turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Thumbs up Mass Effect Hakkında önemli detaylar

Mass Effect: Andromeda İnceleme

BioWare, bu seferki Mass Effect’i yapmayı başarmış mı?

İncelemeye başlamadan önce belirtmeliyim ki, Mass Effect serisine ait olan eski oyunlardan hiçbirini %100 olarak bitirmedim. Oynadım, fakat her seferinde aşırı uzun [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] midir, nedendir bilmiyorum, bir sebepten dolayı bitiremedim. Fakat, Mass Effect: Andromeda’da beni kendine çeken farklı bir şey var çözemediğim. Sanki oyun benimle konuşuyor ve ne zaman başından kalkmak, işimin, gücümün başına dönmek [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] geri çağırıyor gibi. Eğer fikrimi sorarsanız, bu çekicilik gerçekten çok hoş. Ayıla bayıla saatlerce başından kalkmadan oynayabilirim. BioWare tarafından geliştirilip EA tarafından kendi platformları olan Origin üzerinde yayımlanan oyun,[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ki bizim bölgemizde 23 Mart 2017 tarihinde çıkışını gerçekleştirdi. İncelememizin gecikmesinin sebebi budur.

Mass Effect: Andromeda

Her şeyden önce, ilk olarak oynanıştan bahsetmek istiyorum. Çünkü, mevzu gerçekten çok derin.Çok fazla sistem, çok fazla gezegen var. Silahlar, zırhlar, modlar, tecrübe sistemi, seviye sistemi, yetenek sistemi, profiller, bir sürü içerik var. Oyunu şu ana kadar toplamda 15 veya 16 saat kadar oynadım, en zor zorluk ayarlarında. Elbette böylesi bir oyunda 15-16 saat pek de gözde büyütülecek bir süre değil. Fakat, ben yine de bahsedeyim gördüğüm, tecrübe ettiğim oynanıştan. Öncelikle belirtmem gerekli ki, ne yaparsanız yapın, ilk defa oynuyorsanız eğer, kesinlikle, “Insanity” zorluğunu seçmeyin, felç ve kanser olmak garanti. Tecrübe ettiğim için söyleyebiliyorum. Oyunda karakterimizi kurarken, birçok seçenek çıkıyor, görünüşünü ayarlama konusunda. Fakat, bana sorarsanız çok da çeşitli olduğunu söyleyemem. Bir rol yapma oyununda çok daha fazla görünüş seçeneklerini tercih ederdim. Çok fazla çeşitli bir görünüş seçeneği bulunmadığından, standart görünüşlerden bir tanesini seçip, ardından ayarları kurcaladım biraz, ama açıkçası görünüşü değiştirip değiştirmediğimi hatırlayamıyorum nedense. Zaten, benim pek de önemsediğim bir konu değil görünüş. Bir an önce maceraya atılmak isteyen biriyimdir ben, biraz sabırsızım yani.
    Biraz evvel kanser eden zorluktan bahsettim. Karakterinizi kurduktan sonra sizi karşılayan ekran, zorluk ekranı. Burada 5 adet zorluk seçeneği bulunuyor. Bunlar İngilizce olarak Narrative, Casual, Normal, Hardcore, Insanity olarak sıralanmış. Zorluk seçenekleri ekranın sol tarafındayken, ekranın sağ kısmında açıklamalar bulunuyor. Fakat, kesinlikle yeterli değil. Hangi zorluğun oyunda neleri değiştirdiğini bilmek hakkımız diye düşünüyorum. Hani, tam olarak matematiksel bilgiler vermeseler bile, bu kısım bu kadar güçleniyor, bu taraf bu kadar zayıflıyor gibi açıklamalar beklentilerim arasında. Hikaye, sıradan, normal, tam bir türkçe karşılığı aklıma bir türlü gelmeyen hardcore ve delilik zorluk seçeneklerinden herhangi birini zevkinize göre seçtikten sonra, oyuna geçiyorsunuz. Fakat dediğim gibi, eğer seriyle veya oyunlarla çok alakanız yoksa, kesinlikle delilik yapmayın. Çünkü, gerçekten delilik. Açıkçası, o seçenekte oynadığım için pişman değilim, fakat ara sıra alt ve f4 tuşlarına gidiyor elim istemsiz bir şekilde. Her ne kadar insanı delirtse de, ben bu zorluk ayarlamalarını gerçekten beğendim. Tam kıvamında, ne fazlası, ne de azı.

Oynanış

Oyuna başladıktan sonra işler iyice zevkli bir hal almaya başlıyor. Her yerde karşımıza çıkan yan görevler, oyuna hem katkı sağlıyor, hem de alınan zevki birkaç kat daha fazla katlıyor. Hikayeye olan katkısını saymıyorum bile. Ayrıca, oyun içerisinde gerçekleşen konuşmalar esnasında vereceğiniz cevaplar da çok büyük önem taşıyor, tabii, yerine göre. Fakat, genel olarak vereceğiniz cevaplar kullandığınız kadın veya erkek Ryder’ın karakterini belirleme konusunda yardımcı oluyor. Genel itibari ile duygusal, mantıklı, sıradan ve profesyonel cevaplar bulunuyor. Konuşmalar esnasında flört, onaylama, reddetme, sorular sorma gibi seçenekler de mevcut, fakat bu seçenekler daha çok hikaye açısından önem taşıyor.
    Oyunda silah, zırh, mod gibi içerikleri araştırabiliyor ve geliştirebiliyoruz. Olur da canınız sıkılırsa, materyaller toplayabilir, satabilir, ya da bu materyaller ile silah, mod, zırh gibi eşyalar geliştirebilirsiniz. Oyun esnasında karşılaşacağınız teknolojileri, bitkileri, bazı belirli unsurları taratarak kazanacağınız teknoloji puanlarını, normalden daha güçlü ve nadir olan eşyaları araştırmak için kullanabiliyorsunuz. Araştırdığınız eşyalar, genel olarak size çok daha fazla katkı sağlayabilecek eşyalar oluyor. Bu yüzden kesinlikle atlamamanız gereken bir olduğunu belirtebilirim. Geliştirme aşaması da detaylı bir şekilde yapılmış. Ekleyeceğiniz parçalar ile, geliştirdiğiniz silah, zırh veya artık her ne ise, onun ne kadar değişik ve özel olacağına karar verebiliyorsunuz. Geliştirdiğiniz eşyaya isim de koyabiliyorsunuz, ki bu gerçekten çok hoş. Örneğin kendim, geliştirdiğim bir silaha Pulp Fiction ya da Türkçe ismi ile Ucuz Roman’da bulunan aslında Quentin Tarantino’ya ait olan cüzdandaki yazıyı isim olarak verdim. Silahın her aşamasında, bu yazıyı daha da güçlü ve komik bir hale sokacak sıfatlar ekledim.

