
    program yok ne yazık ki
    ama biz bu işi winscp ile yapacağız
    /private/var/mobile/Media/DCIM/100APPLE
    buradaki klasöre fotoğraf ve kamera kayıtlarınızı ve varsa .mov olan videolarınızıda atın
    istediğiniz bir yere bir klasör oluşturun ben /var/script diye oluşturdum
    foto.sh isminde bir script dosyası oluşturun isim önemli degil ben foto.sh yaptım
    içine

#!/bin/sh
    rm -rf /private/var/mobile/Media/PhotoData/MISC/DCIM_APPLE.plist
    rm -rf /private/var/mobile/Media/PhotoData/Photos.sqlite
    rm -rf /private/var/mobile/Media/PhotoData/Photos.sqlite-shm
    rm -rf /private/var/mobile/Media/PhotoData/Photos.sqlite.wal
    exit 0

bunu yapıştırın
    fotoğrafları /private/var/mobile/Media/DCIM/100APPLE klasörüne attıktan sonra putty ile aşağıdaki komutu verin
    /var/script/foto.sh
    bende /var/script klasöründe foto.sh olduğu için o komutu verdim sizde nerde kayıtlıysa o yolu yazın
    iphone kapatıp açın işlem tamam
    kapatıp açma işinide script ile yapabilirdim ama herşeyi engelleyen Apple sağolsun reboot komutunuda engellemiş

mp3 ve videolar
    bunun için avplayer a ihtiyacımız var ister appstoreden free versiyonunu indirip iphone kurun isterseniz
    bu linkten full olanı kurun free versiyonlarda sürekli reklam çıktığı için ben genelde crackli olanları kullanıyorum
    kurduktan sonra
    /private/var/mobile/Containers/Data/Application
    bu klasöre gelin burda bir sürü rakamlı klasörler var içlerine tek tek bakın avplayer.app yada free olanı yüklediyseniz
    avplayerlite.app yazan klasoru bulun bende 2458FC0B-81C8-4B61-B188-E036B36C3869 bu klasorun icinde bu klasör isimleri
    değişken her uygulamaya ayrı bir klasör açıyor o yüzden tek tek bakın yada
    avplayer uygulamasını açın garip bir klasör ismi oluşturun ctmsl gibi putty den
    find / -type d -name ctmsl
    yazın size klasörün yolunu göstersin
    bende /private/var/mobile/Containers/Data/Application/2458FC0B-81C8-4B61-B188-E036B36C3869/Documents
    bu yolda Documents klasöründe bu klasörün içine istediğiniz kadar klasör açabilirsiniz ben MUZIK ve VIDEO diye 2 klasör
    açtım mp3 leri müzik olana mp4 flv avi vs videoları video olana atıyorum
    üf ya her seferinde bu yolu mu ezberleyeceğiz derseniz eğer ki ben dedim :)
    kök dizininde mouse ile sağ tıkla
    yeni bağlantı de en üste klasörün ismi örnek MUZIK altada yolunu yaz
    MUZIK
    /private/var/mobile/Containers/Data/Application/2458FC0B-81C8-4B61-B188-E036B36C3869/Documents/MUZIK
    artık kök dizininden müziklere ulaşabilirsiniz aynı şeyi video içinde yapabilirsiniz
    /private/var/mobile/Containers/Data/Application/xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx/Documents/ video müzik herseyinizi Documents
    klasörüne atıp Documents klasörünün içinde istediğiniz kadar klasör oluşturabilirsiniz hatta iphone başka yerde müzik
    ve video varsa yukarıda verdiğim örnekteki gibi kısayol oluşturup direk avplayer da görünmesini sağlayabilirsiniz
    yada onları
    mv komutuyla taşıyabilir cp komutuyla kopyalayabilirsiniz
    örnek verecek olursak
    mv /var/mp3/ /private/var/mobile/Containers/Data/Application/2458FC0B-81C8-4B61-B188-E036B36C3869/Documents/
    var içindeki mp3 klasörünü Documents klasörüne tek komutla taşıyabilirsiniz
    artık av player ile müzik dinleyip video izleyebilirsiniz dilerseniz iphonedeki müzik ve videoları bilgisayarınıza alabilirsiniz
    bu işi itunes yapmış olsaydı /private/var/mobile/Media/iTunes_Control/Music/ klasorune atacaktı
    Müzik klasörünün içinde yüzlerce klasörden oluşan saçma sapan isimle yazılı ne olduğu belli olmayan mp3 ler olacaktı
    bunları pc ye alsanız bile tek tek klasöre girip ismini bilmediğiniz mp3 leri dinlemek zorunda kalacaktınız

