[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
Temiz macOS kurulumu için gerekli olan kurulum USB’sini Windows iþletim sistemi üzerinden de hazýrlayabilirsiniz.

Apple, geçtiðimiz aylarda tanýttýðý Sierra ile OS X ailesinin adýný macOS olarak deðiþtirdi ve en son iþletim sistemi macOS Sierra’yý Mac kullanýcýlarýna sundu. Mac kullanýcýlarý App Store üzerinden ya da temiz kurulum için kurulum USB’si aracýlýðýyla en yeni Apple iþletim sistemine yükseltme yapabiliyor.
Bu kurulum USB’si, herhangi bir üçüncü parti yazýlýma ihtiyaç duyulmadan macOS üzerinden yaratýlabiliyor. Ancak bir sebepten dolayý Mac sisteminize eriþiminiz kesildiyse, temiz kurulum USB’si hazýrlamak için Windows’u da kullanabilirsiniz.
Bu rehberimizde, Windows 7/8/10 iþletim sistemleri üzerinden nasýl macOS Sierra temiz kurulum USB’si oluþturulduðunu göstereceðiz.
Gereksinimler

• macOS Sierra DMG dosyasý
  • 16 GB veya daha fazla kapasiteye sahip bir USB bellek
  • Windows 7, 8 veya 10 çalýþtýran bir bilgisayar
  • TransMac yazýlýmýnýn deneme sürümü

Bu listedeki gereksinimleri karþýladýktan sonra Windows üzerinden macOS Sierra kurulum USB’si hazýrlamaya baþlayabiliriz. Biz bu rehberde Windows 10 kullanacaðýz ancak ayný iþlemleri Windows 7 ve 8’de de uygulayabilirsiniz.
Öncelikle [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz] TransMac yazýlýmýnýn ücretsiz deneme sürümünü indirin ve bilgisayarýnýza yükleyin. TransMac ücretli bir yazýlým ancak 15 günlük deneme süresi boyunca sorunsuz bir þekilde kurulum USB’si oluþturmanýza izin vermektedir.
Kurulum iþlemi tamamlandýktan sonra TransMac yazýlýmýný yönetici olarak çalýþtýrýn. Yazýlýmý çalýþtýrdýktan sonra sizden bir lisans anahtarý girmenizi isteyen bir pencere ile karþýlaþacaksýnýz. Birkaç saniye bekledikten sonra pencerede beliren Run butonuna týklayýp yazýlýmýn deneme süresini baþlatýn.
TransMac çalýþtýktan sonra pencerenin sol tarafýnda cihazýnýza baðlý olan diskleri göreceksiniz. Listeden bilgisayarýnýza taktýðýnýz USB belleði seçin ve sað týklayýp Format Disk for Mac seçeneðine týklayýn. Ardýndan karþýnýza çýkacak olan uyarý penceresindeki Yes butonuna týklayýn.
Yes butonuna týkladýktan sonra Format Drive for Mac penceresi açýlacaktýr. Burada diskinizi isteðe baðlý olarak isimlendirdikten sonra OK butonuna týklayýn. Karþýnýza çýkan uyarý penceresini yeniden Yes diyerek onaylayýn.

Bu iþlemden sonra USB diskiniz uygun formata çevrilecektir. Formatlama iþlemi tamamlandýktan sonra listeden USB belleðinizi seçin ve sað týklayýp Restore with Disk Image seçeneðine týklayýn.
Karþýnýza Sierra DMG dosyasýný seçmenizi isteyen bir pencere çýkacaktýr. Hedef satýrýnýn yanýndaki simgeye týklayýp DMG dosyasýný seçin. Ardýndan OK butonuna týklayýp diske yazma iþlemini baþlatýn.

Bu iþlem ortalama 30-45 dakika sürmektedir. Yazma iþlemi tamamlandýktan sonra hazýrladýðýnýz USB bellek ile macOS Sierra temiz kurulumu yapabilirsiniz.