turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

8 sonuçtan 1 ile 8 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    1 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Thumbs up Mac OS X işletim sistemi Hakkında önemli detaylar

MAC İşletim Sistemi Nedir?

Bilgisayar üreticisi ola Apple firmasının geliştirmiş olduğu bir işletim sistemi olan MAC işetim sistemi apple firmasının başarılı olduğu bir çalışmadır. Daha önce bu firma başka işletim sistemi yazılımlarında başarısız olsalarda MAC işletim sistemide başarılı oldular. Mac OS X Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir. Mac OS X aslen BSD ve Mach mikroçekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin’e dayanır. Apple bu sistemi kendi amaçlarına göre geliştirdikten sonra Mac OS X kullanıcı arabirimi olarak Aqua’yı geliştirmiştir. Sistemin çekirdeği ve bazı bileşenleri açık kaynak olmasına rağmen, çoğu bileşeni açık kaynak değildir. Mac OS X Server ise her ne kadar mimari olarak masaüstü Mac OS X ile aynı olsa da, Apple sunucuları için hazırlanmış ayrı bir işletim sistemidir. Mac OS X’ten farklı olarak gelişmiş yönetim araçları içeri

Mac işletim sisteminin Tarihi

Mac işletim sisteminin onuncu sürümü olmasına rağmen, Mac OS X’in gelişimi çoğu alanda klasik Mac OS’ten bağımsızdır. Sistemin altyapısını NeXTSTEP’ten alınmış ve daha sonra Darwin adı altında açık kaynak olarak sunulmuş Mach mikroçekirdeği ve BSD oluşturur. Bu sebepten dolayı Mac OS X Unix tabanlı bir işletim sistemidir. 1985 yılında Apple “yeni nesil” bir işletim sistemi yaratmak için kolları sıvamıştı (bakınız: Taligent ve Copland). Başarısızlıkla sonuçlanan girişimden sonra NeXT’in işletim sistemi —o zamanki adıyla OPENSTEP— yeni Mac işletim sisteminin temeli olarak kararlaştırılmıştı. Bu kararı takiben NeXT Apple tarafından alındı ve Steve Jobs Apple’a geri dönmüş oldu. Jobs geri döndükten kısa bir süre sonra şirket başkanlığını geri aldı ve yeni işletim sistemi üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırdı. OPENSTEP’i yavaş yavaş geliştirerek Mac OS X yapmayı amaç edinen bu projeye Rhapsody adı verildi.
    sh bilgisayarlarındaki donanım zorlukları, nesne tabanlı yeni bir yazılım mimarisi ve bazı ticari konulardaki anlaşmazlıklar yüzünden sancılı bir geçiş dönemi yaşanmış olsa da, Rhapsody Mac OS X adıyla 24 Mart 2001’de piyasaya sürüldü. O günden bu yana Mac OS X 10.0 (Cheetah), 10.1 (Puma), 10.2 “Jaguar”, 10.3 “Panther”, 10.4 “Tiger” , 10.5 “Leopard” ve 10.6 “Snow Leopard” sürümleri piyasaya çıkmıştır.
    Mac işletim sisteminin Ürün isimleri

Apple Mac OS X ismindeki X karakterini Roma rakamlarından seçmiştir. On sayısını temsil eden X, Mac OS 9’dan sonra gelen işletim sistemini göstermektedir. Bu sebepten dolayı sistemin Apple tarafından öngörülen doğru okunuşu “Mac OS ten” (Mek o-es ten) şeklindedir. Türkçede ise daha yaygın olarak (Mak os iks) olarak okunur. Sistemin aslında Unix tabanlı olması ve isminin AIX, HP-UX, IRIX, Linux, Minix, Ultrix, Xenix gibi diğer Unix sistemleri gibi X ile bitmesi ile hoş bir tesadüftür. Mac OS X serisindeki işletim sistemleri isimlerini kedigillerden alır. 10.0 sürümünün kod adı Cheetah, 10.1 sürümünün kod adı Puma idi. İki sürüm de Mac OS X 10.0 ve Mac OS X 10.1 olarak piyasaya sürülmüşlerdi.
    10.2 sürümünden itibaren Apple işletim sistemlerini sürüm numaraları ile değil, kod adlarıyla piyasaya sürmeye başladı. Bunun sonucu olarak Mac OS X 10.2 Jaguar ismiyle, Mac OS X 10.3 Panther ismiyle, Mac OS X 10.4 Tiger ismiyle, Mac OS X 10.5 Leopard ismiyle piyasaya sürüldü. En son sürüm olan Mac OS X 10.6 ise Snow Leopard ismiyle anılmaktadır. Apple Lynx ve Cougar markalarını da tescil etmiştir.
    AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

