turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

1. sayfa - 4 sayfa var 1234 SonuncuSonuncu
38 sonuçtan 1 ile 10 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Thumbs up [İOS] İOS Jailbreak İşletim Sistemindeki Yeni versionları

Jailbreak nedir? Jailbreak nasıl yapılır?

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Son Jailbreak sürümü nedir?

Güncelleme: 09/12/2016 tarihinde Luca Todesco tarafından sertifika gerektirmeyen bir jailbreak aracı yayınlandı.
    En son yayınlanan iOS versiyonu iOS 10-10.1.1 Yalu Jailbreak

Jailbreak nedir?

Jailbreak yapma Apple mobil işletim sistemleri ile ilgili bir işlem. Apple’ın normalde işlem yapmaya izin vermediği dosyalara erişim izni sağlamak için yapılan bir işlem.
    Jailbreak iOS aygıtınız için resmi olmayan bir uygulama ekler. Örneğin, Cydia programıyla, 3. parti birçok aplikasyonu ve Apple storede bulamayacağınız bir çok uygulamayı indirebiliyorsunuz. Bu şeklide iOS cihazınızda, jailbreak yapılmayan telefonlara göre sınırsız imkanlarınız olabiliyor.

Jailbreak’ın faydaları nelerdir?

Jailbreak yapmanın esas faydası Apple tarafından onaylanmayan , izin verilmeyen 3. parti uygulamalarına erişim sağlamak. Bu şekilde binlerce uygulama var. Çeşitli sebeplerle Apple bu uygulamalara erişimi engelliyor.
    Örneğin, Apple genel kullanıcı kitlesine, iPhone ikonlarını değiştirme izni vermiyor. Jailbreak topluluğu sayesinde, iPhone’nunuzun görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz. Örneğin bu amaçla yapılmış WinterBoard uygulamasını kullanabilirsiniz.
    Dahası jailbreak yapmak ile tweakler, modlar ve uzantılara erişim sağlayabiliyorsunuz. Bunlar basit uygulama değiller. Bunlar, iOS kullanan cihazınız için birçok ek özellik getiriyorlar. Örneğin, “Five Icon Switcher” normalde 4 ikon kullanabileceğiniz iPhonunuzda 5 ikon kullanabilmenize olanak sağlıyor.
    Bir çok insan farklı amaçlarla iOS cihazlarına jailbreak yapıyorlar.
    Jailbreak yapmak yasal mı?

Jailbreak yapmak tamamen yasal. Apple bunu kullanım ihlali olarak görüyor. Temmuz 2010’dan bu zamana kadar tüm dünya jailbreak yapıyor. Zaten satın alarak haklarına sahip olduğunuz cihazınıza ne kuracağınız kimseyi ilgilendirmez.

Jailbreak yapmak cihazı garanti kapsamından çıkarır mı?

Bu sorunun cevabı evet ve hayır. Servisten servise değişebiliyor. Apple jailbreak yapılmasını istemiyor doğal olarak. Bu yüzden jailbreak yapılmış telefonları garanti kapsamından çıkartabiliyor. Ama zaten telefonunuza kurduğunuz jailbreak uygulamalarını silerek, cihazınızı yepyeni iPhone haline getirebilirsiniz. Yani fabrika ayarlarına dönmeniz yeterli. Jailbreak yapıldığını anlamaları mümkün değil.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Standart Cevap: İOS Jailbreak İşletim Sistemindeki Yeni versionları

Jailbreak yapmak telefonumu bozar mı?

Birçok insan jailbreak yapmanın telefonunu bozabileceğinden korkar. Gerçekten de iPhone’un ilk çıktığı zamanlarda böyle şeyler olabiliyordu. Ama artık bu imkansız hale geldi.
    Jailbreak yaparken başa gelebilecek en kötü şey cihazınızın takılıp kalması ve herhangi bir cevap vermemesi. Bu durumda bir çok insan otomatik olarak umutsuzluğa düşüyor. Aslında şunu unutmamak gerekir. Her zaman iOS cihazınızı ilk haline getirebilirsiniz.

