turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    1 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Thumbs up [Anlatım] Ubuntu nedir?

Ubuntu nedir?

Ubuntu masaüstü

Ubuntu, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] çekirdeğini temel alarak geliştirilen [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] kodlu, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Masaüstü, sunucu ve akıllı telefonlara yönelik olarak geliştirilen türevleri bulunur. İlk kararlı masaüstü sürümü Ekim 2004'te yayınlanmış olup günümüzde 40 milyonu aşkın kullanıcı sayısıyla dünya çapında en yaygın kullanılan masaüstü Linux dağıtımı konumundadır.([Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]) Akıllı telefon ve tabletlere yönelik [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] türevi ise ilk kez Şubat 2015'te piyasaya sürülmüştür. Masaüstü ve sunucular için Ubuntu'nun altı ayda bir yeni sürümünü yayınlanmaktadır. Ubuntu sözcüğü, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] dilinde "insanlık" anlamına gelir.

Kimler tarafından geliştiriliyor?

Ubuntu projesi, Linux ve özgür yazılımın, bilgisayar kullanıcılarının günlük yaşamının bir parçası haline gelmesi amacıyla([Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]) Güney Afrikalı girişimci [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] öncülüğünde, bu amaç için kurduğu [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] firması bünyesinde 2004 yılında başlatılmıştır. Ubuntu günümüzde yine Mark Shuttleworth öncülüğünde Canonical ve gönüllü Ubuntu topluluğu tarafından geliştirilmektedir.

Ücretli midir?

Hayır, Ubuntu hem ev hem de işyerinde kullanım için tamamen ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir. Ubuntu'yu, bir lisans kısıtlaması olmaksızın dilediğiniz sayıda bilgisayara kurabilir ve kullanabilirsiniz. Ayrıca yayınlanan güncellemeler için ve sürüm yükseltmek için hiçbir ücret ödemezsiniz. Canonical Limited, Ubuntu'yu daima ücretsiz tutacağına dair söz vermektedir.([Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]) Ubuntu bünyesinde geliştirilen kodlar [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] isimli bir [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] lisansı ile lisanslanmıştır. Bu lisans Ubuntu'nun ücretli olmasına bir engel değildir ancak lisans gereğince söz konusu kodlar kamu malıdır yani herkese aittir. Canonical, Ubuntu'nun yalnızca marka haklarına sahiptir. Beklemedik bir şekilde Ubuntu, ücretli hale gelse bile kaynak kodları kamu malı olduğu için, herhangi bir özgür yazılım topluluğu Ubuntu’nun mevcut kodlarını kopyalayarak farklı bir isim altında yayınlayıp sürdürebilir, ücretsiz dağıtabilir. Lisans konusunda detaylı bilgi için aşağıdaki Lisans başlığına bakabilirsiniz.

Türkçe desteği var mıdır?

Ubuntu'nun %99'luk kısmı Türkçe dil desteğine sahiptir. Ubuntu ile gelen uygulamaların da birçoğu Türkçe dil desteğine sahiptir. Ubuntu kurulumu sırasında internet bağlantınız olursa Türkçe dil paketleri otomatikman İnternetten indirilerek kurulacaktır. Ubuntu kurulumu sırasında dil paketlerini kurmasanız bile kurulım sonrasında Sistem Ayarları > Dil Desteği (İngilizce: System Settings > Language Support) yolunu izleyerek Türkçe dil paketlerini yükleyebilirsiniz.

Ubuntu benim bilgisayarım için uygun mudur?

Ubuntu için tavsiye edilen minimum sistem gereksinimleri şöyledir:

• 2 GHz çift çekirdek işlemci
    • 2 GB RAM bellek
    • 25 GB boş sabit disk alanı
    • İnternet erişimi tavsiye edilir

Gerekli minimum sistem gereksinimlerini karşılayamayan eski bilgisayarlar için, resmi olarak tanınan Ubuntu türevlerinden [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ya da [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]'yu kullanılabilir. Bu türevleri, hafif bir masaüstü ortamı (LXDE, Xfce) ile geldiklerinden dolayı epey düşük sistem kaynağı tüketirler.

Nasıl edinebilirim?

Ubuntu'nun son yayınlanan masaüstü sürümünü [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz Ubuntu kalıp dosyasını [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] sayfasında anlatıldığı şekilde boş bir DVD'ye ya da bir USB belleğe yazdırarak kendi Ubuntu DVD'nizi ya da Ubuntu USB belleğinizi hazırlayabilirsiniz. Ardından yine Kurulum sayfasında anlatılan yönergeleri takip ederek bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Windows'un yanına Ubuntu yükleyip her ikisini de kullanabilir miyim?

Ubuntu ve Windows yüklü bir bilgisayarda açılışta işletim sistemi seçme ekranı

Evet. Bilgisayarınızın sabit disk boyutu el verdiği müddetçe iki ya da daha fazla sayda sayıda işletim sistemi kurup kullanmanız mümkündür. Bilgisayarınıza Windows ve Ubuntu kurmanız halinde, bilgisayarı her açtığınızda (ya da yeniden başlattığınızda) yandaki resimde görüldüğü gibi [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] adı verilen bir önyükleme yazılımı sizi karşılayacak ve bilgisayarı hangi işletim sistemi ile açmak istediğinizi soracaktır. Siz bu menü üzerinden istediğiniz işletim sistemini açıp kullanabilirsiniz.
    Bilgisayarınızda iki işletim sisteminin kurulu olması bilgisayarınızı zorlamaz. Çünkü, kurulan işletim sistemleri aynı anda çalışmayacakları için ([Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] yazılımlarıyla yapılan sanal kurulum durumu hariç) Ubuntu'nun veya Windows'un tekil olarak ihtiyaç duyduğu bellek, ekran kartı, işlemci vb. gereksinimlerinden daha güçlü bir sisteme gerek yoktur.

