Microsoft için kýsa vadede en çok sýfýrlanan (ya da resetlenen) ürün hiç þüphesiz ki Windows Mobile. Microsoft'un Windows Mobile'ý sýfýrladýðýný artýk resmi aðýzdan biliyoruz. Peki bu sýfýrlama iyi mi, yoksa kötü mü?
Microsoft'un mobil stratejisi geçtiðimiz on yýl içerisinde sýfýrlamalara maruz kaldý ve geride pek çok sadýk kitle býraktý. 2010'da Windows Mobile 6.5'ten Windows Phone 7'ye geçiþ yalnýzca iki yýl sonra yerini Windows Phone 8'e býraktý. Windows 10 Mobile için de gelecekte benzer bir tablo mu var?

Bir dakikalýðýna gerçekli olalým; Windows 10 Mobile, üçüncü parti üreticiler tarafýndan çok tercih edilen bir iþletim sistemi deðil. Ancak Microsoft mobil pazardan vazgeçmiyor ve bu durumu kabullenemiyor. Bu durum gittikçe mobilize olan dünyada Microsoft için ciddi bir sorun.

Microsoft'un, Windows tabanlý yeni bir iþletim sistemi üzerinde çalýþtýðýný varsayalým; platformun yeniden sýfýrlanmasý kötü bir fikir mi? Gidiþata bakýldýðýnda, Microsoft'un mobil statejisinin sýfýrlandýðýný biliyoruz. Ancak bu durumla ilgili resmi bir açýklama yok ve Microsoft'taki kaynaklarýmýz da bu konu hakkýnda açýklama yapmaktan kaçýnýyorlar. Windows 10 Mobile Creators Güncellemesi ile beraber Lumia 930 ve Lumia 1520'ye yazýlým desteðinin kesilmesi bize birþeyler anlatýyor olabilir. Ben bu cihazlarýn Windows 10 Mobile Creators Güncellemesini çok iyi çalýþtýrdýðýný biliyorum ve güncelleme desteði kesildiðinde oldukça þaþýrttým. Bence Microsoft önümüzdeki önemde yeni bir mobil iþletim sistemi duyuracak ve Windows 10 Mobile'ý (ya da ismi deðil, yalnýzca mevcut yazýlým tabanýný) tamamen öldürecek.

Dahasý Microsoft'un ARM üzerinde çalýþan bir Windows sürümü için çalýþtýðýný da biliyoruz. Bu da muhtemelen mevcut ürünleri geride býrakýp yeni bir baþlangýç için kullanýlacak gibi duruyor. Bu durumu daha önce Windows Phone 7'de de yaþadýk. Windows Phone 7.8 ile mevcut cihazlarýn hepsine güncelleme desteði sonlanmýþtý ve Windows Phone 8 ile temiz bir baþlangýç yapýlmýþtý. Muhtemelen Windows 10 Mobile için Feature2 yapýlarý da bunun bir adýmý.

Ancak bu geçiþ, Windows Phone 7'den Windows Phone 8'e geçiþteki gibi olmasa çok daha iyi olur. Þu anda kullanýcýlarýn elinde Lumia 950 ve HP Elite x3 gibi hala çok güçlü cihazlar var. Bu cihazlara olan desteðin tamamen kesilmesi yerine yeni iþletim sistemine geçiþleri saðlanmasý çok daha iyi bir tercih olacaktýr. Ancak henüz ne olacaðýný kimse bilmiyor.

Tamamen sýfýrlama büyük ihtimal sýký hayranlar için bile bardaðý taþýran son damla olabilir. Ancak iþletim sistemi mevcut haliyle tüketicilere ulaþmakta büyük bir sorun yaþýyor ve bundan dolayý da her geçen gün kan kaybediyor. Platformun bu halde kalmasý yerine sýfýrlanmasý sizce de iyi bir fikir deðil mi?

Eðer Windows telefonlarýn geleceði bir sýfýrlama yapýlacaksa ben bu konuda Microsoft'un arkasýnda duruyorum. Platformun mevcut haliyle son tüketiciye ulaþmakta sorun yaþadýðý aþikar. Özellikle birçok popüler özelliðin yýllar önce Lumia cihazlarda bulunmasýna raðmen kendini tüketicilere anlatamamasý oldukça üzücü bir durum. Bunun payýnda elbette pazarlamadaki baþarýsýzlýk da var ancak tek sorun bu deðil. Tüketicilerin büyük bir kýsmý Windows Phone 8'in neredeyse özelleþtirilmeden yoksun olan arayüzü ile Windows platformuna sýcak bakmýyor. Windows telefonlar çýktýðýnda iOS kýsýtlý özelleþtirme imkanlarýna sahipti, Android ise bu konuda sýnýr tanýmýyordu. Ancak Windows telefonlar bu konuda oldukça sýnýrlýydý. Hal böyle olunca insanlarda yýkýlamaz önyargýlar oluþtu ve bunlar da kýrýlamadý. Bir de Windows Phone 8 çýktýðýndaki Maðaza durumu ele alýndýðýnda tüketicilerin bu algýsýnýn haksýz olmadýðýný kabul etmeliyiz. Ancak þimdi Microsoft'un elinde UWP var ve pek çok uygulama Maðazada hali hazýrda bulunuyor. Eðer yeni bir iþletim sistemi gelse bile UWP sayesinde uygulama eksikliði söz konusu olmayacak.