turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Thumbs up [çözüm] windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi?

Windows 10'da 32 bit veya 64 bit sistem türünü bulunWindows türünü bulmak için aşağıdakileri yapın:

1. Windows'ta, Bilgisayarınız hakkında ögesini aratın ve açın.
      Şekil : Bilgisayarınız hakkında
    2. Bilgisayarınız hakkında penceresinde Sistem türü seçeneğini bulun ve işletim sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu not edin.
      Şekil : Sistem türü

Windows 8'de 32 bit veya 64 bit sistem türünü bulmaWindows türünü bulmak için aşağıdakileri yapın:

1. Başlangıç ekranına Dosya Gezgini yazıp Arama düğmesini açın ve Arama sonuçları listesinden Dosya Gezgini'ni seçin.
      Şekil : Dosya Gezgini

Bilgisayar penceresi açılır.
    2. Bilgisayar sekmesini seçin ve ardından Özellikler öğesine tıklayın.
      Şekil : Özellikler
    3. “Sistem Türü”nü bulun ve işletim sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu bir kenara not edin.
      Şekil : Sürümün 64 bit olduğunu gösteren sistem türü

Windows 7 ve Vista'da 32 bit veya 64 bit sistem türünü bulmaWindows türünü bulmak için aşağıdakileri yapın:
    Nasıl yapıldığını göster

1. Başlat seçeneğine tıklayın, ardından Bilgisayar seçeneğine sağ tıklayın.
    2. Özellikler'i seçin.
    3. “Sistem Türü”nü bulun ve işletim sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu bir kenara not edin.
      Şekil : Sürümün 64 bit olduğunu gösteren sistem türü

Windows XP'de 32 bit veya 64 bit sistem türünü bulmaWindows türünü bulmak için aşağıdakileri yapın:
    Nasıl yapıldığını göster

1. Başlat seçeneğine tıklayın, ardından Bilgisayarım seçeneğine sağ tıklayın.
    2. Özellikler'i seçin.
    3. Genel sekmesinden Sistem öğesinin altında yer alan Windows XP sürüm adına bakın. Sürüm adında “x64 Sürümü” metni geçiyorsa bilgisayarınız Windows XP'nin 64 bit sürümüne sahiptir. ”x64 Sürümü” yer almıyorsa bilgisayarınız Windows XP'nin 32 bit sürümüne sahiptir.
      Şekil : Sistem Özellikleri penceresi

Bilgisayarınızın başlamaması durumunda, 32 bit veya 64 bit sistem türünü bulmaBilgisayarınızın başlamaması durumunda, bilgisayarınızda orijinal olarak bulunan 32 bit veya 64 bit sistem türünü ürün ambalajından bulabilirsiniz. Sistem türünü Web'deki ürün özellikleri belgesinden de öğrenebilirsiniz. HP ve Compaq bilgisayarlarda, Web'de destek özelliklerini bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:
    Nasıl yapıldığını göster

1. Bu sayfanın üst kısmında bulunan Arama alanında, bilgisayar model numaranızı, bir boşluk ve “belirtim” kelimesini yazın.
      Örneğin; bir Touch 600-1055 model bilgisayara sahipseniz aşağıdaki ifadeyi yazmanız gerekir: 600-1055 belirtimleri
    2. Bilgisayar modelinize ait ürün özellikleri ile eşleşen arama sonuçları sayfasındaki bağlantıya tıklayın.
      Ürün teknik özellikleri destek belgesi açılır.
    3. İşletim sistemi ile sistem türü sürümünü bulmak için yazılım bölümüne doğru aşağı kaydırın.
      Tür bilgisi, işletim sisteminin adı ile birlikte belirtilmiş olmalıdır; örneğin: Windows Vista Home Premium (64 bit). İşletim sistemi adının yanında 32 bit veya 64 bit yazmıyorsa sistem türü 32 bit'tir.

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Standart Cevap: [çözüm] windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi?

32 bit
    ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) bilgileri işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır.

Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda var. Mesela sahip olduğunuz RAM 4GB ve altıysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Eğer üstüyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki bu sisteminizin performansını da olumlu yönde etkiler.
    Peki sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu nerden anlarsınız? Bunu anlamanın iki basit yolu var. Biri Denetim Masası » Sistem yolunu kullanmak. İkincisi iseBaşlat » R tuş kombinasyonlarını kullanmak.