Jailbreak ile unlocking aynı şey mi?

Hayır, Jailbreak ve unlocking birbirlerinden farklı şeyler. iPhone telefonunuzu unlock yapmak için önce jailbreak yapmak zorundasınız. Daha önceden de dediğimiz gibi, jailbreak iPhone cihazınızı 3. parti programlar, uzantıla, modlar kullanmak için yapılır. Fakat unlock işlemi telefonunuzu farklı bir firmanın sim kartıyla kullanmaya yarar. Örneğin vodafone’dan aldığınız kampanyalı cihazı farklı operatörde kullanmak için kullanabilirsiniz.
    Jailbreak yaptıktan sonra hala iTunes ve App Store kullanabilecek miyim ?

İnsanlar sık sık bu soruyu soruyor. Evet, jailbreak yaptıktan sonra iTunes ve App Store kullanmaya devam edebileceksiniz. Aslında, hiçbir şey değişmeyecek. iOS cihazınız için değişen tek şey, jailbreak işleminden sonra cihazınıza Cydia adı verilen yeni bir uygulama yüklenmiş olacak.

Cydia nedir?

Kısaca, Cydia Jailbreak uygulamalarının App Store ‘si gibidir diyebiliriz. Aynı App Store ‘de olduğu gibi, Cydia içinde uygulamalar, tweakler ve modlar var. Bunları indirebilir ve kolayca kurabilirsiniz. Cydia içinde çoğu uygulama ve tweakler ücretsiz.

Pangu ve Taig nedir?

Her ikisi de jailbreak üzerine çalışan hacker gruplarıdır. Aralarında çok fark yoktur. Her ne kadar bazıları Taig’in uygulamalarının daha kolay kullanıldığını söylese de, hangisi jailbreak çıkarırsa kullanıcılar ona yönelmektedir.

Jailbreak işlemi iOS güncellemelerini engeller mi?

Eğer cihazınıza Jailbreak işlemi yaptıysanız ve iOS versiyonunuzu güncellemek isterseniz ne olacak?
    Yeni iOS versiyonu jailbreak’in üstüne yazılacak. Cihazınız fabrika ayarlarıa dönmüş olacak. Bu durum jailbreak ile içli dışlı olmayan bir çok kişi için tatsız bir durum. Apple sıklıkla iOS güncellemesi yayınlıyor. Fakat, hacker grupları çok da gecikmeden yeni versiyon için jailbreak geliştiriyorlar. Yeni iOS versiyonu için jailbreak yayınlandığında, öncelikle telefonunuzu yedekleyin. iOS versiyonunu son sürüme güncelleyin ve güncel jailbreak araçlarını kullanarak yeniden jailbreak yapın.
    Bazen iOS güncellemelerinden sonra, yeni jailbreak geliştirmek hackerlar için zaman alabilir. Bu yüzden, biz jailbreakçilere iOS güncellemesinde fazla acele etmemelerini tavsiye ediyoruz.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Jailbreak çeşitleri nelerdir?

3 farklı tipte jailbreak var. Bunlar: tethered, semi tethered, ve untethered
    Bu jailbreak çeşitlerinin uygulama açısından bazı farkları var.

Tethered Jailbreak, cihazın bilgisayara bağlandıktan sonra custom bir rom ile cihazın boot edilmesidir. Cihaz açıldıktan sonra Code Signing mekanizması devre dışı kalır ancak cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterek, yeniden başlatılmak amacıyla) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur. Tethered Jailbreak’in en büyük problemi de budur.

Untethered Jailbreak, yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak’li olarak kullanılabilmektedir.

Semi-Tethered Jailbreak ise cihazın bilgisayara bağlanmadan Jailbreak’li olarak açılmasına olanak sağlar fakat mail uygulaması gibi bazı kritik uygulamaları bilgisayara bağlayıp yeniden boot etmeden kullanamak mümkün değildir.

