turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

2. sayfa - 3 sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
25 sonuçtan 11 ile 20 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    1 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Standart Cevap: Linux Isletim Sisteminde Sistem Hakkında önemli detaylar

Linux, sıradan kullanıcı tarafından çok kullanılmayan ancak hackerların sıklıkla tercih ettiği bir işletim sistemi. Hackerlar, Linux'ü sahip olduğu özellikler nedeniyle kullanıyorlar. İşte onlardan bazıları.
    Hackerların Windows yerine Linux dağıtımlarını tercih ettikleri bir gerçek. Birçok atak Linux işletim sistemli bilgisayarlardan Windows’lara yapılıyor. Peki ülkemizde masa üstü bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmayan bu işletim sistemlerinin, niçin hackerların favorisi olduğunu hiç düşünmüş müydünüz?
    Açık Kaynak Kodlu

Windows’un aksine Linux işletim sistemleri açık kaynak kodlu. Yani isteresek bu işletim sisteminin yazıldığı kodu görebilir ve üzerinde istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. Windows ise hiçbir kodunu kullanıcıya açmıyor ve düzenleme yaptırmıyor.
    Şeffaf

Windows kodlarını açmadığı için burada kod yazarken veya teknik bir iş yaparken, bize sunduğu özellikler üzerinden çalışırız. Linux’te ise herşeyi ayan beyan görürüz. Bu tıpkı kaputun altında olduğunu düşündüğümüz şeylerle çalışmakla, kaputu açıp istediğimiz müdahaleyi yapabildiğimiz bir aracı çalıştırmaya benzer.
    Birçok Hack Aracı Linux İçin Yazılmış

Linux dünyası hacker kaynıyor. Hack araçlarının çoğu Linux işletim sistemi için yazılmış. Üztelik de Windows’u hacklemek için! Belki de tüm hack programlarının %90’ı Linux’te çalışıyor. Bazılarının Windows versiyonları olsa da hepsi yok, ayrıca uyumsuzluklar olabiliyor.
    Linux Granüler Kontrol Sağlıyor

Bu sistem neredeyse sınırsız miktarda kontrole sahip olduğumuzu gösteriyor. Linux’te herşey en makro düzeyde ve en küçük ölçekte terminal tarafıdnan kontrol edilebiliyor. Bu da terminali çok önemli kılıyor ve kullanıcıya büyük müdahale imkanı veriyor.
    Gelecek Linux/UNIX’e Ait

Linux geleceğin işletim sistemi. 80’ler ve 90’lardaki güçlü Microsoft artık ona boyun eğmek durumunda. Router, switch gibi cihazların yanı sıra birçok serverın içinde kullanılan sanallaştırma teknolojilerinden en popüler ikisi, Vmware ve Citrix Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş. Nesnelerin interneti iler birçok ufak cihazın içinde de artan bir kullanım oranı yakalayacağını düşünüyoruz.
    AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

serif1970 (19.04.2017)

1 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Fux Linux iş istasyonu ve sunucular için geliştirilmiş sürümleri bulunuyor ki bu oldukça hoşumuza gitti. Zira, iş istasyonu sürümüyle hem son kullanıcıya hem de profesyonel kullanıcılara yönelirken, sunucu sürümüyle de sektöre de hizmet verebilmesi oldukça iyi bir durum.

Fux Linux özellikleri

Şu anda 1.3 İstanbul kararlı sürümünde bulunan Fux Linux, iş istasyonu sürümünü edinmek isteyen kullanıcılara Cinnamon ve Gnome masaüstlerini sunuyor. Sürüm isimlerini de şehirlerden seçmeleri gözümüzden kaçmıyor.
    Bu farklı masaüstlerinde de farklı yazılımların ön tanımlı olarak sistemde yüklü gelebileceğini de belirtelim.
    Ayrıca her iki masaüstünde de ortak olarak gelen ön tanımlı uygulamalarınlistesi ise şöyle:
    - Ofis uygulamaları
    - VLC Ortam Oynatıcısı
    - Disk Yazıcı
    - Mozilla Firefox Web Tarayıcı

