turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

1. sayfa - 2 sayfa var 12 SonuncuSonuncu
19 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Member sendegel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    16 Bu Konu icin
    28 Toplam

Standart nfi yedek alma ve ipuçları (resimli anlatım)

Enigma 1 de FlashWizard ile Yedek Alma çok kolay bir şekilde gerçekleştirilirken Enigma 2 de bu işlem biraz daha zor ve karmaşık sayılır.
    Enigma 2 ile ilgili yedek alma ile ilgili farklı plugin ve anlatımlara rastlayabilirsiniz. Ancak en çok kullanılan ve en etkili yedek alma yöntemini sizinle paylaşmanın uygun olacağını düşündüm. Buradaki amacım hem bu konudaki karmaşıklığı biraz olsun netleştirmek hem de olası karşılaşabileceğiniz sorunlara da yer vererek resimli sade bir anlatım ile insanlara yardımcı olabilmek.

Bu anlatımda yer alan yedek alma işlemi Openpili 4.0 imajda gerçekleştirilmiştir. Diğer imajlarda de bu yöntemi kullanabilirsiniz.
    Yedek Dflash programıyla USB belleğe alınmıştır. Tabii ki farklı pluginler ve HDD'ye de yedek alınabilir. Bu yöntemin pratik ve kolay ve etkili olması daha çok tercih edilmesine neden olduğunu düşünüyorum. Burada olası karşılaşacağınız soruları da ele alacağım için; eğer tam anlamıyla bu yazıyı incelerseniz çok kolay bir şekilde nfi yedeğinizi alabileceksiniz. Sözü uzatmadan anlatıma geçeyim.

Anlatımı 3 ana başlıkta yapacağım.
    1-İMAJIMIZDA DFLASH YÜKLÜ GELDİYSE SİLELİM Mİ?

Eğer yüklediğiniz yedek ya da imajda Dflash eklentisi yüklü ise bunu silmekte fayda var diye düşünüyorum. İsterseniz yüklü gelen bu eklentiyle yedek almayı deneyebilirsiniz. Ancak büyük bir olasılıkla ya 0(sıfır) mb ya da eksik yedek alacaktır. Çünkü Dflash eklentisi kurulduğu uydu alıcısına göre oluşmuştur ve sizin uydu uyum sağlamayacaktır.
    Eğer imajınızda Dflash Yüklü değilse bu bölümü atlayıp işleminize 2. bölümden başlayabilirsiniz.

a) Dflash'ı silmek için Kumanda ile menu/eklentiler bölümüne geliyoruz.
    b) Eklentiler bölümünden kumandamızın kırmızı tuşuna basıyoruz.
    c) Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi açılan pencereden extensions altında Dflash programınının üzerine geliyoruz.
    [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

"ok" tuşuna basıyoruz. Gelen pencerede evet/tamam diyerek eklentimizi siliyoruz.
    d) Dreambox'umuzu yeniden başlatıyoruz. (bu çok önemli mutlaka yeniden başlatınız.)

ipucu: Dflash pluginini eklentiler bölümünde yer almaz. Bu eklenti "kurulum" altında Flashing &Backup olarak yer alır.

2-DFLASH EKLENTİSİNİ KURMA
    Dflash'ımızı sildik ve Uydu alıcımızı yeniden başlattık (ya da imalarında bu eklenti kurulu değilse) şimdi Dflash eklentisini kurmamız gerekiyor.

a) Bu eklentiyi mutlaka Telnet ile ipk olarak kurunuz.

ipucu: Bu ekleniyi ftp ile /usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/ altına yüklemeyiniz. Böyle yaparsanız kurulum gerçekleşmiş gözükecektir ancak yedek alma işlemiz başarısız olacaktır. Yukarıda belirttiğim gibi yedeğinizi ya 0(sıfır mb ya da eksik alacaktır. Tspanel ile de yüklemeyi düşünebilirsiniz. Belki sonuç da alabilirsiniz ancak ben yine de garanti veremiyorum.

b) Önce aşağıdaki adresten Dflash eklentisini ipk uzantılı olarak indiriniz.
    [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Burada 13.-- uzantılı ipk mevcut iyi sonuç almanız için ben size 12.06 sürümünü öneriyorum. Bu sürümü direk yüklemek isterseniz aşağıdan yükleyebilirsiniz.

c) İndirdiğimiz bu ipk uzantılı belgemizi aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ftp programımızla /tmp/ altına atıyoruz. İpk'nin üzerine sağtuş yaparak dosya izinlerini 755 olarak ayarlıyoruz.

d) Sıra geldi eklentiyi yüklemeye. İpk yükleme ile ilgili bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz. Ancak ben size en pratik ve kolay yöntemi önereceğim. Aşağıdan "Dreambox Control Center E2" programını indirin.
    İndrdiğiniz programı zipten çıkarınız. Klasörün içinde yer alan DCC_E2.exe'ye tıklayın. Kurulum gerektirmediği için program aşağıdaki gibi açılacaktır.