Oynanış II

Oyunda bulunan seviye sisteminden bahsedeyim biraz da. Çok standart bir şekilde oyuna işlenmiş olan seviye sisteminde tecrübe kazanıp seviye atlamak için, her zamanki gibi düşmanları alt etmeniz, görevleri tamamlamanız falan gerekiyor. Ayrıca, oyunda bulunan birkaç özellik sayesinde kazanacağınız eşyalardan tecrübe kazanabiliyorsunuz. Bu özelliğe biraz sonra değineceğim. Seviye atladıkça tecrübe puanları kazanıyorsunuz. Kazanılan tecrübe puanlarını ise, yaratmış olduğunuz karakterde istediğiniz herhangi 3 yetenek ağacından istediğinize verebiliyorsunuz. Tech, Biotics ve Combat isimleriyle karşımıza çıkan 3 adet yetenek ağacında istediğiniz yetenekleri bulabilirsiniz. Yetenek puanlarınızı dağıtma şeklinize göre, profil adı verilen ekstra güçlendirici kısım da bulunuyor. 7 farklı profil, aynı zamanda birden fazla seviyeye de sahip.
    Oyunda karşımıza Soldier, Engineer, Adept, Sentinel, Vanguard, Infiltrator ve Explorer isimleri ile çıkan profil mevzusu biraz karışık. Eğer Combat yetenek ağacına odaklanmış bir şekilde yeteneklerinizi dağıtıyorsanız Soldier, Tech yetenek ağacına odaklanmışsanız Engineer, Biotics odaklı ilerliyorsanız Adept profilleri seviye atlıyor. İşin en güzel kısmı, oyunda yetenek ağaçlarının birlikte yürütülmesine de izin veriliyor. Eğer Biotics ve Tech yetenek ağaçlarına yatırım yapmışsanız Sentinel, Combat ve Biotics odaklı yatırım yapmışsanız Vanguard, Combat ve Tech yetenek ağaçlarından ilerlemişseniz Infiltrator profilleri açılıyor ve dağıttığınız yetenek puanlarına göre seviye atlıyor.Ayrıca, Explorer profili de bulunuyor. Bu profilin açılması ve seviye atlaması için, her 3 yetenek ağacına da yatırım yapmanız gerekiyor. Bu durumun gerçekten çok güzel düşünülmüş olduğunu söyleyebilirim, bu yüzden. Gerçekten çok hoşuma gitti. Ayrıca, eğer karar değiştirirseniz, her sıfırlayışınızda 500 kredi daha fazla isteyen yetenek puanı sıfırlama özelliği de mevcut.

Oynanış III

Bir gezegeni keşfediyorsunuz diyelim, çok uzaklara gittiniz, ama geri dönmek istiyorsunuz.Altınızda bulunan Nomad isimli araç ile, hızlı veya 6 çeker modunda gezdiniz güzelce diyelim. Dönüp baktığınızda arkada bırakmış olduğunuz yol uzun olduğu için oflayıp puflamaya hiç gerek yok.Haritayı açarak hızlı seyahat seçeneğini belirli noktalarda kullanmamız mümkün. Eğer keşif yapmak istiyorsanız Mass Effect: Andromeda’da, bu hızlı seyahat sistemi gerçekten çok faydalı bir özellik olmuş oyun içerisinde. Gezegenden gezegene radyasyon, sıcaklık gibi unsurlar insanı sıkıntıya sokabiliyor. Bu gibi durumlarda, size gösterilen yerlerde hayat desteği sisteminizi tekrar doldurabiliyorsunuz. Bir süre idare ediyor en azından. Biraz evvel, tecrübe puanı sisteminden bahsederken bir özelliğe değinmiş, incelemenin ilerleyen safhalarında bahsedeceğimi söylemiştim.Oyunda Strike Team görevleri bulunuyor. Bu, çevrim içi özellik sayesinde, göreve veya bir gezegene gitmeden önce sahip olduğunuz ekipleri görevlere göndererek, başarılı olmaları durumunda oyun içi eşyalar ve tecrübe puanları kazanabiliyorsunuz. Başarısız olduklarında ise takımınız hayatını kaybetmiyor neyse ki, tekrardan gönderebilirsiniz.
    Mass Effect: Andromeda’da, gerçekten çok güzel bir şekilde işlenmiş olan ilişkiler mevzusu da mevcut. Mürettebatınız ile, önceki oyunlarda da olduğu gibi heteroseksüel veya homoseksüel ilişkilere girebiliyorsunuz. Kendim adına konuşacak olursam, mürettebattaki her karşı cins canlıya yürüdükten sonra hızımı alamayıp kendi hemcinsime de yürümüş, hatta karşı cinslerime göre daha sıcak tepkiler almışlığım oldu. Bu da, böyle bir itirafım olsun inceleme arasında. Ayrıca, ziyaret ettiğiniz mürettebatınızı onaylayıp oynaylamamanız, daha doğrusu vereceğiniz neredeyse her türlü cevabın büyük bir önemi bulunuyor. Çünkü her cevap, onlarla olan ilişkinizi etkileyebiliyor. Oynanış kısmını bitirmeden evvel, son olarak Cryo Pod puanlarından bahsedeyim. Oyunda belirtilen bir takım özellikleri kullandıkça ve tamamladıkça kazandığınız puanlar ile, Cryo Pod puanları kazandığınız seviyeler atlıyorsunuz. Toplamda 19 adet puanları kullanabileceğiniz yetenekler bulunuyor. Bu puanları da teknoloji, askeri ya da ticari Cryo Pod yeteneklerinize harcayabiliyorsunuz.