Teknik açıdan 32 bit ve 64 bit farkını anlatmak gerekirse durum şöyle özetlenebilir;

• 32 bit sistemi sadece 4GB RAM’e kadar kullanabilirsiniz. 4GB üstü RAM için 64 bit sistem kullanılmalıdır.
    • 64 bit işletim sisteminde tüm işaretçiler 8 bayt yerine 4 bayt alır. 64 bit sistemde bu da 30% performans artışına yakın bir değere karşılık gelir.
    • 4GB RAM’e sahip olsanız bile birçok 32 bit işletim sistemi, çalışan yazılımların sadece 2GB’a kadar kullanmalarına izin verir. Kalan 2GB işletim sistemi ise uygulamalar ve sürücülerle data paylaşımı için rezerve edilir.

32 bit 64 bit farkını kullanıcı açısından değerlendirmek gerekirse;

• Uygulama hızı 64 bit de 32 bit’e göre daha hızlıdır. Uygulamanın da 64 bit desteğinin olması gerekir, pek çok kullanıcı bu hız farkına varamayabilir. Fakat bu fark sistemi rahatlatmaya yeter.
    • Video, fotoğraf gibi büyük boyutlu dosyalarla işlem yapıyorsanız iyi bir RAM’e ihtiyacınız olacağından 32 bit yerine 64 bit sistem seçmelisiniz.
    • Bazı donanımlar 64 bit sürücüsüne sahip değildir. Anakartın ve işlemcinin 64 bit olması yeterli olmayabilir ilave donanımlar için 64 bit sürücüsü var mı diye kontrol edilmelidir. Bunu zaten 64 bit bir işletim sistemi CD/DVD’si taktığınızda anlayabilirsiniz. Desteklemiyorsa uyarı verecektir.

Yazıyı bitirmeden önce küçük bir not düşmek gerekirse bazı makalelerde 32 bit, x86 olarak da anılabilir. 64 bit işletim sistemlerindeki Program Files klasörünün yanında Program Dosyaları (x86) adında farklı bir klasörün bulunmasının nedeni de budur. Bu klasörün içinde 64 bit işletim sisteminde bulunan 32 bit destekli yazılımlar bulunur.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Windows 8 ve 10: Bilgisayarımda Yüklü Windows 32 Bit'mi yoksa 64 Bit'mi?

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Bazı durumlarda bilgisayarınızda yüklü işletim sisteminin mimarisini (x86 (32 Bit)veya x64 (64 Bit)) bilmeniz gerekir.
    Bundan emin değilseniz altta anlattığım gibi bunu öğrenebilirsiniz...

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    1- [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] + Pause/Break tuşuna beraber basın ya da [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ve Sistem'e tıklatın.

2- Açılan pencerede Sistem Türü'nün karşısında bu bilgiyi bulacaksınız.

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Artık gelişen teknoloji ile işlemcilerimizde yapılan işlerde arttı. Çıkan işletim sistemleri, antivirüsler, programlar 32 ve 64 bit seçenekleriyle sunuluyor. Peki sizin işlemcini 32 bit mi 64 bit mi?
    İndireceğimiz bir programda sisteminizin kaç bit olduğunu hemen anlayacağız. Hemen[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] dosyanın 1.49 1.51 1.54 1.62 sürümünü indirebilirsiniz. Programın üretici sayfasına [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]ulaşabilirsiniz.
    Kırmızı bölümde 64 yazıyorsa sisteminiz 64 bittir demektir. Eğer yazmıyorsa 32 bittir.
    Dosyayı İndirebileceğiniz Adres : [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Windows 32 bit ve 64 bit Nedir, Tercih Noktaları, Arasındaki Farklar Nelerdir?

Herkesin bildiği veya duyduğu 32 bit ve 64 bit sürümlerinin ne anlama geldiğini belki birçok kişi tam olarak bilmiyor. Peki Windows 7 de 32 bit ve 64 bit nedir, aralarındaki fark nedir, bilgisayarınızın 32 bit veya 64 bit olup olmadığını nerden öğrenebiliriz ve bunun gibi birçok soruya cevap bulacağız. Yani bu bölümde, Windows programının 32 bit ve 64 bit sürümleri hakkında sık sorulan soruların yanıtlarını bulunmaktadır.
    Windows programının 32 bit ve 64 bit sürümleri arasındaki fark nedir?