kocahaydar (10.01.2017)

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Standart Cevap: MAC İşletim Sistemi Nedir?

MAC İşletim Sistemi Sürümleri (Versiyonları)

– Apple Mac OS X Server 1.0’i Ocak 1999’da piyasaya sürdü.
    – 2000 yılında son kullanıcı sürümü Mac OS X için beta sürümü çıkarıldı.
    – 24 Mart 2001: Mac OS X 10.0 (Cheetah) piyasaya sürüldü.
    – 25 Eylül 2001: Mac OS X 10.1 (Puma) piyasaya sürüldü.
    – 24 Ağustos 2002: Mac OS X 10.2 “Jaguar†piyasaya sürüldü.
    – 24 Ekim 2003: Mac OS X 10.3 “Panther†piyasaya sürüldü.
    – 29 Nisan 2005: Mac OS X 10.4 “Tiger†piyasaya sürüldü.
    – 26 Ekim 2007: Mac OS X 10.5 “Leopard†piyasaya sürüldü.
    – 28 Ağustos 2009: Mac OS X 10.6 “Snow Leopard†piyasaya sürüldü
    – 20 Ekim 2010: Mac OS X 10.7 “lion†duyurusu yapıldı. [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Görüldüğü üzere Apple 2001’den itibaren nerdeyse her sene bir işletim sistemi üretmekten daha yavaş bir tempoya doğru ilerlemektedir. 2000’den 2002’ye kadar olan hızın sebebi şirketin Mac OS 9’dan geçişi gerçekleştirmedeki kararlığıydı. 2004 yılında Steve Jobs’un Mac OS X’e geçişin tamamlandığını duyurması ile yeni işletim sistemleri daha uzun aralıklarla çıkmaya başlamıştır. Öbür yandan Apple’ın IBM tarafından üretilen G5 ve Motorola/Freescale tarafından üretilen G4 serisi PowerPC işlemcilerini terkederek Intel’in CISC tabanlı mimarisine geçmeye karar vermesinin işletim sistemi üzerinde radikal bir değişikliğe yol açacağı ve ardı ardına işletim sistemi güncellemelerinin ortaya çıkacağı öngörülebilir. Esas ilginç beklenti, herhangi bir x86 PC üzerine Mac OS işletim sisteminin yüklenebilme olasılığıdır. Bu olasılık Apple tarafından reddedilmekte, Mac OS X’in Intel mimarisi için derlenen sürümlerinin yalnızca Apple’ın ürettiği makinelerde çalışacağı vurgulanmaktadır. Fakat gün itibari ile X86 işlemci kullanan makinelerde, çeşitli donanımlarla MacOSX Tiger ve Leopard sürümleri kullanılabilmektedir. Apple tarafından üretilen intel tabanlı programlarında %90’lık bir kısmı bu sistemler tarafından çalıştırılabilmektedir. Önemle belirtmek gerekir ki MacOSX, apple bilgisayarları için üretilmiştir ve X86 kişisel bir bilgisayara yüklenen MacOSX sistemi yasal değildir. Bilgisayarınızda doğabilecek arızalardan tamamen kendiniz sorumlu olursunuz. –88.228.145.117 21:12, 8 Eylül 2009 (UTC)
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