Çarpışmalar

Önceki oyunlara göre çok daha güzel bir çarpışma deneyimine şahit olduğumu öncelikle belirtmeliyim. Zorluk ayarlarından mıdır bilmem, ama adamlar attığını tutturuyor. Zaten 2-3 vuruşluk canımız oluyor Insanity zorluğunda, onda da kim vurduya gidiyoruz. Gezegenlere ve önemli, patron çarpışmalarına katılmadan önce oyun bize donanımımızı seçeceğimiz ekranı getiriyor. Bu ekrandan kullanılabilir eşyalarımızı ve oyun tarzımıza göre tabanca, pompalı tüfek, saldırı tüfeği veya dürbünlü silahlar arasından istediğimizi seçip, modlayıp alabiliyoruz. Ayrıca, zırhlarımızı da silahlarımız gibi seçip yanımızda götürüyoruz. Bu özellik bizi sadece çarpışmalar esnasında ilgilendirdiği için, özellikle burada belirttim bunu.
    Çarpışma esnasında, yeteneklerinizi 1, 2 veya 3 tuşlarına basarak kullanıyorsunuz. Yetenekleriniz ile kombinasyon yaparak daha fazla hasar verebiliyorsunuz. Oyunda açıkçası hiç mermi sıkıntısı çekmedim birkaç kez dışında, fakat yine de olur da mermisiz kalırsanız, yakın dövüşe katılmak zorunda ya da zaten yakın dövüşü tercih ediyorsanız, f tuşuna basarak donanım seçerken yanınıza aldığınız yakın dövüş silahını kullanabiliyorsunuz. Gerçekten çok güzel hasar verdiklerini de hemen belirteyim. Eğer çok sıkışırsanız, farenizin tekerleğine basarak yönlendirdiğiniz tarafa doğru anlık bir kaçış gerçekleştirebilirsiniz. Başınız sıkıştığında kullanmaktan çekinmeyin.

Çoklu oyuncu modu

Oyunda bir de çoklu oyuncu modu bulunuyor. Mass Effect: Andromeda’nın tekli oyuncu modunda yarattığınız karakterden bağımsız bir başka karakter de oyunun çoklu oyuncu modunda sizi bekliyor.Bu çoklu oyuncu modu sayesinde, birtakım oyun içi eşyalar elde etmeniz mümkün. Eğer çoklu oyuncu moduna katıldığınızda açık APEX görevleri varsa, bu görevleri ister Strike Team göndererek, isterseniz de çoklu oyuncu modunda siz kurarak ya da başka kurulmuş bir oyuna katılarak tamamlayabilirsiniz. Burada kullanacağınız karakteri seçebilir, seçtiğiniz karakterin üzerinde bulunan renk paletini de istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
    Mass Effect: Andromeda, genel itibari ile tekli oyuncu modu odaklı bir oyun olduğu için olsa gerek, çoklu oyuncu modu bir hayli zor. Girdiğim ilk ve tek görevde takımım 1 dakika 38 saniye sonra yerle bir olmuştu. 1 dakika 38 saniye içerisinde 6 kere takım arkadaşlarımı canlandırmış olmama rağmen, bir şekilde kaybetmeyi başardık. Görev belki de 20 veya 30 dakika sürecek bir görevdi, fakat biz bunun sadece ilk dakikasını atlatabildiğimiz için, pek de hoş ilk izlenimim olmadı. Görevlerde zorluk seviyesine göre belirlenmiş olan seviye önerileri mevcut. Fakat yine de bu kadar dengesiz bir şekilde zorlaştırılmış olması hiç masum ve mantıklı gelmedi.

Seslendirmeler ve sesler

Açıkçasını sorarsanız, ben ahım şahım öyle farklı hissettiren bir ses veya seslendirmeye oyun boyunca rastlamadım. Bunun tersine, rahatsız edici bir şekilde alt ve tab tuşlarına basarak pencereler arası geçiş yapsam da yapmasam da, oyunda özellikle Nomad isimli aracımızı kullanırken ses eksikliğine şahitlik ettim. Eğer pencere değişikliğinden dolayı olmuş olsaydı, oyunu açtıktan 2-3 dakika sonra başıma gelmezdi. Muhtemelen ilerleyen yamalarla giderilebilecek bir sorun olduğu için, üzerinde çok da fazla durmaya gerek yok. Öyle çok farklı hissettiren bir müzik, seslendirme veya sese rastlamadığım için, bu konuda ortalama bir not aldı benden. Çünkü, kötü de değil, kaliteli.Fakat, standartlardan çok da farklı değil.
    Oyundaki çarpışma esnasındaki hissiyatı gerçekten çok beğendim. Bunun en büyük sebebi ise, silah sesleri. Çarpışma esnasında elimize yapışmış olan şey silahımız olduğu için, deneyimi güzelleştiren şey de öncelikle sesi. Muhtemelen, Mass effect: Andromeda’daki en kaliteli sesler silahlara ait. Hemen ardından hoşuma giden ses konusundaki artısı ise, karakter seslendirmeleri. Özellikle ırktan ırka farklılık gösteren tonlar, çok hoşuma gitti.

Grafikler ve animasyonlar

Mass Effect: Andromeda, ciddi anlamda çok güzel bir görselliğe sahip. Daha oyuna başlar başlamaz, ilk gezegenimize düştüğümüz anda bizleri harika ötesi bir manzara ile karşılıyor. Gezegenin doğal güzelliğinden bahsetmiyorum bile. Daha ilk gezegende bile böylesi güzel bir manzara ile karşılaşmak, oyunun ilerleyen safhaları için de kesinlikle heyecanlandırıyor. Günümüz grafiklerine göre gayet yerli yerinde olduğunu belirtebileceğim görselliği sunan grafiklerin optimizasyonu konusunda daha da geliştirilebilir olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.
    Animasyon açısından gerçekten şikayetlerim var oyun hakkında. Öncelikle, günlerdi internette yeri yerinden oynatan yüz ifadelerindeki duygusuzluktan bahsetmek istiyorum. Açıkçası ben, grafikleri ve görselliği zerre önemseyen biri değilim. Çünkü oyunu oyun yapan asıl olay, sunduğu oynanış. Bu yüzden Mass Effect: Andromeda benden fazlasıyla geçer not alıyor. Fakat, bu animasyonlar konusu o kadar rahatsız edici ki, beni bile karar değişikliğine uğrattı ve gözüme battı resmen. Karakterlerin yüzlerindeki duygusuzluğa abartılıyor bence yorumuyla yaklaşmama rağmen, oynadıkça gerçekten çok fena ürkütücü bir hal almaya başladı bu. Seviniyorlar mı, ne yapıyorlar anlaşılamıyor resmen.Ayrıca, bir başka şikayetim de öldürdüğümüz düşmanlardan fışkıran kalitesiz kan efekti. Oynayan arkadaşlar eğer dikkat ederse, ne demek istediğimi anlayacaklardır. Bir türlü o kareyi yakalayamadığım için ekleyemiyorum incelememe maalesef. İnternette bir sürü oynanış videosu mevcut, oradan da bakabilirsiniz.

Genel bakış ve sonuç

Mass Effect: Andromeda, rol yapma oyunu seven oyuncular için gerçekten ufak tefek ayrıntıları dışında mükemmel ötesi bir yapım olmuş. Başından kalkamıyorum bazen oturduğumda. Özellikle oyunun zevki en zor zorluk ayarlarında çıkıyor. Yeni oyuncular için tavsiye etmesem de, biraz tecrübeniz varsa eğer deneyimlemeden geçmemeniz gerekir bu zorluğu. Oyun, ciddi anlamda her oyuncu tarafından tecrübe edilmesi gereken bir şaheser. Bu yüzden alıp oynamanız önerisini atlayıp, oynamanızı tavsiye ettiğim zorluktan bahsettim zaten.
    18 yaş sınırı bulunan oyunu, Origin platformu üzerinde 60 euroluk fiyat etiketiyle görmeniz mümkün. Fakat, sizlere çok güzel bir haber olarak, Voidu’da 189 TL gibi bir fiyata bulabileceğinizi söyleyebilirim. Direkt olarak 240 TL civarındaki fiyat etiketine göre, Voidu ciddi anlamda çok daha güzel bir seçenek. [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] tıklayarak Voidu’nun Mass Effect: Andromeda sayfasına ulaşabilirsiniz. Eğer o kadar paranız yoksa halihazırda ve bu yüzden taksitli bir şekilde satın almak isterseniz, TTNET’in Playstore platformundan oyuna bir sürü taksit seçeneği ile sahip olabilirsiniz.[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] tıklayarak ulaşacağınız oyunun sayfasından alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Ne yapın, ne edin, bir şekilde bu Mass Effect serisini ve Mass Effect: Andromeda’yı tecrübe edin.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Standart Cevap: Mass Effect Hakkında önemli detaylar

Mass Effect: Andromeda almamak için 10 sebep

Son karar size ait.

Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz Mass Effect: Andromeda incelememizden sonra, bir de üstüne Mass Effect: Andromeda almak için 10 sebep belirttiğimiz bir makale yayımlamıştık. Oyunu hem [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], hem de [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] övdük durduk, fakat oyunun hiç mi kötü yanı yok? Yani, satın almak için bir sürü sebep sunduk, ama satın almamak için de bir sürü sebep olmalı, öyle değil mi? Biz de bunu düşündük. Oyunu satın almak için [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]sebepler kadar, Mass Effect: Andromeda’yı satın almamak için de 10 sebep bulduk. Hemen başlayalım öyleyse bu oyunu satın almamak için geçerli sayılabilecek sebeplerimize.

Rol yapma oyunlarından hoşlanmıyor olmak

Bir kişi, eğer rol yapma oyunlarından zerre hoşlanmıyor, hatta nefret ediyorsa, kimse zorla oyunu o kişiye oynatamaz. Birinci kişi nişancı, gerçek zamanlı strateji, Point & Click gibi birçok oyun türü çeşidi bulunuyorken, her oyuncunun rol yapma oyunu türünü sevmesini bekleyemez kimse. Zira bulunan birçok diğer oyun türünü de her oyuncu seviyor değil. Hatta nefret edilen oyun türleri bile bulunuyor.Çok temel bir sebep olduğundan dolayı, rol yapma oyunlarından hoşlanmıyor olmak 10 sebebimizin ilk sırasında yer alıyor.
    Keşif unsurundan hoşlanmamak

Sunmuş olduğumuz ilk satın almama sebebi gibi, keşif unsuru içeren oyunlardan hoşlanmıyor olmak da satın almamak için bir sebep olarak belirtilebilir. Mass Effect: Andromeda, harita açısından gerçekten geniş ve kapsamlı bir evren ile karşılıyor oyuncuları. Durum böyle olunca da keşfedilmeyi bekleyen birçok gezegen, yer, görev ve daha birçok şey oyuncuları bekliyor. Eğer her şeyin hazır olarak sunulmasını seven biriyseniz, kesinlikle tavsiye etmediğimizi hemen belirtelim. Çünkü, bu oyun size istediğinizi verebilecek bir oyun değil.

Ufak tefek hataların rahatsız etmesi

Olası bir başka sebep de ufak tefek hatalardan ciddi anlamda çok rahatsız olmak. Eğer detaycı biriyseniz ve her şey en mükemmel bir şekilde karşınıza çıkarılması gerekiyorsa, Mass Effect: Andromeda size göre bir oyun değil demektir. Daha oyun çıkmadan yüz ifadelerindeki aşırı rahatsız edici duygusuzluk, oyun ile alakalı her türlü forum ve sitede yeri göğü inleten bir sorun haline gelmişti. İnceleme yazımızda da belirttiğimiz ara sıra karşılaşılan ses ile ilgili sorunlar da yine detaycı arkadaşları ciddi anlamda rahatsız edecektir. Ayrıca, birçok kişi çok komik hatalarla karşılaşmış, bu konu hakkında birçok videoyu internette izleyebilirsiniz. Böylesi hatalara göz yumamıyor, gülüp geçemiyorsanız, bu oyun kesinlikle size göre değil demektir.
    Harcayacak çok zamanın olmaması

İlk sıralarda bulunmasa da, bir başka önemli sebep ise oyun için harcayacak çok fazla zamanın kişinin elinde bulunmaması. Olur mu olur, öyle değil mi? İşi olur insanın, okulu olur, ailesi olur, birçok sebebi olabilir zaman harcayamamak için. Öyle 3-5 saatte bitirip kenara atılabilecek oyunlardan biri olmaması da, Mass Effect: Andromeda’yı oyunlar için çok fazla vaktini ayıramayacak olan oyuncu arkadaşlar için kesinlikle önerilmeyen bir oyun haline getiriyor.

Mass Effect serisine bir türlü ısınamamış olmak

Bu da bir başka sebep olarak nitelendirilebilir. Mass Effect serisinin dünya genelindeki oyuncu kitlesi tarafından genel anlamda beğeniliyor olması, illa sizin de beğenmenizi gerektirmiyor sonuçta. Zaten genel itibari ile bizim ülkemizde bulunan oyuncu kitlesinin oyun zevki, dünya geneline göre çok daha farklı. Bir örnek sunmamızı isterseniz eğer, The Legend of Zelda serisini örnek gösterebiliriz. The Legend of Zelda: Ocarina of Time, dünya genelinde gelmiş geçmiş en iyi oyun olarak gösterilirken, ülkemizde daha serinin adını bile ilgisini çekmediği için duymamış olan birçok oyuncu bulunuyor. Vikipedi’nin [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] sayfasında The Legend of Zelda: Ocarina of Time’ın birçok yer tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyun olarak gösterildiği belirtilmiş. Öyle bir oyun serisi dahi bilinmiyor ve ilgi görmüyorken ülkemizde, Mass Effect serisine herkesin sıcak bakmasını bekleyemeyiz.
    Mass Effect: Andromeda’nın fiyat açısından tuzlu olması

Günümüzün en büyük dertlerinden bir tanesi de bu ve kesinlikle geçerli bir sebep olarak belirtilebilir. Malum euro ve dolar tavanlarda geziyor, 60 euroluk fiyat etiketi yaklaşık 240 TL ediyor. Voidu 189 TL’lik fiyat etiketi ile oyunun satışını gerçekleştirirken, Playstore 12 aya varan taksit imkanları ile oyunculara sunuyor Mass Effect: Andromeda’yı. Bütün bu imkanlara rağmen istenilen fiyatlar gerçekten dudak uçuklatıcı, özellikle öğrenciler için. Eğer olur da, yine de oyunun Voidu tarafından indirilmiş fiyatına ve şartlarına göz gezdirmek isterseniz [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], Playstore tarafından sunulan taksit imkanlarına göz gezdirmek isterseniz [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] tıklayabilirsiniz.

Oyunu kaldıramayacak bir sisteme sahip olmak

Eğer bir oyun konsolunuz yoksa, bilgisayarda oynamak durumunda kalmışsanız bu da geçerli bir satın almama sebebi olarak gösterilebilir. Oyun oynamak da bir lüks oldu artık sonuçta. Eğer sisteminizde minimum olarak Intel Core i5-3570 3.4GHz veya AMD FX-6350 işlemci,NVIDIA GeForce GTX 660 veya AMD Radeon HD 7850 bir ekran kartı, 8GB bellek ya da benzeri bir güce sahip bilgisayarınız yoksa, oyunu oynamakta çok büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. Bu yüzden, oyunu hiç satın almamak çok daha mantıklı bir seçenek.
    Mass Effect serisinin ilk 3 oyunundan sonra değişen hikayeyi sevmemek

Seriyi gerçek anlamda sevmişseniz eğer, bir anda Commander Shepard’ın eksikliği canınızı yakıyor olabilir. Başta biz de bu durumdan dolayı üzüldük, fakat bir şans verince fikirlerimiz değişti. Eğer bir Commander Shehard aşığı iseniz ve ondan kopamıyorsanız, bu da geçerli bir sebep olarak gösterilebilir. Sonuçta, herkes bu değişimi sevmek ve kabullenmek zorunda değil. İnsanın içinden gelmeyince gelmiyor işte, zorla değil ya.

