turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    1 Bu Konu icin
    2.979 Toplam

Thumbs up En iyi LibreOffice Alternatifi [Linux için WPS Office]

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Linux dünyasına adım attığım günden beri önce OpenOffice, daha sonra da LibreOffice kullandım. Hala da hem Linux’te hem de Windows’ta kullanmaya devam ediyorum.

LibreOffice’in arayüzü zaman içinde eskiye nazaran daha iyi hale gelse de hiçbir zaman beni tatmin edecek düzeyde olmadı/olamadı. Yine de Microsoft Office gibi ücretli bir yazılımı kullanmaktansa LibreOffice’i kullanmayı tercih ettim/ediyorum.

WPS Office’i mobilde test edip kullanmış olmama rağmen LibreOffice’ten memnun olduğum için Linux sürümünü denemeyi pek düşünmemiştim.

Denedikten sonra denemediğim için pişman oldum diyebilirim. Arayüzü bence çok iyi. Microsoft Office’in arayüzüne çok benziyor. Fakat Microsoft Office’in o soğuk havası WPS Office’te yok. Belki de bana öyle geliyor. Bilemiyorum.

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

LibreOffice’e göre belki de en iyi yanlarından biri hızı. Daha önce LibreOffice kullanmış ve WPS Office’e geçmişseniz daha hızlı ve daha stabil çalışıyor hissi veriyor. LibreOffice bu konuda biraz hantal kalmış gibi açıkçası.

Peki WPS Office'in Olumsuz Yönleri Yok Mu?

ODF’yi (ODT, ODS VE ODP formatları) desteklemiyor. Uzun zamandır bloglarımda yazdığım yazıları ODT formatında kayıt eden ve sıklıkla bu formatı kullanan biri olarak benim için büyük bir eksi bu. Sadece Microsoft Office’in formatlarıyla uyumlu çalışıyor.

Ek Bilgi: ODF desteğiyle ilgili birkaç tane yabancı içerikli yorum okudum. Geliştiricilerin yazdığına göre ODF desteğinin olmamasının nedeni geliştirici sayısındaki yetersizlik. ODF desteğinin büyük bir proje olduğu belirtiliyor. Windows geliştiricileri ODF desteği konusuyla pek ilgili değillermiş. Ekibin masraflarını karşılamak için Windows’a ağırlık veriyorlarmış. Bulabildiğim bu bilgi 2013’te verilmiş. Belli ki 4 senede pek bir değişiklik olmamış. :/

Ekibin sayısında artış olursa ve/veya Linux’teki kullanıcı sayısı artarsa er ya da geç ODF desteğini getireceklerdir diye düşünüyorum.

Şimdilik gözüme takılan ve dikkat çeken ufak bir sorun da kesme işaretiyle ilgili. Yazı yazarken kesme işareti yapmak istediğimde, kesme işareti yerine boşluk bırakıyordu. US klavye düzenine göre hazırlandığı için bir yerde bunun bir hata (bug) olduğunu okudum. Gerçi yazı tipini değiştirince sorun düzeliyor.

Linux için WPS Office’in Özellikleri:

• Fedora, CentOS, OpenSUSE, Ubuntu, Mint, Knoppix ve daha fazlasıyla uyumlu
    • 32-bit ve 64-bit sistemleri destekliyor
    • Microsoft Office ile tam uyumlu
    • 10’dan fazla farklı dilde yazı denetimi imkanı var
    • Açık kaynak topluluğu tarafından destekleniyor
    • PPT, DOC, DOCX, XLS ve XLSX formatlarını destekliyor
    • Dökümanları PDF olarak kaydedebiliyor

Linux için WPS Office Kurulumu Nasıl Yapılır?

Linux için WPS Office’i kurmanız için [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] sisteminize uygun olan DEB veya RPM uzantılı dosyayı indirip kurulumu yapabilirsiniz.

Linux için WPS Office’in Dili Nasıl Türkçe’ye çevirilir?

WPS Office’in dilini Türkçe’ye çevirmek için [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] dosyayı indirin.

İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı dışarı çıkartın ve klasörü, aşağıdaki konumlardan birine kopyalayın. Linux Mint’te opt ile başlayan 1. konumu kullanın. Ubuntu için emin değilim. Kendiniz deneyin.

1. Konum /opt/kingsoft/wps-office/office6/mui/
    2. Konum /home/kullanıcı ismi/.kingsoft/office6/mui

Ek Bilgi: Kopyalama işlemini kolay bir şekilde yapmak istiyorsanız, ilk önce klasörünüzü kopyalayın. Ardından kopyalamak istediğiniz konumdan bir önceki konuma kadar gidip (bu örnekte office6 klasörü) mui klasörünün üzerinde sağ tuşa tıklayıp “Yönetici haklarıyla aç” seçin ve şifrenizi girin. Artık mui klasörünün içine kopyaladığınız klasörü rahatlıkla yapıştırabilirsiniz.
    AlıntıAlıntı

2. Teşekkür edenler:

sonic (26.06.2017)

TDW Team-Co Admin sonic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1 Bu Konu icin
    34.659 Toplam

Standart Cevap: En iyi LibreOffice Alternatifi [Linux için WPS Office]

Libre office ten vaz gectirecen beni 399 ustam
    FORUMDA SUNULAN DOSYALAR TEST AMACLIDIR!!!!

TDW FORUMA DESTEK
    ---------------------------------------------------------------------
    **SAMSUNG 46"C6700+40"6500+XTREND ET10000+LG BlurayPlayer+Denon1911+Magnat Supreme 1000 +PS3-120GB-3.55CFW!!!!
    AlıntıAlıntı

4. Teşekkür edenler:

usta_399 (26.06.2017)

TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1 Bu Konu icin
    2.979 Toplam

Standart Cevap: En iyi LibreOffice Alternatifi [Linux için WPS Office]

yapılacak bir şey yok ama yeni versionlar böyle tekamül ediyor
    AlıntıAlıntı

6. Teşekkür edenler:

sonic (27.06.2017)