Hýzla geliþen bilgi ve iletiþim teknolojilerinin eðitime olan etkisi oldukça devasa boyutta. "Öðretmenlerin yerini robotlar alýr mý?" sorusu her ne kadar þu an için fantastik bir söylem olsa da mekandan baðýmsýz sýnýf ortamlarýnýn sayýsý her geçen gün artýyor. Milli Eðitim Bakanlýðý'nýn bu baðlamdaki uygulamasý EBA hakkýndaki bilgileri sizler için yazýmýzda derledik.

EBA Nedir? EBA'yý Kimler Kullanýyor, Ne Ýþe Yarýyor?

Eðitim Biliþim Aðý kelimelerinin ilk harflerinden türeyen EBA, Milli Eðitim Bakanlýðý'nýn bir projesi. EBA kendini "öðretmenler ile öðrenciler arasýnda iletiþim kurmak, eðitim hayatlarý boyunca kullanabilecekleri materyalleri saðlamak..." þeklinde tanýmlýyor. Çeþitli interaktif içerikleri barýndýran EBA sistemini ilk ve orta derecedeki okullarýn öðrencileri kullanabiliyor.
Zaman ve mekandan baðýmsýz informatif eðitimin önemini her geçen gün artýrdýðý günümüzde uzaktan eðitim teknolojileri de geliþimini sürüdürüyor. Devlet tabanlý bir giriþim olan EBA ile öðrenciler artýk dersi sadece okulda görmüyor. Ders videolarý, pdf kitaplar, derslerle alakalý [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz] ve interaktif uygulamarýyla EBA, eðitimdeki zaman ve mekan sýnýrlarý ortadan kaldýrmayý hedefliyor.

EBA'ya Nasýl Üye Olunur?

Ýçerikleri görebilmek için giriþ yapýlmasý isteniyor. Giriþ yapýlabilmesi için EBA þifresine ihtiyaç var. Açýköðretim Lisesi öðrencileri mevcut þifreleriyle giriþ yapabiliyor. Diðer öðrencilere ise öðretmenleri þifre atamasý yapabiliyor. Öðretmenler ise sisteme MEBSÝS üzerinden þifre oluþturarak girebiliyor.

EBA'da Neler Var?

Video dersler, haber, görseller, kitap, dergi ve pek çok döküman bulunuyor.

Bunlarýn yanýnda öðrenciler için eðitici oyunlar da düþünülmüþ.

[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

Android için Eðitim Uygulamasý

Android için Dosya Saklama ve Paylaþma Uygulamasý