Apt-get Komutu Kullanımı

Bu Makalemde #Debian Sistemlerinde kullanılan apt-get komutunun kullanımı anlatmak istedim. aslında sadece bir komut degildir. Debian sistemlerin en onemli sistemsel yazılımlarından birtanesidir. Ubuntu Yazılım Merkezi , Synaptics Paket Yöneticisi gibi yazılım yönetim sistemleri arkaplanda bu Apt-Get komutunu kullanmaktadir. yani apt-get’in Görsel arayüzü diyebiliriz.

APT-GET NEDiR ?
Apt-get, #Ubuntu Gelişmiş Paketleme Aracı (Advanced Packaging Tool:APT) ile çalışarak, yeni yazılım paketleri yükleme, mevcut yazılım paketlerini yükseltme, paket liste içeriklerini güncelleme ve hatta tüm Ubuntu sistemini güncelleme gibi işlemleri yerine getirmek için kullanılan güçlü bir #uçbirim komutudur. Basit bir araç olan apt-get, Ubuntu sunucu uygulamalarında, diğer paket yönetim araçlarına göre çok sayıda üstünlüğü vardır. Bu üstünlüklerden bazıları, temel internet bağlantılarının (SSH) kolay kullanımı ve sistem yönetim betiklerinin kullanılabilmesidir.

KOMUTLAR VE ÖRNEKLER :

Kod:
Paket listesini Yeniler :
apt-get update

Yükseltme Işlemini Gerçekleştiri(Günceleştirmeler varsa) :
apt-get upgrade

Yeni paket kur (paket adı programadi.deb değil programadi şeklinde olmalıdır) :
apt-get install paketadi

Paket(leri) kaldırma :
apt-get remove paketadi

Kullanılmayan tüm paketleri otomatik olarak kaldır :
apt-get autoremove

Paketleri ve yapılandırma dosyalarını kaldır :
apt-get --purge remove paketadi

Kaynak paket dosyalarını indir
apt-get source paketadi

Kaynak paketlerin inşa bağımlılıklarını yapılandır
apt-get build-dep paketadi

Dağıtım yükseltme ( Yeni Sürümü varsa Yükseltir ) :
apt-get dist-upgrade

İndirilmiş olan arşiv dosyalarını silmek :
apt-get clean

İndirilmiş olan eski arşiv dosyalarını silmek :
apt-get autoclean

Belirtilen paketlerin değişim günlüklerini indir ve görüntülemek :
apt-get changelog paketadi

Daha Fazla Bilgi ve Komut için :
apt-get help

Kaynak : [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]