Ubuntu sürüm numaraları neyi ifade eder?

Sürüm numaraları, sürümün çıktığı yıl ve ayı işaret eder. Örnek olarak Ubuntu 4.10 sürümü, 2004 yılının 10'uncu ayında sunulmuştu. Sürümün kod adları belirlenirken birinci sözcük sıfat, ikinci sözcük de kimi zaman mitolojik özellikler taşıyan bir hayvan adı olarak belirlenmektedir. Ayrıca sıfat ve isim aynı harfle başlamaktadır. Bir kaç örnek: Hoary Hedgehog (Saygıdeğer Kirpi), Breezy Badger (Umursamaz Porsuk), Hardy Heron (Cüretkar Balıkçıl), Natty Narwhal (Zarif Denizgergedanı)

Ubuntu sürümleri kaç yıl desteklenir? LTS sürüm ne demektir?

Ubuntu'nun, hem masaüstü hem de sunucu sistemler için her altı ayda bir yeni sürümü yayınlanır. Her 24 ayda (iki yılda) bir yayınlanan sürümler, LTS sürüm olarak tanımlanır. LTS; (İngilizce açılımı: "Long Term Support") Uzun Süreli Destek sürümlerine verilen addır. LTS sürümlere 5 yıl boyunca güncelleme desteği sunulmaktadır. LTS olmayan yani “ara sürüm” olarak tanımlayabileceğimiz sürümlere ise dokuz ay boyunca güvenlik yamaları, geliştirmeleri ve yazılım güncelleştirmeleri desteği sunulmaktadır.

LTS mi yoksa ara sürüm mü tercih etmeliyim?

Ubuntu'nun resmi sitesindeki [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] sayfasında bazı dönemlerde iki çeşit sürümle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan birinin yanında "LTS" yazar, diğer ise ara sürümdür. Bir önceki başlıkta belirttiğimiz üzere LTS sürümler 5 yıl boyunca sürüm yükseltme gerektirmeksizin desteklenirler. Ara sürümler ise 9 ay desteklenir, bu sürenin sonunda güncelleme almaya devam edebilmesi sürüm yükseltme işlemine tabi tutulması gereklidir.
    LTS sürümlerde kararlılığa daha fazla önem verildiği için güncellik olarak uygulamaları geriden takip eder. Eğer beş sene boyunca yükseltme veya yeniden kurulum ihtiyacı hissetmeden kararlı bir sürüm kullanmak istiyorsanız LTS sürümü seçebilirsiniz. Ara sürümler ise mümkün olan en güncel paketleri barındırır, buna bağlı olarak da hata yaşanması ihtimali LTS sürümlere göre biraz daha fazla olabilir. Ara sürümlerin dokuz aydan sonra güncelleme alabilmesi için sürüm yükseltme işlemine tabi tutulması gerekir. Sürüm yükseltme işlemi de sistemin kararlılığını ayrıca olumsuz etkileyebilir. Yenilikleri takip etmek ve uygulamaların en güncel sürümlerini kullanmak istiyorsanız ara sürümü tercih edebilirsiniz.
    AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

ezop (13.03.2017)

2 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Standart Cevap: [Anlatım] Ubuntu nedir?

Türevleri nelerdir?

Canonical Ltd.; Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, Ubuntu Cloud, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] türevlerini resmi olarak geliştirmekte ve kullanıcılarını desteklemektedir. Çin Halk Cumhuriyeti ile 2013 yılında yapılan anlaşma gereğince Çin'e yönelik olarak yerelleştirilmiş "UbuntuKylin" sürümünü yayınlamaktadır.
    Canonical ayrıca Ubuntu benzeri [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ve [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] isimli masaüstü türevlerinin de geliştirmektedir. Bu türevler resmi olarak Canonical tarafından yayınlanmakla birlikte kullanıcıları resmi olarak desteklenmez. Bu türevleri kullanan kullanıcılar ilgili gönüllü topluluklardan destek alabilirler. Bu sürümlerden; Ubuntu GNOME, Ubuntu MATE, Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu sürümleri'nun Ubuntu'dan farklı, kullanılan [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]. Tüm bu sürümler aynı işlemi farklı bir masaüstü deneyimi üzerinden gerçekleştirmenizi sağlar. Lubuntu ve Xubuntu sürümleri, Ubuntu'nun kullandığı [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] arayüzüne göre daha hafif masaüstü ortamlarını kullandıkları için düşük sistem özelliklerine sahip eski bilgisayarlarda bile kullanılabilirler.

Virüs bulaşır mı?

Ubuntu, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] tabanlı bir işletim sistemidir. Zararlı yazılımların UNIX ve Linux sistemlerin mimarisinden kaynaklanan nedenlere sistemler arasında yayılması bir hayli zor olmakla birlikte imkansız değildir. Ayrıca Linux'ta kullanıcıların kurmak istedikleri programları herhangi bir web sitesinden değil doğrudan dağıtımın resmi paket depoları üzerinden ([Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] arayüzü gibi) temin etmesi de bu sağlam yapıyı desteklemektedir. Linux, genel olarak diğer işletim sistemlerine nazaran oldukça güvenli bir sistemdir, bu yüzden günümüzde dünya genelinde sunucu sistemlerde en çok tercih edilen işletim sistemi Linux'tur.
    Linux işletim sistemi, kullanıcılara genel olarak güvenli bir çalışma ortamı sunuyor olsa da internet dolandırıcıları, örneğin banka hesaplarınızı ele geçirmek için işletim sisteminden bağımsız yöntemler de kullanır. Bu bağlamda diğer işletim sistemlerde çalışırken olduğu gibi; dolandırıcılık amaçlı olarak gelebilecek e-posta iletilerine karşı her zaman dikkatli olmalı, işlem yapmak için girdiğiniz sitenin, sizi aldatmaya yönelik sahte bir site olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Microsoft Office'de üretilmiş ofis belgelerimi Ubuntu'da düzenleyebilir miyim?

