Selam Arkadaslar, Teknoloji gelistikce eski Filmlerimiz ve hatira kalan CD yada Video kasetlerimiz
icin son yaklasiyor, Artik günlük hayatimizdan yavas yavas cikan DVD Playerler, Video Player ler icin
cok gec olmadan onlari modern bir seviyeye getirmek icin Kollari sivayip is basina gecmemiz gerekiyor.
Cogumuz Video kasetlerini CD ye aktarmisdir; ama yine Teknoloji CD ve DVD leri de eskitti onlarinda ömrü
Fazla kalmadi. Onun icin vakit varken onlari HDTV ortamina aktararak güncellemenin vakti geldi ve geciyor
nerdeyse.

Burada sizlere en kolay ve hizli sekilde bunlari nasil yeni ortamlarina aktaracaginizi anlatacagim elimden geldigi
kadar.

Öncelikle bu is icin uygun ve kalite kaybi yasamadan isimize yarayacak Programi indirmeliyiz.
[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz] Programi indirdikten sonra
basit bir sekilde Seri numarasini vererek calisir hale getiriyoruz.

Resimlerde anlatim mevcut ama yine de tamamlayici olmasi acisindan yazayim. Elimizde Bulunan video malzemesine göre
ayar yapilmasi gerekiyor. Söyle örneklersek;
Benim elimde ki malzeme DVD video ve ismi;
Asla Teslim Olmak Yok (Ýngilizce orijinal adý: No Retreat, No Surrender) (Karate Tiger olarak da bilinir) 1986 yýlý ABD yapýmý aksiyon filmi.

Film 1986 yapimi ve muhtamelen DVD ye aktarilmis Formati ise 4:3
filmi original sekilde HDTV de izlememek istesek kesinlikle hic tad vermez.
Simdi bu filmi HDTV uyumlu hale getirmemiz gerekiyor.

Resimlerde gerekli aciklamayi yaptim. Örnek olsun diye videoyu yükledim.
Bu video filmimizin original Formatinda Programin yaptigi düzeltmeler ile ama; hala videoda
farkedilir yatay cizgilerde kayma var. Bunlarda ayarlarla kaldirildi.

Bu videonun bitmis hali;

Hatta biraz daha ileri giderek UHD video yaptim.

Tabiiki UHD video ayni HD video gibi cakma oluyor netlik olarak kesinlikle bir UHD video olmaz,
ama Program burada video yu büyütürken bosluk olacak noktalari "Irterpoliert" yani bir noktadaki renk ne ise
onu bos olan bölgeye kopyaliyor ve böylece videomuzda gözle farkedilir bir bozukluk görünmüyor.
Bunu altdaki resimde daha iyi görebilirsiniz.

Simdilik bu kadar. Sorulariniz olurca memnuniyetle cevaplarim.
Umarim Faydali olur.

Kolay Gelsin!