Tabii iki masaüstünde de aynı işi yapan farklı uygulamalarla karşılaşmak mümkün. Fakat Gnome masaüstü kullanan sürümünde, ince ayarlar yapabileceğiniz özel uygulamalar da bulunuyor.
    İki masasütünde de kullanıcı dostu bir arayüz sunan Fux Linux, ayrıca kurulum aşamasında da kolay bir arayüz sunuyor. Böylece işletim sistemini bilgisayarınıza hiç zorlanmadan kurabiliyorsunuz.
    Hemen hemen tüm GNU/Linux dağıtımında bulunan sürücüleri otomatik olarak internetten çekme özelliği Fux Linux’ta da bulunuyor.
    Oldukça akıcı bir kullanım deneyimi sunan Fux Linux’un Fedora tabanlı olduğunu ve RPM paket sistemini kullandığını belirtelim.

Fux Linux, henüz çok yeni bir işletim sistemi olduğu için şu anda topluluğu pek etkin gibi görünmeyebilir fakat ilerleyen zamanlarda kullanıcı sayısını artıracağına ve topluluğunun da genişleyeceğine inanıyoruz.
    Kurulum veya kullanım esnasında yaşadığınız sorunların çözümüiçin [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]lar bulunuyor ve kullanıcılar burada sorularına cevap bulabilme imkanı kazanıyor.

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    AlıntıAlıntı

4. Teşekkür edenler:

serif1970 (19.04.2017)

2 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Bilgisayarınızdaki işletim sisteminin kurulum tarihini ve çalışma süresini bulmak kolay bir iştir. Windows Komut İstemi‘nde ve Linux Terminal’inde (Uçbirim) çalıştırmanız gereken bazı basit komutların yardımıyla bu cevapları hemen bulabilirsiniz. Windows kullanıcıları, Görev Yöneticisi‘nde yalnızca çalışma süresini görebilirler.
    Windows‘ta ve Linux‘te, işletim sisteminin kurulum tarihini ve PC çalışma süresini öğrenmek için kullanabileceğiniz bazı yararlı yardımcı programlar ve komutlar vardır.
    Windows PC’de yükleme tarihi ve çalışma süresini bulmak:

• Windows bilgisayarın kurulum tarihini bulmak için öncelikle Komut İstemi‘ni açalım. Bunu yapmak için, Çalıştır penceresinde CMD komutunu çalıştırın veya Win + R tuş kombinasyonuna basın.
    • Şimdi, işletim sisteminizin kurulum tarihini öğrenmek için, Windows 10 ve Windows 8‘de aşağıdaki komutu çalıştırın.

systeminfo | Find / i “original”

• Windows 7 işletim sistemi için aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekir.

systeminfo | find / i “install date”
    Linux PC’de kurulum tarihini ve çalışma süresini bulmak:
    Windows gibi, kurulum tarihini ve çalışma sürenizi Linux PC‘nizde bulmak da kolay bir iştir. Linux‘te çalışma süresini bulmak için, terminali açıp aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterlidir. Bu komutu Ubuntu 16.10 sisteminde çalıştırdık ve diğer dağıtımlarda da çalışması gerekir.
    Çalışma süresi

• Bilgisayarın çalışma süresini bulmak için, Terminal‘de aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli.

uptime
    Kurulum Tarihi

Linux’ta kurulum tarihini bulmak için kurulum sırasında oluşturulan klasör ve dosyayı bulmanız gerekir. Böyle bir dosyaya aşağıdaki komutu çalıştırarak erişilebilirsiniz. Linux tabanlı işletim sisteminizin kurulum tarihini bulmanızı kolaylaştırır.
    ls -l /var/log/installer
    AlıntıAlıntı

6. Teşekkür edenler:

serif1970 (19.04.2017) , Elvis (2.04.2017)

1 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Bilgisayar, sıfır(0)‘dan ve bir(1)‘den oluşan ve binary(ikili) dil olarak bilinen dili kavrar. Okuması ve yazması hepimiz için zor olan ikili(binary) dil kullanarak talimatları sağlamaktadır. Bu nedenle, bir işletim sisteminde ‘kabuk(shell)’ denilen özel bir program vardır. ‘Kabuk(shell)’ okunabilir komutları alır ve bunları çekirdeğin okuyabileceği ve işleyebileceği şekle dönüştürür.
    Kabuk Nedir?