Ubuntu, dünya çapında milyonlarca kişi ve sayısız kuruluş tarafından kullanılan özgür ve ücretsiz [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] paketini içermektedir. LibreOffice yazılımlarını kullanarak, Microsoft Office'de hazırlanmış belgeleri açabilir, düzenleyebilir ve isterseniz aynı dosya biçimlerinde kayıt yapabilirsiniz. LibreOffice, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] (Belge Vakfı) öncülüğünde geliştirilmekte olup Microsoft Office ile büyük ölçüde uyumluluk göstermekte ve Windows ortamından da kullanılabilmektedir.

Ubuntu üzerinde hangi programlama dillerini kullanabilirim?

Ubuntu pek çok programlama dili ve geliştirme ortamı desteklenmektedir. Ayrıca diğer işletim sistemlerinde kullanmakta olduğunuz, alışık olduğunuz programlama dilleri ve programlama ortamlarının pek çoğunun muadillerini de bulabilirsiniz. Ubuntu üzerinde kullanabileceğiniz programlama dillerinin küçük bir bölümünü şöyle sıralayabiliriz:
    C, C++ , Objective-C, Java, Python, Perl, Ruby, Pascal, C#/Mono ...

Ubuntu'nun görsel dosyalarına nasıl ulaşabilirim?

Ubuntu projelerinde kullanılan; logolar, renk paletleri, web sitesi stilleri, Ubuntu Yazı Tipleri gibi görsel dosyalara resmi [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] adresinden ulaşabilirsiniz.
    Ubuntu'nun lisansı nedir? Ne anlama gelir?

Ubuntu projesi bünyesinde geliştirilen kodlar [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] (kısaca GNU GPL) isimli bir [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] lisansı ile lisanslanmıştır. Özgür yazılım lisansları, yazılımın kullanıcısına ve yazılımın kodlarını kullanmak isteyen kimselere kopyalama, dağıtma, üzerinde çalışma, değiştirme, geliştirme gibi çeşitli hak ve özgürlükler vermektedir. Bu lisans sayesinde, Ubuntu'yu dilediğiniz gibi kopyalayabilir, kodlarını değiştirebilir hatta isterseniz ücretli olarak satabilirsiniz. Yalnız! Yaptığınız değişiklikleri yine açık kaynak olarak olarak özgür yazılım lisansı ile dağıtmalı ve önceki kaynağını belirtmelisiniz. Ubuntu'nun isim ve logosu tescilli bir markadır ve değiştirilen ürünlerin aynı ya da marka tesciline zarar verecek şekilde benzeyen bir isim ve logo ile dağıtılmaması gerekmektedir.

Tamamen özgür müdür?

Ubuntu projesi kapsamında geliştirilen kodlar açık kaynaklıdır ve [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] lisansları ile lisanslıdır. Bununla birlikte Ubuntu kurulum dosyası bünyesinde az sayıda da olsa özgür olmayan bazı donanım sürücüleri bulunur. Üreticileri tarafından özgür olmayan bir lisansla dağıtılabilen bazı donanım sürücüleri Ubuntu'nun daha çok kullanıcıya ulaşabilmesi amacıyla Ubuntu kurulum dosyası ile birlikte sunulmaktadır.

Canonical'ın bir gün Ubuntu'nun kaynak kodlarını kapatması olası mıdır?

GPL lisansı ile yayınlanmış kaynak kodların kapatılması mümkün değildir. İstisnai olarak, herhangi biri, GPL yazılımını sonraki sürümlerinde, eğer yazılıma dışarıdan bir katkı gelmemiş ise yeni kodları GPL ile dağıtmamayı seçebilir, tabi böyle bir durumda bile o ana kadar üretilen tüm kodlar her zaman GPL lisanslı olarak kalır ve bu kodlar dileyen kişi ya da guruplar tarafından yeni bir isim adı altında geliştrilmeye devam edebilir.
    AlıntıAlıntı

4. Teşekkür edenler:

DADAŞ (15.04.2017) , ezop (13.03.2017)

Senior Member DADAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    7 Toplam

bende ubuntunun acemisiyim Windows 10 pro yanına ubuntu kurdum kurmaz olsaym tv card bile çalıştıramadım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim tv card TBS 6903 sitesin dowland bölümüne girdim bazı kod dosyaları vardı birşey anlamadım anladım ise arap olayım ubuntunun bu kadar zor olduğunu bilmiyordum
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

merhaba
    Gelişen teknolojilerde işletim sistemi ustalık isteyen ve format ve proğramlarla kurulum gerçekleşir.İşte bu yöntemlere bakarak sizin sorununuza bakarak açılıma yeni bir boyut getirerek gerçeklerle yüzleşelim.

windows üzerinden rufus programı ile uefi destekli olarak flash diske ubuntuyu kur. Öyle kurmayı dene. EasyBCD programı ile Ubuntuyu boot listesine al, sorun çözülecek.

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Thumbs up Cevap: [Anlatım] Ubuntu nedir?