MAC İşletim Sisteminin Bazı özellikleri

Liste için Leopard sürümü baz alınmıştır.
    1 – PDF ve Quartz teknolojilerini kullanarak sistem çapında vektörel grafikler sunar.
    2 – 512×512 piksele kadar çıkabilen yüksek renkte, yeniden boyutlandırılabilen simge kullanımına destekler.
    3 – Sistemdeki tüm metin alanları yazım kılavuzu, imla düzeltme, sözlük, değişik seçim şekilleri, otomatik tamamlama, sürükle-bırak ve sistem servisleri ile uyumludur. Kısacası, kullandığınız her metin kutusunda sayılan özellikleri kullanmak mümkündür, programcının özel bir çaba sarfetmesi gerekmez.
    4 – Yüksek kalitede görüntü yumuşatma ve gölgelendirme.
    5 – Açık uygulama pencerelerini hem uygulamaya göre erişime, hem ekranda görülen sıraya göre erişime açmıştır.
    6 – ColorSync: Sistemdeki görüntü motoru basıma hazır, kâğıt üzerine çıkacağı, ya da değişik ortamlarda gösterileceği bildirilen görüntülerin renk kalibrasyonunu kendiliğinden yapar.
    7 – OpenGL sayesinde grafik çizimleri için donanım bazlı hızlandırma sağlar, bu teknolojinin adı Quartz Extremedir.
    8 – Exposé adlı özellik sayesinde tek tuş ya da fare hareketi ile tüm açık pencereler, öndeki uygulama pencereleri ya da masaüstü ekrana gelir.
    9 – Sistemdeki uygulamaların çok büyük bir kısmı Unicode desteklidir.
    10 – Yerelleştirme ve tercümeyi kolaylaştıran bir mimari sunar. Çoğu program için programın kendisi, kullanıcı arabirimi ve arabirimde kullanılan dil birbirinden tamamen bağımsızdır.
    11 – FileVault özelliği AES-128 kullanarak kullanıcı verisini şifreler.
    12 – Widget denilen ufak programları barındıran Dashboard katmanı sayesinde ufak işleri halleden programcıklar el altından tek tuşla çağırılıp hemen saklanabilir. Safari tarayıcısında açılan herhangi sayfadan sadece fare kullanılarak bu ufak programcıklar yaratılabilir.
    13 – Sistem çapındaki dosyaları, resimleri, e-postaları, adresleri ve daha birçok türü arayabilen Spotlight sayesinde içerik aramaları çok hızlı olarak gerçekleşir. Arama sonuçları sanal klasörler olarak saklanabilir.
    14 – Quick Look sayesinde sistem üzerindeki hemen hemen her dosya, dosyayı yaratan uygulamayı çalıştırmadan görüntülenebilir.
    15 – Automator son kullanıcılar için rutin hale gelen görevleri otomatik hale getirebilen bir programdır. Uzun süre önce Apple tarafından geliştirilmiş olan AppleScript’i daha da kolay kullanılan bir teknoloji haline getirmiştir.
    16 – Birden fazla kullanıcının aynı bilgisayarı farklı ayarlarla kullanabilmesini sağlayan profiller sunar.
    17 – Sistem çapında İngilizce sesli komut tanıma ve metin okuma özelliği mevcuttur. Bu teknolojinin bir ileri aşaması olan VoiceOver sayesinde Mac OS X görme engelli kullanıcılara ekranda neler olup bittiğini anlatır.
    18 – Standart kurulumla gelen iChat yazılımı İnternet üzerineden 3 kişinin aynı anda görüntülü konferans yapmasını, 10 kişinin aynı anda sesli görüşme yapmasını sağlar. Sanal olarak sunumlar, uzaktan ekran kontrolü, arkaplan filtreleri ile gelir.
    19 – Time Machine (Zaman makinesi) sisteminizi kurduğunuzdan itibaren herhangi bir zamana geri giderek yanlışlıkla sildiğiniz veya bozuk dosyaları geri getirebilmeyi, dosyaların her değişikliğini geri alabilmeyi, eski versiyonların içlerinde arama yapabilmeyi sağlar.
    20 – Spaces sayesinde birden fazla sanal masaüstünde program kümeleri tanımlanabilir.
    21 – Mail programını kullanarak yapılacaklar listesi hazırlama, takvim notları alma. Özelleştirilebilen şablonlarla iLife uygulamalarındaki içeriği diğer kullanıcılarla kolayca paylaşabilme.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