• ‘Kabuk’, bir kullanıcı programı veya kullanıcı etkileşimi için sağlanan ortamdır.
    • Klavyeden veya bir dosyadan okunan komutları yürüten bir komut dili işleyicisidir.
    • ‘Kabuk’, oturum açtığınızda veya bir konsol(terminal) açtığınızda başlar.
    • Yardımcı programları çalıştırmak için hızlı bir yol.
    • ‘Kabuk’, sistem çekirdeğinin bir parçası değildir, ancak programları çalıştırmak, dosyalar oluşturmak vb. için sistem çekirdeğini kullanmaktadır.
    • Linux için aşağıda listelenen çeşitli kabuklar mevcuttur.

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]BASH(Bourne-Again Shell): Linux’te en yaygın ve açık kaynak kodlu kabuk.
    CSH(C Shell): C kabuğunun söz dizimi ve kullanımı C programlama dili ile çok benzerdir.
    [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]Her bir kabuğun aynı işi yaptığını ancak herbirinin farklı komut ve söz diziminden anladığını ve farklı yerleşik işlevler sağladığını unutmamamız gerekiyor. MS-DOS altında aynı amaçla kullanılan ise COMMAND PROMPT’dur, ancak Linux kabukları kadar güçlü değildir.
    AlıntıAlıntı

8. Teşekkür edenler:

serif1970 (19.04.2017)

0 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Uyarı: İhtiyacınız yoksa, yani kullanmak zorunda değilseniz Oracle Java 9’u kurmayın. Çünkü erken erişim sürümüdür. Hatalar barındırabilir ve güvenlik yamalarını içinde barındırmıyor olabilir. Ayrıca Oracle Java 9’u indireceğiniz serverlar yavaş, internet bağlantınız hızlı bile olsa indirme işlemi zaman alabilir veya hata verebilir.

Linux’te Oracle Java 7 Kurulumu Nasıl Yapılır?

PPA ile Oracle JDK7 paketi (Java JDK, JRE ve Java tarayıcı eklentisi) kurulur. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 7’yi kurabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install oracle-java7-installer

Linux’te Oracle Java 8 Kurulumu Nasıl Yapılır?

PPA ile Oracle JDK8 paketi (Java JDK, JRE ve Java tarayıcı eklentisi) kurulur. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 8’i kurabilirsiniz.

sudo apt-get update
    sudo apt-get install oracle-java8-installer

Linux’te Oracle Java 9 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 9’u kurabilirsiniz.

sudo apt-get update
    sudo apt-get install oracle-java9-installer

Bilgisayarınıza her kurduğunuz yeni Java sürümü kendini varsayılan olarak ayarlar. Yani Java 8 bilgisayarınızda kuruluysa ve siz Java 9’u kurarsanız varsayılan olarak Java 9 ayarlanır. Kendi istediğiniz sürüm hangisiyse onu varsayılan olarak ayarlamak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

Oracle Java 7’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java7-set-default

Oracle Java 8’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java8-set-default

Oracle Java 9’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java9-set-default

Linux'te Oracle Java 7 / 8 / 9 Nasıl Kaldırılır?

Hangi sürümü kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki komutlardan size uygun olanı terminalde çalıştırıp Java’yı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

sudo apt-get remove oracle-java7-installer

sudo apt-get remove oracle-java8-installer

sudo apt-get remove oracle-java9-installer
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

GScan2PDF, tarayıcıyla taradığınız bir veya birden fazla sayfayı PDF olarak kaydedebilmenizi sağlayan bir yazılım.

GScan2PDF Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ubuntu deposunda yazılımın eski sürümü mevcut. Yeni sürümünü kurmak için geliştiricinin PPA’sını kullanacağınız. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırarak GScan2PDF’in en son sürümünü kullanabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:jeffreyratcliffe/ppa
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install gscan2pdf

Eğer GScan2PDF’i stok sürüme geri döndürmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo apt-get install ppa-purge && sudo ppa-purge ppa:jeffreyratcliffe/ppa
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Hesaplarımızın başkalarının eline geçmemesi için kullandığımız parolaların güçlü olup olmadığı son derece önemli. Bu yüzden öncelikle doğru parola seçimi için aşağıdaki maddelere dikkat etmemiz gerekiyor.