32 bit ve 64 bit terimleri, bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU olarak da bilinir) bilgileri işleme şekliyle ilgilidir. Windows programının 64 bit sürümü büyük miktarda rasgele erişim belleğini (RAM) tanır, 32 bit sistemden daha verimlidir.

Bilgisayarımda 32 bit mi yoksa 64 bit Windows sürümü mü çalıştığını nasıl söylerim?

Bilgisayarınızda Windows 7 veya Windows Vista’nın 32 bit mi yoksa 64 bit mi Windows sürümünün çalıştığını bulmak için aşağıdakileri yapın;
    1. Sistem’i açmak için Başlat düğmesini tıklatın, Bilgisayar’ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler’i tıklatın.
    2. Sistem altında sistem türünü görüntüleyebilirsiniz.
    Bilgisayarınız Windows XP çalıştırıyorsa aşağıdakileri yapın;
    1. Başlat’ı tıklatın.
    2. Bilgisayarım’ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler’i tıklatın.
    – Listede “x64 Edition†görünmüyorsa, 32 bit Windows XP sürümü çalıştırıyorsunuz demektir.
    – Sistem’in altında “x64 Edition†listelenmişse, 64 bit Windows XP sürümü çalıştırıyorsunuz demektir.
    Hangi Windows 7 sürümünü yüklemeliyim: 32 bit sürüm mü yoksa 64 bit sürüm mü?
    64 bit Windows 7 sürümü yüklemek için, size 64 bit Windows sürümü çalıştırabilen bir CPU gerekir. Bilgisayarınıza büyük miktarda rasgele erişim belleği (RAM) (normal olarak 4 GB veya daha çok RAM) taktığınızda 64 bit işletim sisteminin faydaları daha belirgindir. Bu gibi durumlarda, 64 bit işletim sistemi büyük miktarda belleği 32 bit işletim sistemlerinden daha etkin kullanabildiğinden, aynı anda birkaç program çalıştırırken ve aralarında sık sık geçiş yaparken 64 bit sistem daha iyi yanıt verebilir.

Bilgisayarımın 64 bit Windows sürümü çalıştırıp çalıştıramayacağını nasıl söylerim?

Windows programının 64 bit sürümünü çalıştırmak için bilgisayarınızda 64 bit özellikli bir işlemci olmalıdır. İşlemcinizin Windows 7 veya Windows Vista’da 64 bit özelliği olup olmadığını bulmak için aşağıdakileri yapın:
    1. Performans Bilgileri ve Araçları’nı açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi ve sonra Denetim Masası’nı tıklatın. Arama kutusuna Performans Bilgileri ve Araçları yazın ve sonuç listesinde Performans Bilgileri ve Araçları’nı tıklatın.
    2. Aşağıdakilerden birini yapın;
    – Windows 7’de, Ayrıntılı performans ve sistem bilgilerini görüntüleyin ve yazdırın’ı tıklatın.
    – Windows Vista’da, Ayrıntıları görüntüle ve yazdır’ı tıklatın.
    3. Sistem bölümünden, Sistem türü altında o anda çalıştırdığınız işletim sistemi türünü ve 64 bit özellikli altında Windows programının 64 bit sürümünü çalıştırıp çalıştıramayacağınızı görebilirsiniz. (Bilgisayarınızda Windows 64 bit sürümü çalışıyorsa, 64 bit özellikli listesini görmezsiniz.)
    Windows XP çalıştıran bir bilgisayarın 64 bit Windows sürümü çalıştırıp çalıştıramayacağını görmek için aşağıdakileri yapın;
    1. Başlat’ı tıklatın.
    2. Bilgisayarım’ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler’i tıklatın.
    – Sistem’in altında “x64 Edition†listelenmişse, işlemciniz 64 bit Windows sürümü çalıştırma becerisine sahip demektir.
    – Listede “x64 Edition†görünmüyorsa bile, işlemciniz 64 bit Windows sürümü çalıştırabiliyor olabilir. Bundan emin olmak için, ücretsiz [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] yükleyip çalıştırın.
    32 bit Windows sürümünden 64 bit Windows 7 sürümüne veya 64 bit Windows 7 sürümünden 32 bit Windows sürümüne yükseltebilir miyim?