Semi Jailbreak nedir?

Semi – yarı anlamına geliyor. Semi jailbreak tamamen sahte bir şey. Resmi siteler dışında, bağış toplamak için yapılmış bir uygulama. Yapmayın. Telefonunuza sahte bir profil ekliyor.
    Resmi jailbreak siteleri şunlar:
    Pangu official website: [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    TaiG official website: [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Evad3rs official website: [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Bu sitelerin dışındaki sitelerden uzak durmak gerekiyor.
    Jailbreak, App Store’dan ücretsiz uygulama indirmemizi sağlar mı?

Evet, Fakat Jailbreak yapılmış cihazınızda korsan program kullanmanızı önermeyiz. Sadece illegal olduğu için değil, aynı zamanda çalışkan uygulama geliştiricilerin haklarını yediği için. Bizler appleuzmani.net sitesinde korsan uygulamalar için herhangi bir destek vermiyoruz.
    Jailbreak yapmak kolay mı?

Bugünlerde Jailbreak yapmak çok kolay. Sadece birkaç yazılıma ihtiyacınız var. Bunun haricinde özel bir bilgi ve beceri gerektirmez.
    Bu sayfanın altında nasıl jailbreak yapabileceğinize dair faydalı bilgiler bulacaksınız. Adım adım Jailbreak yapmayı anlatacağız. Bu yüzden rahat olun.
    En iyi Jailbreak aracı nedir?

“En iyi†şeklinde ifade edilebilecek bir Jailbreak aracı yoktur. Önemli olan güncel ve işe yarar olmasıdır. Güncel jailbreak yapımı iOS cihazınıza ve yazılım versiyonuna bağlı olarak değişir. Hangi aracı kullanacağınız ise bilgisayarınızın Windows veya Mac olmasına göre değişir.
    Jailbreak için para vermeye değer mi?

Hayır. Jailbreak için asla para vermeyin. Hackerlar Jailbreak yazılımlarını ücretsiz dağıtırlar. Sadece bazen bağış – donation isterler. Bazı insanlar Jailbreak için sizden para isteyecektir. Sokağa atacak paranız yoksa, Jailbreak işlemini kendiniz yapın.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Jailbreak sonrası Cydia hataları-yeni sorunlar çözümler eklendi

Jailbreak Yaptım, Tweak Kurdum, Telefon Apple Logosunda Kaldı Açılmıyor

Gelen bir soru üzerine bu çözümü de konuya ekleyelim dedik. Bu sorunun çözümü çok basit. Cihazınızı güvenli modda açarak, sorunlu tweak’i sileceksiniz.
    Güvenli modda açmak için, elma logosu ekranda iken ses artırma düğmesine cihaz açılana kadar bir süre basılı tutacaksınız.
    Güvenli modda cihaz açılınca, o tweak’i silerek, cihazınızı yeniden başlatın. Sonra Re-jailbreak (tekrar jailbreak) işlemi yapın.

cannot unzip CPP:331 HATASI

NwaStone_1.1.ipa dosyası yoğunluktan dolayı zor iniyor. Dosya boyutu 21698 KB olacak yani 22 MB a yakın. Buna dikkat edin. 4-5 MB oluyor bazen eksik inince. Bu durumda jailbreak yapmak istediğinizde cannot unzip CPP:331 HATASI alınıyor.

“failed in buffer_write(fd) (8, ret=-1)â€

hatası alan kullanıcılarımız var. Bu hata Cydia’yı çalıştırırken geliyor.
    Bu hatayı düzeltmek için yapmanız gerekenler şunlar:

Adım 1: Jailbreak yapılmış cihazınızda, Ana ekrandan Cydia uygulamasını çalıştırın. Sonra alttaki Sources kısmına tıklayın.
    Adım 2: Edit’ tıklayın. Şu repository’i girin: [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Adım 3: “Stashing for iOS 9.2 – 9.3.3†tweak’ini Search kısmından arayın ve kurun.(install)
    Bu tweak aşağıdaki gibi:

Bu tweak veya patch de diyebilirsiniz. Cihazınızın özel depolama alanının boyutunu tanıyarak, hatayı yok eden bir tweak.
    Bu yöntem ile failed in buffer_write(fd) (8, ret=-1)†hatası düzelmezse yorum kısmından bildirin.

