Bilgisayarlarýn zaman içinde aðýrlaþmasý, yavaþlamasý bilindik bir sorun ama mesele Mac olunca, herkes daha akýcý bir sistem bekliyor. Buna raðmen Mac iþletim sistemli bilgisayarlar da zaman içinde bazý sistem aktivitelerine baðlý olarak yavaþlýyorlar. Peki, Mac OS X iþletim sistemli bir bilgisayarýn hýzý nasýl artýrýlýr, yükseltilir?
Önbellek Temizleme

Bu aslýnda her bilgisayarda yaygýn bir sorun. Mac de zaman içinde önbelleðe, cache’ye bazý dosyalarý atýyor ve bunlara sistem önbelleði, kullanýcý önbelleði, internet önbelliði gibi þeyler dahil. Zamanla bunlar þiþiyor ve bilgisayarde yer kaplayarak yavaþlatýyor. Bunlarý Library/Caches klasörü üzerinden silmek mümkün.

Donaným ve Yazýlým

Zamanla veri depolama miktarý artýyor ve Mac de doðal olarak yavaþlýyor. Dolayýsýyla daha geniþ bir saklama alaný, yani RAM veya hard disk gibi, bu tip sorunlarý çözebilir ve Mac sisteminizi daha akýcýlaþtýrýr. Ayný zamanda periyodik olarak Macintosh’unuzu güncellemelerle taze tutmanýz da gerekli. Çünkü eski bir sistem, son çýkan uygulamalar için saðlýklý olmayabilir.
Disk Temizleme

Düþük depolama alaný demek, daha yavaþ bir Mac demektir. Eðer hard diskinizde az yer varsa ve bilgisayarýnýz böyle çalýþýyorsa, iþletim sistemi de yavaþlayacaktýr. Dolayýsýyla gereksiz uygulamalarý silin ve bunu aralýklarla yapýn. Tabii ki sildikten sonra, çöp kutunuzu da boþaltmayý unutmayýn.

RAM Miktarýnýzý Artýrýn, RAM’inizi Temiz Tutun

Ram yani sanal bellek, Mac bilgisayarlarýn en önemli parçalarýndan biridir. Eðer yetersiz RAM varsa, uygulamalarýn hýzý da düþecektir ve dolayýsýyla sistem yavaþlayacaktýr. Bu yüzden mümkün oldukça yüksek RAM kullanýn. Ayrýca bazý programlar kapatýlsa dahi RAM’den veri kullanmaya devam ederler. Örneðin, Photoshop bunlardan birisidir. Bunun önüne geçmek için Memory Diag benzeri, pek çok program RAM’inizi temizlemenize yardým edecektir.

SSD Kullanýn

Hard diskinizi, solid-state disk (SSD) ile deðiþtirmeyi düþünebilirsiniz çünkü bu diskler, mekanik olanlara göre çok daha hýzlý çalýþýrlar. Ayný zamanda daha az güç kullanýrlar ve saðlamdýrlar. Tabii ki para sizin için sorun deðilse.