Oynayacak bir sürü başka alternatif oyunun bulunması

Bulunduğumuz yıl içerisinde çıkmış olan, hatta çok daha önceden çıkışını gerçekleştirmiş ve hala oyuncuların elinden düşmeyen bir sürü oyun mevcut. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands, League of Legends, Dota 2, Counter-Strike: Global Offensive ve daha nice oyuncuların elinden bir türlü düşmeyen oyun mevcut. Mass Effect: Andromeda’ya bir şans vermemek için geçerli bir sebep olarak, diğer oyunların başından bir türlü kalkamıyor olmak da gösterilebilir.
    Mass Effect: Andromeda’nın çoklu oyuncu modu odaklı bir oyun olmaması

Bu da kesinlikle geçerli bir sebep olarak belirtilebilir. Tamam, oyunun çoklu oyuncu modu dengesiz olsa da hiç fena değil, ama cidden çoklu oyuncu modu seven oyunculara hitap edecek derecede bir kaliteye sahip değil. Zaten Mass Effect: Andromeda neredeyse tamamen tekli oyuncu modu odaklı geliştirilmiş bir oyun, içeriklerinden de anlaşılabileceği üzere. Durum böyle olunca da, çoklu oyuncu modunu seven oyuncuların bu oyunu satın alıp saatlerce başından hiç kalkmadan oynamasını beklemek hiç de mantıklı bir beklenti değil.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Mass Effect: Andromeda almak için 10 sebep

Bir şekilde oyunu deneyin, kesinlikle.

Bizim bölgemizde 23 Mart 2017 tarihinde [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] gerçekleştirmiş olan Mass Effect: Andromeda, bu çıkışı tartışmalı bir şekilde gerçekleştirdi, bu yüzden birçok oyuncu, oyunu alıp almama konusunda çok kararsız bir durumda. Oyun, bizlerin eline ulaştı ve hatta üstüne bir de [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]. Akıllara takılmış olan bir sürü sorunun cevabını verebilme yetkisini de açıkçası kendimizde buluyoruz. Fakat her şeyden önce, inceleme yazımıza da eklediğimiz gibi oyunu almanızı tavsiye ediyoruz. Bu [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ise, oyunu neden satın almanızı istediğimizi belirteceğimiz 10 adet sebep sunacağız size.

Oyun, Mass Effect serisine ait

Öncelikle bunu göz önünde bulundurmak gerek. Evet, oyun, önceki Mass Effect oyunlarına göre çok daha değişik bir hikayeye sahip, fakat oynanış açısından öncekilere göre kat kat daha güzel. Eğer bir rol yapma oyunu hayranıysanız, muhtemelen serinin önceki oyunlarına göz gezdirmiş, hatta tadını çıkara çıkara oynamışsınızdır bile. Emin olabilirsiniz ki, Mass Effect: Andromeda’nın eski oyunlara göre eksiğinden çok fazlası bulunuyor.
    Sunduğu görsel şölen

Daha oyuna girer girmez öyle güzel bir uzay manzarası karşılıyor ki bizleri, etkilenmemek elde değil. Oyuna başlıyorsunuz, karakter yaratma, zorluk ayarlarını seçme, şu, bu derken oyunun asıl kısmına ulaşıyorsunuz. Sürprizi bozmayacağım, bir şekilde bir gezegene iniş yapıyorsunuz. Tam anlamıyla oynamaya başladığınız anda sizi efsane ötesi huzurlu ve bir o kadar da ürkütücü bir manzara karşılıyor. İnceleme yazımıza da eklemiş olduğumuz daha ilk dakikalarda bizi karşılayan görsel şöleni de hemen alta ekliyoruz.

Keşfedilecek bir sürü yerin olması

Eğer bir rol yapma oyunu seven biriyseniz, muhtemelen günümüzün modası haline gelen keşif unsurlarıyla da ilgileniyorsunuzdur. Keşif unsurları ise Mass Effect: Andromeda’da gerçekten çok güzel bir şekilde işlenmiş durumda. Keşfedilmesi gereken onca güneş sistemi, onca gezegen, önce yer varken bir türlü ana hikayeye devam etmek bile istemiyor insan içten içe. Şahsım adına konuşacak olursam, ana hikayeden ziyade gezip tozmayı seçtim ben. Şu ana kadar ise en çok hoşuma giden gezegenin adı Kadara. Oynayın, demek istediğimi anlayacaksınız.
    Araştırma ve geliştirme özelliği

Eğer pek şanslı biri değilseniz, oyunda öldürdüğünüz düşmanlardan pek de güzel şeyler düşmüyorsa, satıcılarda aradığınız kadar güzel ve sağlam bir silah bulamıyorsanız genel olarak pek bir şey yapamıyorsunuz. Zorla aynı silah ve zırhları kullanarak oyuna bir şekilde devam etmeye çalışıyorsunuz. Fakat Mass Effect: Andromeda sizi bu dertten kurtaracak bir özelliğe sahip.Topladığınız araştırma puanları ile araştırdığınız silah, zırh gibi teknolojileri belli başlı materyalleri karşılayarak istediğiniz gibi modlayabiliyorsunuz. Hatta, geliştirme aşamasında kullanacağınız augmentation isimli, eşyanızı geliştiren ve değiştiren parçalar sayesinde kullanacağınız silahı çok daha güzel bir şekilde kişiselleştirebiliyorsunuz. Bu da, oyunda duyulan silah, zırh gibi eşyaların eksikliği duygusunu yok edebiliyor.

Nomad isimli kara aracı

Oyun içerisinde Nomad isimli bir kara aracı bulunuyor ve öylece es geçmemek gerekli bu aracı.Sürüş zevkini gerçekten çok güzel hissettiriyor çünkü. Eğer geliştirme kısmından aracınızı geliştirmemişseniz bile hiçbir şey fark etmeden çok rahat bir şekilde kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Ayrıca, aracın zıplama ve hızlandırma özellikleri de sürüş zevkini ciddi anlamda katlıyor. Düşmanları ezerek öldürebildiğinizden bahsetmiş miydim? Yani, aracın silahı yok diye üzülmenize hiç gerek yok. Ayrıca oyunun açık dünyasında materyal ve kaynak avına çıkmak için de birebir. Bulduğunuz kaynakların en yüksek seviyede olduğu noktada r tuşuna basarak binlerce kredi değerindeki eşyalara anında sahip olabiliyorsunuz.
    Gitgide çekici gelen hikaye

Özellikle konuyla yakından veya uzaktan alakası olmayan oyuncular için çok güzel ayarlanmış bir hikayesi var bu oyunun. Mass Effect: Andromeda’yı oynadıkça gelişen olaylar iyice ilgi çekici bir hal almaya başlıyor. Şahsım adına konuşmam gerekirse, özellikle Jaal isimli karakter ile karşılaştıktan sonra olaylar benim için çok daha ilgi çekici bir hal almaya başladı. Bu ilgi çekicilik konusunda değinmek istediğim çok fazla şey olmasına rağmen sürprizi bozmamak için içimde tutmak zorundayım.

Mass Effect: Andromeda’nın bağımlılık yapması

Başıma geldiği için söylüyorum bunu, kesinlikle bağımlılık yapıyor bu oyun. Başına oturduğunuz zaman kalkmak istemiyorsunuz, bitsin istemiyorsunuz. Hele de hikaye giderek çekici gelmeye başladıktan sonra kendine iyice bağlıyor sizi oyun. Durum böyle olunca da, ister istemez çok keyifli dakikalar sunuyor oyuncusuna. Hafta sonlarınızı geçirecek bir yer arıyorsanız eğer, Mass Effect: Andromeda sizin için tasarlanmış bir yer resmen. Yazın eğer bir işiniz yoksa, bütün Mass Effect serisine en baştan başlayabilirsiniz.
    Detaylı yetenek ağacı

Oyunda 3 adet yetenek ağacı bulunuyor ve her bir yetenek ağacında da bir sürü pasif ve aktif yetenek bulunuyor. Tek tek, her birinin atlattığınız seviyesinde farklı özellikler bulunuyor ve bu sayede yeteneklerinizi bile oyun tarzınıza göre kişiselleştirebilmiş oluyorsunuz. Sadece bununla da ibaret değil. Yetenek ağaçlarına dağıttığınız yeteneklerinize göre profiller oluşuyor. Her profilin de ayrı ayrı seviyesi bulunuyor. Dağıttığınız yeteneklere göre size yardımcı olan profiller ile oyun, sizin yeteneklerinizi kişiselleştirmeniz konusunda destekliyor. Nasıl oynarsanız oynayın, size uygun bir profil bulunuyor.

Çarpışmalar esnasındaki vuruş hissi

Özellikle en çok hoşuma giden unsurlardan bir tanesi de bu. Silahınızı çekiyorsunuz, bir çarpışmaya giriyorsunuz falan. Birçok oyunda, bu aşamadan sonrasında pek bir savaşma, çarpışma ya da vuruş hissiyatı bulunmuyor. Ateş sesleri konusunda kalitesi, ciddi anlamda oyun tecrübesini etkileyen bir unsur. Kulaklığınız da kaliteliyse eğer, ne demek istediğimi oyunu denediğinizde anlayacaksınız.Oyunda bulunan sesler ve seslendirmeler zaten kaliteli, artık alıştığımız bir seviyede. Fakat, çarpışma esnasındaki vuruş hissine katkısı olan ateş sesleri, gerçekten çok güzel olmuş.
    Voidu ve Playstore tarafından sunulan uygun satın alma şartları

Origin platformu üzerinde 60 Euro gibi bir fiyat etiketiyle karşılaşınca, ister istemez geri adım atıyor insan. Fakat, neyse ki Voidu ve Playstore var ve gerçekten çok daha uygun şartlar sunuyorlar. 189 TL fiyat etiketi ile Voidu, normalden 50 TL gibi büyük bir fiyat farkı ile oyunculara Mass Effect: Andromeda’yı sunuyor. Fiyat ve ayrıntılara bakmak için [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] tıklayabilir, alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Playstore da bir o kadar avantajlı. Origin platformu ile hemen hemen aynı fiyata oyunu oyunculara ulaştıran sistemin en büyük avantajı, çok uygun taksit seçeneklerinin bulunması. 12 aya kadar taksit seçenekleri bulunan Playstore sayfasına ulaşmak için [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] tıklamanız yeterli
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Mass Effect: Andromeda, çıkış yaptığı haftada 1. oldu

Aylardır listede bir PC oyunu da görmüyorduk. Mass Effect: Andromeda sayesinde bunu da görmüş olduk.

Uzun bir süredir sizlere, İngiltere’de en çok satan oyunlar listesini aktarıyoruz. Bu listemiz boyunca birçok başarılar ile karşılaştık. Mesela Call of Duty: Infinite Warfare, tam 5 hafta boyunca birincilik tahtında oturdu. Seneler ardından Grand Theft Auto V geldi bu tahta, toplamda 3 hafta, arka arkaya ise 2 hafta listenin tepesinde kalabildi. Tabii liste boyunca farklı oyunlar da gördük. Mesela Nioh ve Halo Wars 2, çıkış yaptığı zamanlarda birinciliği zorladı fakat bir türlü ele geçiremedi bu liderlik tahtını. Üç hafta önce ise, henüz çıkışını gerçekleştirmiş olan bir oyun geldi ve birincilik tahtına oturdu. Evet, doğru tahmin ettiniz. Bu oyunun adı Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands idi. İşte bu oyun, sadece 2 hafta liderlik tahtında oturabildi. Çünkü 3. haftasında, yepyeni bir oyun olan Mass Effect: Andromeda geldi ve o birincilik tahtını aldı.

