turk-dreamworld.com Sitesine Hoþgeldiniz.

3 sonuçtan 1 ile 3 arasý
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Thumbs up Milli Yazýlým Pardus Nedir, Adýný Nereden Alýyor, Kullanmak Ýçin Ne Yapmalý?

Hayatýmýzýn olmazsa olmazý haline gelen bilgisayar teknolojisi, askeri alanda da devletlerin en önemli silahý. Çok büyük lisans bedelleriyle sunulan ve kapalý kaynak koduna sahip olduðu için bir takým riskleri bünyesinde barýndýran Windows, Mac OS gibi yazýlýmlara alternatif olarak TUBÝTAK'ýn giriþimi olan Milli Ýþletim Sistemi "Pardus" hakkýnda önemli hususlarý yazýmýzda ele aldýk.

Milli Yazýlým Pardus Nedir?

Kiþisel bilgisayar kavramýnýn dillendirilmeye baþlandýðý 80 ve 90'lý yýllarda, iþletim sistemi ayaðýnda Windows ve MAC OS dýþýnda alternatif bulunmuyordu. Bu sistemler kapalý kaynak koduna sahip olup, belli bir lisans ücretiyle sunuluyordu. 5 Ekim 1991'de Linus TORVALDS'ýn "Linux" adlý projesiyle [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz] dünyasý "özgür yazýlým" kavramýyla tanýþtý.

2003 yýlýnda bütününe müdahale edilebilinen ve milli bir yazýlým için kollarý sývayan TUBÝTAK, insanlýðýn ortak malý olan Linux çekirdeði üzerine Pardus projesini duyurdu.

Pardus Ýsmi Nereden Geliyor? Pardus'un Avantajlarý Neler?

Ýþletim sisteminin adý Anadolu Parsý olarak da bilinen Panthera Pardus'dan geliyor. Sistem açýlýþýnda ve varsayýlan duvar kaðýtlarýnda Anadolu Parsý Pardus'un çizimlerini görüyoruz. Pardus'un en önemli avantajý, insanlýða ait olan (GPL "General Public Licence" - Genel Kamu Lisansý) açýk kaynaklý Linux çekirdeði üzerine inþa edildiði için "ücretsiz" olmasý.

Virüsler etki etmediði için yüzlerce liralýk lisanslarla antivirüs yazýlýmlarýna da ihtiyaç duymayan Pardus, Windows gibi çok büyük sistem gereksinimlerine de ihtiyaç duymuyor. Hemen hemen her sisteme sorunsuzca kurulabilen Pardus, bilgisayarýnýza takýlan donanýmlarý hemen tanýyarak driver(sürücü) yazýlýmlarýna da ihtiyaç duymuyor.

Pardus'u Kullanmak Ýçin Windows'tan Vazgeçmek Zorunda Mýyýz?

Tabii ki hayýr. Pardus'un en güzel nimetlerinden birisi de GNU GRUP adlý güzel bir aracý içinde barýndýrmasý. Bu araç, bilgisayarýmýzýn ilk açýlýþýnda sabit diskimizin her bölümünü ayrý ayrý tarayýp burada yüklü bulunan sistemleri tanýyabiliyor. Örneðin C:\ bölümünde Windows iþletim sistemimiz varsa Pardus'u D veya E bölümüne kurmamýz gerekiyor. GNU Grup, bilgisayarýmýz ilk açýlýþta "Windows ile mi yoksa Pardus'la mý baþlayayým?" diye soruyor ve böylece her iki sistemi de sorunsuzca kullanabiliyorsunuz.

Windows'un açýlmayacak kadar zarar gördüðü durumlarda Pardus üzerinden Windows'u onarabilecek olmanýz da büyük bir nimet!

Pardus'a Yönelik Eleþtiriler

Günümüzde onlarca hatta yüzlerce resmi/gayri resmi Linux daðýtýmý bulunmakta. Bunlarýn içerisinde deyim yerindeyse kalburüstü olan daðýtýmlar ise pek az (Ubuntu, Cent OS, Linux Mint gibi). Milli iþletim sistemimiz Pardus'ta bu noktada adýný duyurmak için çok çalýþtý.

Özellikle 2009 sürümüyle beðeni toplayan Pardus projesi Kaptan, PiSi gibi yenilikleriyle umut vaat ediyordu. Akýllý tahtalarla uyum saðlamadýðý iddia edilerek projenin geçmiþ kazanýmlarýndan vazgeçildi ve farklý bir sürümü duyuruldu. Çýkarýlan bu sürümün popüler Linux daðýtýmý olan Debian'nýn birebir aynýsý olmasý ve bir çýrpýda eski kazanýmlardan vazgeçilmesi sert eleþtirilere sebep oldu.

Pardus'u Nasýl Edinebiliriz?

Türkiye'nin en büyük teknoloji portalý Tamindir'den sorunsuzca Pardus yükleme kalýbýný (iso) edinebilirsiniz. Ýndirdiðiniz kalýbýný Ashampoo gibi araçlarla DVD'ye yazdýrýp kurulum iþlemine baþlayabilirsiniz. Eðer bu iþlem için DVD kullanmak istemiyorsanýz Unetbootin yardýmýyla boþ bir USB Bellek ile de Pardus kurulumu için kollarý sývayabilirsiniz!

[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
    [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

Ücretsiz Türk Ýþletim Sistemi

CD, DVD, Blu-ray Yazdýrma Stüdyosu

Basit USB Boot Programý

AlýntýAlýntý

Senior Member daykolu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    25 Toplam

Standart Cevap: Milli Yazýlým Pardus Nedir, Adýný Nereden Alýyor, Kullanmak Ýçin Ne Yapmalý?

Güzel paylaþým, moralinizi bozmayayým fakat: ilgi çekeceðini sanmýyorum.
    AlýntýAlýntý

TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Standart Cevap: Milli Yazýlým Pardus Nedir, Adýný Nereden Alýyor, Kullanmak Ýçin Ne Yapmalý?

iþletim sistemlerinde bulunmasý gereken bir sistemdir.Arayanlar için güzel uygulama
    Forumda yoktu bulunmasýnda fayda vardýr diye yedekledik
    AlýntýAlýntý