Resimde 1 ile gösterilen bölüme Dreambox kullanıcı adı (root) ve şifresini (değiştirmediyseniz "dreambox") yazınız.
    Resimde 2 olarak gösterilen yere Dreambox'unuzun ip adresini yazınız. "Reconnect" butonuna tıklayınız.
    Resimde 3 olarak gösterilen yer tamamen yeşil olduğu zaman program Dreambox'a bağlanmış demektir.
    Resimde 4 olarak gösterilen yerden "telnet" butonuna tıklayınız. Aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

açılan pencerede otomatik olarak root@dm800.... yazısı gelecektir. Aşağıdaki kodu kopyalayıp üzerine sağtuş yapınca hemen buraya yapıştığını göreceksiniz.
    Kod:
    opkg install /tmp/*.ipk
    Entere bastığınız zaman eklenti otomatik olarak kurulmaya başlayacaktır. Çok kısa bir sürede (en çok 1 dk) kurulum bitecektir.

ipucu: Kurulumun hatasız olarak gerçekleşmesi çok önemlidir. Bu nedenle kurulum olurken bu pencereyi dikkatlice inceleyiniz. "Cannot", "failing", "error" ve buna benzer kelimeleri görürseniz kurulum gerçekleşmeyecek ya da eksik olarak gerçekleşeçeği için sağlıklı bir yedek alam şansınız olmayacaktır. Böyle bir durumda yükleme işini yeniden deneyiniz. Yine hata alırsanız başka (eski sürümleri öneririm) sürümleri yüklemeyi deneyiniz. Yine de hata alırsanız konunu altına yazınız yardımcı olamaya çalışırım. Gerekirse ek belge/dosya veririm.

e) Kurulum bittikten sonra mutlaka uydu alıcınızı yeniden başlatınız.

3-DFLASH İLE YEDEK ALMA

Eklentimizi kurduk artık gönül rahatlığı içinde yedeğimizi alabiliriz.

a) Yedeğimizi usb belleğimize alacağımız için önce Flash belleğimizi bilgisayarımızda "fat32" formatında bir isim vererek (ben USB olarak adlandırdım siz ne verirseniz artık) biçimlendiriyoruz.

b) Flash belleğimizi Dreambox'umuzun usb bölümüne takıyoruz.

ipucu: Flash belleğimizi Dreambox'umuzun gördüğüne emin olunuz. Bunun için ftp programıyla dreama bağlanıp media altında usb belleğimizin (formatlarken verdiğimiz isim ile ) gözüktüğünden emin olunuz.
    Eğer göremezseniz dreamboxu fişten çekerek tekrar takınız. Yine de gözükmezse başka bir bellek deneyiniz. Yine de gözükmezse başka sorun var demektir. Onu da yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Bazen Tspanel kurulumu bu soruna neden olabiliyor.

c) Kumandanın menu tuşuyla kurulum'u açıyoruz. Flashing & Baçkup üzerine gelip "ok" dedikten sonra aşağıdaki pencere karşınıza gelecektir.

Burada Yeşil tuşa bastıktan sonra aşağıdaki gibi yeni bir pencere gelecektir.

Burada varsayılan olarak /media/hdd/backup/ olarak gelecektir. Siz burada /media/ dan sonra hdd yerine USB belleğinize verdiğiniz adı yazacaksınız. (kumandanın sayı tuşlarına basarak zaten biliyorsunuzdur) Ben USB adını verdiğim için /media/USB/ yazdım. backup bölümünü isterseniz silebilir isterseniz silmeyebilirsiniz. Silmezseniz kendisi otomatik olarak USB nin altına backup klasörünü açar ve yedeği buraya alır. (ben backup'u sildim)
    Yazma işlemi bittikten sonra kumandanın "ok" tuşuna basıyoruz. Yeni bir pencere daha gelecek. Burada kendisi yedeğe bir isim verecek. Bu ismi değiştirmenize gerek yok. Tekrar ok diyerek burayı da geçiyoruz. Aşağıdaki yedek bilgilerini içeren pencereye ulaştık.

Burada yedeğimiz adını ve yedeğimizin 5-10 dk süreceği bilgilerini görebiliriz. Kumandamızda "ok" tuşuna basarak yedek almayı başlatıyoruz. Bu pencere gidecek Dflash arayızı gelecek o da çok kısa sürede kaybolacaktır.

ipucu: Bu pencerede ok tuşuna basmadan yedek alma işlemi başlamayacaktır. Bilmeyenler yedek alınmaya başladığını sanarak boşuna bekleyebiliyorlar.

