turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

2. sayfa - 2 sayfa var BirinciBirinci 12
16 sonuçtan 11 ile 16 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Standart Cevap: İOS Mobil İşletim Sistemleri neler biliyoruz

MAEMO OS:

Geliştiricisi: Nokia
    En son sürümü: 6.0
    Bulunduğu markalar: Nokia
    Uygulama ortamı: Ovi
    Uygulama uzantısı: .deb
    Ekran çözünürlükleri: 800x480
    Firma Logosu:

Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bu sistemi Symbian'ın kardeşi olarak nitelendirebiliriz. Açık yapılı işletim sistemlerinden biridir. Dokunmatik etkileşimle çalışabilecek bir yapıya sahiptir. Ana kullanıcı arabirimi Widget’ların bulunduğu 4 sayfalık bekleme ekranıdır. Çoklu dokunuş sistemi 6. sürümle birlikte gelmiştir. Kullanıcıların uygulama oluşturabildikleri Maemo SDK hizmetini sunar. Normal Linux uygulamalarınıda açabildiğinden zengin uygulama seçenekleri vardır. Genel olarak geliştiriciler için idealdi
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

MEEGO OS:

Geliştiricisi: Nokia&İntel (Şu anda destek kesildi ancak Jolla geliştici grubu çalışmalarını yürütüyor)
    En son sürümü: 1.2 (Harmattan)
    Bulunduğu cihazlar: Nokia N9
    Uygulama ortamı: Nokia Mağaza
    Uygulama uzantısı: .deb
    Ekran çözünürlükleri: 854x480
    Firma Logosu:

İntel ve Nokia'nın Moblin ve Maemo işletim sistemlerini birleştirerek oluşturdukları bu proje ilk ve tek olarak sadece Nokia N9'da kullanıldı. Geliştiriciliğini LiMo vakfı üstlenmiştir. Linux tabanlı işletim sistemlerinden en genci, daha doğrusu en genç yaşta yok olanı diyebiliriz.
    Öncelikli hedefi akıllı telefonlar, navigasyon cihazları, akıllı televizyonlar gibi farklı alanlardaki cihazlardır. MeeGo'nun geliştirilme süreci, Nokia'nın Microsoft ile anlaşıp MeeGo'yu geliştirmeyeceğini bildirmesi, Intel'inde Samsung ile anlaşıp, MeeGo'yu bırakarak Tizen OS* adında farklı bir işletim sistemi geliştireceğini duyurmasıyla sona ermiştir. Yani Nokia ve İntel MeeGo'dan desteğini çekmiştir. Ancak MeeGo kullanıcılarına MeeGo'nun devamı niteliğindeki Tizen OS'a geçiş için gerekli destek sağlanacaktır.Ayrıca cihaz için Nitdroid gibi Android kodlarını kullanan özel sistemler geliştirilmiştir.

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

TİZEN OS:

Yapımcısı: Samsung&İntel
    En son sürümü: -
    Bulunduğu markalar: -
    Uygulama ortamı: -
    Uygulama uzantısı: -
    Ekran çözünürlükleri: -
    Firma Logosu:

2012 yılında piyasaya sürülmesi beklenen Tizen OS, Linux'un en iyi açık kaynaklı kodlu teknolojilerini birleştirerek önem kazanmayı amaçlıyor ve LiMo vakfı tarafından geliştirilmesi planlanıyor. İşletim sistemi henüz yayınlanmamıştır. Tizen OS yayınlanarak günümüz işletim sisteminde uygulamadadır

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

LİMO OS(Linux Mobile):
    Yapımcısı: Linux
    En son sürümü: 4.0
    Bulunduğu cihazlar: Samsung I8320 (Vodafone 360 H1), Samsung I8330 (Vodafone 360 H2)
    Uygulama uzantısı: .jar, .jad
    Ekran Çözünürlükleri: 800x480
    Firma Logosu:

LiMo OS, mobil cihazlar için geliştirilmiş bir işletim sistemidir ve Linux tabanlıdır. Uygulama geliştirmek için Limo Foundation SDK hizmetini sunar. 25 Ocak 2007 tarihinde İngiltere'de temelleri atılmıştır. Son sürümüyle birlikte esnek bir kullanıcı arayüzü, widget ekranı, görev yöneticisi ve çoklu dokunuş desteği kazanmıştır. Yanlızca Samsung'un I8320 isimli modelinde kullanılmıştır. Sistem açık yapılıdır ve Android yüklenmesi mümkündür.

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Sailfish OS:
    Yapımcısı: Jolla
    Bulunduğu cihazlar: The Other Half
    Uygulama uzantısı: -
    Ekran Çözünürlükleri: -
    Firma Logosu:

Linux tabanlı bir diğer işletim sistemi olarak karşımıza çıkan Sailfish OS, MeeGo'yu geliştirme üzerine toplanan ancak sonradan sonradan hedeflerini farklı bir boyuta taşıyan Jolla grubu tarafından geliştirildi. Jolla'dan bahsetmişken sistemin açık yapılı olduğunuda belirtelim. İşletim sistemi şu anda diğer mobil işletim sistemleri arasında pek dikkat çekmese de oldukça dikakt çekici bir proje olarak tanımlanıyor. Bu mobil işletim sistemi geliştiricilerin ilgisini kendine çekmek için aynı zamanda Sailfish OS SDK'ya da sahip. Hedefler değişti dedik, ancak Sailfish OS MeeGo'nun devamı niteliğinde. Sailfish OS Android uygulamalarını da çalıştırabilir nitelikte. İşletim sistemi şu an mobil cihazları baz alsada uzun vadede televizyon, tablet bilgisayar, kamera gibi bir çok platforma destek sunmayı planlıyor.

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Asha Platform:

Yapımcısı: Nokia
    Bulunduğu cihazlar: Nokia Asha serisi
    Uygulama ortamı: Nokia Mağaza
    Uygulama uzantısı: .jar
    Ekran Çözünürlükleri: 240x320
    Firma Logosu:

Geçişte kısa bir yolculuk yapalım, Nokia bulunduğu zor durumdan kurtulmak için son çare olarak Symbian'ı yoğun olarak kullanmayı bırakıp Windows Phone'a yönelmişti. Bu durum yeni işletim sisteminin sahibi olan Microsoft'un da işine geldi, köklü bir yapı ve sadık müşteri sınıfına sahip olan Nokia Windows Phone'u güçlendirebilirdi. Sonuç olarak ikili arasında sağlam bir birliktelik kuruldu.

Bu durum Symbian'ın bir nevi fişinin çekilmesine neden oldu ve Nokia üst seviye cihazlarında Symbian kullanmaktan vazgeçti. Ancak düşük segment cihazlarında S40 oldukça iyi iş çıkaryordu. Series 40 hem kullanışlı, hemde basitti. Ancak bir takım yeniliklere ihtiyacı vardı.

Nokia bu ihtiyaca yanıt verdi ve Asha serisi cihazlarda kullanılmak üzere Asha Platform'u kurdu. Arayüz olarak Maemo ve onun devamı niteliğindeli MeeGo'dan esintiler taşıyan kullanıldı. Resmi olarak S40'ın da fişi çekildi, ancak Asha Platform'da bir nevi yeni S40 olarak adlandırılabilir.
    AlıntıAlıntı

2. sayfa - 2 sayfa var BirinciBirinci 12