• Her hesabınızda aynı parolayı kullanmayın. Hesaplarınızdan biri ele geçirilirse diğer hesaplarınız da aynı parolaya sahip olduğu için ele geçirilecektir.
    • Parolanız büyük küçük harfler, sayılar ve özel karakterlerden oluşmalı.
    • Parolanız en az 12 karakterden oluşmalı.
    • Parolalarınızı internet üzerinde saklamayın. İyi bir parola yöneticisi kullanın ya da tutabiliyorsanız aklınızda tutun.
    • Eğer mümkünse iki faktörlü kimlik doğrulamayı tercih edin.
    • Güvenlik nedeniyle sizlere sorulan sorulara geçerli bir cevap vermeyin. Yani “Okulunuzun Adı Nedir?” gibi bir soruya alakasız bir yanıt seçin.

Parolanızın Güçlü Olup Olmadığı Nasıl Test Edilir?

Parolanızın güçlü olup olmadığını test edebilmeniz için bir sürü internet sitesi var. Fakat Linux’te bunu çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

İlk önce cracklib paketi bilgisayarınızda varsayılan olarak kurulu gelmiyorsa kurulumu yapıyoruz.

Arch Linux ve türevleri için;

sudo pacman -S cracklib

RHEL, Fedora ve CentOS için:

sudo yum install cracklib

Debian, Ubuntu ve Linux Mint için:

sudo apt-get install libcrack2

Klasik örneklerden biri olan 123456’nın iyi bir parola olup olmadığını aşağıdaki kodu terminalde çalıştırarak kontrol edelim.

echo "123456" | cracklib-check

En çok bilinenlerden biri olan “qwerty” kelimesini parola olarak deneyelim.

echo "qwerty" | cracklib-check

Şimdi de tahmin edilmesi ve bulunması zor bir parola örneğine bakalım.

echo "kjHSDFJWEsdk08sdw734" | cracklib-check

Yukarıdaki kodu terminalde çalıştırdığımızda çıkan sonuca bakalım.

Gördüğünüz gibi oluşturduğumuz parola “OK”, yani kullanabileceğimiz bir parola. Siz de yazının başındaki maddelere dikkat ederek kendinize bir parola belirleyebilir ve bu şekilde parolanızın güçlü olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Ubuntu 17.10 final sürümü 19 Ekim 2017‘de yayınlanacak. Ubuntu 17.10‘un yeni özellikleri hakkında fazla birşey söyleyemesek de GNOME masaüstünü (muhtemelen GNOME 3.26) varsayılan Wayland‘ı (masaüstü ortamı), Linux 4.13‘ü veya Linux 4.14‘ü bekleyebilirsiniz.
    Canonical, bir sonraki Ubuntu kısa süreli yayınının, yani Ubuntu 17.10‘un kesin yayınlanma tarihini açıkladı. Ubuntu 17.10‘un kod adı Artful Aardvark olacak.

Ubuntu 17.10 Yayınlama Planı

• Alfa 1 – 29 Haziran
    • Alfa 2 – 27 Temmuz

• Feature Freeze & Debian Import Feature – 24 Ağustos
    • Beta 1 – 31 Ağustos
    • Final Beta – 28 Eylül
    • Kernel Freeze – 5 Ekim
    • Final Freeze, Release Candidate – 12 Ekim
    • Final Release Ubuntu 17.10 – 19 Ekim

Bilmeyenler için Ubuntu, özellik odaklı bir döngü yerine, zamana dayalı bir döngüyü takip eder. Bu, Ubuntu‘nun belirli bir tarihte sürüm yayınlamayı önceden planladığı ve geliştirme sürecinin bunu akılda tutarak gerçekleştirildiği anlamına geliyor. Genel olarak, Ekim sürümleri 25 haftalık bir program izler.

Ubuntu 17.10 Yeni Özellikler

Ubuntu 17.10 Artful Aardvark sürümündeki nihai özelliklerin listesi hakkında yazmak için çok erken. Yine de büyük değişiklikler hakkında kabaca bir fikrimiz var.

