Fenerbahçe otobüsüne yapılan silahlı saldırı sonrası Riva'da büyük bir zirve gerçekleştirildi. Zirveye son anda Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de katıldı. Alınan karara göre; Spor Toto Süper Lig'de ve kupada maçlar 1 hafta ertelendi. Toplantının ardından konuşan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, "Özellikle söylüyorum, bu kararın alınmasının tek sebebi, bütün kulüp başkanlarımızın Türk futboluna ve Fenerbahçemize yapılan bu olaya tepki olarak bir arada aldıkları ortak karardır. İnşallah bu yaşanan son olay olur diyorum" şeklinde konuştu.

Fenerbahçe otobüsüne yapılan silahlı saldırı sonrası Riva'da büyük bir zirve gerçekleştirildi.
Alınan karara göre; Spor Toto Süper Lig'de maçlar 1 hafta ertelendi. Buna göre 27. hafta maçları bir hafta gecikmeyle oynanacak. Türkiye Kupası maçlar da ileri bir tarihe ertelendi.

MAÇLAR NE ZAMAN OYNANACAK?

1 hafta kaydırılan Süper Lig'de 31. hafta maçları 12, 13, 14 Mayıs'ta hafta içi oynanacak ve lig 31 Mayıs'ta sona erecek.

Ertelenen Kupa maçları 14, 15, 16 Nisan'da; 27. Hafta Lig maçları ise 17, 18, 19 Nisan'da oynanacak.

DEMİRÖREN'İN SÖZLERİ...

Yıldırım Demirören, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Bu sadece Fenerbahçe'ye değil Türk futboluna yapılan bir harekettir. Fenerbahçe camiasına geçmiş olsun diyorum. Bugün bakanımızla beraber Türk futbolu adına konuşup dertlerimizi ve senelerdir konuştuğumuz olayın başımıza gelmesinden dolayı, ortak görüş fikir alışverişinde bulundu. Fenerbahçe'nin kupa maçını ve Bursaspor maçını iptal etmiştik. İptal sebebi yaşanan olayın terör olayı olmasıdır. Tüm kulüp temsilcileri maçların kaydırılmasını istedi. Yarından itibaren kupa maçlarının tamamı ve lig maçları ertelenmiştir. Biz federasyon olarak tamamının ertelenmesine sıcak bakmıyoruz. Bu olayı yapan kişinin ödül almış gibi olması ve ülkemizde güvenlik sorunun varmış gibi yansıyacak olmasıdır... bu tüm kulüplerin aldığı ortak bir karardı." şeklinde konuştu.

"ERTELENMESİNE SICAK BAKMIYORDUK, BAŞKANLAR BÖYLE İSTEDİ"

Alınan bu karardan dolayı kulüp başkanlarına teşekkür eden Yıldırım Demirören, "Biz federasyon olarak maçların tamamının ertelenmesine sıcak bakmıyorduk. Bu olayı yapan kişinin ödül almış gibi gözükmesinden ve ülkemizde güvenlik sorunu varmış gibi gözükmesinden... Özellikle söylüyorum, bu kararın alınmasının tek sebebi, bütün kulüp başkanlarımızın Türk futboluna ve Fenerbahçemize yapılan bu olaya tepki olarak bir arada aldıkları ortak karardır. İnşallah bu yaşanan son olay olur diyorum" şeklinde konuştu.

"HUKUKÇULAR DEVREYE GİRER"

Yıldırım Demirören, Fenerbahçe'nin faillerin bulunmaması durumunda futbol oynamama kararıyla ilgili soruya, "Burada ortak alınan bir karar var. Ligin bir hafta ertelenmesi. Ondan sonra hukukçular devreye girer." cevabını verdi.

GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ: FENERBAHÇE'YE DEĞİL TÜRK SPORUNA YAPILMIŞ BİR EYLEM

Gümüşdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ve kulüp temsilcilerinin katılımıyla Riva'daki TFF merkezinde gerçekleştirilen toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, saldırıyı tüm kulüp başkanları olarak kınadıklarını belirterek, Fenerbahçe Kulübü'ne "geçmiş olsun" dileğinde bulundu.

Saldırının sadece Fenerbahçe Kulübü'ne yapılmış bir eylem olmadığını vurgulayan Gümüşdağ, "Türk futboluna, Türk sporuna yönelik bir eylem olduğunu düşünüyorum. Bu eylemin renklerinin olmadığını düşünüyorum. Bu, her renge yapılmış bir eylemdir. Hiçbir camiayla bağdaştırmak istemiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ilgili bakanların konuyu yakından takip ettiğini kaydeden Gümüşdağ, şu ifadeleri kullandı:

"En yakın zamanda inşallah faillerin bulunduğu bir durumla karşı karşıya kalacağız. Bugün Kulüpler Birliği Vakfı, herkesin mutabakatıyla bu hafta özellikle Süper Lig ve kupa maçlarının oynanmaması, bu hafta hiçbirimizin statta maç izleme isteği olmadığını, oyuncuların sahaya çıkma isteği olmadığını, hepimizin bu eyleme destek vermek istediğimizi ve tüm kulüplerin de bu konuda mutabakatı olduğunu söylemek istiyorum. Bir daha inşallah Türk futbolunda bu tür olaylar yaşanmaz. Dolayısıyla bugün hepimiz bir aradayız, tek vücuduz ve futbolu dimdik ayakta tutmaya söz veriyoruz."

Türk futbolunun geçmişte olduğu gibi bugün de ayakta olduğunu belirten Gümüşdağ, "Sadece verilen arayı karıştırmayın. Bu ara, futbol kulüplerinin hepsinin bu olayda tek vücut olduğunu göstermek için. Yoksa herhangi güvenlik anlamında sıkıntımız yoktur. Bu haftayı boş geçmek istiyoruz. Herkes bunu derin derin düşünmeli, futbolun paydaşları bundan ders çıkarmalı" diye konuştu.

RİVA'DA BULUŞTULAR

4'lü görüşmede TFF Başkanı Demirören, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'i Riva'da yer alan TFF Merkezi'nde ağırladı. Bu toplantının ardından saat 14.00'te Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden kulüplerin başkanları, TFF Merkezi'nde Bakan Kılıç, Demirören ve Gümüşdağ ile bir araya geldi. Bu toplantının ardından Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden kulüplerin başkanları, TFF Merkezi'nde Bakan Kılıç, Demirören ve Gümüşdağ ile bir araya geldi ve Spor Toto Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası maçlarının 1 hafta ertelenmesi kararı alındı.

TOPLANTI ÖNCESİ KILIÇ'TAN AÇIKLAMA

Riva'daki toplantı öncesi basın mensuplarına konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, "Bugün burada gerçekletireceğimzi toplantıda tüm kulüplerimizin temsilcilerine bilgileri aktaracağız. Ayrıca inanıyorum ki burada yapılacak olan toplantıda Türk sporunun, Türk futbolunun çok daha güçlenerek yürüyeceğimiz değerlendirme olacaktır diye düşünüyorum. Sorunları masaya açıkça yatırarak, özeleştirimizi de yaparak geleceğie doğru yürüyeceğiz. İnanıyorum ki bu olaydan Türk sporu güçlenerek çıkacaktır. Burada kulüplerimize, federasyonumuza, Kulüpler Birliği'ne düşen görevler var. Bunun bilincinde göreve devam edeceğiz. Buradaki değerli başkan ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Fenerbahçe Spor Kulübü'ne yapılan saldırının, sadece Fenerbahçe'ye değil Türk futboluna yapıldığını düşünüyorum. " şeklinde konuştu.