YÖNTEM 2:

Yukarıdaki yöntem çalışmazsa bunu deneyin arkadaşlar.

Adım 1: Cydia yı çalışıtırın ve “Apple File Conduit 2†yi cihazınıza kurun.
    Adım 2: Şunu bilgisayarınıza indirin: [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Adım 3: Cihazınızı bilgisayara bağlayın( iPhone, iPad veya iPod Touch) ve iFunbox programını çalıştırın.
    Adım 4: Sol taraftan ‘Raw File System’ i seçin.
    Adım 5: Cihazınızın dosya ve klasörleri görüntülenecek. Sağdan, “/.cydia_no_stash†bunu bulup adını şu şekilde değiştirin: /.cydia_no_stash-
    Adım 6: Cihazı bilgisayardan çıkartın, Cydia’yı çalıştırın. Dosya sistemini hazırlayarak çalışacak. Bundan sonra sıkıntı yaşamamanız gerekiyor.

Cydia açılmıyor/ Cydia hemen kapanıyor

Arkadaşlar bu jailbreak tethered. Yani cihaz kapandığında jailbreak de yeniden yapılmalı. Pangu simgesine tıklayarak, yeniden Cydia’nın kurulması gerekiyor.

Aşağıdaki cihazlardan birisine sahip değilseniz, iOS 9.2+ jailbreaki uygulayamazsınız:

• iPhone 5s
    • iPhone 6
    • iPhone 6+
    • iPhone 6s
    • iPhone 6s+
    • iPhone SE
    • iPad Mini 2
    • iPad Mini 3
    • iPad Mini 4
    • iPad Air
    • iPad Air 2
    • iPad Pro (both sizes)
    • iPod Touch 6G

GPS çalışmıyor ne yapabilirim?

Cihazı yeniden başlat ve yeniden Pangu uygulaması ile jailbreak yap. Çalışmazsa [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] kur.

Voicemail ve MMS resim gönderimi çalışmıyor.

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ ayarlarını sıfırla seçeneğini uygulayın.

Jailbreak yaptım ama yanlışlıkla Cydia silindi. Ne yapmalıyım?

Uyarı: Elinizde yedek varsa bu işlemi yapın:
    Ayarlar > Genel > Sıfırla kısmından tüm içerikleri ve ayarları Sil‘e tıklıyoruz.
    İtunes ‘i açıyoruz. Güncelleme varsa güncelle diyebiliriz. (Jailbreakli versiyon için eski sürüme geri dönme işlemi yapmak zorunda kalabilirsiniz.)
    Ama şu yedekten geri yükle de diyebiliriz. Tercih sizin. Bende iOS 9.3.3 vardı ben jailbreak yapmak için bu yedekten yükledim.
    Ekranda Restore in Progress yazacak. Bir süre bekliyoruz.
    Yöntem 2 : Ben bu yöntemi denemedim:

Biraz karışık bir yöntem:

“Burdan Cydia deb indirin

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Ve ifile ile /var/root/Media/Cydia/Autoinstall dizinine Debi bırakıp resping yapın cydia yüklenir.â€
    diye internette bir arkadaş yazmış. Bunu yapmak isterseniz;

Öncelikle iFile programını [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] indirin.

Programı Winrar ile açın ve zipden çıkarın. Bu SSH ile iPhone dizinine girmeyi gerektiren bir yöntem. Ama yedeğiniz yoksa, bu yöntem daha uygun.

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

iOS 10.2 Jailbreak İçin Son Durum Ne?