Windows 7 yüklemesi sırasında, 32 bit Windows Vista sürümü kullanıyor ve 32 bit Windows 7 sürümüne yükseltmek istiyorsanız, dosyalarınızı, ayarlarınızı ve programlarınızı koruyan Yükseltme seçeneğini kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, 64 bit Windows Vista sürümü çalıştırıyorsanız, yalnızca 64 bit Windows 7 sürümününe yükseltme gerçekleştirebilirsiniz.32 bit Windows sürümünden 64 bit Windows 7 sürümüne geçmek istiyorsanız (ya da ters yönde), dosyalarınızı yedeklemeniz ve Windows 7 yüklemesi sırasında Özel seçeneğini seçmeniz gerekir. Sonra dosyalarınızı geri yüklemeniz ve programlarınızı yeniden yüklemeniz gerekecektir.
    NOT;
    1 – 32 bit Windows çalıştıran bilgisayara 64 bit Windows 7 sürümü yüklemek için, 64 bit Windows 7 yükleme diski veya dosyalarını kullanarak bilgisayarınızı başlatmanız veya önyüklemeniz gerekecektir.
    2 – Bilgisayarınızı 64 bit Windows 7 yükleme diski veya dosyalarını kullanarak açarsanız, ancak bilgisayarınız 64 bit Windows sürümü çalıştıracak beceriye sahip değilse, bir Windows Önyükleme Yöneticisi hatası görürsünüz. Bunun yerine 32 bit Windows 7 yükleme diski veya dosyaları kullanmanız gerekecek.
    3 – Windows Kolay Aktarım, 64 bit Windows sürümünden 32 bit Windows sürümüne dosya aktaramaz. 64 bit Windows Vista sürümü çalıştırıyor, ancak 32 bit Windows 7 sürümü yüklemeyi planlıyorsanız, dosyalarınızı bir dış konuma el ile taşıyabilir veya Windows Vista’da Yedekleme ve Geri Yükleme’yi kullanabilirsiniz.
    64 bit bir bilgisayarda 32 bit programları çalıştırabilir miyim?

32 bit Windows sürümleri için tasarlanan programların çoğu 64 bit Windows sürümünde de çalışacaktır. Bunun dikkate değer istisnaları arasında çok sayıda virüsten koruma programı bulunmaktadır. 32 bit Windows sürümleri için tasarlanan aygıt sürücüleri 64 bit Windows sürümü çalıştıran bilgisayarlarda çalışmaz. Yalnızca 32 bit sürücüye sahip yazıcı veya başka aygıtı yüklemeye çalışıyorsanız, Windows programının 64 bit sürümünde düzgün çalışmaz.
    32 bit bir bilgisayarda 64 bit programları çalıştırabilir miyim?

Program özel olarak 64 bit Windows sürümü için tasarlanmışsa, 32 bit Windows sürümünde çalışmaz. (Ancak, 32 bit Windows sürümleri için tasarlanan programların çoğu 64 bit Windows sürümünde de çalışacaktır.) 64 bit Windows sürümleri için tasarlanan aygıt sürücüleri 32 bit Windows sürümü çalıştıran bilgisayarlarda çalışmaz.
    64 bit Windows 7 sürümüyle çalışan programları ve aygıtları nasıl bulabilirim?

Windows 7 ile çalışan programları ve aygıtları bulmak için üzerinde “Windows 7 ile uyumlu†logosu bulunan ürünlere bakın. Bu ürünlerin hem 32 bit hem de 64 bit Windows 7 sürümlerine uygun olup olmadıkları sınanmıştır. Ayrıca çevrimiçi Windows 7 Uyumluluk Merkezi’ne gidebilir ve programın veya aygıtın 64 bit Windows 7 sürümüyle uyumlu olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Donanım ve yazılım üreticileri bu bilgileri sürekli güncelleştirmektedir, bu nedenle dönüp sık sık yeniden denetleyin.
    Windows programının 64 bit bir sürümünü çalıştırıyorsam, aygıtlarım için 64 bit sürücüler mi gerekir?

Evet. Tüm donanım aygıtları için, Windows programının 64 bit sürümünde çalışmak için 64 bit sürücüler gerekir. Windows programının 32 bit sürümleri için tasarlanan sürücüler Windows programının 64 bit sürümünün çalıştığı bilgisayarlarda çalışmaz.
    AlıntıAlıntı