DİLLER DESTEKLEDİKLERİ VE DESTEKLEMEDIKLERİ

Sistem çok dillidir ve ayrıca makinaya farklı dil kurulmasına gerek kalmadan arabirim İngilizce, Japonca, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Flemenkce, İsveççe, Norveççe, geleneksel ve basitleştirilmiş Çince, Korece, Portekizce, Fince, Danimarkaca, Rusça, Lehçe ve Portekizce(İber) olarak kullanılabilir. Fakat TÜRKCE'Yİ diğer diller gibi desteklememektedir.

PROGRAMDAN RESIMLER

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

AlıntıAlıntı

Senior Member mesut2999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    25 Toplam

Usta 10.8 Lion üyeliksiz nereden indirebilirim. yani appelstore den degil. Yeni verziyonlarda Adobe CS5 problem yapiyor da.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Night Shift özelliği macOS'a gelmeye hazırlanıyor

Apple, iOS'tan sonra şimdi de macOS platformunda Night Shift özelliğini sunacak.
    Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden birisi olan Apple, bilindiği üzere iPhone adındaki akıllı telefon modelleri ile pazarda oldukça önemli bir yere sahip. Firma ayrıca iPad adındaki cihazı ile de tablet pazarında liderliğini sürdürürken, bu cihazlar Apple tarafından geliştirilen iOS adındaki mobil işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Apple, bir süre önce iOS cihazları için Night Shift adı verilen bir özelliği sunmuştu. Bu özellik ile ekranda mavi renk sınırlandırılırken, bu da kullanıcının göz sağlığı için daha konforlu bir deneyim imkanı sunuyor. Aslında bu özellik farklı üreticilerin de sunduğu akıllı telefon ve tabletlerde farklı isimlerle yer almakta.
    Cupertino, ABD merkezli firma sadece akıllı telefon ve tablet sunmuyor. Ayrıca PC segmentinde de faaliyet gösteren firma, macOS adında, yine firmanın kendisi tarafından geliştirilen işletim sistemi üzerinde çalışan Macbook ve iMac modelleri pazarda yer alırken, yeni gelen bilgilere göre Night Shift özelliği, çok yakında bu cihazlar için de sunulacak.
    macOS'un son versiyonu olarak Sierra 10.12.4 beta'da Night Shift özelliği yer alıyor. Şu anda bu özellik sadece geliştirici hesabı olanlar tarafından kullanılabilirken, bu yeni sürümün Public Beta sürecinde herkes tarafından kullanılabilecek.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Alıntı mesut2999 Nickli Üyeden Alıntı [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Usta 10.8 Lion üyeliksiz nereden indirebilirim. yani appelstore den degil. Yeni verziyonlarda Adobe CS5 problem yapiyor da.

OS X Mountain Lion, Mac kullanıcıları için hazırlanmış olan işletim sistemi serisinin 10.8 koduyla sunulan son sürümüdür.

Açıklama
    OS X Mountain Lion, Mac kullanıcıları için hazırlanmış olan işletim sistemi serisinin 10.8 koduyla sunulan son sürümüdür.

İMessage hizmetini kullanabilir ve iphone & ipod & ipad gibi Apple ürünleri ile mesajlaşabilirsiniz
    IPhone ve IPad arasında haberleşme sağlayabilirsiniz
    AIM,GTalk,Yahoo gibi mesajlaşma servislerini kullanabilirsiniz

iCloud
    Bulut Bilişim teknolojisi ile MAC,iPhone,iPad ile anlık veri aktarımı ve veri alımı gerçekleştirebilirsiniz
    Anlık dosya aktarım özelliği sayesinde sizin müdahil olmanıza gerek kalmadan gereken işlemi sistem kendi otomatik yapıyor

Bildirim Merkezi
    Bildirim ekranına ekranın sağ üst köşesinden erişmek mümkün.
    İşletim sistemi içinde gezinirken nerede olursanız olun son bildirimlere erişmek adına Bildirim Merkezi?ne doğrudan ulaşılabilir.