Apple’ın son işletim sistemi sürümü olan iOS 10 işletim sistemleri için uzun süredir beklenen Jailbreak sürümleri eski sürümlere göre daha geç yayınlanmaya başlayınca iPhone kullanıcıları bu konuda biraz umutsuzluğa düşmüştü. Fakat geç de olsa beklenen Jailbreak haberleri gelmeye başladı.
    İlk olarak Luca Todesco tarafından iOS 10’un ilk sürümleri için yeni Jailbreak yayınları yapılırken Apple’ın yayınladığı son güncellemeler ile beraber bir kez daha Jailbreak beklenmeye başlanmıştı. Yeni seri işletim sistemi sürümlerinin yayınlanması ile beraber artık Jailbreak yayınlanmasının da daha zor olacağı düşünülüyordu. Nitekim ilk yapılan açıklamalarda da iOS 10.2 için beklenen açık sürümleri hiç göremeyeceğimiz bile iddia edilmişti. Fakat kısa süre önce Luca Todesco tarafından beklenen sürüm yayınlandı.

iOS 10.2 Jailbreak İçin Yeni Güncellemeler

Her ne kadar uzun süredir beklenen yeni Jailbreak sürümü yayınlanmış olsa da Luca Todesco yaptığı açıklamada yeni sürümün sadece beta olarak yayınlandığını belirtmişti. Yani henüz kararlı sürüm olarak çalışmayan iOS 10.2 Jailbreak için ise yeni gelişmeler yaşanmaya başlandı. Peki yaşanan yeni gelişmeler neler?

Öncelikle söz konusu Jailbreak sürümü için mini bir güncelleme yayınlandığını belirtelim. Yayınlanan yeni güncelleme ile beraber ilk dikkat çeken farklılık ise cihaz desteği oldu. İlk sürümde sadece 3-4 iPhone modeli için destek açıklanmıştı. Son güncelleme sonrasında ise;

• iPhone 6
    • iPhone 5s
    • iPod Touch
    • iPad

serileri için destek geldi. Bunun dışında yeni güncelleme ile beraber değişen başka özelliklerde yok değil.

Daha Kararlı Hale Getirildi

Yayınlanan yeni mini güncelleme ile beraber cihaz desteği artırılırken bunun dışında hemen hemen her cihaz için yeni uyum modları da geldi. Yani artık iOS 10.2 Jailbreak sürümü daha kararlı ve daha az sorunlu. Fakat buna karşın Luca Todesco tarafından yapılan açıklamaya bakacak olursak söz konusu sürümün tamamen kararlı final sürümü olmadığı da belirtildi. Özellikle yükleme sırasında yaşanan takılma sorunlarının düzenlendiği ve yeni serilerle uyumlu hale getirilerek çözüldüğü belirtiliyor. Bundan sonra ise güncellemelerin devam edeceği de gelen haberler arasında.
    AlıntıAlıntı

1 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

iOS 10.2 Jailbreak Cihaz Garantisini Bozar Mı?

İlk olarak beta sürümü yayınlanan iOS 10.2 Jailbreak için sürekli geliştirmeler de devam ediyor. Yayınlanan ilk sürümlerde sadece birkaç iPhone modeli için destek veren iOS 10.2 Jailbreak sürümünün bunun dışında henüz kararlı sürümünün de hazır olmadığı da açıklanmıştı. Uygulama uyumları konusunda da ilk sürüm içerisinde henüz sorunlar olduğu da belirtilen iOS 10.2 Jailbreak serisinin güncellemeleri de gelmeye başladı.
    İlk etapta Todesco’nun kendisinin ilgilenmeyeceğinin açıklanmasını yapması ile beraber kullanıcıların birçoğu da iOS 10.2 Jailbreak yüklemeyi tercih etmemişti. Fakat güncelleme sürümünün yayınlanmaya başlaması ile beraber iOS 10.2 Jailbreak sürümün geçiş yapan kullanıcı sayısı da bir hayli artmaya başladı.
    Bunlarla beraber iOS 10.2 Jailbreak hakkında merak edilen birçok soru da gündeme gelmeye başladı. Henüz yeni Jailbreak yapan kullanıcıların en çok merak ettikleri konu ise iOS 10.2 Jailbreak sürümünün telefonun garantisini bozup bozmadığı.

iPhone Garantisi Bozulur Mu?

