Bildiğiniz üzere Microsoft kısa bir süre önce yeni işletim sistemi Windows 10'u resmi olarak duyurdu ve kullanıcılara yeni işletim sistemiyle beraber gelecek yeni özellikleri tanıttı. Bu duyurunun hemen ardından ise resmi Windows 10 önizleme sürümü, adıyla yayınlandı. [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] önizleme sürümünün yayınlanmasının ardından kullanıcıların zihninde belli sorular oluştu. Bu sorulardan biri Windows 10'un Windows 7 veya Windows 8 ile birlikte kullanılıp
kullanılamayacağıydı. Bu sorunu cevabı olarak böyle bir şeyin müm
kün olduğunu söyleyebiliriz. Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemine sahip bilgisayarınıza Windows 10 yükleyebilirsiniz. Bu işi nasıl yapacağınızı ve çift işletim sistemi kurulumunu nasıl gerçekleştireceğinizi ise bu yazımızda resimli olarak anlatacağız.

Windows 10'u Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemine sahip bilgisayarınıza yüklemeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmakta. Bu noktalardan ilki Windows 10 yüklemeye başlamadan önce bilgisayarınızdaki önemli dosyaları yedeklemeniz gerektiği. Olası bir yanlış işlemde veya elektrik kesintisinde dosyalarınızın ve kişisel bilgilerinizin silinmemesi için yedekleme yapmanız şart.
Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise bilgisayarınızda kullandığınız sabit diskin en az 2 parçaya sahip olması veya birden fazla sabit disk kullanıyor olmanız. Bunun nedeni, aynı sabit disk bölümü üzerine 2 farklı Windows versiyonunun kurulumunun mümkün olmaması. Eğer bilgisayarınızdaki sabit diski 2 parçaya ayırmayı nasıl yapacağınızı öğrenmek isterseniz bu yazımızdan faydalanabilirsiniz:

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise bilgisayarınızın Windows 10 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını bilmek.

Windows 10 yükleyeceğiniz bilgisayarda kurulu olan işletim sistemi ile indireceğiniz Windows 10 kalıp dosyasının aynı mimariye sahip olması da şart. Yani 32 Bit bir Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemi kullanıyorsanız 32 Bit Windows 10 kalıp dosyası, 64 Bit Windows 7 veya Windows 8 kullanıyorsanız 64 Bit Windows 10 kalıp dosyası kullanmanız gerekiyor.
Windows 10 önizleme sürümününün ISO kalıp dosyalarını indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Microsoft'un Yüksek Performanslı ve Güvenli İşletim Sistemi

Windows 10 yüklemek için gerekli kontrolleri ve yedeklemeleri yaptıktan sonra ISO kalıp dosyanızı kullanarak Windows 10 yükleme işlemine başlayabilirsiniz. Eğer Windows 10'u bir USB bellek kullanarak veya DVD kullanarak yüklemeyi düşünüyorsanız bu programı kullanarak önyüklenebilir bir Windows 10 kurulum USB'si veya DVD'si yaratabilirsiniz:

Win 7 ISO Kopya Oluşturma Aracı

Windows 7 veya Windows 8 ile Birlikte Windows 10 Çalıştırma

Windows 10 kurulum işlemleri başladığında lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra karşınıza Windows kurulumunun nasıl yapılacağını seçtiğiniz ekran gelecek. Bu ekranda "Custom: Install Windows only (advanced)" seçeneğini seçmeniz gerekiyor (Türkçe Windows 10 kurulumunda gelişmiş seçeneklerin yer aldığı 2. seçenek olacaktır.).

Bu seçimden sonra Windows'u nereye yükleyeceğinizi belirlediğiniz ekrana geleceksiniz. Eğer sabit diskiniz 2 parça halindeyse bu ekranda Windows 7 veya Windws 8 işletim sisteminizin kurulu olmadığı disk bölümünü seçmeniz gerekiyor. Benzer şekilde birden fazla sabit disk kullanıyorsanız Windows 7 veya Windows 8'in kurulu olmadığı sabit diski seçmeniz gerekiyor. Eğer yazının başında paylaştığımız yöntem ile yeni bir disk bölümü oluşturduysanız bu ekranda yanında Unallocated Space - Ayrılmamış Alan yazan disk bölümünü seçerek alttaki "New" ya da "Yeni" seçeneğini seçiyoruz. Seçim yaptıktan sonra alt tarafta disk bölümünün boyutunu belirleyeceğiniz "Size" bölümü belirecek. Burada değişiklik yapmadan tüm alanı kullanmak için "Apply" seçeneğini seçip kuruluma devam edebilirsiniz. Yeni disk bölümünü oluşturduktan ve boyutunu belirledikten sonra bu bölümün adına liste üzerinde tıklıyoruz ve aşağıdaki "Next" tuşuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz

Bu adımdan sonra Windows 10 kurulum işlemleri başlıyor. Kurulum işlemleri tamamlandıktan ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra artık bilgisayarınızın Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 işletim sistemlerinden hangisiyle başlatılacağını belirleyebilirsiniz.

Önyükleme seçeneklerinin gösterildiği bu ekranda alt taraftaki "Change defaults or choose other options" seçeneğini seçerek önyükleme ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Burada hangi işletim sisteminin varsayılan olarak başlatılacağını ve seçim ekranının ne kadar süreyle görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz: