Özellikle iPhone kullanýcýlarýndan sýk sýk, “Oðlan cihaza parola koymuþ, þimdi parolayý nasýl sýfýrlayacaðým, ya da þifremi unuttum ne yapacaðým” tarzý sorular geliyor. Biz de bu sorulara ayrý ayrý cevap vermek yerine bir yazýyla tek bir seferde cevap vereyim istedim.

Bildiðiniz gibi aþaðýdak ekran görüntüsünde yer alan menüden, yani “Ayarlar -> Genel -> Parolayla Kilitleme” menüsünden cihazýmýza parola koyabiliyoruz. Bu sayede istersek ekran kapandýktan (screen lock) hemen sonra ya da bir süre sonra parola ekranýnýn devreye girmesini saðlayabiliyoruz.

[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

Bu sayede cihaz yanýmýzda deðilken biri ekraný açtýðýnda, karþýsýna parola çýkýyor. Yani cihazý kimse iznimiz olmadan kurcalayamýyor ya da içindeki özel bilgilere kolayca ulaþamýyor.
Fakat çeþitili nedenlerden bazen kullanýcýlar kendi koyduðu parolayý unutabiliyor ve de arka arkaya çok fazla sayýda yanlýþ parola girdiklerinde, aþaðýdaki gibi bir ekranla karþýlaþýyorlar. Apple, deneme yanýlma yöntemi ile parolanýn tespitine engel olmak için de, çok sayýda hatalý giriþ sonrasý deneme süresini arttýyor. Bu yüzden belli bir sayýdan sonra deneme yanýlma yöntemi ile parolayý bulmak imkansýz hale geliyor.

[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

Apple’ýn destek sitesinde yer alan bu dökümana göre de parolasý unutulmuþ bir iPhone veya iPad’in iTunes ile Restore (Geri Yükle) edilmesinden baþka bir çare bulunmuyor. Tabii bu noktada kullanýcýlarý en çok endiþelendiren, cihazýn içindeki bilgiler oluyor. Çünkü geri yükleme sonrasý, eðer cihaz daha önce bu þekile yedeklenmiþse, parolanýn tekrar geri gelme olasýlýðý bulunuyor.
Fakat Apple bu konuda da bir güzellik yapmýþ. Eðer cihaz en son eþzamanlandýðý (sync) edildiði iTunes ile Restore (Geri Yükle) edilirse, yedekten dönüþ sonrasý parolayý kaldýrýyor. Bu sayede kullanýcýlar hiç parola konmamýþ gibi cihazlarýný kullanabiliyor.
Fakat baþka bir iTunes ile cihaz restore edilirse, bu kiþinin bilgilerinize ulaþmaya çalýþan kötü niyetli biri (örneðin hýrsýz) olabileceði düþüncesiyle, cihaz ancak sýfýr bir kurulum (Setup as a new iPhone) ile baþlatýlýrsa paroladan kurtulunabiliyor.
Bu yüzden herhangi bir nedenle cihazýmýzýn parolasýný unutursak, ilk olarak cihazýmýzý her zaman kullandýðýmýz iTunes’a baðlýyoruz ve Restore (Geri Yükle) iþlemine baþlamadan önce her zaman paylaþtýðýmýz gibi önce bir Yedek (Backup) alma iþlemini, ardýndan da Satýnalýnanlarý Aktar (Transfer Purchases) iþlemini yapýyoruz.

Yedekleme iþlemimiz bittikten sonra da artýk cihazýmý Restore (Geri Yükle) iþlemine geçebiliriz. (Bu iþlem, cihazýmýzýn yazýlýmýný sýfýrlar, yani kutusundan yeni çýkmýþ gibi henüz birþey yüklenmemiþ veya ayar yapýlmamýþ hale getirir. Özetle bilgisayar dünyasýndan bildiðimiz terimle “formatlar”.)
Cihazýmýz yine USB kablosu ile bilgisayarýmýza baðlýyken iTunes’taki “Geri Yükle” (Restore) seçeneðine týklayarak güncel yazýlým yüklemesini baþlatýyoruz.

Not: Eðer cihazýmýzýn yazýlýmý güncel deðilse, iTunes önce Apple Sunucularýna baðlanýp en güncel yazýlýmý indirmek isteyebilir.

Geri Yükle’me iþlemi tamamlandýktan sonra karþýmýza “Yeni bir iPhone olarak ayarla” ve “Þu yedeklemeyi geri yükle” seçenekleri çýkýyor. Yazýnýn baþýnda da belirttiðim gibi Apple’ýn [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz] göre, eðer daha önce cihazýmýzý en son senkronize ettiðimizi iTunes’u kullanýyorsak en son yedeklememizi seçebiliyoruz. Yoksa “Yeni bir iPhone olarak ayarla” seçeneðini kullanarak cihazýmýzdaki bilgileri kaybetmiþ ama paroladan kurtulmuþ bir þekilde cihazýmýzý açabiliyoruz.

Fakat ben bu yazýyý hazýrlarken, parola ile kilitli durumda ve sözde þifresini bilmediðim cihazýmý her zaman yedeklediðim iTunes ile restore ettim ve en son aldýðým yedekten geri döndüm. Gerçekten de Apple’ýn söylediði gibi hem cihazým parolasýz bir þekilde açýldý hem de en son yedekten geri dönebildiðim için cihazýmdaki bilgileri kaybetmemiþ oldum.