Bu sorunun cevabını doğrudan Apple’ın yorumları ile açıklayalım. Öncelikle akıllı telefonunuza Jailbreak işlemi yapmanız durumunda cihazınız garanti dışında kalmıyor demek yanlış olur. Apple’ın kullanım koşullarında doğrudan böyle bir uyarı yer almıyor fakat bunun dışında Jailbreak Apple tarafından yapılması istenmeyen bir işlem. Bu nedenle zaten önerilen bir işlem değil.
    Tüm bunlarla beraber telefonunuza iOS 10.2 Jailbreak yüklerseniz telefonunuzu sıfırladığınız telefonunuz ilk haline dönüyor. Yani böyle değerlendirdiğimiz zaman söz konusu işlemin garanti şartlarını bozmadığı belirtiliyor. Ama servise vermeniz durumunda iOS 10.2 Jailbreak işlemi anlaşılma durumu da var.
    Yani Apple’ın Jailbreak işlemi sonrasında cihazların garanti dışında kalıp kalmayacağı konusu tartışmaya açık olan bir konu olarak dikkat çekmekte. Fakat kesin olan bir şey var ki Apple’ın bu işlemi önermemesi. Zaten hemen hemen her güncellemede de bu tip açıkları kapatmak için Apple sürekli yeni önlemlerde almakta.
    AlıntıAlıntı

7. Teşekkür edenler:

kocahaydar (30.01.2017)

0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Bu Betayı Yüklemek İyi Mi Kötü Mü ?

Bu soruya aslında genel bir cevap vermek gerekiyor. Yani bu soruya verilecek cevap tüm betalar için geçerlidir. iOS betaları güvenlik konusunda stabil sürümlerden daha öndedir. Fakat uygulama uyumluluğu ,performans ve buna benzer konularda önde olduğu maalesef söylenemez. Beta sürümlerin eskiye göre artık biraz daha stabil olduğunu bilmekte de fayda var.
    OTA Olarak Beta Güncellemeleri

Apple beta güncellemelerini OTA olarak vererekte bilgisayar gereksinimi duymadan bu sürümleri denememizi sağlıyor. OTA üzerinden atılan güncellemelerin bazen stabil bir şekilde yüklenmeme ihtimali hatta çökme ihtimali olduğunu bilmekte yarar var.

iTunes Üzerinden Kurulum

iTunes üzerinden yedek alıp , temiz kurulum yapmak ve ardından yedeğimizi geri cihazımıza yüklemek en sağlıklısı. Özellikle bu temiz kurulumu iOS 10.3’de yapmakta yarar var. Apple iOS 10.3’de dosya sistemiyle ilgili bir takım yeniliğe gitti.

iOS 10.3’ü IPSW Olarak İndirin

Aşağıdaki linkler üzerinden cihazınıza uygun olan IPSW’yi indirerek temiz bir kurulum yapabilirsiniz.

iPhone Serisi

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız][Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

iPad Serisi

iPod Serisi

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Geçtiğimiz günlerde İOS 10.2 Yalu Jailbreak yayınlandı. Doğal olarak da birçok Apple kullanıcısı hemen bu jailbreak sürümünü yükledi. Henüz iOS 10.2 Yalu Jailbreak’i yüklemediyseniz aşağıdaki yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz:

Tweak nedir?