Paylaşım
    Kullanılan uygulamadan çıkmadan birden çok özelliğe tab sayesinde rahat ulaşım sağlayabilirsiniz
    AirDrop üzerinden e-posta ve mesaj paylaşımı.
    Twitter, Flickr ve Vimeo üzerinden veri paylaşımı

Notlar
    Notlar,nerede olursanız olun aklınıza gelen hiçbir şeyi unutmamanız için tasarlanmıştır. Düşünün ve hemen not edin. Fotoğraflar, resimler ve eklerle daha da kullanışlı hale getirin. Ne zaman isterseniz notlarınıza göz atabilir ya da hızlı arama yapabilirsiniz. Notlarınızı Mail veya Mesajlar uygulamasıyla göndermek için Paylaş düğmesini kullanın. Önemli notları masaüstünüze tutturun, böylece onlara kolay ulaşın. Notlar iCloud'la da çalışır. Bu nedenle Mac, iPhone, iPad veya iPod touch'ınızdan birinde bir not oluşturduğunuzda ya da düzenlediğinizde, diğer cihazlarınız da güncellenir.

Facebook,İşte harika bir durum güncellemesi
    Önümüzdeki aylarda, OS X, daha da Facebook dostu olacak. Dahili Facebook desteği sayesinde, mesajları kullanmakta olduğunuz uygulamadan çıkmadan paylaşılabilir, fotoğraf, bağlantı, yorum ve konum bilgisi gönderebilirsiniz. Sadece bir kez oturum açmanız yeterlidir. Tüm güncellemeleriniz otomatik olarak gerçekleştirilir. OS X, Facebook arkadaşlarınızı profil fotoğraflarıyla birlikte Kişiler'e ekleyerek, onları daha hızlı bulmanızı sağlar. Arkadaşlarınız Facebook'taki bilgilerini güncellediklerinde, bu bilgiler Mac'inizde de otomatik olarak güncellenir. Facebook bildirimleriniz Bildirim Merkezi'nde görüntülenir. Hatta durumunuzu doğrudan Bildirim Merkezi'nden değiştirebilirsiniz.
    [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Standart Cevap: Mac OS X işletim sistemi nedir

macOS çoğu zaman güvenliğiyle ön plana çıkan bir işletim sistemi olsa da ara sıra güvenlik konusunda sürprizler yaşatabiliyor. Bu konuya en güncel örnek ise geçtiğimiz günlerde keşfedilen Fruitfly zararlısı olabilir.Yaklaşık 1 yıl önce yayılmaya başladığı tahmin edilen bu zararlı macOSkullanıcılarını tehdit ediyor. Bulaştığı bilgisayarların kamerasından izleme, mikrofonundan dinleme gibi üst düzey özelliklere sahip olan bu zararlı yakın zamana kadar farkedilmeden varlığını sürdürmeyi başardı.

Amerika Birleşik Devletleri
    dışındaki kullanıcılara bulaşmadığı tahmin edilen bu zararlı için

Apple bir yama yayınladı fakat düzenlenerek yamadan etkilenmeyen yeni türleri macOS'u tehdit ediyor olabilir.

Apple
    konuyla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçınsa da yama konusunda hızlı davranmış olması kullanıcılar tarafından olumlu karşılandı.

Fruitfly
    ve benzeri virüslerden korunmak için ise yapabileceğiniz en kritik şey ise işletim sisteminizi güncel tutmak. Eğer daha fazla güvenlik istiyorsanız,
    macOS için yazılmış güvenlik çözümlerinden herhangi birisini kullanabilirsiniz.
    AlıntıAlıntı