Akıllı telefonlarda en çok kullanılan ikinci işletim sistemi olan iOS, artık yeni nesil işletim sistemi düzenine geçiş yaptı. Kısa süre önce yayınlanan yeni sürüm iOS 10.2.1 ile beraber son güncellemesini alan işletim sistemi yaşanan pil sorunlarına da çözüm oluşturmuş ve sonunda kararlı bir hale gelmişti. Fakat Apple arayı çok soğutmadı ve hemen iOS 10.3 için hazırlıklarına başladı. Yeni işletim sistemi için beta sürecini başlatan Apple belli aralıklarla beta yayınlarını da yapmaya devam ediyor. Son olarak hem geliştiriciler hem de herkese açık sürümleri yayınlanan beta 4 serisinden sonra iOS 10.3 beta 5 sürümü de geliştiriciler için yayınlandı.
iOS 10.3 beta 5 Tüm Özellikleri

Beta 3 ve beta 4 sürümlerinde çok fazla yeni özelliğin kullanıcılara sunulmamasına karşın iOS 10.3 beta 5 sürümünde artık sona doğru yaklaşıldığı için belli başlı yeniliklerde ortaya çıktı. Yeni beta sürümünde karşılaştığımız yenilikler ise şöyle sıralanabilir;

• Haritalar içerisinde yapılan düzenleme ile beraber hava durumu 3 boyutlu hale getirildi. Özellikle görsel olarak beğeni toplayacak bir değişiklik olarak gösterilen 3 boyutlu hava durumu gösterimi iPhone 8 özellikleri içinde ilk ipuçları olabilir.
  • Ayarlar üzerinden uygulamalar için derecelendirme talebi istemi tamamen devre dışı bırakılabilecek.
  • Kullanıcı güvenliği adı verilen yeni bir bölüm sunuldu ki zaten son dönemde kullanıcı güvenliğinin ne kadar gündemde olduğunu düşünecek olursak iOS 10.3 beta 5 sürümünün en çok konuşulacak özelliklerinden biri bu olacak gibi.
  • Apple File System depolama sistemi düzenlendi.
  • Safari tarayıcılarda da artık çoklu hareket desteği dikkat çekiyor.
  • Apple’ın araç teknolojileri alanında kendisine yer bulduğu CarPlay sisteminde müzik eşleştirmelerinden araç verilerine kadar birçok sistemde iyileştirmeler yapıldı.
  • Kablosuz kulaklık serisi için sunulan “AirPods’umu bul” uygulaması “iPhone’umu bul” uygulaması çatısı altına alınarak her uygulama bir alanda toplanmış oldu.
  • Siri için yeni yetenekler geldi.

iOS 10.3 beta 5 Sonrası Beta Gelecek Mi?

Yavaş yavaş şekillenmeye başlayan yeni işletim sistemi sürümü iOS 10.3 için iOS 10.3 beta 5 serisinin yayınlanmış olması ve bu sürümde beklenen genel değişikliklerinde yapılması akıllara final sürümünün ne zaman geleceği sorusunu getirmekte. Bu konuda resmi açıklama yok fakat büyük ihtimalle Apple’ın Mart ayında ya da Nisan ayında yeni sürümü yayınlaması ve bundan önce bir beta sürüm daha yayınlayabileceği konuşuluyor.