Windows'un yanına Ubuntu kurmak

• Eğer bilgisayarınız 2010 yılı ve sonrasında üretilmiş ise (bir başka deyişle öntanımlı olarak Windows 8 veya üzeri bir Windows sürümü ile yüklü gelmişse) bilgisayarınızda muhtemelen UEFI aygıt yazılımı var demektir. Bu durumda Windows'u kaldırmadan yanına Ubuntu kurmak istiyorsanız Ubuntu kurulum işlemini UŞFİ modundaubuntu kurulumu yöntemi ile yapmanız gereklidir. Ubuntu kurulumunu UEFI modunda yapmazsanız, kurulum sonrasında Windows ya da Ubuntu açılmayacaktır.
    • Eğer bilgisayarınızda UEFI aygıt yazılımı yok ise (2010 yılı öncesinde üretilen bilgisayarlarda genelde yoktur) bilgisayarınızda Windows'un hangi sürümü yüklü olursa olsun (Windows 8, 10 dahil) Ubuntu'yu UEFI modunda değil normal şekilde kurmanız gereklidir.
    Bu belgede, Windows yüklü bir bilgisayarda Windows kaldırılmadan, sabit diskin bir başka bölümüne Ubuntu'nun kurulması konusu anlatılmaktadır. Bu şekilde iki işletim sistemi ayrı ayrı çalıştırılarak sorunsuzca kullanılabi

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Ubuntu ve Windows yüklü bir bilgisayarda açılışta işletim sistemi seçme ekranı

Soru: Bilgisayarıma iki işletim sistemi kurabilir miyim? Bilgisayarıma Windows ve Ubuntu kurmam halinde işletim sistemleri arasında nasıl geçiş yapacağım? Windows'u ya da Ubuntu’yu açmak istediğimde bunu nasıl yapacağım?

Cevap: Sabit diskinizin boyutu el verdiği müddetçe iki ya da daha fazla sayda sayıda işletim sistemi kurmanız mümkündür. Bilgisayarınıza Windows ve Ubuntu kurmanız halinde, bilgisayarı her açtığınızda (ya da yeniden başlattığınızda) yandaki resimde görüldüğü gibi GRUB adı verilen bir önyükleme yazılımı sizi karşılayacak ve bilgisayarı hangi işletim sistemi ile açmak istediğinizi soracaktır. Siz bu menü üzerinden istediğiniz işletim sistemini açıp kullanabilirsiniz.

Soru: Bilgisayarım iki işletim sistemini birden kaldırabilecek mi?

Cevap: Bilgisayarınıza bir ya da birden fazla sayıda işletim sisteminin kurulu olması bilgisayarın çalışma kapasitesini etkilemez. Çünkü, kurulan işletim sistemleri aynı anda çalışmayacakları (*) için Ubuntu'nun veya Windows'un tekil olarak ihtiyaç duyduğu bellek, ekran kartı, işlemci vb. gereksinimlerinden daha güçlü bir sisteme gerek yoktur. Bu yüzden bilgisayarınız tek başına Windows'u ve tek başına Ubuntu'yu kaldırabiliyorsa her iki işletim sistemini birden kurabilirsiniz demektir. Bu durumu sınırlayan tek faktör sabit diskin kapasitesidir. Örneğin 80GB boyutundaki oldukça küçük bir sabit diske bile iki işletim sistemi kurabilirsiniz.

Ubuntu kurmak için gereken minimum sistem gereksinimlerine [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ulaşabilirsiniz.

(*) sanallaştırma yazılımları aracılığıyla sanal bir kurulum gerçekleştirilerek iki veya daha çok işletim sisteminin aynı anda çalıştırabilmesi de mümkündür. Bu durumda Ubuntu'un ihtiyaç duyduğu bellek miktarına ek olarak diğer işletim sistemlerinin ihtiyaç duyduğu bellek miktarı kadar ek belleğe sahip olmanız gerekir. Sanallaştırma yazılımlarıyla kurulan işletim sistemi, gerçek kurulumdaki kadar verimli-hızlı çalışmayabilir. Sanallaştırma yazılımlarıyla yapılan sanal kurulum yöntemi bu belgenin kapsamı dışındadır.
    Soru: Bilgisayarımı Ubuntu ile açtığımda Windows disk bölümlerindeki belgelerime ulaşabilecek miyim? Ya da tersi durumda ?

Cevap: Belgelerinizi NTES biçimli bir disk bölümünde depolamanız halinde bu disk bölümüne hem Windows üzerinden hem de Ubuntu üzerinden erişebilirsiniz yani okuyup yazabilir ve kayıt yapabilirsiniz. Çünkü Ubuntu; Windows tarafından geliştirilmiş olan ntfs fats dosya sistemlerini görebilme desteğine sahiptir. Buna karşın Windows; Ubuntu ve diğer pek çok LİNUX DAITIMINDA yaygın bir şekilde kullanılan EXT biçimli dosya sistemini görebilme özelliğine sahip değildir. Bu nedenle Windows ve Ubuntu yüklü bir bilgisayarda belgelerinizi NTFS biçimli bir bölümde depolamanız yerinde olacaktır. (Not: FAT32 eski bir dosya sistemi olduğunda artık sabit disklerde kullanılmaya elverişli değildir.)

