Android kullanan ve sosyal medyada aktif olanlarýnýzýn veri temizliði hakkýnda bilgili olmanýz tesadüf olamaz. Ne yazýk ki, saklama alanlarýnýn her geçen gün dar geldiði günümüzde, uygulamalarýnýn ön belleklerinde tuttuklarý gereksiz veriyi temizlemeden çok da dayanmak mümkün deðil. Konuyla ilgili iOS kullanýcýlarýnýnsa eli kolu baðlanmýþ durumda. Çünkü Apple, “Ya basar parayý iCloud’dan alan satýn alýrsýn, ya da uygulamalarý arada bir sil tekrar yükle bana ne...” politikasýndan vazgeçmeyeceðe benziyor.
Neyse ki kadim uygulamamýz Twitter, Android, iOS dememiþ, veri alanýný silebilme kolaylýðýný tüm kullanýcýlarýna sunmuþ. Nasýl yapýldýðýný bilmeyenleri hemen böyle alalým:

iOS’da Twitter Medya Depolama Alanýný Sýfýrlama

Eðer sýký bir Twitter kullanýcýysanýz, o lanet ‘Saklama Alaný Azalýyor’ bildirimini gördüðünüzde içiniz bir nebze rahat olsun. Hemen Twitter uygulamanýzý açýn. Ana sayfada çok oyalanmayýn, malum saklama alaný azalmaya devam ediyor!

Twitter profilinizi görüntülediðiniz ‘Ben’e týklayýp, ‘Ayarlar’ butonuna dokunun. En üst sýrada çýkacak ‘Ayarlar ve gizlilik’ sekmesini seçtikten sonra, Genel bölümünde ‘Veri Kullanýmý’ný seçin. ‘Medya depolama alaný’ kýsmýnda, Twitter geçmiþinizin cihazýnýzda kapladýðý alaný görecekseniz. Hemen dokunup, olayýn mühimmiyetini belirtircesine kýrmýzýyla yazýlmýþ ‘medya depolama alaný verilerini temizle’ seçeneðini hiç düþünmeden seçin.

'Temizlendi' yazýsýný gördüðünüzde, siz ve cihazýnýz kýsa süreliðine de olsa rahat bir nefes alabilir, fotoðrafý çekecek arkadaþa telefonu tekrar uzatabilirsiniz.

Android Cihazlar Ýçin

Android’de hemen hemen her uygulamada telefonun kendi ayarlarýnda bulunan ‘ön belleði temizle’ seçeneðini sanýyorum bilmeyen yoktur.
Olur ya daha önce ihtiyacýnýz olmayacak kadar geniþ bir hafýzanýz varsa da buyrun açýklayalým.

Telefonunuzun ‘Ayarlar’ seçeneðine týkladýktan hemen sonra, ana listede bulunan ‘[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]’ sembolünü seçin. Karþýnýza çýkacak ‘Uygulama Bilgileri’ alanýndan, ‘Depolama’ seçeneðine dokunup, ‘Ön belleði temizle’ seçeneðiyle iþleminizi tamamlayabilirsiniz. Hatta bu yöntemi ara ara tüm uygulamalarýnýzda tekrarlayarak, telefonunuzun hafýzasýný boþaltabilir, daha iyi performans saðlamasýna yardýmcý olabilirsiniz.
Bir iOS kullanýcýsý olarak “Ahh ah..” diyerek yazýyý bitiriyor, ayný dertten muzdarip tüm yoldaþlarýma, uygulamalarý silip yeniden yüklemeye devam diyor,
Twitter'ýn verdiði bu imkaný baþta Zuckerberg olmak üzere diðer tüm sosyal medya uygulamalarýndan da beklediðimizin altýný çizerek bitiriyorum.

[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

iPhone, iPod Touch ve iPad Ýçin Twitter Uygulamasý

Android Ýçin Twitter Uygulamasý