Geri planda yedek alam işlemi devam etmektedir. Siz sadece bekleyeceksiniz.

ipucu: Bekleme esnasında kumanda ile başka bir kanala geçmenize izin verilmeyecektir. Başka bir kanala geçmek isterseniz Bilgisayarınız tarayıcınıza ip numarasıyla ulaşarak buradan kanal değişikliği yapabilirsiniz.

d) Yedek alma işlemi bitince aşağıdaki pencere gelecektir.

Bu pencerede alınan yedeğin adı, boyutu ve yedeğin alındığı yer bilgisine ulaşabilirsiniz. Ok tuşuyla bu pencereden çıkıyoruz.
    Artık yedeğimiz usb belleğimize alındı. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Ftp ile bağlanarak yedeğimizi bilgisayarımıza aktarabiliriz.

Umarım bu anlatım işinize yarar ve amacına ulaşır.
    Konu sendegel tarafından (15.04.2015 Saat 19:31 ) değiştirilmiştir.
    AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

alpaslan (2.02.2021) , ezop (25.04.2019) , dijitalxyz (16.12.2017) , emrreee (31.12.2016) , kocahaydar (30.04.2016) , balıkçı (6.03.2016) , SEVMEK46 (15.02.2016) , _ATi_ (15.02.2016) , qwertyu66 (6.06.2015) , bosbos (4.06.2015) , sadem (16.04.2015) , dreamxbox (16.04.2015) , Elvis (16.04.2015) , sonic (16.04.2015) , kral_27 (15.04.2015) , simazambrosso (15.04.2015)

Senior Member simazambrosso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    265 Toplam

Standart Cevap: nfi yedek alma ve ipuçları (resimli anlatım)

üstad merhaba söylediklerinin hepsini yapıyorum aşağıdaki hatayı alıyorum.

opendreambox 2.0.0 dm800

dm800 login: root
    root@dm800:~# opkg install /tmp/*.ipk
    Installing enigma2-plugin-extensions-dflash (12.6) to root...
    Collected errors:
    * check_conflicts_for: The following packages conflict with enigma2-plugin-exte
    nsions-dflash:
    * check_conflicts_for: enigma2-plugin-extensions-tspanel * check_confli
    cts_for: enigma2-plugin-extensions-nfi-imagetools *
    * opkg_install_cmd: Cannot install package enigma2-plugin-extensions-dflash.
    root@dm800:~#
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    28 Toplam

Bu tür hatalarda ilk değerlendirilecek seçenek imajın doluluk durumudur. Kullanmadığın eklenti vb varsa bunu silerek yüklemeyi dene.
    Bir de hangi imaj ve sürümünü kullanıyorsun belirtir misin?
    AlıntıAlıntı

TDW Team-Co Admin himm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    5 Bu Konu icin
    1.641 Toplam

konu sabitlendi
    AlıntıAlıntı

6. Teşekkür edenler:

kocahaydar (30.04.2016) , Elvis (20.04.2015) , d-king (16.04.2015) , dreamxbox (16.04.2015) , sonic (16.04.2015)

0 Bu Konu icin
    28 Toplam

Alıntı himm Nickli Üyeden Alıntı [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    konu sabitlendi
    Teşekkür ederim.
    AlıntıAlıntı

Junior Member bosbos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    0 Toplam

emeklerine sağlık. teşekkürler.
    AlıntıAlıntı

Senior Member ugtorun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    39 Toplam

dm8000 login: root
    root@dm8000:~# opkg install /tmp/*.ipk
    Installing enigma2-plugin-extensions-dflash (12.6) to root...
    Collected errors:
    * check_conflicts_for: The following packages conflict with enigma2-plugin-exte
    nsions-dflash:
    * check_conflicts_for: enigma2-plugin-extensions-tspanel * check_confli
    cts_for: enigma2-plugin-extensions-nfi-imagetools *
    * opkg_install_cmd: Cannot install package enigma2-plugin-extensions-dflash.
    root@dm8000:~#

Newnigma2 v4.0.12 imaj kullanıyorum üstteki hatayı aldım yardımlarınızı bekliyorum
    AlıntıAlıntı

Senior Member _ATi_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    21 Toplam

bende aynı hatayı alıyorum bu sorunu çözen var mı?

telnet üzerinden bu komut ile kurulumu yapabildim

opkg install --force-depends enigma2-plugin-extensions-dflash_12.6_all.ipk
    Konu _ATi_ tarafından (15.02.2016 Saat 17:21 ) değiştirilmiştir.
    AlıntıAlıntı

Senior Member furkan02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    49 Toplam

eklentiyi kurmaya çalışıyorum ancak sürekli collection hatası alıyorum. Bu konuda başka ne yapabilirim Acaba dflash eklentisi tspanel içerisinde mevcut mu
    AlıntıAlıntı

Senior Member ugtorun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    39 Toplam

maalesef artık kimse özellikle bu ilşi bilirim diyenlerde açıklama yapmamakta
    AlıntıAlıntı

1. sayfa - 2 sayfa var 12 SonuncuSonuncu