Hangi işletim sistemini seçmeliyim?

Eğer bilgisayar alacaksanız, büyük ihtimalle Mac OS mi ? Windows mu ? problemini yaşamışsınızdır. Bu yazımızda kısaca hangi işletim sistemini tercih etmeniz gerektiğine yardımcı olmaya çalışacağız. İlk olarak Mac OS, daha çok “ben bilgisayardan anlamam, hatasız bir bilgisayar istiyorum” diyenler için geliştirilmiş, daha çok iş alanında tercih edilen basit bir arayüzü olan sistemdir diyebiliriz.
Windows ise daha çok hataya sahip olmasına rağmen hataları kendi imkanlarınızla giderebilme olasılığını size sunar ve kullanım alanı daha geniştir. Örneğin Mac OS işletim sisteminde daha basit tabanlı oyunlar çalıştırabiliyorken, Windows işletim sisteminde üst düzey oyunlar çalıştırmak da mümkündür.
Mac OS bu noktada kapalı bir kutu olarak görülebilir, cihazda herhangi bir arıza yaşadığınızda kendiniz halletmek yerine servis yardımı almak zorunda kalırsınız. Mac OS avantajlarından biriside sistemin daha az enerji tüketip daha yüksek performansta çalışması diyebiliriz.
Windows yüklü bir dizüstü bilgisayarla Mac OS yüklü bir dizüstü bilgisayar kıyaslandığında, Mac OS ortalama 6.5 saat şarj ömrü sunarken, Windows 2-3 saat içerinde bataryayı tüketecektir. Kısaca özet geçecek olursak, dışarıda günlük işlerinizi halletmek için veya iş alanınızda kullanmak için Mac OS tercih edilebilir bir sistemdir ve oldukça güvenlidir çünkü Apple sadece onayladığı uygulamaları indirmenize izin verir. Windows ise korunma açısından daha güvensiz diyebiliriz, fakat kullanım açısı sınırlı değildir.