[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

Geliþen teknoloji ile beraber geliþen farklý yazýlýmlar, cihazlarýmýzýn iþletim sistemlerinin zarar görmesi sonucu oluþan yavaþlýklardan kaynaklý cihazlarýmýzý belli aralýklarda formatlama ihtiyacý duyuyoruz. Bundan dolayý bazen temiz format atmak isteyebiliriz. Bilgisayarlarýn içinde bulunan recovery ile deðil direkt herþeyi silip sistem yüklemek bazen daha faydalý olabiliyor. Bunun için yüklemek istediðimiz yazýlýmý flash belleðe ya da CD/DVD’ye yazdýrmamýz gerekiyor. Bunun için bir çok program olmasýna raðmen biz kullanýmý en kolay ve pratik olan Rufus yazýlýmýný anlatacaðýz. Rufus sayesinde herkes format diskini oluþturabilecek.

• Öncelikle Rufus 2.12.1054 yazýlýmýný indiriyoruz; birçok sitede bulunuyor. Ýndirip kurduktan sonra aþaðýdaki gibi bir pencere açýlýyor.

[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

Format flashý oluþtururken kapasitesinin minimum 4GB olmasý lazým. Açýlan programda takmýþ olduðumuz diski direkt görüyor. Tabi bundan önce de Linux Pardus iþletim sistemi diski oluþturacaðýmýz için, Pardus iþletim sisteminin ISO dosyasýný indirmiþ olmamýz gerekiyor. Ýndirkten sonra Rufus‘ta yazdýrma iþlemi için dosya seçerken, dosya türünü “ISO yansýmasý” seçip daha sonra da indirmiþ olduðumuz ISO imaj dosyamýzý seçiyoruz ve butonuna týklýyoruz.

ISO dosyasý olarak indirdiðimiz için ISO dosyasý olarak yazdýracaðýz. OK butonuna týklýyoruz ve devam ediyoruz. Þuna da deðinelim bu arada; Linux iþletim sistemi ISO imaj dosyalarý, Linux daðýtýmlarýnýn kendi sitelerinde ücretsiz olarak veriliyor.

OK butonuna týkladýktan sonra gelen uyarýda, taktýðýmýz flash belleðin içindeki verilerin silineceði bilgisi verilmekte; Tamam butonuna týklýyoruz.

Ve Baþlat butonuna týklýyoruz, ardýndan yazma iþlemi baþlamýþ oluyor.

Ýþlemler bittikten sonra programýmýzda “HAZIR” uyarýsýný göreceðiz. Bu uyarý flash belleðimizin hazýr olduðunu bildiriyor. Böylece Linux Pardus iþletim sistemimizi flash belleðimize yazdýrdýk ve ardýndan kurmak istediðimiz bilgisayara kurucaðýz. Teknodestek‘te bulunan diðer makalelerimizde Linux iþletim sisteminin nasýl kurulduðunu anlatan makalelerimizi bulabilirsiniz.