Microsoft iþletim sistemi Vista'dan tüm desteðini çekti. Artýk Vista kullanýcýlarý, güvenlik ve yazýlým desteði tehdidi altýndalar.
Microsoft, nihayet Windows Vista iþletim sistemine olan desteðini geçen 10 yýlýn ardýndan durdurma kararý aldý. Bugün itbariyle Vista için genel destek Microsoft tarafýndan artýk saðlanmayacak.
11 Nisan 2017 itibariyle Microsoft, artýk tüm kullanýcýlara düzeltmeler, güvenlik yamalarý veya herhangi bir güncelleme sunmayacak. Bu göz önüne alýndýðýnda destek tarihini aþarak Windows Vista'yý kullanan herkes, bilgisayara zarar verebilecek güvenlik riskleri ve virüslere karþý savunmasýz durumda kalacak. Eðer Windows Vista kullanmaya devam ediyorsanýz, alacaðýnýz risk bilgisayarýnýza zarar verecektir. Windows 7, 8, 8.1 ve a 10 sürümlerine geçmeniz gerekiyor.

Bir önceki iþetim sistemi ve her bilgisayar kullanýcýsýnýn gönlünde ayrý bir yere sahip olan Windows XP, bugün en az %7.44 kullaným oranýnýna sahip. Ancak çýktýðýnda aðýr eleþtrilere maruz kalan donanýmlarý aþýrý derecede zorlayan Vista ise %0.72 gibi küçük bir orana sahip. Bu açýdan Microsoft bu hareketinin oldukça geç geldiðini belirtmek lazým.
Windows Vista, 30 Ocak 2007'de piyasaya sürülmüþ ve Aero adýnda þeffaf ve yumuþak grafiklere sahip kullanýcý arayüzü getirmiþti. Microsoft'un Güvenilir Bilgi Ýþlem giriþimi aracýlýðýyla þirket, zamanýnda Vista'yý önceliklerinden daha güvenli hale getirme yönünde büyük bir çalýþma yapmýþtý. Ayrýca ev kullanýcýlarý, iþ kullanýcýlarý ve güçlü kullanýcýlara yönelik 6 farklý sürümle piyasa da yer almýþtý.

Çýkardýðý sorunlar ve performans düþmaný yapýsýyla Vista, o dönemden beri istenildiði gibi benimsenmedi. 2009 yýlýnda Windows Vista Service Pack 2'nin kullanýma sunulmasýyla kullanýcýlar için iyileþtirmeler yapýldý ve sonunda halefi Windows 7 geliþtirildi.
Bugün en güncel sürüm olan Windows 10’a geçmenizi tavsiye ediyor, eðer sisteminiz yeterli deðilse ve özellikleriniz düþükse zaten Vista’dan daha çok kullanýcý dostu olan Windows 7’ye acilen geçiþ yapmanýzý öneriyoruz.
Güle güle (çok þükür) Windows Vista (Oh be!)