Çoğu Apple kullanıcısı bilir. Bilmeyenler için de basit bir şekilde şöyle açıklayabiliriz. App Store’dan uygulama indiriyorsunuz, bunların bazıları ücretli oluyor. Bazıları da ücretsiz. Jailbreak yaptığınızda ise, App Store benzeri bir store olan Cydia’dan tweak indiriyorsunuz. Bunlar çoğunlukla ücretsiz ve iOS cihazınızın tam kontrolünü elinize veriyor. İster Mp3 indirin, ister film izleyin.
    Uyumlu tweak bulmak çok önemli. Çünkü uyumsuz olanlar jailbreak’inizi bozabiliyor. Zaten çalıştıramıyorsunuz da.

iOS 10.2 Yalu Jailbreak uyumlu tweak listesi

Aşağıda yeşil renkli olan tweak’ler iOS 10.2 ile uyumlu. Kırmızı olanlardan uzak durun. Sarı renkte gösterilenler de ısmen uyumlu olanlar.

Listenin rjinali ve repoları için [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın artık açık kapısı yok diye tabir ettiği yeni işletim sistemi güncellemesi iOS 10.2 için uzun süredir beklenen Jailbreak sürümü yayınlanmıştı. iOS 10.2 için yayınlanan Jailbreak beta sürüm olarak öne çıktığı için pek fazla beklendiği ilgiyi almamış olsa da kısa süre içerisinde Jailbreak sürümü güncellenmeye ve yeni işletim telefon destekleri de almaya başladı.
    İlk önce asıl amaç iPhone 7 serisi haricinde olan tüm 64 bit cihazlara uyumlu Jailbreak olduğu açıklansa da bu derece de başarılı olunamadığını gördük. Özellikle Apple’ın geri dönüş imza desteğini kapatması ve iOS 10.2.1 sürümünden ger dönüşlere izin vermemesi ile beraber Jailbreak sürümlerinin de artık yavaşlayacağı düşüncesi ortay çıktı. Peki gerçekten durum bundan mı ibaret? Yeni sürüm için Jailbreak destekler gelmeyecek mi?
    Apple Oldukça Kararlı

Hemen belirtelim Apple Jailbreak serilerini engelleyerek kullanıcıların iPhone akıllı telefonların sistemleri ile oynanmasını engellemekte oldukça kararlı.
    Hatta bunun için markanın bundan sonraki sürümlerde de eski sürüm imza geçişlerini çok daha kısa süreler içerisinde kapatabileceği de belirtiliyor. Ayrıca yaşanan bu durumlar nedeniyle yani ardı ardına Jailbreak sürümlerinin yayınlanması nedeniyle Apple’ın güncellemelerinde değişikliklere gideceği bile konuşuluyor.

Tamamen açıkları kapatmaya çalışan Apple’ın artık telefon serilerine göre farklı sistemler kullanabileceği de konuşuluyor. Baktığımız her model iPhone için Jailbreak sürümlerinin kullanılamıyor olması aslında böyle bir durum olduğunu gösteriyor fakat artık Apple’ın bunu daha sistematik bir şekle getireceği de iddialar arasında.
    iOS 10.3 İçin Jailbreak Gelir Mi?

iOS 10.2 için uzun sürse de Jailbreak sürümünün yayınlanmasının ardından iddialı bir çıkış yapalım ve iOS 10.2.1 sürümü için değil iOS 10.3 sürümü için Jailbreak gelir mi bunu tartışalım. Şu an için duruma bakacak olursak iOS 10.2 için yayınlanan sürümünde hiçbir sağlıklı yanı olmadığını ve oldukça kararsız çalıştığını düşünecek olursak ekstra olarak Apple’ın da yeni aldığı kararları göz önüne alırsak iOS 10.3 sürümü için Jailbreak zor ihtimal olarak gözüküyor.
    Çıksa bile bu sürümün kararsız olarak çalışacağı ve tüm iPhone serileri içinde kullanılamayacağı da zaten düşünülen gelişmeler olarak öne çıkıyor. Belki konuşmak için çok erken ama Jailbreak sürümleri için artık Apple’ın çok daha fazla önlem alacağı ve artık eskisi gibi bu sürümlerin kolay yayınlanamayacağı da söylemek yanlış olmaz.
    Ayrıca son olarak şunu ekleyelim tüm bunlara rağmen geçtiğimiz günlerde de yazılarımıza bahsettiğimiz gibi iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri için de iOS 10.2 Jailbreak iddiaları var ama tabi ki bu sürümün çok daha uzun süreceği düşünülüyor.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Bir zamanlar “Jailbreaking’in Babası†invanını elinde bulunduran ve Cydia’nın bakımından ve geliştirilmesinden sorumlu olan aynı kişi, Jay Freeman, çalışan cihazlarla daha iyi uyumluluk sağlamak için Cydia 1.1.28 beta’yı kullanıma sunduğunu açıkladı. İtalyan geliştirici Luca Todesco tarafından geçtiğimiz günlerde [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] (Yalu + Mach_Portal) yayınlanmıştı.

