Apple’ýn iOS 10.3 iþletim sistemi sonrasýnda iþletim sisteminde beklenmedik açýklar dikkat çekmeye baþladý. Özellikle iPhone akýllý telefonlarýný etkileyen ve kullanýcýlarýn bilgilerini tehlikeye sokan açýklar Apple’ýn hýzlý önlemleri ile bir bir kapanmaya baþladý. Son olarak bu açýklarý kapatmak için iOS 10.3.1 sürümünü yayýnlayan teknoloji devi yayýnladýðý son iþletim sisteminden sonra teknoloji devi güvenlik açýklarýnýn devam ettiði eski sürümlere geri dönüþleri de kapatarak bu alanda hýzlý önlemler aldýðýný da göstermiþti. Tüm bunlarla beraber her yeni bir güncelleme paketin de markanýn yeni bir güvenlik açýðýný da kapattýðýný görüyoruz.
Yeni Güncelleme Safari Açýklarýný Kapattý

Kýsa süre önce Apple’ýn yeni güncellemesiyle beraber öncelikle WÝFÝ aðý üzerinde yer alan bir sorunun kapatýldýðý belirtilmiþti. WÝFÝ üzerinden baðlantý yapýldýðýnda telefonda casus yazýlýmlarla root yetkisi elde edilmesine kadar varan açýðýn kapatýlmasýnýn hemen ardýndan Apple’ýn bir hamle daha yaptýðý ortaya çýktý. Artýk doðrudan Apple tarafýndan kabul edilen bu büyük açýðýn kapatýlmasýnýn ardýndan þimdi ise Safari tarayýcýlarý için güvenlik güçlendirmeleri yayýnlandý.

Yeni iOS 10.3.2 beta 2 public sürümüyle beraber ortaya çýkan yeni güvenlik güncellemeleriyle beraber artýk Safari tarayýcý daha güvenli hale gelmiþ oldu. Yayýnlanan mini güncellemeler sonrasýnda ise tek yapýlan güvenlik güncellemeleri bunlar olmadý. Bunun dýþýnda genel olarak iþletim sisteminde de iyileþtirmeler ve güvenlik yamalarýnýn uygulandýðýný da belirtelim.
Apple Güvenlik Güncellemelerine Devam Edecek

Sürekli olarak yeni beta sürümlerin yayýnlanmasýyla beraber Apple’ýn bundan sonrada güncellemelerine devam edeceði ortay çýktý. Þu an üzerinde çalýþýlan sürüm olan iOS 10.3.2 sürümünün final serisi yayýnlandýktan sonra teknoloji devinin yan güncelleme olarak bilinen bu güncellemelere devam edeceði belirtiliyor. Artýk bir nevi güvenlik güncellemelerini gelenek haline getirmeye baþlayan Apple’ýn bundan sonraki güncellemenin final sürümünde yeni bir özellik sunup sunmayacaðý da merak konusu. Gelen yeni sürüm sadece güvenlik amaçlý olarak da yayýnlanabileceði belirtiliyor.