1. Yöntem

Ubuntu'yu bilgisayarınıza kurmak için Ubuntu'ya ayırabileceğiniz ayrı bir disk bölümünüzün olması gereklidir. Yani nasıl ki Windows işletim sistemi genellikle “Yerel Disk (C†isimli disk bölümü içinde yer alıyorsa Ubuntu için de bunun gibi ayrı bir disk bölümüne ihtiyaç vardır. Halihazırda Ubuntu için kullanabileceğiniz ayrı bir bölümünüz olmasa bile anlatacağımız bu 1. kurulum yönteminde, Ubuntu için disk bölümü ayırma işlemi otomatik olarak yapılacaktır. Bu yöntem, deneyimsiz kullanıcıların Windows'u kaldırmadan kolayca Ubuntu kurmasını sağlar. Bununla birlikte bu yöntemde kullanıcı mevcut disk bölümlerinden hangisinin küçültülerek bölüneceğini kendisi belirleyemediği için deneyimli kullanıcılar tarafından pek tercih edilmez.
    1. Yöntemde işlemlere başlamak içini Ubuntu kurulum adımlarını gerçekleştirmeye başlayın. Alttaki resimde görüldüğü gibi kurulum türü belirleme ekranına geldiğinizde en üstteki seçenek olan "Ubuntu dağıtımını Windows işletim sisteminin yanına kur" seçeneğini işaretleyerek devam edin.

Devam ettiğinizde Ubuntu, sabit diskimizdeki tüm bölümleri tarayacak ve içinde yeterli boş olan bulunan bir disk bölümünü tespit ettiğinde o disk bölümünün içindeki verilere ya da işletim sistemi dosyalarına zarara vermeden ikiye bölmek üzere alttaki gibi bize sunacaktır.

Burada ikiye bölünecek disk bölümünde parçaların hangi boyutlarda olacağını belirlemek için fare imleci ile iki bölüm arasındaki ayracı tutup sağa ya da sola doğru hareket ettirebilirsiniz.

"Şimdi Yükle" düğmesine tıklayarak Ubuntu kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum sırasında karşınıza gelecek olan; saat ayarı, klavye düzeni seçimi,

2. Yöntem

Eğer Ubuntu'yu kendi belirlediğiniz disk bölümüne kurmak istiyorsanız ya da diskinizi kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bölümlendirmek istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Diskin elle bölümlendirilmesi

Diski elle bölümlendirme işlemine geçmeden önce diski kaç parçaya böleceğimiz konusunda küçük bir planlama yapmamız gerekli. Sabit diskinizi aşağıda anlatıldığı gibi en az dört parçalı olacak şekilde yapılandırmanızı tavsiye ederiz.
    (1) Windows bölümü: Windows işletim sisteminin kurulu olduğu-olacağı disk bölümüdür. Windows üzerinde (C olarak görüntülenen bölümdür. (Genel olarak bir disk bölümü içine sadece bir işletim sistemi kurulabilir. Dolayısıyla Ubuntu'yu Windows ile aynı disk bölümüne kurmak mümkün olmadığından Ubuntu için aşağıda 3. maddede anlatıldığı gibi ayrı bir disk bölümü oluşturmak zorundayız.)

(2) Belgelik bölüm: Bilgisayarınızda hangi işletim sistemlerini kullanırsanız kullanın, belgelerinizi (resim, müzik, belge, vb.) işletim sistemlerinin kurulu olduğu disk bölümleri dışında ayrı bir bölüm içinde kullanmanız daima yararınıza olacaktır. Belgelerinizi Windows'un ya da Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümler dışında sadece belge depolama amaçlı bir bölümde tutmanız iki önemli faydası vardır:

I. Verilerinizin güvenliği açısından önemlidir. Böylece, herhangi bir sebepten dolayı Windows ya da Ubuntu'nun çökmesi halinde verilerinize zarar vermeden bu işletim sistemlerini yeniden yükleyebilirsiniz.II. Erişim kolaylığı sağlar. Belgelerinize hem Windows'ta çalışırken hem de Ubuntu'da çalışırken ulaşabilmeniz için belgelerinizi ya Windows'un kurulu olduğu [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] biçimli disk bölümü içerisinde ya da NTFS biçimli bir başka disk bölümünde depolamak zorundasınız. Eğer belgelerinizi Ubuntu'nun yüklü olduğu disk bölümünde tutarsanız, Windows üzerinden belgelerinize ulaşamazsınız. Çünkü Windows, Ubuntu'nun(Linux) kullandığı ext4 biçimili dosya sistemini görebilme yeteneğine sahip değildir.

(3) Ubuntu‘yu kuracağımız bölüm: Bu bölümün oluşturulması zorunludur ve en az 25 GB boyutunda olması tavsiye edilir. Ancak Ubuntu'ya sonrada kurabileceğiniz programları, oyunları göz önüne alarak mümkünse 40-50 GB'lık bir yer ayırmanızda fayda var. Bu bölüm Ubuntu kurulumu sırasında [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] dosya sistemi ile biçimlendirilecektir, önceden biçimlendirmenizin bir gereği yoktur (mahsuru da yoktur).
    (4) Takas alanı (swap): Bu bölüm Ubuntu'da çalışırken bilgisayar belleğinin yetersiz kaldığı durumlarda Ubuntu'nun bu disk bölümüne başvurarak açığı kapatmasını amaçlayan bir bölümdür. Takas alanı için 3 ila 5 GB civarında bir alan ayırmanız tavsiye edilebilir. Takas alanı için çok büyük bir alan ayırmanızın performans açısından ek bir faydası olmayacaktır. Ubuntu kurulumu sırasında takas alanı olarak belirlediğiniz bölüm, otomatik olarak "swap" dosya sistemi ile biçimlendirilecektir, yani önceden biçimlendirmenizin bir gereği yoktur.

Peki sabit diskimizi nasıl bu şekilde bölümlere ayıracağız?