Sizlerin de [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] görebileceği ve hemen aşağıdan göz atabileceği en çok satanlar listesine göre Mass Effect: Andromeda, dediğimiz gibi geçen haftanın birincisi. Bu popüler açık dünya oyununu ise Horizon: Zero Dawn, Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands ve LEGO Worlds takip ediyor. Bir zamanların lideri olan Call of Duty: Infinite Warfare ise yerinin neresi olduğunu unutup, bayağı bir geriye düşmüş durumda. Tabii bu sıralama, oyunun çıkış yapmış olduğu tüm platformlar üzerinden hesaplanıyor. Dilerseniz şimdi bu listenin ilk 20 sıralamasına hemen aşağıdan bir göz atalım.

1. Mass Effect: Andromeda
    2. Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands
    3. LEGO Worlds
    4. Horizon: Zero Dawn
    5. Grand Theft Auto V
    6. The Legend of Zelda: Breath of the Wild
    7. FIFA 17
    8. Rocket League
    9. Call of Duty: Infinite Warfare
    10. Forza Horizon 3
    11. Halo Wars 2
    12. Battlefield 1
    13. Overwatch
    14. For Honor
    15. Forza Motorsport 5
    16. 1-2 Switch
    17. Minecraft: Xbox Edition
    18. Rare Replay
    19. Resident Evil 7
    20. Sniper Elite 4

Yukarıdaki liste, sizlerin görebileceği gibi oldukça canlı. Fakat dediğimiz gibi, bu listedeki sıralama tüm platformların ortak satışlarını içeriyor. Hemen aşağıdan veya [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ulaşabileceğiniz listede ise tüm satışlar, ayrı ayrı platformlara dağıtılmış durumda. Yani aşağıdaki listemizden, bir oyunun en çok hangi platformda satabildiğini görmeniz de mümkün. İşte o liste!

1. Mass Effect: Andromeda (PlayStation 4)
    2. Mass Effect: Andromeda (Xbox One)
    3. Horizon: Zero Dawn (PlayStation 4)
    4. Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands (PlayStation 4)
    5. Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands (Xbox One)
    6. LEGO Worlds (Xbox One)
    7. LEGO Worlds (PlayStation 4)
    8. The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo Switch)
    9. Grand Theft Auto V (PlayStation 4)
    10. Forza Horizon 3 (Xbox One)
    11. Mass Effect: Andromeda (PC)
    12. Grand Theft Auto V (Xbox One)
    13. FIFA 17 (Xbox One)
    14. Halo Wars 2 (Xbox One)
    15. Rocket League (Xbox One)
    16. FIFA 17 (PlayStation 4)
    17. Call of Duty: Infinite Warfare (PlayStation 4)
    18. Rocket League (PlayStation 4)
    19. Forza Motorsport 5 (Xbox One)
    20. 1-2 Switch (Nintendo Switch)

Son olarak sizlere farklı bir liste daha sunacağız. İngiltere’de PC satışları, konsol satışlarına göre oldukça geride olduğu için PC satışlarına ayrı bir liste yapmaya karar verdik. Hemen aşağıdan, PC platformunda en çok satan oyunlar listesine göz atabilirsiniz. Orijinal kaynağı arıyorsanız da, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]kullanabilirsiniz.

1. Mass Effect: Andromeda
    2. The Sims 4
    3. Football Manager 2017
    4. Overwatch
    5. The Sims 4: Get To Work
    6. Farming Simulator 2017
    7. Call of Duty: Infinite Warfare
    8. The Sims 4: City Living
    9. Fallout 4
    10. The Sims 4: Get Together

AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Mass Effect: Andromeda, 10 günde korsana yenik düştü

Denuvo sadece 10 gün koruyabildi bu oyunu.

Oyunculara çok büyük bir hayal kırıklığı yaşatmış olan Mass Effect: Andromeda, Denuvo isimli korsan karşıtı bir sistem ile korunuyordu. 23 Mart 2017 tarihinde piyasaya sürülen bu oyun, birçok büyük yayıncı ile ortak bir yana sahipti. Bu ortak yan ise dediğimiz gibi Denuvo idi. Peki, bu çok konuşulan korsan karşıtı teknoloji, bahsettiğimiz oyunu ne kadar koruyabildi? Sadece on gün. Bundan daha önce benzer bir durumu Resident Evil 7 ile de yaşamıştık ve Resident Evil 7 sadece 5 günde kırılmıştı. Oyunlar, korsana yenik düştükten sonra genelde korumaları, bir güncelleme ile kaldırılıyor. Resident Evil 7 üzerinden hala bu koruma kaldırılmamış olsa bile, Mass Effect: Andromeda için gelecek güncellemeler bu korumayı kaldırılabilir.

Mass Effect: Andromeda her ne kadar Denuvo kullanıyor olsa da, Denuvo teknolojisinin eski sürümü mü kullanılıyor, yoksa yeni sürümü mü kullanılıyor, şu an bilemiyoruz. Çünkü daha önce Denuvo ekibi, anti korsan teknolojilerini güncelleyeceklerini söylemişti ve ardından Sniper: Ghost Warrior 3geliştiricileri de bu sistemin yeni sürümünü kullanacaklarını belirtmişti. Bakalım Sniper: Ghost Warrior 3 ile de aynı korsan sorunları yaşanacak mı? Merakla bekliyor olacağız.
    AlıntıAlıntı