kişiler
    /private/var/mobile/Library/AddressBook/ bu klasördeki
    AddressBook.sqlitedb
    AddressBookImages.sqlitedb.
    bu iki dosya bunları yedeklemeniz yeterli daha sonra iphone atarken diğer tüm dosyaları silin iphone kapatın açın işlem tamam
    silmekten korkmayın shm ve wal uzantılı dosyalar iphone kapatıp açılınca tekrar oluşuyor
    ama kişi listesini editlemek isterseniz bu işi itools ile yapın çünkü sqlite yazılımları için olan programlar çok karmaşık ve gereksiz

duvar kağıtları
    /private/var/db/stash/_.6RE0QC/Wallpaper/iPhone
    bu klasörde 6RE0QC olan klasör sizde farklı olabilir stash klasörüne girip yani /private/var/db/stash/ buraya
    wallpaper olan klasörü bulun duvar kağıtları İphone klasörünün içinde uzantıları .png olsada windows bunları açmıyor duvar kağıdı
    2 dosyadan olusuyor biri ekran için diğeri kilit ekranı için oluyor
    koyu renkler ve animasyonsuz duvar kağıtları pil tasarrufu sağladığı için ben bu klasörden 301 olan 2 dosyayı alıp düzenle diyerek
    içlerini siyaha boyadım aynı yere aynı isimle attım sonra seçeneklerden siyah duvar kağıdını seçerek iphone öyle kullanıyorum
    isterseniz isprit programıyla yüzlerce duvar kağıdı indirip yükleyebilirsiniz

bu klasördeki sms.db dosyası bunu yedeklemeniz yeterli iphone geri atarken shm ve wal uzantılı onları silin öyle atın
    iphene kapatıp açın işlem tamam

notlar
    /private/var/mobile/Library/Notes
    bu klasördeki notes.sqlite ve notes.idx shm ve wal olanları silin iphone kapatıp açın işlem tamam

uygulamalar
    cydia dan indirilen uygulamalar ve appstoreden indirilen uygulamalar farklı yerlere atılıyor
    cydia uygulamaları
    /private/var/db/stash/_.xxxxxxxx/Applications
    xxxx olan sizde değişkendir Applications olanı bulun ordakiler cydia uygulamaları kök dizininde kısa yolu var ./Aplications olan
    klasör ama burdaki .app yedeklemeniz bir işe yaramaz her uygulamanın farklı bağımlılığı var o yuzden cydia dan
    OpenBackup programını indirip kurun download yedekler install geri yükler
    yedekler /private/var/mobile/OpenBackupDebs/archives bu klasörde bulunur burdan tum yedekleri bilgisayara alabilirsiniz
    uzantıları .dep olur
    appstore uygulamaları
    /private/var/mobile/Containers/Bundle/Application klasorunde bulunur bunlarında farklı bağımlılıkları vardır .app yedeklemeniz
    bir ise yaramaz itools ile kolaylıkla yedekleyip geri yukleyebilirsiniz
    isprit ilede .dep ve .ipa uygulamalarını kolaylıkla iphone yukleyebilirsiniz
    yada cydia dan filza veya ifile tweak indirip .ipa ve .deb uzantılı dosyaları kolaylıkla yükleyebilirsiniz

işi bir adım daha öteye götürüp iphone dünyanın neresinde olursa olsun 3g ile bağlanma yollarınıda araştıracaktım ama
    hem güvenlik açığı oluşturur hemde iphone girip mesajları okur, arama kayıtlarına bakarsınız eşinizle sevgilinizle aranız bozulur
    diye burada noktalandırmakta fayda var :)

* kendimden alıntıdır.
    * uyarı jailbreak yapılan cihazlar garanti kapsamından çıkar doğacak hasar herkesin kendi sorumluluğundadır hiç bir şekilde sorumluluk
    kabul etmiyorum
    Konu endebar tarafından (7.12.2014 Saat 23:58 ) değiştirilmiştir.
    AlıntıAlıntı

Administrator Elvis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    1 Bu Konu icin
    5.913 Toplam

Standart Cevap: Elvada ıtunes yaşasın özgürlük :)

Emekleriniz icin cok tesekkür ederiz @endebar usta konuyu sabitliyorum.
    Kim Hakkımda ne Düşünüyorsa Allah ona 10 Mislini Versin

AlıntıAlıntı

3. Teşekkür edenler:

endebar (8.12.2014)