Jailbreak ile ilgili herhangi bir çalışma bilgisi olan ve bu nedenle Luca Todesco’nun iOS 10.1.x için en yeni Yalu Jailbreak’ini kullanmak için adım atan herkes, bu Jailbreak’in çok dengesiz olduğunu anlamış durumdalar. Bu nedenle henüz iOS 10 için Jailbreak’i önermiyoruz.

Bu istikrarsızlığın büyük bir kısmı aslında Cydia ve Cydia Substrate gibi bazı önemli bileşenlerin, uyumluluk düzeyini sunacak herhangi bir güncelleştirme almadıkları gerçeğinden kaynaklanıyor.
    Şu halde, bu iki bileşenden en az birisi olan Cydia, yeni bir sürüm 1.1.28 güncellemesi aldı ve şu anda bir beta sürümü olarak sunuluyor. Bu yeni sürüm ile Jay Freeman, iOS 10.1.x çalıştıran cihazlara tam gerekli olan uyumluluğu getirmeye çalışıyor. Daha da önemlisi ise 64 bit desteği de mevcut.

Elbette, Cydia’nın 1.1.28’nin yayınlanması ile çeşitli hata düzeltmeler ve geliştirmeleri söz konusu ama Freeman ve ekibinin halen mücadele etmek zorunda oldukları hatalar da yok değil.
    Eğer ki kendinizi cesur hissediyorsanız ve iOS 10.1.x Jailbreak için Cydia’nın bu en yeni beta sürümünü denemek istiyorsanız aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir.

Cydia 1.1.28 Beta Nasıl Yüklenir?

Unutmayın bu Cydia sürümü sadece iOS 10 kullanıcıları içindir.

Adım 1: Önce, aşağıdaki kaynağı Cydia kaynakları listenize ekleyin: [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız].

Adım 2: Bu kaynak eklendikten sonra Cydia’nın yenileneceğini ve mevcut yeni yükseltmeleri göstermesini bekleyin. Bir süre sonra Cydia size bu yeni sürümü, yani Cydia Installer, Debian Packager ve Teyp Arşivi ile ilgili üç yeni yükseltme mevcut olduğunu gösterecektir.

Adım 3: Şimdi, Cydia’da bulunan bu üç yeni güncellemeyi yükleyin.
    Ve bir Jailbreakli iOS 10.1.x cihazında, Cydia’nın 64 bit sürümüyle (sürüm 1.1.28) başlamak ve çalıştırmak için yapmanız gereken her şey bu kadar. Cydia’nın bu sürümünün, Jailbreak gibi kendi beta formunda olduğunu ve bünyesinde sorunların yer aldığını unutmayın.

Zaten iOS 10.x’te Jailbreak kullanan ama cesur değilim diyenlerdenseniz, tavsiyemiz Cydia 1.1.28’in beta sürümüne terfi etmemeniz ve şu anda kullanılabilir olan Cydia 1.1.27’de kalmanızdır.
    AlıntıAlıntı

1. sayfa - 4 sayfa var 1234 SonuncuSonuncu