Tarayacýlar pazarýnýn büyük bir kýsmýný ele geçirmeyi baþaran [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz], geçtiðimiz günlerde Windows için 64-bit versiyonunu piyasaya sürdü. Windows iþletim sisteminin 64-bit versiyonunu kullananlar için optimize edilen tarayýcýyý bu yazyýyla yakýn mercekle inceliyoruz.

Öncelikle Chrome 64-bit versiyonunu kimlerin kullanabileceðini anlatmakta yarar var. Windows 7 ve üzeri bir iþletim sistemine sahip 64-bit iþlemcisi olan herkese açýk olan Google Chrome 64-bit, eski 32-bit versiyonunda çok mu farklý? Aslýnda aradaki farký yaratan þey tarayýcýlarýn arasýndaki farktan ziyade iþletim sisteminin neden olduðu farklýlýklar. Google Chrome'un 64-bit versiyonunun çýkmasýndaki baþlýca sebepleri þu þekilde sýralayabiliriz:

• Hýz: 64-bit iþlemciler 32-bit iþlemcilerden daha hýzlýlar ve bu hýzlý altyapýyý bir tarayýcýyla kullanmak sadece mantýklý bir çýkarým olabilirdi. Google, performansýn %25'e kadar arttýðný iddia ediyor.
  • Güvenlik: 64-bit Windows iþletim sistemleri 32-bit versiyonlarýndan kýsmi de olsa daha güvenliler. Özellikle Windows 8 kullananýcýlarý iþletim sisteminin saðlamýþ olduðu ek hizmetlerden faydalanýp hacker saldýrýlarýna karþý daha korunaklý oluyorlar.
  • Süreklilik: Google'ýn sözünden yola çýkacak olursak 64-bit Chrome tarayýcýsý 32-bit vers,yonuyla kýyaslandýðýnda çöküþ sayýlarý %50'ye kadar azalmýþ. Bu son derce ciddi bir geliþme, çünkü Google Chrome zaten nadiren çöken bir tarayýcýydý.

Google Chrome 64-bit Görünümü ve Hissiyatý

Eðer tasarým deðiþikliði yüzünden alýþmakta zorluk yaþayacaðýnýzý düþünüyorsanýz boþuna endiþe etmeyin, çünkü görünürde herhangi bir deðiþiklik yok. Sade kullanýcý arayüzü ile gücünü göstermeyi tercih eden alýþkanlýklarýný bozmuyor ve sevdiðiniz tarayýcýnýn ayný þekilde kullanýlmasýna olanak tanýyor. Görünümünden, kullanýmýndan ayarlarýna kadar her þey tamamen ayný ve öðrenmeniz gereken bir yenilik yok.

Performans Karþýlaþtýrmasý

64-bit Google Chrome tarayýcýsýnýn daha iyi olup olmadýðýný merak edenlere sadece hissiyatý deðil, rakamlarý da dizmemiz gerektiðini biliyoruz. Ne de olsa anlamlý bir farký hissetseniz de detaylarýyla farký anlamanýz sizi daha mutlu kýlacaktýr. Herhangi bir eklentisi olmayan bir 32-bit Google Chrome testinden sonra tarayýcý silinmiþtir. Ardýndan ayný bilgisayara 64-bit versiyonu yüklenmiþtir. Tarayýcýlarýn açýlýþ sürelerini incelemek adýna her biri 10 kez açýlýp kapanmýþtýr. Ýlk 6 açýlýþta 64-bit Google Chrome bariz bir þekilde daha hýzlý açýlýrken 7'nci açýlýþtan sonra 64-bit tarayýcý ciddi bir þekilde yavaþlamaya baþlýyor.

Google Chrome 32-bit, Ýþlemci ve RAM için daha hafif bir tercih olsa da 64-bit tarayýcýnýn daha fazla iþlemci gücü ve RAM harcamasý modern bir bilgisayarý zorlamayacak seviyelerde. JavaScript ile iþlem yapan her iki tarayýcý versiyonu için standart kullanýcýnýn fark etmeyeceði bir aralýk var ve 64-bit Chrome bu konuda az da olsa daha baþarýlý bir iþ çýkartýyor. HTML5 ile uyum konusunda da her iki tarayýcý ayný seviyede. Bunun sebebi ise Google Chrome 37 ile gelen geliþmiþ HTML5 desteðinin her iki tarayýcý için standart durumda olmasý. Ek olarak bu konuda Google Chrome'un rakipsiz olduðunu belirtmekte fayda var.

Google Chrome 64-bit Versiyonu Kullanýlmalý Mý?

Her iki tarayýcý için performans bakýmýndan gözle görülür veya alýþkanlýk deðiþtirecek bir farkýn olmamasý nedeniyle tercihleriniz en üstte belirmiþ olduðum 3 maddeye baðlanýyor. 64-bit iþletim sisteminin hýzýndan, güvenliðinden ve sürekliliðinden faydalanmak istiyorsanýz 64-bit Google Chrome tarayýcýsý yarýþý burun farkýyla kapatýyor. Google'ýn ifadelerine göre yarýya inen çökme sayýsý da etkili bir faktör. 64-bit iþletim sistemi desteði de sizi dýþarýdan gelecek saldýrýlara karþý daha korunaklý yapýyor. Çok büyük bir hýz farký olmadýðý için ayaðýnýz yerden kesilmeyecek olsa da daha güvenli ve stabil bir baðlantý bile 64-bit Google Chrome sürümünü tercih etmeniz için güçlü bir sebep.

[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

Hýzlý, Sade ve Güvenli Ýnternet Gezgini

Mac Ýçin Modern Ýnternet Tarayýcýsý

Android Ýçin Google Chrome Web Tarayýcýsý

iPhone ve iPad Ýçin Ýnter