Aslında Ubuntu'nun kurulumu esnasında, Ubuntu'nun kendi gelişmiş disk bölümlendirme özelliği kullanılarak disk bölümlendirme işlemleri gerçekleştirilebilir, ancak disk bölümlendirme gibi kritik bir işi kurulumu öncesinde tamamlayıp Ubuntu'yu daha rahat bir şekilde kurmanızı tavsiye ederiz. Bu nedenle sabit diskinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bölümlere ayırmak için Ubuntu kurulumu öncesinde Windows'un kendi disk bölümlendirme aracını kullanabilirsiniz (bu araç Windows XP sürümünde bulunmayıp sonraki tüm sürümlerde mevcuttur) ya da GPANETyazılımını kullanabilirsiniz.

Disk bölümlendirme araçlarını kullanırken yaptığınız işlemlere son derece dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde yanlışlıkla belgelerinizin silinmesine yol açabilirsiniz. Eğer GParted'in CANLI SİSTEM sürümünü kullanırsanız yanlışlıkla Windows'u dahi silebilirsiniz.
    Orijinal Windows işletim sistemi ile yüklü gelen pek çok bilgisayarın sabit diskinde Windows'un geri yükleme (Recovery) dosyaları için ayrılmış bir bölüm bulunur. Bu bölümün boyutu 14 - 30 GB civarında olabilir. Disk bölümlendirme işlemlerinde söz konusu Recovery bölümünü silmemeye dikkat ediniz. Aksi taktirde orijinal Windows'un geri yükleme dosyaları silineceğinden Windows'un, Recovery bölümünden yeniden kurulumu mümkün olmayacaktır (eğer elinizde Windows Recovery CD'leri varsa Windows'u bu CD'leri kullanarak geri yükleyebilirsiniz).

Windows XP sonrasındaki sürümlerde yer alan Windows’un kendi disk yönetim aracını kullanmak için sol alt köşedeki Windows düğmesine (başlat menüsüne) girip bilgisayar yönetimi yazarak Bilgisayar Yönetimi aracını bulun. Bu aracın simgesine sağ tıklayıp açılan menüdeki Yönet ya da Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın. Bilgisayar Yönetimi arayüzünü açtıktan sonra pencerenin sol tarafında yer alan Disk Yönetimi seçeneğine tıklayın.

"Bilgisayar Yönetimi"'ne ters tıklama seçenekleri

Windows ve Ubuntu yüklü bir bilgisayarda Disk Yönetimi aracından bir görüntü

Disk Yönetimi arayüzünde mevcut disk bölümlerine sağ tıklayıp, Birimi Sil, Birimi Küçült, Yeni Birim Oluştur gibi seçenekleri kullanarak disk bölümlendirmenizi yapabilirsiniz. Windows'un kurulu olduğu (Cdisk bölümünü bu araç ile silemezsiniz ancak bu bölümde belli bir miktar boş alan mevcut ise "Birimi Küçült" seçeneğini kullanarak, bu alanı ikiye bölebilirsiniz. Ayrıca disk bölümlendirme tablosuna bağlı olarak tüm boş birimleri silerek bu bölümlerin toplamı kadar ham bir alan elde edebilir, böylece ardından bu ham alanı kendi
    Yukarıda da belirttiğimiz gibi disk bölümlendirme işlemleri için GPARNETisimli disk bölümlendirme yazılımını ve bu aracın USB SÜRÜMÜ de kullanabilirsiniz.
    Ubuntu’nun kurulması

Sabit diskinizi yukarıda açıklandığı gibi bölümlere ayırarak Ubuntu ve takas alanı için disk bölümleri oluşturduysanız artık Ubuntu kurulumuna geçebilirsiniz. Eğer "Takas alanı" için bir bölüm ayırmadıysanız isterseniz bu işi Ubuntu kurulumu aşamasında Ubuntu'nun kendi dşsk bölümlendirme aracını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Ubuntu kurulumunda disk bölümlendirme ile ilgili olarak, ilk önce alttakine benzer bir görüntüyle karşılaşırsınız.

Burada "Başka bir şey" seçeneğini kullanarak devam etmelisiniz. Ardından alttaki gibi tüm disk bölümlerinizin listelendiği gelişmiş disk bölümleri tablosu karşınıza gelir.
    Disk bölümleri tablosunda Windows’un C, D, ... disk bölümleri C , D harfleri ile karşınıza gelmeyecektir! Burada tüm disk bölümlerinin boyutları, dosya sistemleri hakkında bilgiler verilecektir, siz bu bilgilere bakarak hangisinin C hangisinin D olduğunu anlayabilirsiniz.

Listeden, Ubuntu kurmayı planladığınız bölüme çift tıklayınız. Karşınıza yandaki gibi bir pencere gelecektir. Burada;

"Boyut" kısmına söz konusu disk bölümünün tüm boyutunu girin. (Eğer takas alanı için önceden bir bölüm ayırmadıysanız, bu aşamada Ubuntu kurmak için düşündüğünüz bu alanı ikiye bölerek takas alanını oluşturabilirsiniz. Bu alanı ikiye bölmek için yapmanız gereken çok basit; Boyut kısmına söz konusu disk bölümünün kendi boyutundan daha düşük bir boyut girdiğinizide arta kalan kısım otomatik olarak disk bölümleri tablosunda ayrı bir disk bölümü olarak yerleşecektir.)
    "Nasıl kullanılacağı" kısmında Ext4 seçeneğini işaretleyin.
    "Bağlama noktası" olarak da "/" işaretini seçin (bu işaret, kök dizin anlamındadır ve Linux dosya sistemi HIYERARŞİSİ ile ilgilidir...) ve Okey tuşuna basarak pencereyi kapatın.
    Ardından disk bölümleri tablosunda Takas alanı olarak kullanmayı düşündüğünüz alana çift tıklayın. Karşınıza yine yandaki gibi "Bölüm Düzenle" penceresi gelecektir. Bu sefer "Nasıl kullanılacağı" kısmında "takas alanı" seçeneğini işaretleyin ve Okey tuşuna basarak pencereyi kapatın.
    Disk yapılandırmamızı tamamladık. Şimdi disk bölümler tablosunda, Ubuntu'yu kurmak istediğimiz alana bir kez tıklayıp ardından Şimdi Yükle düğmesine tıklayarak kuruluma devam edebilirsiniz. Devamında yerel saat seçimi, klavye düzeni seçimi gibi aşamaları geçerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Kurulum sonrası için önemli bilgiler ve ayarlamalar

Windows'un hızlı başlatma özelliğini kapatın

Bilgisayarınızda artık Windows ve Ubuntu yüklü. Ancak Windows 8 veya sonraki bir Windows sürümünü kullanıyorsanız yapmanız gereken önemli bir işlem daha var. Windows 8 sürümüyle birlikte öntanımlı olarak açık gelen "Hibernation" adı verilen özellik, hızlı başlatma adına bilgisayarı tamamen kapatmayıp, uykuya alma benzeri bir işlem gerçekleştirmektedir. Yani siz Windows'u kapattığınızda bilgisayar gerçek anlamda kapanmıyor olabilir. Bu durum iki önemli soruna yol açar:I. Ubuntu üzerinden NTFS biçimli disk bölümlerinize ulaşmanızı engeller (aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır).II. Bilgisayar açılışındaki işletim sistemi seçme ekranı olan grub ekranının karşınıza gelmesini engelleyebilir. Bu da doğrudan doğruya Windows'un açılmasına yol açar yani Ubuntu'ya ulaşmanızı engeller.Çözüm için ntfa erişim sorununun gidrilmesini sayfasında anlatıldığı gibi hızlı başlatma özelliğini kapatmanız gereklidir.

NTFS biçimli disklere erişim sorunu

Bilgisayarınızda Ubuntu ve Windows'un herhangi bir sürümü yüklü ise aşağıdaki ve benzeri koşullar altında Ubuntu'yu açıp NTFS biçimli disklere erişmek istediğinizde, erişim sağlayamaz yani içeriğine ulaşamazsınız. Bu sorun aslında bir hata değil Linux'un bir güvenlik önleminin sonucudur. Çözümü ise basittir.1. Windows'u gerçek anlamda kapatmadığınız bir oturumdan sonra (uyku modunda bırakmak gibi) doğrudan Ubuntu'yu açarsanız bu sorunla karşılaşırsınız. Bu durumda Windows'u tekrar açıp normal bir şekilde kapattığınızda sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.2. Windows'ta çalışırken elektrik kesintisi, reset tuşuna basma vb. bir sebeple Windows'u düzgün kapatmadığınız bir oturumdan sonra, Ubuntu'yu açıp NTFS biçimli disk bölümlerine erişmek istediğinizde yine bu sorunla karşılaşırsınız. Bu gibi durumlarda Windows'u tekrar açıp normal bir şekilde kapattığınızda sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.3. Bilgisayarınızda Windows 8 veya üzeri bir sürüm yüklü ise, Windows'u kapattığınızda, Windows aslında kendini gerçek anlamda kapatmıyor olabilir. Bu nedenle Ubuntu üzerinden NTFS biçimli disk bölümlerine ulaşabilmek için Windows'u gerçek anlamda kapanacak şekilde ayarlamanız gereklidir. Çünkü Windows 8 sürümünde "Hibernation" adı verilen özellik, hızlı başlatma adına bilgisayarı tamamen kapatmayıp, uykuya alma benzeri bir işlem gerçekleştirmektedir.

Saatlerin kayması sorununun çözümü

Windows ve Ubuntu yüklü bir bilgisayarda Windows saati örneğin 3 saat geri kalabilir, ileri alsanızda bir sonraki yeniden başlatmada tekrar geri kalabilir. Ya da Windows saatini ayralayıp düzelttikten sonra Ubuntu tarafındaki saat ileri kayabilir. Bu durum gerçekte bir hata değil, Windows ve Linux'un (Ubuntu) işleyiş farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Windows, BIOS saatini yerel saat olarak görürken Linux ise BIOS saatini evrensel saat (UTC) olarak görebilir.

.Açılış önyükleyicisini onarma

Windows ve Ubuntu yüklü bir bilgisayarda Windows'u kaldırıp yeniden kurmanız halinde bilgisayar açılışındaki işletim sistemi seçme ekranı kaybolacağından grub önyükleme yazılımını onarmanız gerekecektir. Çünkü Windows'un yeniden kurulması halinde, diskin MBR adı verilen özel bölümüne Ubuntu tarafından yüklenmiş GRUB önyükleme yazılımı, Windows tarafından otomatikman silinir. Dolayısıyla bilgisayarı açtığınızda karşınıza işletim sistemi seçme ekranı gelmeyecek, sanki bilgisayarınızda Ubuntu kurulu değilmiş gibi doğrudan doğruya Windows açılacaktır.

Ubuntu'da disklerin otomatik bağlanmasını sağlama

Belgelerinizi Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümü dışında farklı bir disk bölümünde tutarsanız, rahat bir kullanım için o disk bölümünü açılışta otomatik olarak bağlanacak şekilde ayarlamanızı tavsiye ederiz. Örneğin; otomatik olarak bağlanmayan bir disk bölümü içindeki bir resmi duvar kağıdı olarak ayarlarsanız, bilgisayarı kapatıp açtığınızda bu duvar kağıdının masaüstünden kaybolduğunu görürsünüz. Basit bir ayarlama yaparak bu gibi küçük problemlerin önüne geçebilirsiniz.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Canonical, dünyanın en popüler açık kaynaklı işletim sisteminin (Ubuntu) bir sonraki sürümünün son beta sürümünü yayımladı. Zesty Zapus, Ubuntu 17.04 stabil sürümünün 13 Nisan 2017’de gelmesi bekleniyor. Bu sürüm kısa süreli yayınlanacak ve Ocak 2018’de yeni bir sürüme geçmeniz gerekecek.
    İşte Ubuntu 17.04 Zesty Zapus’un tam sürüm programı:

• 29 Aralık – Alpha 1
    • 26 Ocak – Alpha 2
    • 16 Şubat – Feature Freeze
    • 23 Şubat – Beta 1
    • 9 Mart – UI Freeze
    • 23 Mart – Final Beta
    • 30 Mart – Kernel Freeze
    • 9 Nisan – Deneme Sürümü
    • 13 Nisan – Stabil Sürüm

Unity’yi kullanan amiral gemisi Ubuntu Masaüstünün yanı sıra Kubuntu, Ubuntu GNOME, Lubuntu, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Budgie ve Xubuntu gibi diğer çeşitler de Final Beta sürümünde yer alıyor.

Ubuntu 17.04 özellikleri

Öncelikle Ubuntu 17.04 sürümünün uzun vadeli bir desteğe sahip olmadığını belirtelim. Verilecek destek süresiyse 9 ay olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde duyurusu gerçekleştirilen GNOME’un varsayılan masaüstü ortamı olarak kullanılması durumu da bu sürümde gerçekleşmiş değil ve halen Unity kullanılıyor.
    Canonical, yeni sürümde daha çok bulut bileşenlerine odaklı güncellemeler gerçekleştirdiklerini belirtirken bazı dikkat çeken yeniliklerde mevcut. Ubuntu 17.04 artık takas bölümüne ihtiyaç duymuyor ve takas dosyasını varsayılan olarak kullanarak, takas bölümleri için daha az alan kullanıyor. Bu değişiklik günümüz bilgisayarlarının daha fazla RAM miktarı ile gelmesi sayesinde hayata geçirilmiş.

Linux Kernel 4.10 ile birlikte gelen sürüm, AMD Ryzen ve Intel Kaby Lake sistemler için destek sunuyor. Ayrıca [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]cular, MESA 17.0.2 ve X.Org Server 1.19.2’nin dahil edilmesiyle elde edilecek kazanımları fark edecekler.
    Ubuntu 17.04 ile birlikte GNOME uygulamaları GNOME 3.24 sürümüne güncellenirken LibreOffice ise şerit arayüzüne sahip 5.3 sürümüne yükseltiliyor. Ayrıca Firefox 52 ve Thunbderbird 45 sürümleri de beraber geliyor. Nautilus dosya yöneticisi ve Terminal emülatör ise 3.20 sürümünde kalmış durumda.

Ubuntu 17.04′ deki Yeni Özellikler

• Bir sürü düzeltme ve patch
    • Yeni yüklemelerde, swap bölümü yerine bir swap dosyası kullanıyor.
    • Linux Kernel 4.10
    • Gconf artık varsayılan olarak yüklenmiyor.
    • Geliştirilmiş donanım uyumluluğu
    • Firefox, Thunderbird ve LibreOffice gibi varsayılan uygulamalar güncellendi.
    • 32-bit PowerPC desteği
    • Sürücüsiz yazdırma
    • Mesa 17 ve X.org Server 1.19

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]Birlik 8 eylemUbuntu kullanıcıları çok birlik hakkında işitme edilmiştir 8 son birkaç yıldır defa birlik ama 8 hiçbir yerde resmi olarak görüldü. Elbette, var alışkanlıklar sen-ebilmek birlik çalıştırmak8 ubuntu zaten serbest bırakır ama deneysel böyle.

Birlik 8 Birlik masaüstü Ubuntu en yeni sürümüdür ve Ubuntu ile'nın kendi birleştiğinde Mir ekran sunucu . Birlik 8 onun getirdiği önemli çünkü yakınsanma Ubuntu masaüstü tarafına.

Daha fazla enstantane

Ubuntu'nun yeni dağıtım agnostik ek paketler yeni sürümde daha belirgin olacak. Apt yakın zamanda eski yerine koymak o değil, Yine de.

Daha?

Bu yazı yazma zamanda, orada değil birçok yeni Ubuntu 17.04 özellikleri görüşmek üzere. Ancak, Daha fazla yeni özellik günlük yapılarında gelmesi Başlarken ben bu makale güncelleme olacak.

Download ya da terfi ettirmek Ubuntu için 17.04

Sen Ubuntu yüklemek için devam tavsiye etmem 17.04 Sadece henüz. Bir geliştirici iseniz ya da yakında çıkacak test Ubuntu yardım etmek istiyorsanız, sen-ebilmek almak belgili tanımlık Ubuntu 17.04 günlük aşağıdaki linkten oluşturur:
    Ubuntu 17.04 Günlük yapılar
    Hasta'göstermek sen nasıl Ubuntu için yükseltme 17.04 --dan Ubuntu 16.10 Ne zaman belgili tanımlık ilk beta çıktı. Geçerli Ubuntu yükleme şu anda berbat istemiyorum.
    Bir şey eklemek?

Ben zaman zaman bu makale güncelleme olacak iken, Yeni rastlamak ne varsa bana hatırlatmak için tereddüt etmeyin Ubuntu 17.04 özellikleri. Şu an için, takviminizi senkronize ile kurulum Ubuntu 17.04 sürüm takvimi

AlıntıAlıntı