• GNOME varsayılan masaüstü olacak (muhtemelen GNOME 3.26)
    • Ubuntu GNOME ayrı kullanım ve masaüstü deneyimi olmayacak.
    • Wayland ekran sunucusu varsayılan olacak
    • İsteğe bağlı org sunucu oturumu
    • Mesa 17.2 veya Mesa 17.3
    • Linux 4.13 veya Linux 4.14 çekirdeği
    • Mozilla Thunderbird varsayılan e-posta istemcisi olmayabilir
    • Daha iyi donanım desteği
    • Yeni Ubuntu Sunucu yükleyicisi

Kullanıcılar Ubuntu‘nun varsayılan Alpha GNOME masaüstüyle gelmesini beklemeliler
    Sıraladığımız bu muhtemel özellikler, Ubuntu 17.10 geliştirme sürecinde geçici özellikler. Size son güncellemeleri anlatmak için Ubuntu 17.10 geliştirme döngüsünü yakından takip edeceğim.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Linux işletim sisteminden daha önce diğer yazılarımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda da Linux Deepin işletim sistemi yüklü bilgisayarımızın klavye ve dil ayarlarını nasıl yapacağımızı anlatacağız.
    • Öncelikle mouse imlecini masaüstü ekranında sağ alt köşeye getirek Ayarlar penceresini açıyoruz.

• Açılan Ayarlar penceresinde klavye ayarları için ‘Klavye ve Dil’ menüsüne tıklıyoruz.
    • Açılan pencerede klavye düzeni bulunuyor; hemen sağında artı (+) simgesi var, bu artı (+) simgesine tıkladığımızda ‘Klavye Düzeni Ekle’ bölümü açılıyor ve klavye dili İngilizce olarak görülmekte.
    • Kullanmak istediğimiz klavye dilini, alfabetik sıraya göre hangi harfte yer alıyorsa, seçiyoruz. F klavye, Q klavye veya farklı seçenekler de bulunuyor; biz bura da Türkçe Q Klavye’yi seçiyoruz.
    • Türkçe Q Klavye seçeneğini seçip ‘Tamam’ butonuna tıkladıktan sonra görüldüğü gibi klavye dili Türkçe Q Klavye olarak değişmiş.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Yerli işletim sistemi Pardus için yepyeni bir sürüm yayınlandı. Pardus 17.0sürümüyle karşımıza çıkan milli işletim sistemi bakalım hangi yenilikleribizlere sunuyor?

Pardus 17.0 yenilikleri

Linux çekirdeği kullanan Pardus, Linux 4.9'dan yararlanıyor. Pardus 17'de masaüstü ortamı olaraksa XFCE 4.12 kullanıldı. Böylece çok daha hafif ve dengeli bir sistem elde edildi.

Pardus 17 ile hedeflenen bir diğer şeyse elbette performansınyükseltilmesi. Görsel açıdan yapılan geliştirmelerin yanında bu görsellik sistem kaynaklarını çok fazla harcamayarak performansa katkıda bulunuyor.
    Linux çekirdeği 4.9.0 ile gelen Pardus işletim sisteminde donanımlarınız sorunsuz ve yüksek performanslı çalışırken Firefox , LibreOffice, Thunderbird, VLC Media Player gibi yazılımların en güncel ve kararlı sürümlerini kullanabileceksiniz. Bu yazılımların yanı sıra tlp gibi yazılımların Pardus’a entegrasyonu sayesinde dizüstü bilgisayarlarda güç yönetiminin pil ömrü üzerindeki etkisini görebileceksiniz.

Pardus 17 sistem gereksinimleri

CPU (64bit mimari) -> En az: 500Mhz, Tavsiye edilen: 1.0 Ghz+
    RAM -> En az: 256 MB, Tavsiye edilen: 512 MB+
    Gerekli Disk alanı -> En az: 6GB, Tavsiye edilen: 8GB+
    En az 640×480 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci

Pardus işletim sisteminin en günceli olan Pardus 17.0 sürümü yayınlandı. Yeni sürüm ile birlikte birçok yeni özellik gelmekte ve bu sürüm birtakım geliştirmeler de içermekte.
    Detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

AlıntıAlıntı

2. sayfa - 3 sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu